Informacje

WYBORY. Prezydent Oświęcimia nie przekaże danych mieszkańców Poczcie Polskiej

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut w odpowiedzi na pismo Poczty Polskiej S.A. , z 24 kwietnia 2020 roku, w sprawie przekazania danych ze spisów wyborców informuje, że w oparciu o obowiązujące przepisy nie ma podstaw prawnych do przekazania wnioskowanych danych.

Aktualnie nie istnieje żaden przepis prawa, który upoważniałby samorządy – prowadzące rejestr wyborców i przygotowujące spis wyborców – do przekazywania danych osobowych zawartych w spisach wyborców osobie prawnej, jaką jest Poczta Polska S. A. Podobnie jak nie ma przepisów, które zezwalałyby Poczcie Polskiej na pozyskiwanie i dalsze przetwarzanie danych osobowych zawartych w spisach wyborców.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

88 komentarzy

 1. @StefanB

  W życiu bym na hotina ręki nie podniósł.
  Prafarazujac klasyka – Nigdy, nikt nie zrobił tak niewiele dla tak wielu…

  PS. Nasz hotin jrst aktywny na różnych mniej lub bardziej lokalnych portalach. Bez szału. Ta sama retoryka. Ten sam jad. Tylko myślenia jak zwykle brak…

  Pozdrawiam

 2. Odczep się od hotina,bo nikt nie zrobił tyle dla walki z partią rządzącą co on , walnie przyłożył i dalej przykłada rękę do każdej porażki wizerunkowej PIS-u . Szkoda że tylko na tym portaliku , poczynając od wyborów na prezydenta miasta, sytuacje w powiecie czy ogólny ogląd na poczynania prezesa i jego świty.
  Stańczyk to jest bardzo wazna funkcja,

 3. @hotin

  Witam maskotkę portalu.
  Już wyjaśniam. Wystarczy, że przeczytasz pismo zamieszczone w tym artykule a odpowiesz sobie sam na pytanie „jakim prawem?”.
  Sprawiasz wrazenie osoby, która czyta tylko nagłówek lub wstęp. Ewentualnie wystarcza ci czasem obrazek ilustrujący artykuł.

  Mam dla ciebie propozycję – postaraj się czasem przeczytać całość artykułu. Poszukaj na dany temat informacji z innych źródeł. To pozwoli nabrać ci dystansu do danego tematu. Ponadto poznasz różne spojrzenia na ten sam temat .
  W przeciwnym wypadku bezrefleksyjnie komentując na zasadzie „byle szybko, byle oczernić” zamykasz sobie droge do poznania tematu i przy okazji wychodzisz na jełopa. Bez urazy chlopie ale nikt cię tu nie odbiera na poważnie (nawet admin). Wrażenie robisz tylko na tych którzy widzą twoje komentarze po raz pierwszy i dają sie złapać na którąś z twoich trollowych wędek.
  Na koniec mam jeszcze jedną koleżeńską radę. Uważaj z tym swoim antysemityzmem i ksenofobią kipiącą z twoich komentarzy bo w końcu znajdzie sie ktoś życzliwy i zrobi screenshoty twoich antysemickich wypowiedzi. Istnieją organizacje które tylko czekają na takie zgłoszenia. Takie sprawy nie kończą sie tylko banem na portalu. W takim przypadku może sie okazać, że dostaniesz „z większego naciągu”.

  Włącz samodzielne myślenie.
  Pozdrawiam.

 4. @jurek

  To oczywiste że bank, przychodnia urzad itp. posiada moje dane.
  Oczywiste jest również to, że mam do nich wgląd i mam prawo wiedzieć jakie wobec tych danych stosowane sa procedury bezpieczenstwa (również teleinformatycznego)…

  W przypadku nadchodzącej farsy wyborczej nie ma juz tej pewnosci. A takie przekazywanie danych organom na chwilę obecna nieuprawnionym jest doskonałą okazją do ich przechwycenia dla kogoś kto może chcieć te dane wykorzystać do swoich celów.
  Póki co wymieniamy tylko opinie – żarty się kończą kiedy okazuje sie, ze nasz wizerunek, nazwisko, adres, e-mail zostaje wykorzystany wbrew naszej woli.

  Myślcie – to nie boli…

 5. ” Racja” każda władza ma nasze dane. P. prezydent Oświęcimia ma wszystkie dane dotyczące mieszkańców Oświęcimia, bo wygrał wybory . Rząd też ma nasze dane, bo wygrał wybory. Proste, nie dziękuj.

 6. W dzisiejszych czasach zdobycie naszych danych przez oszustów to żaden problem. Zgadza się. Dlatego pis już je ma.

 7. masterkosa Twoje dane ma ZUS, operator telefonii, wszystkie przychodnie w których się leczysz, bank gdzie trzymasz kasę i wiele innych. W dzisiejszych czasach uzyskać czyjeś dane osobowe to dla oszustów żaden problem. Więc niech pan prezydent nie martwi się tak o nasze dane, to jest tylko przykrywka do wykonywania poleceń partyjnych, mimo że jest urzędnikiem państwowym a nie partyjnym.

 8. DO MALKONTENTÓW

  Chwierut nikogo nie pozbawił prawa do głosowania. Jedyne co zrobił to odmówił przekazania danych osobowych. I bardzo dobrze…
  Ciekaw jestem czy orientujecie się jak cenną „walutą” w chwili obecnej na świecie sa dane osobowe. Ktokolwiek zapewnił was, że dane będą chronione i bezpieczne? Ktokolwiek poinformował was jak będą przechowywane? Ktokolwiek poinformował was jak dokladnie dane zostaną wykorzystane w zwiazku z wyborami?

  PS. Oglądałem ostatnio „The Walking Dead” i pomyślałem że te bezmózgie zombie są zwyczajnie glupie i łatwo je przechytrzyć. Chwilę potem pomyślałem, że żyję w kraju w którym kilka milionów ludzi ogląda telewizję publiczną i wierzy we wszystko co tam powiedziano. Ponadto dają sie zmanipulować jednemu człowiekowi opętanemu władzą…

 9. Jakim prawem Chwierut pozbawia mnie konstytucyjnego prawa do głosu ,kto jego wybrał ,jak nie pasuje bądź nie rozumie czym jest demokracja to niech złoży dymisje ,chyba potrzebna jest pikieta pod um ,ja chce głosować za mkd i co!!!!!!!!!!!!!

 10. „Liczone w setkach tysięcy gaże w spółkach skarbu państwa to marchewka. Kij — to szukanie haków w biznesowej przeszłości. Politycy obozu władzy używają wszelkich metod, aby przeciągnąć posłów z partii Jarosława Gowina na swą stronę, tak by zagłosowali za wyborami korespondencyjnymi w maju. Są już pierwsze doniesienia o nagrywaniu.
  Gowin jest pewny, że uda mu się z pomocą kilku posłów swojej partii oraz całej opozycji zablokować majowe wybory „kopertowe”, do których prze PiS
  Ale partia rządząca jest gotowa zrobić wszystko, by stłumić bunt w szeregach koalicji
  Według naszych rozmówców z Porozumienia politycy obozu władzy oferują im stanowiska ministerialne w rządzie albo lukratywne posady w spółkach państwowych
  Już pojawiają się doniesienia o nagrywaniu targów o stanowiska — dziennikarze Onetu usłyszeli tę informację od kilku polityków”

 11. Zauważyłem zmienione nowe banery wyborcze pani niestartującej w wyborach. Z obecnym prezydentem jest tylko jeden duży bilbord ale szkalujący go.

 12. Casus Schetyny dobitnie pokazuje, jak wielką rolę w partiach czy ruchach społecznych ma osobowość przywódcy. Schetyna okazał się mierny, bezideowy, opierający swoją pozycję w po na gierkach i poparciu klanu działaczy dokładnie takich jak on. Członkowie partii nie potrafili tego w porę dostrzec, a gdy to uczynili i ostatecznie go wypierniczyli, było już za późno. Mamy więc Kidawę, dystyngowaną starszą damę, kompletnie nie radzącą sobie w realiach brutalnej walki politycznej. która na standardowe pisowskie kłamstwa i epitety w rodzaju „zdrajcy” i „kradną”, jest w stanie tylko okazać zdumienie. Ojej, jak tak można? Otóż Kidawo, okazuje się, że – można! Kidawa jako kandydatka nie spowoduje zgonu po, ale znacznie ją osłabi. Rozczarowany elektorat przepłynie w stronę psl; które pod Kamyszem będzie się starać zmienić wizerunek z partii chłopskiej na chadecko centrową.

 13. sPOkojnie,pewnie chca poczekac jak kichawie końskiej urosnie z 3% do 4%.iaaaaa iaaaaa,prrrrrr.Co nie ,łajzy PObolszeeickie ameby.😀

 14. Antyinteligencka rewolucja pis, polegająca na nacjonalizmie, schlebianiu plebsowi i rozdawnictwie dodrukowywanych pieniędzy, musi prędzej czy później skończyć się katastrofą. Albo w formie gwałtownej, albo rozciągniętej na wiele miesięcy czy lat. Nie ma innej opcji. Rozumie to światlejsza część społeczeństwa, która przez ostatnie 20 lat ciężko pracując polepszyła swój status materialny. Dlatego pis ma wielki elektorat negatywny, który gotów jest zagłosować na kogokolwiek, nawet Kamysza, byle nie na narodowych socjalistów Kaczyńskiego. Tego tak naprawdę Kaczyński się obawia.

 15. @jan

  No to zapowiada się ciekawie bo śmierć mózgowa PiS nastąpiła juz dawni temu…

 16. Z pewnością będą to koperty śmierci – śmierci PO. Przypominają mi się argumenty niejednego rodzica niedouczonego dziecka: dostał niedostateczny bo pani się uwzięła. Analogia do sytuacji opozycji.

 17. W tej sytuacji, gdy nie było żadnej kampanii wyborczej, gdzie z góry ogromną przewagę miał Duda, pokazując się w tvp trzy razy dziennie z troską, jak to on działa, jak walczy, jak się martwi i ratuje Polskę – takie wybory trudno nazwać uczciwymi. Kandydatom opozycji, bez względu na to, czy marni są, jak kto uważa, czy nie – nie dano takiej szansy.
  Jest też drugi i nawet poważniejszy problem: wielu ludzi przestraszy się, że władza będzie mogła sprawdzić – co całkiem możliwe – na kogo zagłosowali i jeśli nie zagłosują na Dudę, to spotkają ich w przyszłości jakieś nieprzyjemności. Więc na wszelki wypadek zrobią tak jak za komuny, kiedy pzpr zawsze wygrywała, przy wysokiej frekwencji, którą komuniści nawet zbytnio nie musieli fałszować. A to jest kpina z demokracji.
  Co należałoby zrobić? Uważam, że obóz rządzący powinien zaproponować, albo po prostu zgodzić się na przeniesienie wyborów na jesień, gdy sytuacja z wirusem jakoś się chyba uspokoi. Taką ustawę powinna poprzeć opozycja. Wtedy takie wybory byłyby uczciwe.

 18. Ja decyzję prezydenta który za niedługo zastawi miasto z welkimi długami które będziemy spłacać uważam za czysto polityczną i wpisującą się w działania opozycji na szkodę Polski. Nikt nie będzie zmuszony do odebrania „śmiertelnej” przesyłki . Ciekawe czy paczki z aledrogo lub inne przesyłki roznoszne przez pocztę kurierów dostawców pizzy i innych też ci co są przeciwko wyborom korespondencyjnym nie odbierają nie chodza do sklepów itd. Śmiertelnie niebezpieczne dla Polski i Polaków są działania wszystkich którzy w dlaszym ciągu nie potrafią się pogodzić z oderwaniem od koryta i za wszelką cenę nawet zniszczenia swojego kraju prą do przejęcia władzy. Oby już wogóle się do niej dostali dla naszego i waszego dobra.

 19. Zresztą obawiam się, że do wyborów – w jakiejkolwiek formie – po prostu nie dojdzie. Przecież ludzie zostali zamknięci w domach półtora miesiąca temu w znacznie mniej poważnej sytuacji, gdy liczba zakażeń i zgonów była o wiele mniejsza niż dziś. Teraz Umiłowany Przywódca, aby przeprowadzić wybory stara się przekonywać, że niby sytuacja jest już opanowana, niebezpieczeństwo minęło i od poniedziałku znosi większość zakazów.
  Więc logicznie rzecz biorąc liczba chorych znowu wystrzeli w górę. A wtedy będzie kłopot z zebraniem w kupie członków komisji wyborczych.
  Chyba że nagle przestanie się wykonywać testy, a pacjenci będą umierać na „niewydolność oddechową”. Statystyki i tak trzyma w ręku rząd. Niemożliwe? Znając zakłamanie Umiłowanego, całkiem prawdopodobne.

 20. To jest cytat z memu: Kidawa wg sondaży ma mniejsze poparcie niż Aleksander w wydychanym.

 21. @Do Pana Józefa -szanowny panie pański wpis to nic innego jak stwierdzenie że pan prezydent „łamie” Konstytucję.Tak to można wyczytać w pierwszym zdaniu pańskiego wpisu. Otóż proszę przeczytać ze zrozumieniem tego co napisałem: Otóż ja nie zarzucam ale informuję :Pragnę pana poinformować że ja jak tez inni obywatele miasta Oświęcim nie zostali pozbawieni Prawa Wyborczego jak tęż nikt im nie ma prawa ograniczać im praw obywatelskich wynikających z Konstytucji RP. Ograniczenie naszych praw to nic innego jak ubezwłasnowolnienie obywatela poprzez uniemożliwienie udziału w konstytucyjnym obowiązku jakim są wybory na Prezydenta RP. I tego się trzymajmy i proszę na przyszłość najpierw dokładnie przeczytać a potem komentować i komuś coś zarzucać.

 22. Panie Józefie Jaskółko, a Kaczyński i bliskie panu środowisko czemu łamią konstytucję i wszystko co możliwe? Ale czytając pana wpisy w Internecie nie mam nadziei na inną odpowiedź niż zgodną z linią partii. Pozdrawiam.

 23. Kto chce niech głosuje, to jego prywatna sprawa.Też bym głosował, gdyby wybory organizowała PKW. Niestety ostatnio wyszło na jaw, że to nie Pan Sasin organizuje tylko Pan Kamiński i podległe mu służby. Państwo w którym wybory organizują i nadzorują służby specjalne jest dyktaturą. Jak komuś pasuje żyć w takim państwie, jego sprawa. Tylko po co było walczyć z komuną, skoro zamienioną ją na komunę-bis? Ofiary tej walki przewracają się teraz w grobie.

 24. @informator, @aga
  Ty podobnie jak ja masz konstytucyjne prawo do udziału w wyborach ale nie do udziału w farsie wyborczej szykowanej przez PIS! Przecież to wybory bez prawdziwej kampanii wyborczej, na podstawie ustawy napisanej na kolanie, bez gwarancji czy karty wyborcze dotrą do wyborców i pod właściwy adres, bez sprawdzonych procedur kontroli liczenia głosów itd.

  Wy czytacie coś ale nie rozumiecie co i piszecie bzdury. Przypomnę że tzw.. ustawa koronawirusowa mówi że poczta może żądać danych z systemu PESEL j e ż e l i jest to potrzebne do realizacji zadań związanych z wyborami. Problem polega na tym że nie ma jeszcze ustawy która by dla poczty jakieś zadania przewidziała (poza 65+). To jest przecież dość jasno sformułowane. Czego tu nie rozumiecie!? Ta ustawa może będzie a może nie czas pokaże.

 25. Do wyborów się dziś pchacie jak do pralki brudne gacie…

  Pozdrawiam wolnych i myślących.
  Zniewolonym i odmóżdżonym przez jedynie słusznego prezesa szczerze współczuję…

 26. Doświadczenia ostatnich kilku lat wskazują, że rząd jeśli tylko chce, może obejść każde prawo. Zresztą pis ogłosił, że ma już wszystkie te dane. Więc nie ma się czym gorączkować. Na razie nic nie wiadomo: czy wybory odbędą się 10 maja w sposób tradycyjny, czy po 20 maja drogą korespondencyjną, czy jeszcze później za pomocą np. gołębi pocztowych.
  Mi to wisi. Dla mnie te wybory mogą odbyć się nawet jutro.

 27. Poczta Polska została upoważniona do podjęcia działań związanych z organizacją wyborów prezydenckich w ramach tzw. „ustawy koronawirusowej” podpisanej przez prezydenta 17 kwietnia. W związku z tym, przedstawiciele poczty zwrócili się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o przekazanie danych ze spisu wyborców.

 28. W polskim prawie nie ma ani jednego przepisu, który zakazywałby dokonywania zmian w kodeksie wyborczym na pół roku przed wyborami.

  Jest za to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czasów, kiedy jego prezesem był Andrzej Rzepliński. Jest tam mowa o terminie sześciu miesięcy i o tym, że takich zmian nie należy wprowadzić. Ale w tym wyroku opisany jest wyjątek – „nadzwyczajne okoliczności o charakterze obiektywnym”. Chodzi np. o stan epidemii.

 29. Panie Józefie, naprawdę myśli Pan, że przez Chwieruta wybory się nie odbędą? Ależ odbędą się, odbędą, w takiej czy siakiej formie. Z pewnością będzie miał Pan szansę zagłosować.

 30. Nie traktuje Pana Prezydenta J.Chwieruta jako wroga czy przeciwnika politycznego, ale decyzje jaką podjął w sprawie uniemożliwienia mi jak też innym mieszkańcom Oświęcimia udziału w wyborach, uważam za błąd.Pan prezydent ma prawo do swoich poglądów ale nie może nam obywatelom Oświęcimia narzucać politycznych decyzji.Dlatego moja prośba aby wycofał się z tych politycznych decyzji dotyczących wyborów prezydenckich RP. W przeciwnym wypadku obywatele miasta Oświęcim będą mieli prawo do pozwu zbiorowego.Żaden polityk nie ma przyzwolenia do łamania prawa i ubezwłasnowolnienia i pozbywania prawa wyborczego obywateli RP.

 31. Po pierwsze panie Chwierut to pan łamie Konstytucyjne prawo do wyborów.
  Po drugie Poczta od 2014 roku posiada dokładne dane PESEL.
  Więc upieranie się jest idiotyczne. Ale cóż, pana formacja już dawno poziomem jest grubo poniżej zera!
  Jak się nie potrafi rządzić to się składa dymisję! Ale wy nie macie nawet odrobiny odwagi i honoru.
  Tylko zadłużać miasto potraficie i drzeć się na rząd o kasę!!!!

 32. Dopiero jak się któryś z was obudzi z kredytem z jakiejś obsr….anej firemki pożyczkowej zorientujecie się że danymi osobowymi bawić się nie należy .
  Niestety dla wielu będzie już za póżno.

 33. Pan Józef Jaskółka w pełni ma rację
  i słusznie krytykuje Prezydenta Chwieruta.

 34. Powoli acz nieubłaganie zbliżamy się do momentu ” samozaorania”.

  Życzę wszystkim zdrowia ,siły ducha i odwagi.

 35. Bodajże ten wredny rząd przyznał Oświęcimiowi jakieś dodatkowe fundusze i dlatego dzisiaj jest nadzwyczajna sesja RM. P. prezydencie czy to prawda, tak się tylko pytam.

 36. Nie życzę sobie jako obywatel wolnego kraju, aby prezydent miasta zabronił mi wzięcie udziału w wyborach, tylko dlatego, że jest z PO

 37. Szanowny Panie prezydencie.Pragnę pana poinformować że ja jak tez inni obywatele miasta Oświęcim nie zostali pozbawieni Prawa Wyborczego jak tęż nikt im nie ma prawa ograniczać im praw obywatelskich wynikających z Konstytucji RP. Ograniczenie naszych praw to nic innego jak ubezwłasnowolnienie obywatela poprzez uniemożliwienie udziału w konstytucyjnym obowiązku jakim są wybory na Prezydenta RP.Mam nadzieję że jako prezydent naszego miasta a nie polityczny adwersarz jednej partii wycofa się pan z takich decyzji.

 38. Patrząc na to wszystko odnoszę wrażenie graniczące z pewnością, że następnym prezydentem Oświęcimia będzie Hotin. Podczas jego dobrej kadencji wydarzy się wiele ciekawych rzeczy.

 39. Nie wierze w to co tutaj czytam…ale stop hejtera wiec tyle komentarza z mojej strony tutaj wystarczy. Ja osobiście dziękuję Panie Prezydencie :))) Świetna decyzja :))

 40. Chwierut ma w domu ok. miliona maseczek, które mógłby dać LUDZIOM!

 41. A od kiedy to pisowscy przejmują sìę konstytucją? Nagle sobie o niej przypomnieli. Cud.

 42. Jak mnie wkurza ta hipokryzja opozycji,był ustalony termin wyborów zgodnie z KONSTYTUCJĄ, więc w czym problem. Robią z ludzi debili, jakby nie potrafili zachować ostrożności podczas głosowania, w czym problem zagłosować korespondencyjnie, też żle.
  Bawią się Polską naszym kosztem a wszystko dla naszego dobra, jakiego ?
  PO już przegina jak może, wystawili pionka na prezydenta i teraz bardzo termin wyborów im nie pasuje. Jakby mogli to wystawili by kapucynkę gdyby tylko miała szamnsę pokonać prezydenta Dudę.
  Ludzka przyzwoitość nie pozwala uczestniczyć w wyborach – jak mówi Tusk, sprzedawczyk Polski. Nawołuje do bojkotu wyborów.
  Całą prawdę o knowaniu obnażył Giertych na fejsie. Przeczytajcie sobie jeżeli tego nie zrobiliście.
  Jak wygra Duda – bedziemy interweniować i podwazać wiarygodność ale jak wygra ktoś z opozycji to będzie wszystko zgodne z prawem. BRAK SŁÓW.

 43. Proponuje usuniecie Januszka Nieroba z urzędu. Specjalista od ekstremów czas usunąć Obawiam się że Januszek niema aktualnej listy wyborców jak zawsze w wyborach było. Zadam pytanie co Januszek i jego klika zrobiła dla mieszkańców w tym trudnym okresie? Odpowiedz NIC. Słynny slogan Januszka nie róbmy nic jakoś to będzie.

 44. @Aga
  Tyle, że zapisy tej ustawy nie mają nic wspólnego z Konstytucją. Tu nawet mgr Przybłęda wraz z dublerem Muszyńskim nie pomoże.
  @Polska Rodzina
  Najbliższy psychiatra w okresie epidemii, podobnie jak i taras widokowy, jest czynny we Wrocławiu.
  Azaliż coś mi dzwoni, że „Polska Rodzina” jaja sobie robi. A nawet jestem tego pewien:)

 45. Jasne. Sędziowie musieliby się nazywać Rzepliński bądź Gersdorf, a Chwierut musiałby być z PiS.

 46. My Naród Polski domagamy się zaprzestania przez Chwieruta antypolskiej działalności i wszelkich wrogich knowań z rewanżystami niemieckimi oraz określonymi siłami. Polacy sami wiedzą gdzie mieszkają i maja prawo podzielić się tą wiedzą z prawowitym Rządem Rzeczypospolitej Polskiej. Nowy sąd najwyższy, w którym właśnie zwyciężyło poczucie Patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, z pewnością niedługo zajmie się osądzeniem takich mącicieli jak Chwierut i całe to pożałowania godne po.

 47. Ostatni akapit powyższego tekstu podpisanego przez prezydenta miasta to mijanie się z prawdą:

  USTAWA z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

  „Art. 99. Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane, o których mowa w zdaniu pierwszym, przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane.”

  Poczta Polska ma podstawę, by złożyć wniosek, władze samorządu mają podstawę, by wniosek zrealizować. Tyle.

 48. Jesteśmy rodziną zamieszkałą w Oświęcimiu. Mamy konstytucyjne prawo wziąć udział w wyborach i żądamy udostępnienia naszych danych Poczcie Polskiej!

 49. Nie rozumiem, co się pan tak denerwujesz? Spokojnie! Przecież i tak wybory macie już wygrane. Przeprowadzając je bez jakiejkolwiek kontroli grzechem byłoby nie skorzystać.

 50. @Oświęcimianin – przeczytałem ze zrozumieniem oba te akty prawne i doszedłem do zupełnie innych wniosków niż ty. Podobnie jak prezydenci Warszawy, Krakowa i wszystkich miast w Polsce nie opanowanych do reszty przez pis.

 51. Oświadczenie prezydenta Chwieruta pokazuje jakiś wtórny analfabetyzm tego człowieka. Czy w Urzędzie Miasta nie ma prawników, którzy wytłumaczyliby jegomościowi obowiązujący stan prawny? Brednie o tym, że z art. 102.4 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. (o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2) wynika zawieszenie całości przepisów o głosowaniu korespondencyjnym zawartych w Kodeksie wyborczym, świadczą o braku elementarnej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Art. 53 Kodeksu wyborczego mówi tylko o pomocy niepełnosprawnym w głosowaniu w lokalu wyborczym. Zawieszenie tego przepisu – gdy wprowadza się głosowanie wyłącznie korespondencyjne – jest chyba logiczne, nie? Chwierut, nie ty jesteś od stanowienia prawa – masz je stosować. Ustawa, na którą się powołujesz, wprowadza wybory korespondencyjne dla osób po 60. roku życia. To już jest obowiązujące prawo, za którym głosowali nawet twoi koledzy z POKO. Za łamanie prawa należałoby imć prezydenta zastąpić komisarzem.

 52. Uwaga! Uwaga! Breaking news! Podajemy wyniki wyborów prezydenckich w Polsce!
  Frekwencja 46% (Nie za dużo, bo nikt w więcej nie uwierzy, ale wystarczająco wiele, aby wybory uznać za ważne). Zwycięża już w pierwszej turze pan prezydent Andrzej Duda – 58,06% ważnych głosów (ma być wyraźnie ponad połowę), Kidawa14,68%, Kamysz 12.3% reszta – resztę. Nieważnych głosów 7,42% (rzeczywiście, jak to z nowością. niektórzy mogli się pomylić).
  Spokojnie uwierzy w to lud ciemny, a opozycja może sobie protestować. Buhaha!

 53. Niektórzy z was myślą, że jeszcze jest czas i może sposób, aby przeciwstawić się przekształceniu Polski w dyktaturę Kaczyńskiego. Błąd. To już się stało. Jest za późno. W praktyce Kaczyński ma pełnię władzy w rękach: sejm, prezydenta, sądy, prokuratury, wojsko, policję, służby, niekontrolowany budżet i przede wszystkim gigantyczną państwową machinę propagandową. Coś jeszcze potrzebne? Nawet nie musi zamykać tvn i wyborczej, które mogą mu się nawet przydać jako listek figowy dla Zachodu.
  Trzeba było wcześniej protestować.

 54. PO jest na przegranej i nic tej partii już nie pomoże, nawet to co robi Pan Prezydent Chwierut,
  który w ten sposób być może sam się kompromituje.

 55. W Y B O R Y – BOJKOT NIE MA SENSU, NIC NIE JEST PRZESĄDZONE. 1) NISKA FREKWENCJA nie ma znaczenia, wybory prezydenckie nie mają limitu frekwencji. Moze być 2% i wybory są wazne 2) ILOŚĆ ODDANYCH GŁOSÓW ma znaczenie – jesienią PiS mial 8,1 mln glosów, antypis 10,4 mln. Jest nas wiecej. Wystarczyłaby taka sama mobilizacja. Elektorat PiS jest bardzo zdyscyplinowany wiec te 8,1 mln to MAKSYMALNY POZIOM ich głosów 3) Dodatkowo karty do glosowania dotrą do tych, ktorzy nigdy na wybory nie chodzili, a jest ich 12 mln – jeśli część z nich wypelni jednak kartke jest duza szansa na wygraną. 4) Kazdy robi zdjecie swojej karty do glosowania z dowodem osobistym obok – odsłoniete tylko zdjecie i początek peselu / data urodzenia. W razie fałszerstw wszyscy wysylaja zdjecie do komitetu wyborczego swojego kandydata, a komitety sumuja glosy i badaja czy kaczor oszukiwal. 5) IM WIĘCEJ oddamy głosów tym trudniej bedzie sfałszować wybory 6) w 1 turze kazdy glosuje na kogo chce byle zabrac Dudzie szansę 51%, w 2 turze wszyscy głosują na kandydata opozycji 7) BOJKOT TO NAJGŁUPSZA rzecz jaką możemy zrobić. Kaczyński tylko na to czeka. Trzeba się dobrze zabezpieczyc i podziekowac szeregowemu poslowi Kaczynskiemu za dreszczyk emocji umrę / nie umrę oddając głos. 8) CO JEST STRASZNE? – Wielki Naród się poddał, klęczy przed ohydnym, zgorzkniałym starcem, który zarządzając naszym strachem manipuluje wynikiem wyborów. PODDALIŚMY SIĘ I DOKŁADNIE O TO MU CHODZIŁO. Ludzie sami podejmą decyzje, ale bojkot to fatalna droga!

 56. Według profesora Marcina Króla wybory korespondencyjne w maju, które forsuje PiS a obecnie są analizowane przez Senat, to już nawet „nie jest oszustwo tylko piramidalna głupota”. – Rozsądny człowiek odmówi udziału w tym idiotyzmie – przekonywał. Stwierdził, że sytuacja w Polsce kojarzy mu się z dramatem Witkacego „Janulka, córka Fizdejki”. – To świetny obraz upadku państwa, które potem w zasadzie można tylko odsprzedać. Pojawiają się głosy w mediach społecznościowych, że jedyne wyjście teraz, to oddanie się w zarząd komisaryczny Niemcom lub Czechom. Moim zdaniem to głęboko rozsądna i trafna uwaga – mówił filozof, polityki i historyk idei z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW

 57. Zastanawia mnie karność i bezrefleksyjna bierność co poniektórych forumowiczów.
  Wyborów nie organizuje się w formie widzi mi się partii rządzącej ani (o zrgozo) przeprowadzonych,nadzorowanych i liczonych przez partię rządzącą mającą swojego kandydata.Serio trzeba to tłumaczyć??Przeciez to już było przed ’89.
  Gdyby rząd kazał wam glosowac z golą za przeproszeniem pupą a do komisji wyborczej kazał iść tyłem to tez to tak bezrefleksyjnie wykonacie „no bo precież tak kazali”??Czy może was tknie że ktoś robi z tobą co chce?.
  Tu kompletnie nie chodzi o poglądy polityczne tylko o to że kiedy rządzący nie poruszają się w granicach obowiązujące go prawa zaczyna się anarchia.Rownie dobrze mogą jutro oglosic ze wygrana kadencja bedzie trwala 15 lat i co im zrobimy??Pis nie wygral 3/5 glosow żeby zmieniac a tymbardziej lamac konstytucje.Dostal mandat rządzenia w obrebie istniejącego prawa a nie ponad nim jak się sam traktuje.Na to mojej zgody jako ponoć suwerena nie ma.

 58. Panie Prezydencie,
  jest Pan za bado posłuszny PO,
  którą jest partią przegraną
  i skompromitowaną.

 59. Jeżeli nie dostanę pakietu wyborczego to wytoczę prezydentowi proces. Myślę, że każdy już dawno jest zdecydowany na kogo oddać głos. Rząd jaki jest to niech każdy sam ocenia, ale czy chcecie aby ten rząd obojętnie jak go oceniacie bez przerwy szarpał się w kampanii wyborczej i dryfował czasami pod elektorat wyborczy w swoich poczynaniach. Rząd powinien mieć w końcu spokój aby zająć się w tych niewątpliwie trudnych czasach sprawami kraju. Kto to utrudnia ten jest zwykłym łotrem i szkodzi nie tylko rządowi ale i sobie. Jak długo będzie się odwlekać z oddaniem do użytku P&R oraz dworca PKP?

 60. Chodzi o zjednoczenie opozycji, oddanie Gowinowi za opuszczenie Kaczyńskiego teki premiera i bezzwłoczne przegłosowanie w sejmie wotum nieufności dla rządu Morawieckiego. W teorii to możliwe, w praktyce bardzo wątpię, aby przywódcy opozycji byli w stanie wznieść się ponad osobiste animozje.

 61. Ludzie ogarnijcie się nawołujecie do zamachu stanu oj historia was rozliczy zdrajcy narodu kiedyś za takie rzeczy to się inaczej karało

 62. Politycy są jak dzieci. Mówi im się proste rzeczy, a oni wiedzą lepiej i robią swoje, czyli nic nie robią, kręcą, ociągają się, by w końcu wykonać to, co dawno już uczynić im kazano.

  Wszyscy mądrzy ludzie mówią im: ludzie! Nie można układać się z gangsterami. Nie można mówić, że wybory są nielegalne i jednocześnie deklarować w nich udział. Nie można prowadzić rokowań ze zdemoralizowanym reżimem i jego dyktatorem, tym bardziej gdy jeden i drugi ledwie trzymają się na nogach. Dopiero teraz zaczyna im coś tam świtać i kombinują, że może by jednak…

  Hej! Zostało wam kilka dni! Ogarnijcie się! Jak wam nie wstyd tańczyć do melodyjki, którą wam gra Kaczyński? I jeszcze podskakiwać dokładnie w tych miejscach, gdzie w nutach napisano „podskok”. Jesteście po prostu śmieszni.

  Czemu, do cholery, brakuje wam odwagi, by powiedzieć publicznie, że Kaczyński nie ma prawa rządzić tym krajem? Że trzeba odsunąć go od władzy razem z paroma jego koleżkami? Co to za opozycja, która w najcięższym, wręcz tragicznym kryzysie nie mówi o zmianie rządu?

  Czegoś takiego nie zna historia Polski. To istne kuriozum. W II RP rząd by już zmienił się trzy razy, i to mimo jak najbardziej niedemokratycznego ustroju, jaki panował tu po 1926 r. Czego się boicie? Haków? Utraty posad? A może stoicie zaczarowani przez mit „legalnej władzy pochodzącej z wyborów”?

  W PiS wszyscy mają haki na wszystkich i jakoś nie ogranicza to w niczym ich bezczelności. Bo tam się lubi pieniądze, władzę i ostrą grę. Nawet jak pójdą siedzieć, to na dzieci czekają piękne konta w Szwajcarii. Bo to rodzinne ludzie są. A za to u was to chyba się lubi cztery pińcet na rękę i święty spokój. Ależ macie wiele do stracenia. Ho, ho!

  A ten wasz mit? Reżim PiS od dawna jest nielegalny – łamie konstytucję i popełnia niezliczone przestępstwa bez żadnego kamuflażu. Jedyne prawo, jakie mają ci ludzie, to prawo do sprawiedliwych procesów. Jakoś nie widzę jednak, żeby ktoś miał ochotę je przeprowadzać. Czy wy wreszcie zrozumiecie, że to jest Europa Wschodnia i reguły są takie same jak na Ukrainie? Tu trzeba mieć siłę, odwagę i kasę. To nie Finlandia ani Nowa Zelandia, gdzie polityka jest jak kulturalna rozmowa przy herbatce.

  Kaczyński za mądry nie jest, ale ledwie zipiąc, i tak bawi się jak dziecko, dzieląc was jak pan od wuefu swoją klasę. Jedni za bojkotem, inny za walką – no po prostu można umrzeć ze śmiechu, jak ta polityczna smarkateria dała się podejść. Boże, czemu politykę uprawiają takie miernoty i dzieciuchy! Opamiętajcie się!

  Skoro jest paru ludzi, którzy chcą rozmawiać o wykopaniu Kaczyńskiego, to załatwcie to w końcu! Ile można czekać? Za chwilę zrobią te wybory i będzie pozamiatane. Obudzimy się w innej rzeczywistości, w której już tylko ulica będzie rozstrzygać. Nie daj Boże!

  Ale i my wszyscy jesteśmy winni – nie tylko ci niedojrzali i tchórzliwi politycy. Pod pozorami groteski w groteskowych czasach, godnej króla Ubu, dokonuje się w Polsce zamach stanu, zmierzający do ośmieszenia procedur wyborczych i systemu demokratycznego. W czasie kwarantanny wszystko jest na niby, więc na wszystko można się zgodzić – toż polityka to tylko kolejny filmik w sieci. Toteż my, zdezorientowane i zaszczute wirusem społeczeństwo, bezwolnie patrzymy, jak rządząca sitwa wykorzystuje historyczną okazję, by wyrwać Polskę z Unii Europejskiej i uczynić demokrację nic nieznaczącą fasadą – a wszystko po to, by ci polityczni gangsterzy wreszcie mogli sobie robić, co chcą, i rządzić sami, zmieniając nasz kraj w grajdoł na miarę swej prostaczej umysłowości i prymitywnych wyobrażeń o świecie. Choćby za cenę uzależnienia od Rosji (a nawet i Chin).

  Dokładnie tak samo jak za komuny. To jest po prostu recydywa PRL i odwet wygłodniałej części klasy nieuków i parweniuszy, którzy nie dorobili się w latach 90. i teraz muszą się odegrać, póki jeszcze żyć się chce. Gang cwaniaków, prymitywów i sprzedawczyków, wykorzystując system partyjny i wyborczy, zrabował państwo, a opozycja i cała stojąca za nią niby to oświecona część społeczeństwa patrzy na to bezradnie i tylko popiskuje z cicha.

  I kto im przeszkodzi? Wszak mają naprzeciwko siebie bandę smarkaczy z procami i mieczykami z drewna. Za chwilę doczekacie się stanu wojennego i może wtedy coś do was dotrze.

  Ale jeszcze jest szansa. Jak nie znoszę Gowina, to chyba jest to jedyny człowiek, który teraz zachowuje się jak ktoś, kto przeczytał Machiavellego. Może i wy przeczytacie? Dobrze wam zrobi. Macie już listę kolesi, których trzeba przekupić? I drugą – tych, których trzeba postraszyć? No to do roboty! Nie ma co wybrzydzać. Niech sobie już ten Gowin porządzi, skoro tak to kocha. To jest tylko rząd przejściowy. Nie o nazwiska teraz chodzi, tylko o wyrwanie kraju z łap półgłówków i gangsterów, bo za chwilę wszystko tu się zawali.

  Macie Senat! Brawo! Utrzymaliście tę jedną, jedyną pozycję! Wspaniale. To teraz przejmijcie Sejm. Zaprowadźcie stan klęski żywiołowej. Ogłoście zagranicy, że wyborów nie uznacie, i wezwijcie UE i USA do nieuznawania Dudy „wybranego” na poczcie. Dogadajcie się z Ziobrą i Dudą – może w zamian za osobisty immunitet będą siedzieć cicho. Dajcie gwarancję Morawieckiemu, jego lodziarni i jego harcerzykom. A potem wygrajcie wybory prezydenckie i utwórzcie rząd techniczny do czasu przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

  Zobaczycie, jak sznureczkiem zaczną do was przechodzić, a o Kaczyńskim będą mówić, że nigdy nie słyszeli tego nazwiska. I jeszcze macie paru biskupów po swojej stronie, a nawet parunastu, bo Kościół zawsze trzyma z tymi, do których należy przyszłość. Władza jest na wyciągnięcie ręki. Bierzcie, nie krępujcie się, dzieci!

  Ale żeby to wszystko się wydarzyło, nie możecie poprzestawać na pogaduszkach w sejmowych kuluarach i wymienianiu się durnymi SMS-ami. Musicie się spotkać i coś ustalić. Tajnie. A potem to wykonać i ogłosić ludziom, że władza się zmieniła. Że ryzyko? Że mogą wsadzić, jak się nie uda? No cóż, kochani, na tym to polega, że jak ojczyzna w potrzebie, to się ryzykuje. Nie mówili na polskim i na historii?

  A może wcale nie chce się wam brać odpowiedzialności za kraj w kryzysie i czekacie, aż lud wyjdzie na ulicę i sam wam odda władzę? Jeśli tak myślicie, to nie jesteście godni nas reprezentować. Po to was wybieraliśmy, żebyście rządzili, a nie umywali ręce.

  Nie ma już ani chwili do stracenia. Porzućcie złudzenia, że coś robicie, jak kombinujecie i wyczekujecie. Polityka czasu kryzysu to nie zabawa w berka na sejmowych korytarzach, lecz walka. Mądrość prawdziwego polityka polega na tym, że przyczajony czeka i skacze na ofiarę w idealnym momencie. Dorośnijcie, do jasnej cholery! Skaczcie!

  Felieton prof. Jana Hartmana

 63. Jakaś ankieta prezydencka Sasina w mojej prywatnej skrzynce to nie wybory!!!.Trochę już się w życiu nagłosowałem i wiem jak to wygląda.Wybory organizuje Panstwowa komisja wyborcza.Glosuje się w obwodowych komisjach wyborczych w sposob uniemozliwiajacy identyfikacje glosujacego.Ewentualne zmiany sposobu glosowania wprowadza się z minimum polrocznym wyprzedzeniem.Poprzedza je kampania wyborcza.Żadne z tych warunków nie są spełnione.ŻADNE.Ten twór to nie wybory tylko najdroższa ankieta za nasze pieniądze.Podejrzewam tez ze organizacja tej ankiety to tez kolejny niezly grosz do wyjęcia dla oczywiscie „zaprzyjaźnionych” firm i podfiremek z kieszeni podatnika.
  Reasumując zakładając świni siodło nie zrobi się z niej wierzchowca.Nawet tefałpe tego gadaniem nie zmieni:)

 64. Choć może jestem zbyt surowy: w Ameryce maja przecież idiotę Trumpa, we Francji populistę Makarona, w Brytanii jakiegoś klauna czy błazna. Więc widocznie to taki ogólnoświatowy trynd. Chyba tyko Niemcy z Merkelową wydają się oazą rozsądku i politycznej przewidywalności.

 65. Wisi mi to jak kilo kitu czy Duda wygra, czy nie (raczej nieprawdopodobne). Pis kompletnie sfiksował się na tym punkcie i myśli tylko o jednym – jak upchnąć Dudę na kolejną kadencję. Natomiast opozycja tylko udaje, że chciałaby wygrać, ale tak naprawdę nie chce przejmować nawet cząstki odpowiedzialności za to, co będzie się za miesiąc – dwa w Polsce działo. Wspaniałą mamy klasę polityczną. Ale sami jesteśmy za nią odpowiedzialni, wyhodowaliśmy ją sobie przez swoją głupotę, lenistwo i tumiwisizm.

 66. Hotin marnuje swój potencjał na tym forum. Świat stoi otworem, wystarczy tylko zacząć chcieć.

 67. Co z tego skoro i tak rząd je już ma? A tak poza tym to uważam ze hotin powinien iść spać.

 68. A ja nie oglądam ani nie czytam o tych żałosnych przepychankach i czuję się przez to zdrowszy. Nie zamierzam brać w tej farsie udziału.

 69. Brawo Chwierut!!!!Jako wyborca właśnie tego od Pana oczekuję.Przykładać rękę do bezczeszczenia takiej świętości jak wolne wybory nie godzi się żadnemu przyzwoitemu człowiekowi.
  Popieram 100%.

 70. A ja myślę, że już wcześniej mieli rozeznanie. Dotacje będą do pipidówek w podkarpackim gdzie pis ma 99%.

 71. Teraz to już jest pewne, że do Oświęcimia nie popłyną żadne rządowe dotacje….

Send this to a friend