Informacje

Uspokojenie warunków meteorologicznych w Małopolsce i Oświęcimiu

Po przejściu frontu pogodowego przez Oświęcim i Małopolskę sytuacja się uspokaja. PSG ostrzega przed zagrożeniem osuwiskowym. Sprawdź aktualne dane hydrologiczne i działania przeciwpowodziowe.

Aktualne dane hydrologiczne Oświęcim
Aktualne dane hydrologiczne Oświęcim

Sytuacja Po Przejściu Frontu Pogodowego w Małopolsce i Oświęcimiu: Uspokojenie i Nowe Zagrożenia

Uspokojenie Warunków Meteorologicznych

Po przejściu frontu pogodowego przez Małopolskę sytuacja się uspokaja. Na tę chwilę nie ma ostrzeżeń meteorologicznych. Kończy się również okres obowiązywania ostrzeżeń hydrologicznych.

Zagrożenie Osuwiskowe

Niemniej jednak, w związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach na południu Polski, wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Państwowa Służba Geologiczna (PSG) – Centrum Geozagrożeń ostrzega, że należy się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk.

Charakter opadu, z jakim mamy do czynienia, wpływa bardzo niekorzystnie na stabilność stoków. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.

Pełna treść ostrzeżenia geologicznego dostępna jest na stronie PSG: Ostrzeżenie o zagrożeniu osuwiskowym.

Aktualna Sytuacja Hydrologiczna

Aktualnie stan alarmowy przekroczony jest na Wiśle w Jawiszowicach, zaś stan ostrzegawczy na Szreniawie w Biskupicach. Można śledzić bieżące dane hydrologiczne tutaj: IMGW Hydro.

Pogotowia Przeciwpowodziowe

Samorządy, które ogłosiły na swoim terenie pogotowia przeciwpowodziowe, to powiat myślenicki oraz gminy: Wiśniowa, Kęty, Brzeszcze, Raciechowice, Sułkowice, Skawina, Iwkowa, Uszew i Gnojnik.

Działania Straży Pożarnej

Państwowa Straż Pożarna (PSP) od północy 4 czerwca do godzin porannych dzisiaj odnotowała 703 zdarzenia atmosferyczne. Najwięcej interwencji odnotowano w:

Rodzaj prowadzonych działań obejmuje udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych drzew i gałęzi oraz pompowanie wody z zalanych posesji i budynków. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dla gminy Zielonki 10 tysięcy worków do działań zabezpieczających.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend