Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Powstaną tablice edukacyjne przy ścieżkach „Łęg Kamieniec”

Miasto zamówiło instalacje tablic edukacyjnych oraz domku dla owadów przy ścieżkach ekologicznych w Łęgu Kamieniec w Oświęcimiu.

Każda z tablic będzie zawierała szereg informacji o obszarze, jego ochronie, przeznaczeniu, zwierzętach zamieszkujących obszary chronione, chronionych gatunkach roślin itp. Dodatowo jedna z tablic będzie zawierała moduł dźwiękowy emitujący odgłosy ptaków. Tablice edukacyjne będą podzielone tematycznie: „Dolina Dzikiej Soły”, „Las Łęgowy”, „Nadrzeczne ptaki”, „Nadrzeczne zarośla i ich zwierzęta”, „Ptaki Lasu Łęgowego”, „Typowe ekosystemy podgórskiej doliny rzecznej jako swoiste piętra roślinne”, „Dziura w drzewie – czyli tajemnice dziupli”, „Starorzecze – przykład ekosystemu”.

Dodatkową atrakcją będą tablice obrotowe zawierające treści edukacyjne w postaci gier o tropach i gatunkach zwierząt zamieszkujących obszary chronione, niebezpieczeństwach jakie
niesie za sobą pozostawianie odpadów i czasie ich rozkładu.

Powstanie również domek dla owadów z ekologicznych materiałów w swojej budowie nawiązujący do plastra miodu. Miasto zamierza również przeprowadzić działania informacyjno – edukacyjne za pomocą specjalnie zaprojektowanych gadżetów tematycznych promujących nowe logo ścieżki na Kamieńcu.

Najkorzystniejsza ofertę złożyła firma EVEREST BUDOWNICTWO Gryłko, Papuga Spółka Jawna z Brzeszcze na kwotę 206 037,50 zł brutto. Zakończenie wszystkich nastąpi po 60 dniach od podpisania umowy.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Jak tak się wydaje dzisiaj w tak niepewnych czasach pieniądze to ja Panu Panie Januszu i Pana radnym już Dziękuję. Ktoś tu chyba jest oderwany od rzeczywistości.

 2. Jak ktoś zarabia 20tysiecy miesięcznie to inaczej patrzy na taką kasę niż zwykły człowiek. My oglądamy każdą złotówkę zanim ją wydamy. A prezydent od tak wydaje tysiące publicznych złotych na bzdety.

 3. Pomysł zbędny, w dodatku zbyt kosztowny – po 20 tysięcy za tablicę. Dlaczego przetarg wygrała firma z Brzeszcz zajmująca się dotąd malowaniem kominów fabrycznych i pracami na wysokościach? Czy istniało kryterium zdrowego rozsądku przy rozpatrywaniu ofert? A gdyby zgłosiła się Huta im. Sendzimira, to tez miałaby szansę? Panie Chwierut – litości. Niech ten lasek zostanie taki jaki jest, jako ostoja dzikich żuczków i żab kumkających. Po prostu.

 4. Edukacja w terenie zalewowym czy dorabianie legendy? Zaraz się dowiemy, że jeszcze nie dawno w tym miejscu przebywało ostatnie stado turów albo że przed wiekami Krzysztof Kolumb sprowadził z Ameryki na wawelskie zamówienie stado bizonów. Następny „poziom” …? Niestety. Jedyną zwierzyną, którą można powiązać z tym rejonem Soły jest jedna z ostatnich ostoi żubra, które możemy zaobserwować w pobliskich trawach i zaroślach na … puszkach po piwie.

 5. Oj, oj, nie denerwuj się. Wyjaśniam:
  Podlaszucy (gwarowo: Podlašuki, Pudlašuki lub Pudlaše, ukr. Pidlašuky, biał. Padlašuki, Padlašy) – wschodniosłowiańska autochtoniczna grupa etniczna zamieszkująca obszar Podlasia. Część Podlaszuków posługuje się własnym archaicznym dialektem, wywodzącym się z języka ruskiego. Istnieją grupy Podlaszuków przyjmujących białoruską, ukraińską bądź polską tożsamość narodową, istnieje również grupa Podlaszuków nieutożsamiających się z jakimkolwiek z narodów.

 6. @małpa
  małpo, intelektualne ubóstwo twoich wypowiedzi mogłoby być śmieszne. Gdyby nie jeden szczegół, taki tyci, tyci drobiazg. Jesteś małpo ograniczonym trollem z platfusem mózgu.

 7. @jeszcze raz
  klonie małpy, ja ci przypominam, że lider oświęcimskiej PO pochodzi z dziury pod Oświęcimiem

 8. Troll się zdenerwował. Trudno, musisz z „wieśniaka” zrezygnować, bo cię szef w końcu opierniczy.

 9. Trochę się boję bo jak ostatnio pan prezydent lansował się na dworcu PKP to po jego wizycie wszystkie krany w toalecie uległy awarii…

 10. Ale to nie lider oświęcimskiego PiS projektuje te chore wsiowe inwestycje w mieście…

 11. Jeszcze raz przypominam trollowi ps. Ewka, że lider oświęcimskiego pis pochodzi z zabitej dechami wsi k. Białej Podlaskiej.

 12. Jak widać Janusz pieniądze jednak ma, a mówi, że nie ma… Jakieś rozdwojenie jaźni.

  Według wsiowej mentalności lepiej stawiać tablice i zaśmiecać nimi krajobraz przyrodniczy niż przeznaczyć te pieniądze na np. modernizację tragicznego stanu budynków użyteczności publicznej lub wymianę żarówek na energooszczędne.

Send this to a friend