Biznes, Informacje

REGION. Polskie kopalnie zostaną zamknięte do 2049 r.

KWK Brzeszcze

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wspólnie z szefem śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominikiem Kolorzem poinformowali o osiągnięciu porozumienia w sprawie długofalowego modelu transformacji polskiego górnictwa. Oznacza to, że zakończy się akcja protestacyjna górników, którzy od kilku dni strajkują po ziemią.

Według założeń porozumienia ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w roku 2049.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń podkreślił, że osiągnięte dziś porozumienie wyznaczy kierunek uczciwej transformacji dla polskiego górnictwa.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. @Czesławie – rusz łaskawie cztery litery i poczytaj sobie w necie jak działa fotowoltaika, zamiast tu po pisowsku chichotać. Na przykład na stronie Tauronu.

 2. @Tutejszy. Napisz mi informacje techniczne o produkcji prądu z fotowoltaiki w nocy. Jako inżynier elektronik czegoś się nauczę. Konkrety, wydajność, sprawność w nocy itd.

 3. To wszystko to puste daty , nic nie znaczą. Tym czasem czeka nas kolejny sezon grzewczy , i wszedobylski smog. Zatem „na zdrowie” drodzy mieszkańcy. „Smacznego”!!!

 4. Według przyjętego harmonogramu w roku 2021 ma być zamknięta kopalnia Pokój, a Wujek ma być połączony ze Staszicem. W roku 2023 nastąpi połączenie kopalń Bielszowice i Halemby. W 2028 roku żywota dokona Bolesław Śmiały, w 2029 – Sośnica. Halemba ma fedrować do 2034 roku, Piast do 2035. Rok 2037 to data zamknięcia kopalni Ziemowit. Murcki-Staszic będzie działać do 2039, Bobrek do 2040 roku, a Mysłowice-Wesoła do 2041 roku. Na koniec przyjdzie kolej na kopalnię ROW: wpierw Ruch Rydułtowy – 2043, potem Marcel – 2046 oraz Chwałowice i Jankowice we 2049 roku.

 5. Z tego co wyczytałem pierwsze do zamknięcia są kopalnie Tauronu i PGG do 2030 roku. Dłużej ma pracować Bogdanka i kopalnie JSW która jako jedyna wydobywa wysokiej jakości węgiel koksujący. Węgiel brunatny to całkiem inna bajka. Teorie spiskowe o Niemcach sprzedających przymusowo Polsce prąd z wiatraków to – teorie spiskowe.

 6. Jest mowa tylko o kopalniach PGG a gdzie JSW ,kopalnie Taurona czy też Lubelskie 3 ruchy Bogdanki nie mówiąc o kopalniach węgla brunatnego . Czemu na Woli Czeczot nie został zaorany ( przeróbka pracuje szyby stoją ) , ponoć Niemcy wykupili tam złoże pod Bojszowami . Już teraz krąży opinia że energetyka nie chce odbierać energii z fotowoltaiki bo muszę brać Niemiecką z wiatraków

 7. Dziękuję. Dodam tylko, że zanim zabierzesz głos w sprawach, co do których nie masz najmniejszego pojęcia, warto przynajmniej coś wcześniej o tym przeczytać.

 8. @Tutejszy Nie muszę. Wszystkie genialne pomysły przedstawiłeś. Dodam, że zapomniałeś zalecić, aby fotowoltaikę włączyć w nocy.

 9. Technologii jądrowych nie mamy, ale mamy od lat prezesów, którzy na swoich ciepłych posadkach pobrali już ogółem pensji ok. 100 milionów złotych (dane za lata 2011-2019). No to trzeba ją kupić. Pięć lat temu rząd wspominał coś o współpracy z Francuzami. W zeszłym roku w ramach podlizywania się Amerykanom Duda stwierdził, że technologię kupimy od nich. A potem jak zwykle zapadła cisza.
  Eksploatacja pozostałych nam jeszcze złóż węgla kamiennego robi się coraz droższa, górnicy muszą schodzić niżej i niżej. Nie można dotować w nieskończoność kopalń w których koszty wydobycia i tak będą ciągle rosły.
  Potrzebną nam ilość węgla można po prostu kupić na giełdzie w Amsterdamie. To nie jest surowiec strategiczny, którego dysponentem jest tylko jeden producent, np. Rosja. Sprzedających jest wielu i nie ma mowy o uzależnieniu od kogokolwiek. W ostateczności nawet z Madagaskaru, gdzie węgiel jest tani, ponieważ górnikom płaci się grosze. Piszesz Czesławie od rzeczy.
  Mamy jeszcze dużo i łatwo dostępnego węgla brunatnego. Trzeba inwestować też w wiatraki, fotowoltaikę i małą retencję, która tak czy inaczej przyda się bardzo w miarę ocieplania klimatu. Styropian plus cieplejsze zimy przyczynią się do zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel do celów grzewczych.
  Nie na zresztą innej opcji. Jeśli masz jakiś genialny pomysł – proszę podziel się z czytelnikami.

 10. Nikt nie neguje tego, że kupowany na zewnątrz węgiel jest tańszy. Tylko, że po pierwsze takie kupowanie pogarsza bilans płatniczy kraju, po drugie, zawsze ktoś może powiedzieć, że nam nie sprzeda, bo mu się nie podobamy. Po trzecie, za kilkanaście lat GAZ też będzie passe w uni. Technologii jądrowej nie mamy. Dostawcy będą żądać bajońskich kwot. Ktoś tu kiedyś zauważył, że energetyka powinna zostać na węglu, mała emisja niekoniecznie.

 11. Drobna uwaga – złoża węgla kamiennego w RPA czy w Australii zalegają na głebokości 100 metrow i dlatego da się go wydobywać metodą odkrywkową, co jest wielokrotnie tańsze niż w kopalniach szybowych. Bez względu na to co zrobiły lub czego nie zrobiły kolejne rządy w Polsce.

 12. @Kodziarz

  Nie wiem co tam hotin ma do powiedzenia w tej sprawie ale nie ulega wątpliwości, że platforma jednym z głównych winowajców zaistniałego bajzlu, wstrzymując na 8 lat wszelkie inwestycje w górnictwie.

  Teraz obudziliśmy się z nierentownymi ścianami wydobywczymi i szybko tej sytuacji nie da się zmienić bo to są inwestycje, które realizuje się przez lata.

  Ale tak, jak pisałem wcześniej, najgorszym rakiem toczącym górnictwo są sami górnicy ze swoją pazerną i roszczeniową postawą: jak jest kasa to ją przeżreć a jak nie ma to ją wyszarpać od rządu – czyli mówiąc wprost od innych podatników. W ten sposób skutecznie zniechęcili do siebie całe społeczeństwo i w odróżnieniu od sytuacji z lat 90. jakoś nie widzę w społeczeństwie woli dalszego łożenia na górnictwo.

  Dalej będziemy palić węglem (bo niby czym innym ?) ale będzie to węgiel z RPA co wszystkim wyjdzie na dobre 🙂 – będzie po prostu taniej niż byśmy palili polskim.

 13. No i gdzie jest hotin? Nie wypowie się na ten temat? Przecież pani sołtysowa mówiła że żadna kopalnia nie będzie zamknięta. Dlaczego hotin siedzi cicho i nie pisze, że to wina platformy?

 14. Głównym problemem polskiego górnictwa są … górnicy (oczywiście ani opozycja ani PiS tego nie przyznają). Żaden liczący się na świecie dostawca węgla nie wydobywa go już metodą taką jak w Polsce, czyli wysyłając na ścianę kilkudziesięciu chłopa.

  W Australii, RPA czy USA, węgiel kamienny wydobywa się metodą odkrywkową, gdzie jeden gość na koparce w ciągu zmiany wydobywa kilkanaście razy więcej węgla niż w Polsce i na dodatek znacznie mniejszym kosztem.

  Jeśli do tego doliczymy trzynastki, czternastki, barbórki, kolonie, sanatoria,… to nie dziwi, że taniej jest sprowadzić węgiel z RPA. I trudno importerom robić wyrzuty z faktu, że z tej możliwości korzystają.

  Na całą sprawę można patrzeć też w kategoriach pozytywnych. Po prostu koszty siły roboczej w Polsce (a w konsekwencji poziom życia) wzrosły już na tyle, że w światowym podziale pracy zaczynamy wypadać z grona krajów dostarczających taniej siły roboczej.

  Oczywiście kij ma dwa końce bo jeżeli nie węgiel to co ? To pytanie zwłaszcza powinni sobie zadać ludzie w Oświęcimu bo górników jest tu sporo…

 15. @as – ja jako Super-Polski-Patriota uważam, że Polski Górnik powinien w Polskiej Kopalni wydobywać Polski Węgiel nawet wtedy, gdy się skończy.
  Zresztą Pan Prezydent Duda jeszcze niedawno powiedział, że dopóki pełni swój urząd, nie pozwoli, „aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo”. A przecież Pan Prezydent nie zamierza się chyba podać do dymisji?

 16. Prawda jest taka, że węgiel w Polsce się kończy, a przynajmniej w opłacalnych złożach. Co z tego, że zasoby węgla są, ale zalegające na głębokości 3 kilometrów, których eksploatacja byłaby niebezpieczna i potwornie droga? Ceny węgla na światowych rynkach z kopalni odkrywkowych są już prawie dwa razy niższe niż polskiego węgla, którego nikt nie chce. Co nam, poza importem zostanie? Nikt tego nie wie: prawdopodobnie fotowoltaika, trochę gaz i przede wszystkim dużo styropianu.
  Jest to pierwsza jasna i odważna deklaracja rządu w Polsce, że górnictwo na Śląsku po 200 latach to już przeszłość. Żadne strajki tego procesu nie zatrzymają.

 17. A czy głupku hiperpatriotyczna polskonarodowa pisiornia nie mogła się sprzeciwić? Przecież fantastyczna zmiana miała nas prawdziwych Polaków zbawić i bronić przed zakusami Brukseli. A skoro tego nie robi, to widocznie zmiana nie jest tak fantastyczna jak twierdzi, lecz została przekupiona i zdradziła Polskę. A dla zdrajców może być tylko jedna kara. Przecież Szydłowa z Brzeszcz jest w Brukseli i co, nic nie robi żeby bronić Polskich Górników?

 18. Przeciez pisiorze to nie opozycja ogłosiła właśnie, że zlikwiduje w Polsce kopalnie. Czytać nie umiesz?

 19. Można zamknąć szybko tylko gęby, niczego nie rozmiecie ???. Wyobraźcie sobie od jutra jest ciemno, nie ma węgla , nie wolno palić w kominkach, jest zimno, nie masz neta, prądu, nie zeżresz Maca, ni kubełka z KFC, nie masz innego paliwa, nie wożą ci doopy MPK, nie otworzysz domofonu, nawet nie spuścisz wody w kiblu „po sobie”…Jakim trzeba być „(Eu)geniuszem inaczej” aby prezentować tak mierne poglądy? Oczywiście w Polsce nie ma na razie alternatywy węgla. Energią słoneczną i wiatrową można co najwyżej „oświecić” wasze myślenie!

 20. Chyba można się spodziewać znacznego spadku cen nieruchomości w Brzeszczach. Czyżby zdrada Narodu Polskiego?

 21. !0 milionów ton stali będziemy kupować od ruskich i wszystkie półprodukty chemiczne robione z węgla. Brawo ruscy. Ci wiedzą, jak zadbać o siebie

 22. Jest taki polityk, który raz na zawsze skończył z tym „strupem”. Donald Tusk w Brukseli nie ma już z tym problemów 🙂

 23. Od dziś powinny być zamknięte. Wszystkie. Całe życie, jak każdy Polak, dopłacam do tego nierentownego interesu. Margaret Thatcher miała jednak jaja i potrafiła z tym skończyć raz na zawsze, definitywnie i do końca. Takich polityków mój kraj chyba nigdy się nie doczeka…

 24. Brawo nareszcie. Tylko oczywiście gornikom zagwarantowali ze nikogo nie zwolnia… ot sprawiedliwosc

 25. To historyczna decyzja polskiego państwa, zaraz po ustawie futerkowej.

  Brawo rząd 🙂

  PS KWK Brzeszcze pójdzie pierwsza, ale to duża szansa, aby w tym historycznym miejscu zrobić muzeum górnictwa kamiennego. Tutaj tez pracowali więźniowie obozu koncentracyjnego. Nie zmarnujcie swojej szansy brzeszczanie…

Send this to a friend