Informacje

OŚWIĘCIM. Muzeum ogłasza konkurs na koncepcję nowej wystawy polskiej

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłosiło konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy, pt. „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”.

– Przyszła wystawa polska w bloku 15 będzie istotnym rozszerzeniem przygotowywanej aktualnie nowej wystawy głównej. W KL Auschwitz było uwięzionych ponad 140.000 polskich więźniów. W ramach Zagłady Niemcy skierowali do obozu ok. 300.000 polskich Żydów. Wielu Romów, których tu zamordowano także pochodziło z przedwojennych terenów Rzeczypospolitej – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, odnosząc się do ogłoszenia konkursu.

Dotychczasowa wystawa stała prezentowana w bloku 15 byłego obozu Auschwitz I od 1985 roku, pt. „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945”, jest obecnie jedną z najstarszych wystaw prezentowanych na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz. Ekspozycja, która powstanie w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I. Zostanie ona sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa będzie prezentować losy Polaków w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, traktując o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, obrazując skalę prześladowań, planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań oraz towarzyszące im bezładne okrucieństwo. Przedstawiać będzie historię pierwszych więźniów obozu – Polaków – w tym polskich Żydów, pełniąc funkcje wprowadzenia do narracji edukatorów Miejsca Pamięci o genezie KL Auschwitz oraz stanowiąc prolog do historii Zagłady.

Ekspozycja zostanie dostosowana do zróżnicowanych oczekiwań odwiedzających Miejsce Pamięci. Wprowadzenie nowych wątków do wystawy wzbogaci narrację edukatorów, w efekcie podnosząc wartość edukacyjną wystawy. Elementy wizualne – fotografie, plansze, opisy – będą zaprojektowane w sposób, który pozwoli nie tylko odwiedzającym indywidualnie, ale również grupom na nieograniczony dostęp do prezentowanych treści.

Polacy byli pierwszymi więźniami masowo kierowanymi do Auschwitz. Pierwszy transport polskich wieźniów politycznych z Tarnowa przybył do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Specjalnie przygotowana lekcja internetowa ukazuje losy pierwszych Polaków w Auschwitz.

Polacy stanowili drugą, pod względem liczby osób deportowanych do Auschwitz, grupę więźniów. Więcej o losach Polaków w Auschwitz.

Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Bez kitu. Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.Wolalbym sie wysterylizowac niż spłodzić takiego kretyna.Zeby nawet pies chciał sie z tobą bawić musiałbym ci kiełbasę na szyi wieszać .W życiu jeszcze nie zaobserwowalem takiego idioty na portalach.:)Jesteś ciekawym przypadkiem medycznym dowodzący że jednak da sie żyć bez mózgu.

  2. Wypada nauczyć się poprawnie pisać w ojczystym jezyku etetowy ciemniaku a potem startuj w czymkolwiek :)Od „ja” nie zaczyna się zdania, przymiotniki piszemy mała literą.

  3. Po co Panie Cywiński ogłaszać konkursy skoro ma pan diament wśród pracowników Dr. Adama Cyrę, który zna historię tego miejsca najlepiej i nie ma wiekszego znawcy tego tematu. Dobry pomysł?

Send this to a friend