Informacje

OŚWIĘCIM. Radni chcą zakazu palenia węglem od 2030

Uchwała intencyjna o wprowadzeniu w mieście zakazu palenia węglem trafiła ponownie pod obrady Rady Miasta. Jej zapisy zostały dostosowane do regulacji przedstawionej przez Zarząd Województwa Małopolskiego, która zakłada ujednolicenie zasad uchwał smogowych dla całej Małopolski.

W nowym brzemieniu uchwałę poparło 13 radnych. Przeciw było dwóch radnych, a pięciu wstrzymało się od głosu. Dokument zakłada wyeliminowanie spalania węgla w Oświęcimiu już od 2030 roku, a więc dwa lata lata wcześniej niż pierwotnie zakładano. Są też określone wymagania dla nowych kotłów na biomasę. O jego ostatecznym kształcie zdecyduje Sejmik Województwa Małopolskiego, który może wprowadzić ograniczenia w stosowaniu paliw stałych w miastach na terenie Małopolski. Wcześniej jednak przeprowadzi konsultacje społeczne. Obok Oświęcimia przyjęciem podobnych rozwiązań są zainteresowane Skawina, Rabka-Zdrój, Tarnów, Krzeszowice i Zabierzów. – Czyste powietrze jest dla nas priorytetem. Podejmujemy szereg działań, jak między innymi wymiana pieców w budynkach komunalnych czy zakup ekologicznych autobusów, które mają ograniczyć niską emisję. Jednym z nich jest też zaostrzenie przepisów antysmogowych – mówi zastępca prezydenta Oświęcimia Andrzej Bojarski. – Na finansową pomoc mogą liczyć mieszkańcy, którzy chcą zmienić stare źródło ogrzewania domu. Każdego roku duża liczba osób chętnie sięga po dotacje z budżetu miasta na likwidację „kopciuchów”. Ta troska o jakość powietrza bardzo nas cieszy, bo razem, łącząc nasze wysiłki, możemy zmniejszać niską emisję w mieście – dodaje.

W obecnym kształcie przyjętej uchwały zakazującej palenia węglem jest pięć granicznych dat: 2022, 2023, 2026, 2029 i 2030. Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można instalować nowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel. Od 1 stycznia 2030 nie będzie możliwe spalania węgla w piecach i miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta do końca 2026 roku, a kotły 5 klasy do 2029 roku.

Z kolei piece kaflowe, trzony kuchenne, kominki czy np. kozy na węgiel nie spełniające wymagań ekoprojektu i używane przed 1 lipca 2017 roku będą musiały być zlikwidowane do końca 2022 roku, a zamontowane po 1 lipca 2017 roku i spełniające wymagania ekoprojektu do 2029 roku. Alternatywą dla węgla będzie biomasa pozyskana z drzew i krzewów oraz roślinna po warunkiem, że będzie spalana w nowych piecach, które spełniają m. in. wymagania ekoprojektu. Nowe piece na biomasę instalowane przed 1 stycznia 2023 r. muszą spełniać wymagania ekoprojektu oraz posiadać automatyczny podajnik paliwa, poza kotłami zgazowującymi. Z kolei piece na biomasę zakładane po 1 stycznia 2023 r. dodatkowo nie mogą emitować więcej niż 20 mg/m sześc. pyłów. Będą też określone wymagania dotyczące miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Piece kaflowe, trzony kuchenne ogrzewane biomasą instalowane przed 1 stycznia 2023 r. muszą spełniać wymagania ekoprojektu. A te od 1 stycznia 2023 r. muszę jeszcze posiadać zamkniętą komorę spalania oraz posiadać regulację temperatury w pomieszczeniu – mechaniczną (termostat) lub elektroniczną. Stare piece pozaklasowe opalane biomasą będzie można eksploatować do końca 2022 r., a klasy 3 i 4 klasy do końca 2026 r. Kotły 5 klasy na biomasę mogą ogrzewać domy do końca żywotności technicznej. Piece kaflowe, trzony kuchenne opalane biomasą eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku muszą być zastąpione nowym źródłem ciepła do końca 2022 roku, chyba że spełniają wymagania ekoprojektu lub sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. lub zostaną doposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu do poziomu ekoprojektu. Te, które spełniają wymagania ekoprojektu, a były zainstalowane po 1 lipca 2017 roku mogą służyć bezterminowo.

Więcej informacji o zawartych w uchwale intencyjnej rozwiązaniach można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska tel. 33 8429182.

Źródło: UM Oświęcim

Video: youtube.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

  1. Tak sobie patrzę na to zdjęcie i myślę…
    Znam, większość, osobiscie…

    L

  2. Rzadko zgadzam się z Czesławem, ale tu akurat ma rację. Obywatel powinien mieć poczucie pewności i stabilności prawa, nie może być zaskakiwany co rusz pomysłami stawiającymi na głowie jego decyzje finansowe.

  3. @Paw Przypominam, że kotły 4 i 5 klasy też były legalne. To ,co teraz mówią jest zerowej wiarygodności. Za 5 lat będzie do góry nogami i znów dobrowolnie wydamy kilkanaście tysięcy. Przecież tu chodzi tylko o płukanie kasy. Propozycje Chwieruta co kwartał są inne.

  4. Proszę o podanie tego wspaniałego ekoprojektu i wykaz konkretnych marek piecy na biomasę bo jak zwykle strasznie to zagmatwane.Pytam dla tego bo nie mam zamiaru ponownie wpieprzyć 10 000 zł w piec i po pięciu latach usłyszeć ze złotych ust eko UE,ekoposłów,ekosenatorów i wreszcie ekoradnych że mój piec teraz jest do bani i trzeba kupić nowy 58 klasy.P.s.Do kom.mówiącego o sprzedaży domu i przeprowadzce do bloku-pomyśl ile tych domów sprzedaż na pniu i kto kupi stary dom który wymaga remontu za cenę nowego ?I jeszcze jedno czym w większości ogrzewacie wasze tyłki w blokach ekofuriaci?…….ciepłem z Syntosu przechodzącym przez miejskiego zdziercę PEC produkowanego jak do tej pory z węgla ,potem śmieci a może i z atomu Jeśli myślicie o gazie to za parę lat będzie ta sama śpiewka co z węglem,Francja już rozpoczęła ten trend o likwidacji kotłów na gaz.

  5. Właśnie mamy kolejną w tym roku podwyżkę czynszów. Jak tam radni, skompensowali sobie? Bo ludzie z radością będą zbierać dziesiątki tysięcy na grzanie, które już mają

  6. @Heniek Ponieważ są metody czystego spalania węgla, brak działań w tym kierunku można wytłumaczyć naciskiem niemieckich firm produkujących piece kondensacyjne. Przypominam, że gaz w uni tez będzie zakazany, a pompa ciepła pracująca z odpowiednią wydajnością do -15 stopni kosztuje z montażem 40k pln.

  7. Ciekawe co z tymi co nie mają kasy na wymianę źródła ogrzewania domu jednorodzinnego a mają niskie dochody? W gminie Oświęcim jest ich ponad 900. Zmusicie ludzi do brania kredytów np.na piece ? Teraz dotacje nie są przecież 100 procentowe.
    Dotacje finansowe dotyczą pieców gazowych ale innych już nie, mam na myśli piece 5 generacji, które mają niską emisję i są ekologiczne. Brak jest kompleksowych rozwiązań związanych z instalacją filtrów na kominach. Radni z bloków jak zawsze nie widzą problemu bo ciepło im w tylną części ciała. Ma ktoś z was imienny wykaz tych osób głosujący za tą uchwałą ?

  8. Młoda lekarka z wiadomego kabaretu powiedziałaby: Ach jakie to liryczne i słuszne merytorycznie. (kto dziś pamięta Ewę Szumańską?)

  9. Wykaz radnych którzy byli za ,pale najtańszym węglem a zarazem najbardziej eco ,mieszkam w centrum i nikt nie narzeka cycus

  10. Nie ma problemu. Każdemu 40 tys na pompę ciepła i po krzyku. Ludzie mają piece 4-5 klasy LEGALNIE.

  11. Dopiero w 2030? Kosić śmierdzieli! Nie stać ich na Eko? Trujesz innych. To do bloku! Dom sprzedaj komuś kogo stać na mieszkanie w domu.

  12. Prosze pisac przy okazji takich wiadomosci ktorzy radni byli za a którzy przeciw.
    Chcialbym wiedziec jako mieszkaniec kto i jak mnie reprezentuje i komu mam ewentualnie podziekowac w nastepnych wyborach.

Send this to a friend