Informacje

REGION. Przebudowa węzła kolejowego w Czechowicach – Dziedzicach zakończona

Zakończyła się trwająca od 4 lat przebudowa węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice. Inwestycja o wartości 1,5 miliarda złotych obejmowała wykonanie lub modernizację 23 obiektów inżynieryjnych, w tym ośmiu wiaduktów i czterech mostów, a także wymianę około 47 kilometrów torów i 56 kilometrów sieci trakcyjnej. Odbioru końcowego odcinka Most Wisła – Czechowice – Dziedzice – Zabrzeg dokonało PKP PLK, inwestor.

W ramach inwestycji powstało też nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania, modernizacji zostały poddane 3 przejazdy kolejowo-drogowe oraz perony na stacjach Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice Zdrój oraz Zabrzeg. Co ważne, wszystkie prace odbywały się pod czynnym ruchem pociągów.

Wykonane prace umożliwią szybsze poruszanie się pociągów – składy pasażerskie będą mogły jeździć nawet 160 kilometrów na godzinę, a towarowe 120. Wykonawca wybudował cztery tory główne, cztery dodatkowe oraz osiem bocznicowych, a wymiana 119 rozjazdów zapewnia płynny przejazd pociągów przez znajdujące się na odcinku stacje i przystanki.

Modernizację przeszła też stacja w Czechowicach-Dziedzicach. Pojawiły się zadaszone perony z ławkami, czytelne oznakowania oraz oświetlenie zabytkowej wiaty, a także nowe przejścia podziemne ozdobione muralami nawiązującymi do historii kolei i miasta.

Materiały prasowe PKP PKL / fot. Budimex S.A.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Będzie remont linii kolejowej Czechowice- Zwardoń i w tym projekcie ma być łącznica przed Czechowicami w kierunku ma Bielsko

  2. Z łącznicą kłopot jest taki, że wymusza pomijanie przez pociągi głównej stacji. Teoretyczny pociąg Katowice – Skawina korzystając z łącznicy nie jechałby przez Oświęcim. I kicha.

  3. Super to wygląda , musze się wybrać do Zwardonia ( łacznica pomijalaby za każdym razem Cz-Dz główne) z przesiadką . Pamiętam te bardzo zniszczone torowisko od strony Pszczyny , myślę że teraz płynnie wjeżdża pociag !!? 👍 oby jeszcze udało się w weekendy dojechać z Oswiecimia do Wisły Głębce ! 🙂

Send this to a friend