Informacje, Kultura

AUSCHWITZ. Do 2023 r. powstanie nowe centrum obsługi turystów

Rozpoczęły się prace przy stworzeniu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. W ramach projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej” 14 maja 2020 r. Muzeum przekazało plac pod budowę generalnemu wykonawcy. Prace powinny zakończyć się w połowie 2023 r.

Nowe Centrum Obsługi zaprojektowane przez firmę architektoniczną Kozień Architekci składać się będzie przede wszystkim z budynku, z którego przejściem podziemnym odwiedzający przejdą na teren byłego obozu. Obok powstanie duży parking. – Samo Centrum Obsługi zostanie utworzone w historycznych budynkach związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających – powiedziała Aleksandra Hajnos, kierownik projektu.

– Inwestycja ta jest największym realizowanym w Muzeum przedsięwzięciem. Obejmuje nie tylko prace budowlane – w tym wykonanie dwóch przejść podziemnych – ale także prace konserwatorskie i archeologiczne – powiedział wicedyrektor Muzeum Rafał Pióro.

– Infrastruktura zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Organizacja prac będzie zaplanowana w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na funkcjonowanie Muzeum i wizyty odwiedzających – dodał Rafał Pióro.

Realizacja inwestycji podzielona jest na etapy. – Już w 2021 roku odwiedzający będą mogli korzystać z wyremontowanej sali kinowej, gdzie prezentowany będzie nowy film wstępny. W kolejnych etapach oddane zostaną do użytku Centrum Osób Odwiedzających, informacja oraz cała infrastruktura podziemna i naziemna – powiedział dyrektor Międzynarodowego Centrum o Edukacji o Holokauście Andrzej Kacorzyk.

Część pomieszczeń nowego Centrum zostanie przeznaczona na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, utworzony także zostanie punkt informacji o więźniach KL Auschwitz.

Nowe centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana, a kilka lat temu, zakupiony, teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.

Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, środków własnych Muzeum oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt projektu to ponad 59 mln złotych, a wartość dofinansowania europejskiego to ponad 27 mln złotych. Wsparcie MKiDN wynosi ponad 9,5 mln złotych.

Kontynuacją tej inwestycji będzie projekt komplementarny obejmujący dalszą infrastrukturę, parking, a także hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu powstanie dzięki wsparciu darczyńców prywatnych. 5,5 miliona dolarów na ten cel przekazali Ronald S. Lauder oraz Joel i Ulrika Citronowie.


AUSCHWITZ.ORG

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. Nowatorskim elementem tej inwestycji jest to, że po wyjściu z poczekalni zwiedzający podążą tunelem pod ulicą Więźniów Oświęcimia, który następnie przekształci się w zagłębiona drogę prowadzącą do głównej bramy obozu.

 2. @co dalej…

  Budynki po Jednostce Wojskowej mają się stać siedzibą dla 112. Batalionu Piechoty Lekkiej (WOT). Trwają tam obecnie prace remontowe a sama jednostka jest w fazie przygotowań do sformowania..

 3. Wie ktoś może co dalej z byłą jednostką wojskową i dawnym OZNS

 4. W Oświęcimiu chyba testują już sieć 5G. Dziś wracam pieszo z Lidla, a kupiłem sobie pizze na obiad. Dotarłem do domu, otwieram opakowanie, a pizza już cieplutka i chrupiąca. Super!

 5. Nie zapomnijcie o odpowiedniej ilosci WC dla turystow, zeby nie szczali pod plotami jak na Brzezince…

 6. Starostwo Powiatowe powinno tak zorganizować ruch na ul.Obozowej i ul Więźniów Oświęcimia, aby dojazd do powstającego Centrum był możliwy tylko od strony ul. Legionów /dotyczy to oczywiście tylko autobusów i ciężkiego sprzętu na budowę/.

 7. Imponujące przedsiewziecie, wszyscy oswiecimianie
  czekają z niecierpliwością na pomyślne powstanie Centrum z podziemnym przejściem, co będzie stanowić zapewne dodatkową atrakcję turystyczną.

Send this to a friend