Informacje

Wskazówki dotyczące wynajmowania mieszkania w Oświęcimiu

Myślisz o wynajęciu mieszkania w Oświęcimiu? Jeśli tak, to jesteś w odpowiednim miejscu. Przygotowaliśmy bowiem garść wskazówek, które pomogą ci wynająć mieszkanie w Oświęcimiu i pozwolą uniknąć ci ewentualnych nieprzyjemności. Jeśli jednak planujesz wynająć mieszkanie w innym mieście, to nie zrażaj się. Duża część naszych wskazówek ma zastosowanie przy wynajmowaniu mieszkania w dowolnym mieście.

Strona z ogłoszeniami

Proces szukania mieszkania trzeba rozpocząć od wybrania strony, na której będziesz szukać ogłoszeń. Pamiętaj, aby zawsze wybierać renomowane strony jak przykładowo Rentola. Ta strona umożliwia przeglądanie tysięcy ogłoszeń, w których można znaleźć mieszkanie zgodne z twoimi wymaganiami. Będziesz e stanie znaleźć wiele interesujących ogłoszeń, niezależnie od tego, czy chcesz mieć oddzielną kuchnię, aneks kuchenny połączony z salonem, czy wolisz prysznic lub wannę w łazience, zgodnie z Twoim budżetem i w wybranej przez Ciebie części miasta, w której chcesz mieszkać. Ta strona pozwala na określenie wymagań na początku, a dobre zrozumienie twoich potrzeb pomoże Ci szybciej przeglądać ogłoszenia. Szybko znajdziesz oferty, które dokładnie odpowiadają twoim potrzebom.

Zanim przejdziesz do czytania ogłoszeń, zastanów się, jakie są twoje wymagania odnośnie mieszkania. Zastanów się, jaka liczba sypialni cię interesuje, czy chcesz mieć osobną kuchnię, czy kucnie połączoną z salonem, czy w łazience wolisz prysznic, czy może jednak wannę, jaki jest twój budżet oraz w jakiej części miasta chcesz zamieszkać. Ustalenie na początku swoich wymagań i dobre zrozumienie potrzeb pomoże ci szybciej przeglądać ogłoszenia. Będziesz bowiem w stanie szybko odrzucać oferty, które nie spełniają twoich podstawowych oczekiwań.

Kiedy już ustalisz swoje potrzeby, możesz przejść do wyszukiwania. Pamiętaj, aby strony z ogłoszeniami przeglądać na bieżąco, tak, aby jak najszybciej wiedzieć, że pojawiło się mieszkanie godne twojej uwagi.

Oglądanie mieszkania

Kiedy znajdziesz mieszkanie, które wydaje się spełniać twoje wymagania i zwyczajnie ci się podoba, to postaraj się maksymalnie szybko umówić na spotkanie z właścicielem i oglądanie mieszkania. W Oświęcimiu jest obecnie duży popyt na mieszkania do wynajęcia, dlatego najlepsze oferty znikają w ciągu maksymalnie kilku dni. Przypuszczamy, że w innych miastach w Polsce sytuacja jest podobna.

Podczas samego oglądania postaraj się sobie wyobrazić, że mieszkasz w oglądanym miejscu. Sprawdź, jak czujesz się na kanapie, czy łóżko jest wygodne, jak ułożone są najważniejsze sprzęty w kuchni itp. Sprawdź też stan techniczny mieszkania. Zobacz, czy ściany są czyste, czy w jakimś zakamarku nie pojawia się grzyb, pleśń lub wilgoć oraz czy gdzieś nie ma fizycznych uszkodzeń.

Formalności

Jeśli wszystko w mieszkaniu ci się podoba, to możesz przejść do formalności. W pewnym sensie jest to najważniejsza część całego procesu. Bowiem od tego, czy na tym etapie zrobisz wszystko tak jak należy, zależy czy w przyszłości będziesz w stanie uniknąć możliwych nieprzyjemności. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie listę wskazówek i rzeczy, które warto sprawdzić i ustalić przed podpisaniem umowy:

 

  • Sprawdź, czy wynajmujący na pewno jest właścicielem mieszkania. Zdarzają się sytuacje, w których członkowie rodziny, czy partnerzy podają się za właścicieli nie swoich mieszkań. Umowa podpisana z taką osobą jest nieważna. Dlatego kiedy pojawi się zaskoczony właściciel mieszkania, może wyrzucić cię z niego bez podania przyczyny.
  • Ustal z właścicielem konkretne warunki i okres płatności. Ustal, czy pieniądze przelewasz na jego konto, czy dajesz mu je w gotówce. Lepsza jest pierwsza opcja, ponieważ podczas każdej płatności masz dowód wpłaty. W wypadku płatności w gotówce możesz prosić o potwierdzenie przekazania pieniędzy. Umówcie się na konkretny dzień miesiąca, do którego masz właścicielowi przekazać pieniądze. Ustalcie też, czy kwota najmu jest stała, czy rozbita na odstępne, czynsz i rachunki. Jeśli wybierzecie tę drugą opcję, to sprawdź poprzednie rachunki, wysokość czynszu.
  • Umów się z właścicielem, kto pokrywa koszty napraw. Zwykle wygląda to tak, że uszkodzenia związane z normalnym użytkowaniem pokrywa właściciel, a uszkodzenia, których sprawcą jest wynajmujący, pokrywa on sam. Dobrze jest to ustalić, ponieważ ludzie są różni. Możesz trafić na osobę, która pokryje koszt każdej naprawy w mieszkaniu, a możesz też trafić na właściciela mieszkania, który będzie oczekiwał, że podczas wyprowadzki wyremontujesz jego mieszkanie, a jeśli odmówisz, to on nie odda ci wpłaconej kaucji.
  • Ustal okres najmu. Ustal z właścicielem mieszkania, jak długo będziesz mieszkać w jego mieszkaniu. Ustalcie też, co w sytuacji, kiedy ty lub on będziecie chcieli wcześniej zerwać umowę.
  • Przygotuj protokół odbiorczo-zdawczy. Zapisz w nim wszystko, co znajduje się w mieszkaniu, opisz jego stan, ewentualne uszkodzenia i kwotę wpłaconej zaliczki.
  • Porozmawiaj z sąsiadami. Zapytaj ich o budynek, okolice i czy im samym dobrze się tam mieszka. Jeśli sąsiedzi są zadowoleni z mieszkania w tym miejscu, to pewnie i ty będziesz. Z drugiej strony jeśli pojawiają się jakieś problemy sąsiedzkie, to pewnie chętnie ci o nich opowiedzą.
  • Zapytaj, czy możesz modyfikować mieszkanie. Może to być drobny remont, wbicie kołków w ścianę, czy przemeblowanie. Zobacz, jak właściciel mieszkania zareaguje na twoje pomysły.
  • Mieszkanie wynajmuj tylko na umowę. Ostatnia rada jest być może najważniejsza. Nigdy nie zgadzaj się wynajmować mieszkania na słowo. W razie jakichś problemów nie będziesz w stanie udowodnić swoich racji. W takiej sytuacji to zawsze właściciel mieszkania będzie na wygranej pozycji. Ważne jest też, aby w umowie znalazły się wszystkie wasze ustalenia, tak aby wszystko, na co się umówiliście, było na piśmie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże ci wynająć mieszkanie w pięknym mieście, jakim jest Oświęcim. Jesteśmy przekonani, że jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, to twoje doświadczenie z wynajmowania mieszkania w tym mieście będzie bardzo dobre. Co więcej, jeśli się do nich zastosujesz, to unikniesz problemów nawet jeśli w trakcie najmu pojawią się jakieś niespodziewane i nieprzyjemne sytuacje lub jeśli właściciel mieszkania okaże się być nie do końca uczciwy.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend