Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto uszczelnia system gospodarowania odpadami

Miasto uszczelnia system gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednym z jego istotnych elementów jest aplikacja, która sprawdzi kto nie płaci za śmieci. Kolejnym jest specjalna karta dla mieszkańców Oświęcimia, uprawniająca właściciela nieruchomości do korzystania z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Karta jest potwierdzeniem wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wyposażona jest w unikalny kod, który automatycznie odczytuje i identyfikuje dane posesji w zakresie adresu i numeru, liczby osób w niej zamieszkujących. Znajdą się na niej też informacje czy właściciele zadeklarowali posiadanie kompostownika, a każdorazowa wizyta będzie rejestrowana pod kątem rodzaju i ilości odpadów przekazanych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

– Karty będą w lutym wysyłane do właścicieli domów jednorodzinnych wraz z informacją o zmianie opłaty za odpady. Prosimy pamiętać, aby przy odwożeniu odpadów gabarytowych, opon czy np. trawy mieć ją zawsze ze sobą. To rozwiązanie na pewno usprawni korzystanie z tego punktu poprzez weryfikację osób do tego uprawnionych, jak również pod kątem ilości oddawanych odpadów – wyjaśnia Sylwia Stachura, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Jak dodaje, karty będą mogły też otrzymać osoby mieszkające w zabudowie wielorodzinnej. – Nasza specjalna karta zostanie im wydana podczas pierwszej wizyty w PSZOK – mówi.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. Mój dom jednorodzinny zamieszkuje 5 osób dorosłych. Płacimy 135 zł miesięcznie za wywóz śmieci. Każdy z nas ma samochód. Możemy bezpłatnie oddać tylko 4 opony w ciągu roku. Zatem resztę chyba wywieziemy do lasu. Takie mądre uchwały są w Oświęcimiu.

 2. System i tak jest kiepski, jeśli chodzi o odbiór opon. Ja mam gdzie trzymać zużyte opony, ale mając 3 samochody w domu i motocykl, mogę w ciągu roku oddać tylko… 4szt. Nie dziwi mnie, że ludzie nadal wywożą je gdzie się da.

 3. ”Oswięcimimianin” – a pytałeś u źródła czy jeżeli ” tej karty nie będziesz miał lub karta nie zadziała to Cię odeślą z odpadami ? . Myślę, że wymyślasz problemy dla problemów.
  Moim zdaniem „szacun” za wprowadzanie tego systemu jako jedni z pierwszych. Przeglądałem trochę strony, karty wprowadziły też w tym roku Tychy i jeszcze kilka miasta w Polsce.

 4. Gnojów wyrzucających śmieci gdzie popadnie sprawiedliwie osądzić i powiesić.

 5. Do ADAMASZEK Jan. Duża nadinterpretacja z twojej strony. Nikomu nie przyklaskuję. Stwierdziłem, że ten system nie rozwiąże problemu, tylko go pogłębi. Więc nie imputuj czegoś, czego w mojej wypowiedzi nie ma.
  Jeśli ktoś tej karty nie będzie miał albo karta nie zadziała, to nie będzie mógł oddać odpadów tam, gdzie trzeba. I te śmieci nie znikną w magiczny sposób, zostaną wyrzucone na dzikim wysypisku.

 6. ….”Oswiecimimianin” …. dziwny masz tok myślenia !? , przyklaskujesz tym wszystkim , którzy oszukują na śmieciach !?? 🤮 , oczywiście idealnie byłoby gdyby mieszkańcy solidarnie i precyzyjnie deklarowali ile osób zamieszkuje daną posesję . Moim zdaniem największa negatywna plaga na całym świecie to brak należytej segregacji oraz kłamstwa dt. ilości osób zamieszkujących lokale mieszkalne . Bardzo dobry system dla nie uczciwych , jeszcze raz podkreślę nieuczciwych mieszkańców. Pozdrawiam 👋🙂

 7. Te karty będą kosztowały budżet samorządu duże pieniądze. A efektem będzie więcej śmieci wyrzucanych do rzek czy pod płotem sąsiada. Jednym słowem: idiotyzm.

Send this to a friend