Informacje

90 mln zł na Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy: VII Edycja

Rząd przeznaczy ponad 90 mln zł na VII edycję Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (2026-2030), wspierając kluczowe inwestycje w powiecie oświęcimskim, w tym przebudowę dróg, modernizację parków i budowę ścieżek rowerowych.

Beneficjenci Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu, fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.
Beneficjenci Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu, fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / foto: MUW.pl

Dofinansowanie Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego: VII Edycja

W Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu odbyło się spotkanie dotyczące Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR). Podczas spotkania omówiono plany realizacji VII edycji programu na lata 2026-2030, na którą rząd planuje przeznaczyć ponad 90 mln zł. Środki te trafią do samorządów z powiatu oświęcimskiego, wspierając kluczowe inwestycje w regionie.

Uczestnicy Spotkania

W spotkaniu udział wzięli:

 • Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar
 • Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński
 • Prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut
 • Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus
 • Burmistrz Brzeszczy Radosław Szot
 • Wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek
 • Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Katarzyna Węgrzyn-Madeja

Plany i Priorytety VII Edycji OSPR

W ramach planowanej VII edycji OSPR, rząd przeznaczy aż 90 mln zł na realizację kluczowych inwestycji, które mają znacząco wpłynąć na rozwój regionu.

– Te środki pozwolą na realizację kluczowych inwestycji, które znacząco wpłyną na rozwój regionu – poinformował wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas briefingu prasowego.

Zaangażowanie i Determinacja Samorządów

– Rozmowy dotyczące VII edycji OSPR przebiegły bardzo pozytywnie. Udało nam się ustalić priorytety na najbliższe lata i wypracować wspólne stanowisko co do najważniejszych inwestycji. Beneficjenci programu wykazali ogromne zaangażowanie i determinację, co daje nam pewność, że kolejne etapy realizacji OSPR przyniosą oczekiwane rezultaty – wyjaśnił wojewoda małopolski.

Planowane Inwestycje w Ramach VII Edycji OSPR

Powiat Oświęcimski:

 • Przebudowa dróg powiatowych: nr 1883K ul. Więźniów Oświęcimia, nr 1881K ul. Leszczyńska w Oświęcimiu, nr 1895K ul. Nadwiślańska w Oświęcimiu oraz ul. Oświęcimska w Dworach Drugich.

Miasto Oświęcim:

 • Remont kładki pieszej przez Sołę w ciągu ul. Cichej.
 • Przebudowa ulic: Osiedlowa, Jaracza, Kownacka.
 • Zabezpieczenie wraz z ekspozycją historycznej drewnianej mykwy.
 • Zagospodarowanie przedpola Pomnika Pomordowanych w podobozie Monowitz (ul. Chemików).

Gmina Oświęcim:

 • Przebudowa ul. Do Pomnika w Pławach, ul. Niwy w Brzezince, ul. Spacerowej w Babicach.
 • Remont ul. Franciszkańska i Wolskiej.
 • Renowacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach (wraz z zagospodarowaniem terenu).

Gmina Brzeszcze:

 • Przebudowa skrzyżowania w ciągu DW 933 przy cmentarzu komunalnym w Brzeszczach.
 • Budowa ścieżki rowerowej związanej z miejscami pamięci KL Auschwitz-Birkenau na odcinku od ul. Klonowej w Brzeszczach do skrzyżowania z obwodnicą Brzeszcz.

Gmina Chełmek:

 • Modernizacja Parku Rodzinnego w Chełmku oraz rozbudowa jego otoczenia wraz z powstaniem ścieżki edukacyjno-dydaktycznej.
 • Modernizacja budynku przy ul. Topolowej 9 w Chełmku.
 • Zagospodarowanie terenu wokół miejsca pamięci – wieży widokowej im. rtm. Pileckiego na wzgórzu Skała w Chełmku.
 • Utworzenie Miejskiego Centrum Informacji „Pamięć”.

Historia i Realizacja OSPR

OSPR realizowany jest od 1997 roku, obejmując projekty infrastrukturalne i społeczne mające na celu harmonijny rozwój Oświęcimia i okolicznych gmin. VII etap OSPR zostanie powołany rozporządzeniem Rady Ministrów, a beneficjentami będą Województwo Małopolskie, powiat oświęcimski, miasto Oświęcim, gmina Oświęcim, gmina Brzeszcze oraz gmina Chełmek.

VI Edycja OSPR (2021-2025)

W ramach VI edycji programu zaplanowano realizację zadań o wartości ponad 92 mln zł, finansowanych środkami budżetu państwa oraz wkładem beneficjentów. Inwestycje obejmują m.in.:

 • Poprawę dojazdu do Oświęcimia i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
 • Budowę parkingu podziemnego w centrum Starego Miasta w Oświęcimiu.
 • Utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego oraz budowę kanalizacji sanitarnej w Brzezince.
 • Rewitalizację Parku Miejskiego w Brzeszczach.

Realizacja Programu w Latach 1997-2019

W latach 1997-2019 na realizację programu przeznaczono ok. 139 mln zł z budżetu państwa, co wraz z wkładem beneficjentów pozwoliło na zrealizowanie inwestycji o wartości ok. 234 mln zł. Najważniejsze projekty obejmowały:

 • Stworzenie bazy lokalowej Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.
 • Plan miejscowy obozowej strefy ochronnej wokół KL Birkenau.
 • Oddanie do użytku głównego parkingu dla zwiedzających KL Birkenau.
 • Modernizację ul. Konopnickiej i remont mostu Piastowskiego na Sole.
 • Modernizację Placu Kościuszki i rekonstrukcję Zamku Piastowskiego.
 • Modernizację ul. Kościelnej i placu ks. Skarbka w Oświęcimiu.

Kontynuacja Rozwoju Regionu

– Planowanie kolejnych etapów programu pozwala nam kontynuować rozwój regionu w sposób zrównoważony i odpowiadający na potrzeby mieszkańców. Dzięki kolejnym edycjom OSPR uda się zrealizować jeszcze więcej ważnych zadań – dodał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

26 komentarzy

 1. W 2016 roku Szydłowa też dała ogromne premie dla ministerialnych urzędników. Słynne słowa ” Bo im się to po prostu należało.”

 2. tusk 22 mln premii dla urzednikow!Deficytu konca nie widać jest ponad 60 mld a nic nie zrobili!

 3. ht+tps://www.dakowski.pl/wymuszaja-od-gmin-obiekty-do-zbiorowego-zakwaterowania-uchodzcow/
  czy akademik w Oświęcimiu zostanie zarekwirowany dla murzynów? Ewentualnie któryś hotel?

 4. Nie umie albo boi się.

  Kretyński przekop mierzei wiślanej kosztował jak dotąd 2 miliardy. Jaki powstałby wrzask, gdyby rząd teraz powiedział: przecież to od początku głupie było, bezsensowne, co najwyżej żaglówki będą mogły nim przepływać – bo za płytki. Dlatego rząd dalej kopie i wyda na dokończenie kanału przy Elblągu dalszych sto milionów. A kiedy przekop będzie już gotowy i kiedy okaże się, że żadne statki nie będą mogły tamtędy przepływać, rząd powie – a nie mówiłem? Pewnie tak sobie rząd kombinuje.

  Tylko – drogi rządzie – i tak to nic nie da. Jeśli nic sensownego nie będzie wpływać do Elbląga, to zaczadzone pisiory wrzasną: spisek, zdrada, rząd specjalnie nie chce, aby Elbląg stał się drugim Hamburgiem i w porozumieniu z niemcami wstrzymuje ruch statków. Tak prorokuję.

 5. @
  Dokładnie. Niestety nowy rząd w wielu sprawach nie umie się definitywnie odciąć od poronionych pomysłów pisowski-ch złodziei. Np. Trzaskowski przed wyborami obiecywał że Plac na którym stoi tzw. pomnik Smoleński ponownie wróci do struktur miasta żeby nie można go było „wyłączać” z ruchu pieszego normalnych obywateli podczas miesięcznic. I co i nic. Pisowskie fanatyczne pseudo– zjeby jak marnowali pieniądze poradników na miesięcznice tak dalej marnują.

 6. Zgadzam się, tylko przypomnij mi proszę – jaki to rząd zaczął nagle wydawać miliardy na wspaniałe patriotyczne muzea? Znalazłem taką oto samochwałkę byłego ministra Glińskiego: „w ciągu 8 lat zbudowaliśmy 300 muzeów”. Doskonale.
  Jeszcze raz: 300.
  Trzysta.
  TRZYSTA MUZEÓW.
  To mniej więcej 40 muzeów rocznie.
  Po jaka cholerę tyle? Ile miliardów to kosztowało? Ilu tysięcy ludzi w tych muzeach pracuje?
  Zamknąć teraz niezręcznie, bo pis natychmiast oskarżyłby rząd o niepatriotyzm i o zdradę Narodowego Interesu Polski. Więc będziemy na nie przez lata płacić, rok w rok. Ty i ja.

 7. Niedługo w tym Powiecie nie będzie się tworzyć nic innego tylko: miejsca pamięci – ku pamięci, instytuty pamięci , sale pamięci i Centra pamięci. A co z pamięcią tych ze zdjęcia z nie – „historycznymi” potrzebami zwykłych obywateli???!! Nasuwa mi się jedna myśl. Islam przy tym „historycznym” fanatyzmie to mały pikuś jest. Wy ze zdjęcia potrzebujecie lekarza… i to nie historycznego tylko jak najbardziej współczesnego- wiadomej profesji i to natychmiast!!!

 8. I nadal nie wiem, dlaczego w pewnym momencie znaczna część środków z programu oświęcimskiego zaczęła trafiać do Chełmka i Brzeszcz (to znaczy rozumiem – Szydłowej chodził o przekupienie tamtejszych samorządowców i wyborców). Gdzie za te pieniądze co najwyżej remontowano jakiś chodnik. Niech więc ktoś poda mi sensowne uzasadnienie, dlaczego program oświęcimski stał się też programem chełmeckim i brzeszczańskim. Bo idąc dalej w tym kierunku: a dlaczego nie porębiańskim wielkim i bieruńsko nowym?

  W Oświęcimiu jest co najmniej kilka ważnych potrzeb, które wymagają takiego zewnętrznego finansowania. Przede wszystkim:
  1. Uporządkowanie terenu wzdłuż ulicy Leszczyńskiej (pisałem o tym niedawno). Tam to jest normalnie jakaś masakra: stare budynki się walą, po zbudowanych przez miejscowych Januszy byznesu parkingach hula wiatr, hala OZNS-u sypiąca się i zarastająca samosiejkami wraz z sąsiednia bocznicą kolejową. Nikt tego nie widzi? A to przecież miejsce teoretycznie reprezentacyjne między obu częściami muzeum i szkołą imienia Pileckiego.
  2. Uzdrowienie Starego Miasta: tam gdzie stoją jakieś rudery należy je wyburzyć i albo zbudować coś nowego, albo zasadzić drzewa, jak w rejonie Zamek – Solna. Można takie miejsca nazwać mikroparkami, czy jakoś tak.
  3. Naprawienie albo wyburzenie domów kolejowych naprzeciwko dworca. Na co czekamy – aż się zawalą?

 9. „centrum informacji Pamięć” w Chełmku – to klasyczny przykład wywalania pieniędzy w błoto, pieniędzy „zewnętrznych” które, skoro je już mamy, to trzeba je „na coś wydać”. A prawda jest taka, że w Chełmku nie ma niczego, co mogłoby zainteresować turystów, sorry.

  Jeśli już nie ma żadnych pomysłów, to proszę: ulica Berka Joselewicza. W widocznym miejscu przy wjeździe do Starego Miasta, a wygląda – koszmarnie. Trzeba w tamtejszą zabudowę wstawić 3 – 4 małe kamienice przynajmniej udające te sprzed wojny. Tak się robi w innych miastach, na przykład w Elblągu.

 10. „@ Może zrobić kolejne nowe Muzeum z PRL-u” – nie podszywaj się. Masz pisiorze mnóstwo innych znaczków: !#$%^&* – na przykład.

 11. No ale tam jest. Chcesz go zburzyć? Zajmuje miejsce na co?

  Jakiś czas temu przechodziłem obok i nie wydało mi się, aby był w złym stanie. Wystarczy kosmetyka, drobne naprawy. Mam tylko nadzieję, że na Zaborskiej nie wymyślą czegoś w rodzaju totalnej przebudowy za pierdylion złotych.

  Mykwa: zabytek owszem, ale przecież nie jakiś wstrząsający. Nie będą jej oglądać tysiące turystów. Docenić toto może z kilkudziesięciu specjalistów w Polsce. Więc panie Chwierut – nie szalej pan z wydatkami. Mamy już coś podobnego na rynku: fragment fundamentów dawno nieistniejącego ratusza za głupimi osłonami z pleksi, przez które i tak nic nie widać.

 12. Wodospady progi zrobić nad rzeką Sołą będzie to atrakcja dla wszystkich również dla środowiska przytrzyma wodę której jest coraz mniej – myśleć

 13. Jeżeli wydawanie pieniędzy na jakieś „centrum informacji Pamięć” w Chełmku to strategiczny cel- to gratuluje, gratuluję. I proszę o wyjaśnienie co w tym strategicznego bo już sama nazwa brzmi kretyńsko Panie Saternus.

 14. Mykwa OK. Zabytek. Ten pomnik ? Szczerze powiedziawszy ja bym go ograniczył do jakiejś tablicy pamiątkowej a nie dodatkowo zabierał powierzchnię. Przecież on jest w kompletnie przypadkowym miejscu bo obóz monowicki miał inną lokalizację. Równie dobrze można go było postawić na rynku w krakowie.

 15. Poleciał – no i co pisiorze, gdzie to twoje uwielbienie dla bogoojczyźnianej historii, dla stosów ofiar masowych rzezi narodowych? Nie podoba ci się, że dojście do tego pomnika zostanie po kilkudziesięciu latach odnowione? Zaskakujesz mnie.

 16. Zagospodarowanie przedpola Pomnika Pomordowanych w podobozie Monowitz (ul. Chemików). Ciekawe.

  Będzie fontanna? Będą surfinie? Będzie na Boże Narodzenie choinką?

  Trzy, dwa, jeden. Odlot 🚀

 17. Zabezpieczenie wraz z ekspozycją historycznej drewnianej mykwy – skandal że będzie to finansowane z naszych podatków. Powinno być to dawno przekazane gminie żydowskiej lub do centrum żydowskiego.

  Ile to już kosztowało? Gdzie to będzie wystawione? Kolejny hit, czy kit Pana Ch?

 18. Oświęcim przeprasza za Sowę. Zrobił z siebie kompletnego durnia na komisji.

 19. Przyrząd do zabiegów higienicznych dla Żydówek wymaga dofinansowania z kroplówki dla naszego dobrego gospodarza. Acha

Send this to a friend