Informacje

BRZESZCZE. 46-latek groził swojej rodzinie

Policjanci z Komisariatu Policji  w Brzeszczach oraz Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu stanowczo reagują na przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece.  Przekonał się o tym 46  – letni mieszkaniec gminy Brzeszcze podejrzany o znęcanie nad rodziną. Śledczy zastosowali wobec niego natychmiastowy nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór.

W czwartek wieczorem (12.03.2020) tuż po godzinie 19.00 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej w jednej z miejscowości w gminie Brzeszcze.  W związku z tym niezwłocznie udali się pod wskazany adres, gdzie zatrzymali nietrzeźwego 46 – latka,  agresywnego  wobec rodziny. Wszczął on awanturę podczas,  której zaczął grozić swoim najbliższym, niszcząc przy tym sprzęty domowe.  Mężczyzna szybko został obezwładniony i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,16 promila alkoholu.  Z kolej w rodzinie została uruchomiona  procedura Niebieska Karta.

W ciągu kilkunastu godzin policjanci zebrali dowody świadczące  o tym, że podejrzany od około dwóch lat stosował przemoc fizyczną oraz psychiczną wobec swojej żony. W związku z tym został mu przedstawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego. Następnego dnia (13 marca br.) ,  podejrzany został doprowadzony przed oblicze prokuratora, który zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.  W przypadku złamania powyższych zakazów podejrzany może nawet trafić do aresztu.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Poprzednie zdecydowane działania Policji i Prokuratury  wobec innego sprawcy znęcania http://oswiecim.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/gmina-brzeszcze-podejrzany-o-znecanie-z-nakazem-opuszczenia-miejsca-zamieszkania-oraz-0

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Policjanci podejmując działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy przemoc zostaje ujawniona bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie.

Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości:

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. I co wszyscy będą teraz ubolewać nad p…… ,a gdzie były odpowiednie instytucje i co zrobiły.

Send this to a friend