Informacje

CHEŁMEK. Pomoc seniorce nadeszła w ostatniej chwili

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku wyważyli drzwi do mieszkania, podczas interwencji związanej z ratowaniem życia seniorki. O braku kontaktu z 87 – latką powiadomiła rodzina,  zaalarmowana przez małopolskiego „Tele-Anioła”.

Wczoraj (16.03.2020) tuż po godzinie 14.00 służby ratunkowe zostały powiadomione przez krakowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego o potrzebie podjęcia pilnej interwencji w jednym z mieszkań w Chełmku. Ze zgłoszenia wynikało, że rodzina 87 – letniej mieszkanki Chełmka otrzymała sygnał alarmowy od operatora systemu Małopolski „Tele-Anioł”.

Najbliżej miejsca zamieszkania  seniorki znajdowali się policjanci ogniwa patrolowo interwencyjnego. Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres. W związku z podejrzeniem, że seniorka może potrzebować pilnej pomocy wyważyli drzwi.  Następnie zachowując względy bezpieczeństwa, wykorzystując środki ochrony indywidualnej, weszli do mieszkania. Seniorka leżała  na łóżku. Policjanci sprawdzili jej funkcje życiowe, a następnie monitorowali je do czasu przyjazdu ratowników medycznych. Po badaniach lekarskich okazało się, że kobieta doznała wylewu krwi do mózgu. Została zabrana do szpitala na leczenie.

W tym przypadku pomoc nadeszła w ostatniej chwili, jednakże  w związku z obecnym zagrożeniem epidemiologicznym, samotni seniorzy lub osoby niepełnosprawne, które pozostają w domach, również mogą liczyć na pomoc Policji. Szczególne zadania mają dzielnicowi, którzy pełnią rolę łączników pomiędzy seniorami, a odpowiednimi służbami,  fizycznie pomagających w zakupach żywności, lekarstw, czy dotarciu do lekarza.

Przypominamy, że osoba potrzebująca pomocy powinna telefonicznie skontaktować się z dzielnicowym swojego rejonu, do którego telefon znajduje na stronie internetowej komendy lub w aplikacji „Moja Komenda” lub  telefonicznie poprosić o pomoc oficera dyżurnego danej jednostki Policji. Dzielnicowy lub dyżurny, po otrzymaniu zgłoszenia powiadomi odpowiednią instytucję.

Apelujemy również do mieszkańców o zwracanie uwagi na to, czy w sąsiedztwie starsza, samotna lub niepełnosprawna osoba potrzebuje pomocy. Wystarczy jeden telefon do służb, aby jej pomóc.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend