Biznes, Informacje, Kultura

REGION. Podsumowanie 2021 i wyzwania 2022 w Kraków Airport

„To był kolejny bardzo wymagający rok dla krakowskiego lotniska. Rok niestabilności związanej  z kryzysem w całej branży turystycznej i lotniczej w drugim roku pandemii.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

„Z radością jednak obserwowaliśmy, że marzenia naszych pasażerów o podniebnych podróżach nie ustały, turyści wybierając nasze lotnisko powoli powracali do Krakowa i Małopolski. W imieniu całej załogi Kraków Airport chciałbym bardzo podziękować wszystkim korzystającym z krakowskiego lotniska za przygotowanie do podróży i przestrzeganie zasad sanitarnych obowiązujących podczas podróży.” –  dodał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

„W roku 2022 zakładamy dalszą realizację planów związanych z konsekwentną odbudową ruchu pasażerskiego. Przed nami także realizacja inwestycji zawartych w planie generalnym lotniska, które wpłyną na rozwój naszego portu, a także wzmocnienie gospodarki całego regionu.” – podsumował Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport

Jak co roku spotkaliśmy się z dziennikarzami, by podsumować rok 2021 i zaprezentować plany  i wyzwania na 2022. Gościem  specjalnym Zarządu Kraków Airport był  Luis Felipe de Oliveira,  dyrektor generalny ACI World ,który powiedział:

To dla mnie przyjemność w imieniu ACI World przyjechać do Krakowa. Branża lotnicza nadal zmierza ku odbudowie, dlatego tak ważne jest, by wszystkie elementy ekosystemu lotniczego ściśle ze sobą  współpracowały, w czym lotniska odgrywają kluczową rolę. Dopóki istnieje potrzeba przemieszczania się drogą lotniczą, lotniska pozostaną gospodarczym motorem wzrostu dla społeczności w regionach przynosząc im korzyści społeczne i gospodarcze .Dziękujemy Kraków Airport za gościnę i zorganizowanie we wrześniu naszego Customer Experience Global Summit, który przywita liderów lotnisk z całego świata”.

PODSUMOWANIE 2021 ROKU

W Kraków Airport początek roku należał do wyjątkowo trudnych. Tylko w lutym 2021 z usług krakowskiego lotniska skorzystało 33 046 pasażerów czyli o 94 % mniej w stosunku do lutego 2019 roku. Konsekwentnie realizowaliśmy jednak misję odbudowania siatki połączeń oraz bezpiecznego powrotu pasażerów na krakowskie lotnisko. W kolejnych miesiącach nastąpiła poprawa: statystyki na poziomie ponad 400 tysięcy pasażerów miesięcznie dawały nadzieję na polepszenie sytuacji finansowej krakowskiego lotniska. W wakacje terminal ponownie zapełnił się pasażerami, którzy całymi rodzinami wybierali słoneczne kierunki.

Unijny certyfikat covid stał się dokumentem ułatwiającym podróżowanie. Polska była jednym z niewielu krajów gdzie wdrożono testowanie certyfikatu już miesiąc przed planowanym jego funkcjonowaniem w Unii Europejskiej. W Kraków Airport zachęcaliśmy do szczepień zarówno pasażerów, którym znacznie ułatwiło to podróżowanie, jak i naszych pracowników, dla których organizowane były akcje szczepień.

Osiągnięcia i nagrody

Airports Council International World (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych) po weryfikacji kluczowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego przedłużyła akredytacje ACI Airport Health Accreditation dla Kraków Airport na kolejny rok. Program ten obejmuje zagadnienia dotyczące nowych zasad postępowania w związku z pandemią COVID-19 opracowanych przez międzynarodowe organizacje lotnicze jak ICAO, EASA oraz ACI. Akredytacja dotyczy przede wszystkim działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się pandemii w transporcie lotniczym m.in. poprzez odpowiednią technologię sprzątania, dezynfekcję, stosowanie zasad dystansu społecznego, zabezpieczenie personelu lotniska, sposób informowania o zasadach sanitarnych oraz inne udogodnienia dla pasażerów np. ogólnodostępne na terminalu środki dezynfekujące.

Airports Council International World przyznała także krakowskiemu lotnisku – jako pierwszemu w Polsce – wyjątkową nagrodę w kategorii: Best Airport by Size and Region (dla europejskiego portu lotniczego obsługującego rocznie do 15 milionów pasażerów). Airport Service Quality Awards – to wyróżnienie przyznawane najlepszym lotniskom na świecie według oceny ich pasażerów. Program Airport Service Quality to wiodący na świecie program pomiaru satysfakcji podróżujących z jakości i standardów obsługi na lotniskach. ASQ mierzy zadowolenie pasażerów według 34 kluczowych wskaźników wydajności, które pozwalają na kompleksową ocenę poziomu świadczonych usług na ścieżce pasażera.

Połączenia w Kraków Airport

Podobnie jak w 2019 r. pasażerowie najchętniej wybierali jako cel podróży takie państwa jak Wielka Brytania, Włochy czy Niemcy. Szczególną popularnością cieszyły się następujące miasta: Londyn, Frankfurt, Oslo ,Paryż Warszawa, Amsterdam. Największy wzrost ruchu pasażerskiego dotyczył Turcji (przywrócenia lotów czarterowych), Chorwacji i Czarnogóry. Do Krakowa powrócił także Austrian Airlines z połączeń do Wiednia, który oferował nie tylko obsługiwane przez siebie trasy (110 połączeń z Wiednia w 2021 roku), ale również opcję skorzystania z połączeń pozostałych linii w ramach współpracy STAR ALLIANCE.

W sezonie Lato 2021 po 13 latach do siatki połączeń Kraków Airport, dzięki PLL LOT, powróciło bezpośrednie połączenie na trasie Nowy Jork -Kraków -Nowy Jork, dawno oczekiwane przez pasażerów. Dużą popularnością w ofercie tego przewoźnika cieszyły się także Tirana, Rodos oraz Bydgoszcz. Bazowi przewoźnicy Kraków Airport także przygotowali bogatą ofertę siatki połączeń.

Z linia lotniczą Wizz Air można było polecieć m.in. do Splitu, Heraklionu i na Santorinii. Ryanair proponował loty na Korfu, Santorini i Billund.

Równie atrakcyjnie prezentowała się siatka połączeń sezonu Zima 2021/2022 z propozycją egzotycznego połączenia Ryanair  #PROSTOzKRAKOWA do Agadiru, a także do Ankony, Budapesztu, Lille, Newcastle, Rygi, Sztokholmu i Turynu. Transavia – francuski przewoźnik niskokosztowy – uruchomił rejsy na trasie Kraków – Paryż Orly. Do siatki połączeń krakowskiego lotniska powrócił również Finnair z destynacją z/do Helsinek.

 Inwestycje w Kraków Airport

Trwa rozbudowa płyty postojowej samolotów (PPS) w części zachodniej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice. Inwestycja o wartości ok. 133,8 mln zł, którą zrealizuje firma MAX BÖGL Polska, poprawi przepustowość płaszczyzny postojowej samolotów. W wyniku rozbudowy powstanie 15 nowych stanowisk postojowych przystosowanych do obsługi samolotów kodu C, takich jak boeing 737 czy airbus A320. Cztery z nich (zlokalizowane w części południowej) będą mogły być wykorzystywane wymiennie jako dwa stanowiska dla szerokokadłubowych samolotów typu Boeing 787 Dreamliner, realizujących z krakowskiego lotniska połączenia transatlantyckie. Wszystkie nowe nawierzchnie lotniskowe zostaną także wyposażone w infrastrukturę oświetlenia nawigacyjnego – światła linii środkowej dróg kołowania oraz światła prowadzenia na stanowiska postojowe. Pod konstrukcją płaszczyzny postojowej przewidziano budowę zaawansowanej sieci odprowadzenia i retencjonowania wód opadowych, z układem kontroli i monitoringu jakości odprowadzanych wód. Rozbudowa PPS w części zachodniej ma głównie na celu poprawę przepustowości płaszczyzny postojowej samolotów.

W Kraków Airport od 2021 roku działa system bramek ABC (Automated Border Control). Jest on przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, posiadających biometryczny dokument tożsamości. Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną. Pięć z bramek jest przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj, przylatujących ze strefy Non-Schengen. Zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

WYZWANIA I PLANY 2021

Prognoza ruchu pasażerskiego 2022

Pandemia nauczyła jak zarządzać ryzykiem związanym z nieprzewidywalnością biznesu lotniczego i układać plany, które trzeba nagle szybko weryfikować przez nadejście kolejnych fal  koronawirusa. Rok 2022 zapowiada się jeszcze niestabilnie ze względu na nadchodzącą falę wariantu Omikron. Cała branża lotnicza i turystyczna podejmować będzie wszelkie działania, by podróż lotnicza była komfortowa i bezpieczna, a zasady sanitarne ujednolicone.

Nowe połączenia w Kraków Airport

Od sezonu letniego 2022 roku Wizz Air otwiera nowe połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Dubaju.
Do wyjątkowego miasta słynącego z cudów współczesnej architektury, położonego na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej można podróżować w Kraków Airport także dzięki linii Flydubai.
Od 15 kwietnia przyszłego roku powitamy w Kraków Airport nowe linie lotnicze Lübeck Air, dzięki którym będzie można polecieć do Lubeki w Niemczech. Bezpośrednie rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Od sezonu letniego 2022 roku Ryanair zapowiedział powrót połączenia Kraków – Norymberga. Według analiz rynku lotniczego w 2021 roku możemy spodziewać się w Kraków Airport 5,4 mln pasażerów.

Kraków Airport gospodarzem ACI Customer Experience Global Summit

Komfort i bezpieczeństwo pasażerów to kluczowe priorytety Kraków Airport, a także istota szczytu ACI Customer Experience Global Summit, który odbędzie się w Krakowie we wrześniu 2022 roku. Kraków Airport będzie pełnił rolę gospodarza tej prestiżowej konferencji. Przez trzy dni szczytu, przedstawiciele międzynarodowej branży lotniczej rozmawiać będą o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie customer services. Pandemia COVID-19 doprowadziła do stagnacji w branży lotniczej i zmusiła nas do przedefiniowania naszego podejścia do standardów bezpieczeństwa i obsługi klienta. Nasze motto „We are aviation” przełożyło się na naszą motywację i wspólne działanie, którego przykładem jest przystąpienie do programu ACI Airport Health Accreditation wielu światowych i europejskich lotnisk.

 Inwestycje 2022

Nowa droga startowa to kluczowa inwestycja ujęta w planie generalnym krakowskiego lotniska, niezbędna zarówno dla strony cywilnej jak i wojskowej. Jest ona bardzo ważna ze względu na potrzebę utrzymania ciągłości operacyjnej lotniska. Obecnie wszyscy uczestnicy postępowania prowadzącego do realizacji inwestycji budowy nowej drogi startowej czekają na niezbędne rozstrzygnięcia formalno-prawne. W tym momencie najważniejsze jest wydanie ostatecznej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Po zamknięciu tego etapu możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków projektowych.

Terminal cargo, jak wszystkie pozostałe inwestycje planowane na lotnisku, przeszły już formalności związane z pozyskiwaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń. Kraków Airport wszczął postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę, ale ze względu na sytuację pandemiczną, procedury zostały przełożone na 2022.

Kraków Airport

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. to jeszcze raz ja, łubudubu łubudubu niech żyje nam prezes naszego aeroklubu

  2. to zasługa naszego prezesa, on wszystko zrobi nawet lotnisko odśnieży i to nie prawda że dużo śniegu padało a ludzie wbijają mu szpilki, to nie ludzie to wilki

Send this to a friend