Informacje

Sprawdź czy przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy

Stało się – jesteś poszkodowanym w wyniku kolizji lub wypadku, a Twój pojazd musiał trafić do warsztatu. Nie zmienia to faktu, że auto potrzebne jest Ci na co dzień, choćby do tego, by móc dojeżdżać do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na samochód zastępczy z OC sprawcy na czas naprawy? Sprawdź, kiedy przysługuje Ci auto zastępcze!

Co zapewnia OC sprawcy?

Każde zdarzenie drogowe to niezwykle stresujące doświadczenie dla obu jego stron. Zarówno poszkodowany, jak i sprawca muszą się liczyć z wieloma niedogodnościami, a także – nieplanowanymi kosztami, w tym tymi, wynikającymi z konieczności naprawy pojazdów. Z pomocą przychodzi tutaj na szczęście OC – obowiązkowa polisa odpowiedzialności cywilnej. To właśnie z niej pokryte zostaną koszty naprawy auta, leczenia poszkodowanych i rehabilitacji.

Sytuacja taka pokazuje, jak ważne jest posiadanie aktualnego OC. To z resztą obowiązek spoczywający na każdym, kto posiada pojazd mechaniczny. Choć wykupienie polisy wielu osobom kojarzy się z dużymi kosztami, to obecnie łatwo o atrakcyjne zniżki lub możliwość rozłożenia płatności na raty. Kalkulatory internetowe, typu https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, same porównają oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

OC pokryje koszty naprawy samochodu, ale co w tym czasie ma zrobić poszkodowany kierowca? Jego prawem jest wynajęcie zastępczego pojazdu. Aby jednak auto zastępcze było opłacone z OC sprawcy, konieczne jest dopełnienie kilku formalności i pamiętanie o zasadach. Sprawdź, jak uzyskać auto zastępcze na czas naprawy.

W jakim wypadku przysługuje auto zastępcze z OC

Podstawową kwestią jest spełnienie narzuconych warunków. Przede wszystkim – można się ubiegać o zwrot kosztów za wynajęty samochód, a nie na wynajęcie samochodu. W pierwszej kolejności należy zatem samodzielnie wynająć auto zastępcze. Trzeba tutaj pamiętać o tym, by jego wartość była porównywalna do wartości pojazdu, który oddaliśmy do naprawy. W przeciwnym razie, ubezpieczyciel może kwestionować nasze decyzje.

Szkodę należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym to sprawca ma wykupioną polisę. Nie jest się zobowiązanym do udowodnienia zasadności wniosku o samochód zastępczy. Ubezpieczyciel nie pokryje jednak kosztów wtedy, gdy w rodzinie jest inny pojazd, z którego możesz korzystać w czasie, gdy naprawiane będzie Twoje auto. Także wynajęcie samochodu innej – wyższej klasy, nie będzie Cię kwalifikowało do zwrotu kosztów. Zgodnie z zasadami, auto wynajmowane jest na czas naprawy naszego pojazdu, a przedłużanie tego okresu również może pozbawić nas szansy na pokrycie kosztów z OC sprawcy.

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z artykułem w którym poruszono kwestię prawa o ruchu drogowym i tym jakie zmiany czekają kierowców w nowym roku – https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/prawo-o-ruchu-drogowym-jakie-zmiany-czekaja-na-kierowcow-w-2021-roku/
 

art. powstał we współpracy z partnerem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend