Informacje, Kultura

REGION. Rusza budowa nowoczesnej siedziby Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa

W poniedziałek, 10 stycznia uroczyście podpisano umowę na budowę nowoczesnej siedziby Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni – oddziału Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa, parlamentarzyści i samorządowcy.

Cieszę się, że Muzeum Pożarnictwa w Alwerni zyska nowoczesny obiekt. To także bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu i turystów odwiedzających Małopolskę, którzy będą mogli odwiedzać muzeum i podziwiać zebrane tam zbiory związane z historią straży pożarnej

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wykonawcą została firma Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Partnerem projektu jest Gmina Alwernia.

Budowa nowej siedziby dla Muzeum Pożarnictwa w Alwerni jest zadaniem ujętym w dokumentach strategicznych Województwa Małopolskiego tj. w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Małopolskiego oraz w Małopolskim Planie Inwestycyjnym na lata 2015-2023. To również poszerzenie oferty placówek kulturalnych w Małopolsce pokazujących historię techniki

– dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

W Alwerni, przy ul. Korycińskiego 10 powstanie 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 2239,7 m2 wkomponowany w istniejącą zabudowę i teren. Spełni on wszystkie wymagania stawiane przed muzeami o profilu technicznym, będzie też przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Wartość tej inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to przeszło 8 mln zł, przeszło 11,6 mln zł pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego, a ponad 500 tys. zł z budżetu Gminy Alwernia.

Podczas uroczystości przekazano też przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. lotniskowy pojazd pożarniczy Barracuda GCBA 10/50, który niewątpliwie wzbogaci zbiory powstającego Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Przytomny Muzeum Pożarnictwa w Alwerni jest najstarsze w Polsce. Ma ono kilka tysięcy eksponatów. Problem w tym, że nowa siedziba powinna powstać w innym miejscu ze względów geologicznych. Usadowienie go w tym miejscu nie pozwoli też na ewentualną jego rozbudowę. Ciekaw jestem czy gdzie zostanie przeniesiony ośrodek opieki nad osobami starszymi, który przylega do działki muzeum? Centralne Muzeum w Mysłowicach ma eksponaty w większości z rejonu Śląska. Nie jest też z gumy.

  2. Do pisowskiego trolla – tylko bluzgi, a tak do rzeczy? Co byś powiedział na Małopolskie Patriotyczne Muzeum Narodowe Polskiej Marynarki Wojennej w Pcimiu, z eksponatem w postaci bandery, gwizdka i kapoka – zbudowane za jakieś trzydzieści milionów? Można? Można.

  3. Przytomny bredzisz idź się zdiagnozować ,teleporada wystarczy ,kaftanik i po wszystkim!

  4. Po jaką cholerę kolejne muzeum pożarnictwa w Alwerni? Przecież parędziesiąt kilometrów dalej, w Mysłowicach, jest już „Centralne Muzeum Pożarnictwa”. Więc będziemy mieli w Polsce co sołectwo – w zależności od ambicji danego sołtysa – muzeum tego, muzeum siamtego i muzeum owego. Dziesięć tysięcy muzeów – a co, kto nam zabroni? Tylko kto za to zapłaci? Otóż TY podatniku zapłacisz.
    Ponadto: co to za porąbana formuła: to muzeum pożarnictwa będzie filią muzeum zamek i skansen w Lipowcu? Zakładam, że dyrektorem takiego tworu będzie działacz pis znający się jednocześnie na murach obronnych, chatach i sikawkach.

  5. Ludziom potrzeba w obecnej sytuacji chleba, a nie 1867 muzeum… obudźcie się wreszcie. Niech ta mydlana bańka wreszcie pęknie!

  6. Ten wóz gaśniczy przekazał Pan Włoszek prezes Portu Lotniczego Balice,więc wzmianki nie ma,ale czyszczenie komentarzy jak najbardziej.Tik,tak,tik,tak….

  7. Trzykondygnacyjny budynek w takim miejscu. Ciekaw jestem czy geolog wyraził opinię w sprawie budowy w obrębie zbocza. Zresztą w Alwerni wszystko jest możliwe. Nawet budowa drogi rzez rezerwat przyrody i obszar Natura 2000. O wycince kilkudziesięciu hektarów lasu już nie wspomnę.

Send this to a friend