Informacje

REGION. Milion szczepień przeciw COVID-19 w Małopolsce

– Narodowy Program Szczepień w Małopolsce nabiera rozpędu. Wykonano już milion szczepień, a w pełni zaszczepionych Małopolan jest ponad ćwierć miliona! Do końca I kwartału w Małopolsce wykonano ponad 512 tys. szczepień, natomiast tylko w kwietniu – 443 tys. Bardzo cieszy mnie, że Małopolanie chcą się szczepić, co szczególnie było widać podczas akcji „Zaszczep się w majówkę”. Dziękuję wszystkim, którzy właśnie poprzez szczepienia przyczyniają się do wspólnej walki z epidemią. Narodowy Program Szczepień w każdym swym wymiarze jest narodowym programem odpowiedzialności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pierwsze szczepienie przeciw COVID-19 zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie 27 grudnia 2020 r. Od tamtej pory w Małopolsce podano już 1 015 937 dawek preparatu. Osób w pełni zaszczepionych ogółem mamy 254 849. Dziś dzienna liczba wykonanych szczepień jest rekordowo duża i wynosi 27 754.

Najwięcej szczepień dotychczas wykonano w Krakowie: 429 433. To właśnie Kraków – pod względem liczby wykonanych szczepień – jest drugim po Warszawie miastem wojewódzkim w Polsce.

Aktualnie w Małopolsce działa około 580 punktów szczepień, w tym 7 wyjazdowych, czyli wykonujących szczepienia w domach osób, które ze względu na stan swojego zdrowia samodzielnie nie mogłyby dotrzeć do punktów szczepień.

Sukcesywnie uruchamiają się kolejne Punkty Szczepień Powszechnych. Pilotaż ruszył 19 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Już wykonano tam blisko 6,6 tys. szczepień (dane z wczoraj).

Aktualnie działa łącznie 16 Punktów Szczepień Powszechnych. Są one zlokalizowane w: Olkuszu, Tarnowie, Gorlicach, dwa w Wadowicach (ZZOZ oraz Wadowickie Centrum Kultury), Proszowicach, dwa w Krakowie (Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie – ul. Wielicka oraz Hala Sportowa WKS Wawel Kraków – ul. Podchorążych), Dobczycach, Wieliczce, Limanowej, Myślenicach, Oświęcimiu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowie, Nowym Targu.

Źródło: MUW

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend