Informacje

POWIAT. Pierwsza farma fotowoltaiczna Synthos

Energetyka zarówno w Polsce jak i całej Europie stoi przed wyzwaniami związanymi z koniecznością dostosowania istniejących jednostek do wymagań, które w znaczący sposób zmniejszają normy emisji substancji szkodliwych.

Jednym z elementów transformacji energetycznej Synthos i dywersyfikacji źródeł energii jest pierwsza w Oświęcimiu przemysłowa farma fotowoltaiczna. Instalacja, o mocy 1 MWp, powstała na terenie zakładu produkcyjnego i została włączona w układ energetyczny Synthos.

Energetyka w Oświęcimiu już od dłuższego czasu realizuje program modernizacji istniejących źródeł wytwarzania ciepła. Przede wszystkim jednak wprowadza nowe rozwiązania w tym obszarze. Jednym z nich jest inwestycja w odnawialne źródła energii.

Projekt budowy farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu produkcyjnego Synthos w Oświęcimiu  rozpoczął się w 2019 r. Pierwsze testy urządzeń instalacji fotowoltaicznej rozpoczęły się w czerwcu br. Po finalnych odbiorach oraz skompletowaniu dokumentów niezbędnych do uzyskania  koncesji URE,  7 sierpnia nastąpiło podpięcie instalacji do podania napięcia do sieci elektroenergetycznej.

– Uruchamiając farmę fotowoltaiczną uzyskamy dodatkową energię elektryczną, która będzie pozytywnie wpisywać się w działania naszej firmy mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko. Zakładamy, że uruchomienie tej farmy to początek rozwoju źródeł fotowoltaicznych w naszej Spółce. Analizujemy wykorzystanie tej technologii również w innych zakładach produkcyjnych naszej grupy – mówi Zbigniew Warmuz, Prezes Synthos S.A.

O tym, że energetyka Synthos zmierza w przyjaznym dla środowiska kierunku świadczy kolejna realizowana w Oświęcimiu inwestycja, tj. budowa bloku gazowo-parowego (CCGT). Jednostka wyprodukuje ciepło potrzebne do produkcji w instalacjach chemicznych spółki, a zarazem dzięki kogeneracji umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej, która zostanie przeznaczona do sprzedaży na otwartym rynku energii. Zakładany termin zakończenia całości inwestycji to koniec 2023 roku.

Synthos S.A

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Czesław, to sadz na tych hektarach buroki i płacz jak każdy rolnik że małe dopłaty

Send this to a friend