Informacje

PUBLICYSTYKA. Wypalony prezydent Oświęcimia i wiosenne powiatowe porządki już w kwietniu

Wiosna może nam przynieść wiele ciekawych rozwiązań w gminach, miastach i w powiecie oświęcimskim także. Patrząc na to, co się dzieje, tak zupełnie na chłodno, nie sposób nie odnieść wrażenia, że niektóre okoliczne samorządy przydałoby porządnie odświeżyć.

W Gminie Oświęcim wyborcy nie są nadmiernie cierpliwi, jak pokazały ostatnie lata, po prostu nie dają się nabierać na okrągłe słowa i puste obietnice. Tam jeśli ktoś nie sprostał wymaganiom, to nie dostaje kolejnych szans. Tak było w przypadku eks-wójt Małgorzaty Grzywy czy byłego wójta Alberta Bartosza. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że taki sam los spotka teraz wójta Mirosława Smolarka. Dlaczego tak uważam? W mojej ocenie wójt nie zabiegał dostatecznie o środki zewnętrzne dla gminy, gminnych inwestycji tak naprawdę brak. Bo to już nie te czasy, gdy jeden chodnik czy droga załatwia sprawę. Niemal zewsząd słychać głosy, że to być może nawet najsłabszy wójt z wymienionych, a przecież mieszkańcy tej gminy nie dają się już drugi raz wpuszczać w maliny.

Ciekawą analizę można przeprowadzić w Kętach. To najbardziej zadłużona gmina pod każdym względem. Przeliczając na głowę mieszkańca, czy licząc globalnie, najgorzej na tym tle wypada burmistrz Kęt. Rodzi się wiele pytań, na przykład takie, na co poszły te pieniądze? Przecież Kęty nie są gigantem rozwoju gospodarczego. Daleko im dziś choćby do Zatora, który jest o wiele mniejszy. Z tego co demonstrował niedawno powiatowy radny Jarosław Jurzak, strefa ekonomiczna w Kętach to zwykła łąka. W mojej ocenie taką przygnębiającą kwintesencją rządów burmistrza Krzysztofa Klęczara w Kętach jest zakład pogrzebowy w rynku, w samym centrum miasta. Widok to niespotykany na innych starówkach. Zresztą, jak wiemy, sam burmistrz zorientował się chyba, że kiepsko mu idzie zarządzanie gminą i podjął próbę „ucieczki” do senatu. Bez powodzenia. Pewności nie mam, ale przypuszczam, że niebawem porzuci Kęty i mieszkańców, by zasiąść w innym fotelu, być może wojewody. W Kętach pozostawi zgliszcza. Strach pomyśleć co będzie, pod takimi rządami, z województwem.

Czarne chmury, jak prognozuję, zbierają się również nad powiatem. Co prawda w takim samorządzie nie jest to tak oczywiste, bo tu nie ma jednoosobowej odpowiedzialności, tutaj jest „gra zespołowa”. Niestety nie wybieramy starosty w wyborach bezpośrednich, a personalnych błędów nie da się tak jednoznacznie przypisać i ocenić jak w przypadku wójta, burmistrza czy prezydenta. Jak słyszę, w oświęcimskim starostwie nie ma chemii miedzy starostą Andrzejem Skrzypińskim a jego zastępcą Pawłem Kobieluszem, co przekłada się nie tylko na jakoś zarządzania i pracy starostwa. Rezultatem jest również całkowity brak pomysłu na kolejne lata. Ten duet po prostu się nie sprawdził. Może dlatego, że sam starosta nie chciał pełnić tej funkcji, jak swego czasu opowiadano w kuluarach. A może z jeszcze innych powodów, nie wiem. Jedno wydaje mi się w starostwie pewne: „rozwód bez orzekania o winie” jest bliski.

Najciekawiej jednak zapowiada się walka o fotel prezydenta Oświęcimia. Moje stanowisko znacie. Pan Janusz Chwierut to już zmęczony prezydent, aż się tu prosi o zmiennika. Oświęcimianie to czują. Jak wieść gminna niesie, oprócz partii politycznych, tworzą się również komitety lokalne, które wystawią swoich kandydatów do bezpośredniej walki o lepszą przyszłość miasta. Z tego co wiem i z tego co czuję, w tym wyścigu zobaczymy wiosną nowe twarze. Bardzo duże emocje już dziś wzbudza np. możliwość startu Pani Moniki Szymeczko. Jej wynik w wyborach parlamentarnych pokazuje, że byłaby to bardzo ciekawa kandydatura. W mojej ocenie to może być taki „czarny koń” tego wyścigu.

Drodzy Czytelnicy, tak, wiosna przyniesie wiele zmian, na które z utęsknieniem czeka wielu mieszkańców w naszym powiecie. Panie Januszu, Panie Mirosławie, Panie Krzyśku, mówię wam, oj będzie się działo!

Tekst pochodzi z Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

51 komentarzy

 1. Oj te nasze orły będą miały smutne te święta nie będzie teleranka nie będzie pasków grozy .Panowie komuną już się skończyła czas się z pogodzić .Przyjedziecie do historii jako największe zło jakie mogło spotkać Polskę, i Polaków tych prawdziwych patriotów nie zdrajców.

 2. Jeśli już, to zielona była. Poza tym, to może sprawdzimy, co działo się w Polsce 11 grudnia, bo wtedy powstał rząd Morawieckiego. W Zakopanem funkcjonariusze MBP aresztowali ostatniego Delegata Rządu na Kraj Jerzego Brauna i jego żonę, na przykład, co pewnie było zwiastunem tego, że PiS też idzie w tego typu kierunku, albo zakończył się zjazd PZPR itd.

 3. W 1981 r 13 grudnia była czarna wroga teraz 20 grudnia 2023 teraz jest ruda wrona!

 4. @obywatel

  Spokojnie, nie martw się o swój portfel – w ostatnich latach chyba się wzbogaciłeś i stać Cię na wyzsze podatki?
  Pozwolę sobie przytoczyć kilka cytatów.: „portfele Polaków coraz grubsze”, „więcej pieniędzy w kieszeni Polaków”, „Polacy za rządów PiS wstają z kolan i są coraz zamożniejsi”… itd.

  No chyba nie chcesz teraz powiedzieć, że od 8 lat ktoś Cię w balona robił?

 5. Dlaczego nie mogłem oglądać faflasa po posiedzeniu rządu! Gadzinówy nie oglądam, za co place abonament?

 6. Trzymajmy się za portfele:.Szkoda gadać J. Ch podniusł podtki w 2024 do 20% nam mieszkańca miasta z Radą Miasta na sesji głosowali P O i. K O S za takimi stawkamii Hertik obowiazkowo.

 7. Gdyby ktoś nie wiedział co to znaczy „robić dobrą minę do złej gry” to polecam powyższy artykuł…

 8. Wszystko się zgadza tylko jeden szczegół nie pomyliły ci się daty bo ja myślę, że to dotyczy ostatnich 8 lat rządu PIS.

 9. To co wyprawia koalicja 13 grudnia pr,ypomina bolszewików w czasach rewolucji u kacapów, te same metody oszustwa ,kłamstwa, teraz chcą zlikwidować wolne media, Konstytucje łamią notorycznie ,przypisywanie sobie cudzych zasług ,nie ma na to zgody!

 10. Radny Łoziński twierdzi że Prezydent się wypalił? Zatem sam Radny zdaje się potwierdzać wkład Prezydenta w rozwój miasta , nieprawdaż?
  Radny Łoziński długo czekał na ten moment oszczędzajac czas i siły , sam niczego nie robiąc , a jedynie pozorując działanie . Za to teraz Radny pokaże na co go stac, nie,nie teraz, na wiosnę. Byle do wiosny…

 11. Ciekawe czy Waldi już spakowany.Może to być jego ostatnia kadencja jako radny Oświęcimia .Tylko z czego utrzyma tą wypasioną furę.

 12. Ponieważ wielkie liczby rzadko kiedy przemawiają do wyobraźni, no to policzmy. Co oznacza ta tegoroczna strata NBP. Czy urzędnicy samorządowi w Oświęcimiu chcieliby zarabiać np. po 1 000 000 złotych miesięcznie więcej, czyli 12 000 000 rocznie? Przypuszczam, że chcieliby. Więc za pieniądze stracone przez NBP można by wypłacić przez cały rok takie podwyżki 1 667 urzędnikom.

 13. Jakim cudem hotinie zostałeś nauczycielem, skoro niemcy ci szkołę podstawową spalili?

 14. Strata NBP za 2023 rok może wynieść 20 mld zł – podaje Business Insider Polska, powołując się na nieoficjalne informacje. Oznacza to, że „pobity” zostałby ubiegłoroczny rekord, kiedy to strata NBP wyniosła niemal 17 mld zł.

  Mimo to przyznanie sobie hiper-nagród przez prezesa Glapińskiego jest jak najbardziej uzasadnione. Ponieważ mogło być np. 40 miliardów straty, a jest tylko 20 miliardów, no nie?

 15. W ramach nagród prezes Glapiński oraz 2 wiceprezesów mieli otrzymać łącznie 15-krotność miesięcznych wynagrodzeń; Glapiński przyznał sam sobie w ten sposób prawie milion złotych nagród w ramach: nagrody prezesa NBP za I kwartał – 3 krotność, za II kwartał – 3,5 krotność, za III kwartał – 4 krotność a za IV kwartał 4,5 krotność miesięcznego wynagrodzenia.
  W 2022 r. Glapiński zarobił ok. 1,5 razy tyle, co szef amerykańskiego banku centralnego.

  Naprzód, na tuska, prezes Kaczyński największy patriota w dziejach Polski niech żyje!!!

  Coś chciałeś dodać, hotinie?

  I mógłbyś już przestać się wygłupiać z tymi pięćdziesięcioma fałszywymi nickami.

 16. Tak hotinie, na barykady! Nie będzie niemiec pluł nam w twarz!

  Czy pp. Łoziński i Przewoźnik w strojach świętych Mikołajów mogliby usunąć ten swój baner przy zjeździe ze starego mostu? Stwarzają w ten sposób niebezpieczeństwo zaistnienia katastrofy w ruchu lądowym; ludziom ze śmiechu ręce spadają z kierownicy.

 17. Dokładnie zgadzam się z panem Łozińskim ! W magistracie to chyba rzeczywiście śpią… Jedyne ruchy to w komentarzach pod różnymi nikami. A jak już coś zrobią to byle jak i na pokaz. Do wymiany wszyscy!!! Klika trzymająca władzę. Mieszkańcy nie są ślepi mają już dość. Prezydent i zastępcy do wymiana i cała ich świta!!!!

 18. Kolejne oszustwo wyborcze, nauczycielom zniknęło minimum1500 zł, obawiam się że admi istracje czeka to samo,

 19. Radni Łoziński, Przewoźnik niech się martwią, żeby w ogóle zostali wybrani na radnych. PiS niszczył samorządy i przed wyborami musi to wyraźnie wybrzmieć. Należy przypomnieć jak PiS traktował nauczycieli, urzędników, którzy wreszcie po zmianie wladzy wkrótce doczekają się podwyżek.

 20. A pani Szymeczko już przeszła do PISu czy to zabieg radnego żeby osłabić jej ewentualny start w wyborach?

 21. Może wiarygodny radny Łoziński, szczery Polak i prawdziwy patriota, wytłumaczy mieszkańcom Oświęcimia jakim cudem zdołał przetrwać np. rok 2018, w którym zarabiał po 1187 złotych miesięcznie? Nie korzystając – jak wynika z jego oświadczenia majątkowego – ż żadnych innych źródeł dochodu i bez żadnych – jak deklarował – oszczędności. Moim zdaniem to wynik godny najwyższego uznania, mistrzostwo świata w survivalu.
  Źli ludzie oczywiście mogą powiedzieć, że to zwykłe kłamstwo radnego przecież i że za tyle przeżyć się nie da. Że radny widocznie wbrew prawu ukrywał przed społeczeństwem swoje rzeczywiste dochody, na zasadzie: wpisałem co chciałem – i co mi zrobicie?
  Ale czy radny Łoziński mógł mieszkać w noclegowni dla bezdomnych przy Dąbrowskiego? Mógł. I czy mógł stołować się w darmowej garkuchni u sióstr Serafitek? Też mógł. Wtedy to możliwe. Więc zamknijcie swoje brudne pełowskie zdradzieckie niemieckie japy, paskudni zawistnicy.

 22. Dobrze że Orban bo byśmy popłynęli przez koalicję 13 grudnia, dzisiaj jest rocznica zastrzelenia przez komunistów 9 górników z Wujka ,najmłodszy 19 lat ,część ich pamięci, precz z czerwoną zarazą!

 23. święta trójca z upadłej gazetki usiłuje ustawić wybory. Niedoczekanie. 15 października nic nie nauczyło ? poszczekajcie również na siebie Może wtedy trafi się jakiś naiwny.

 24. Tusk zrezygnował z weta koszt 150 mld dostaniemy max 30 mld brawo .Pinindzy znowu nie będzie!Ale was ryży wyruchał! PO co nosi to biało czerwone serce!

 25. kiedy posprzata oświęcim z liści J Ch jak i Skrzypiński. śnieg jak zwyklke ich zaskoczył do roboty a nie tzrymać się lini P O i stołka.

 26. Coś ten nasz JCh jakiś niewyraźny w tych wieściach z ratusza…
  Dyskusje dwóch „oświęcimian” – jeden z Lęk, drugi z Bielska 🤣 Mają rozmach z tym PO 🙈

  Dobrze że przynajmniej na poddaszu wszystko w miarę OK 💪

 27. A jeszcze kilka dni temu Krystianek podniecał się jaki to mocny w Oświęcimiu jest Pis .Jak to on będzie wspierał tych cieniasów,że idą łeb w łeb z Po.Dawno się tak nie uśmiałem, i ubawiłem. Istny cyrk na kółkach.

 28. Czyżby PIS lansował Wloszka który oprócz prezesa lotniska jest od wielu lat członkiem Rady Nadzorczej TVP i oprócz kolejnej dużej kasy odpowiada za niszczenie telewizji publicznej przez PIS. Czy naprawdę PIS nie ma nikogo innego niż tego skompromitowanego człowieka.

 29. Widziałem ostatnio na bilbordzie Muppety w wydaniu świąteczny. Parcie na szkło czy żenada?

 30. Oby tylko pod nadzorem PiS-u nie okradziono UM jak miało miejsce w przypadku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Takie obiekty powinny być pod specjalnym nadzorem służb, a w szczególności ABW. Niestety nikt nie sprawdzał pracowników firm wykonujących prace na rzecz Ministerstwa. Okazało się, że kradzieży dokonał delikwent, który między innymi handlował narkotykami. Pytanie czy nie handlował na terenie Ministerstwa?

 31. O słabości oswiecimskiej po świadczy brak kandydata do Sejmu. PiS od biedy miał kandydatkę z Rajska.

 32. Lista pobożnych życzeń i totalne odrealnienie. PiS nie miał w Oświęcimiu nawet kandydata na posła, po prostu ta partia u nas niemalże nie istnieje. Jeśli chodzi o powiat, to mocno w pamięci zapisały się rządy PiS w kadencji 2014-2018, niekoniecznie pozytywnie. Czy w Oświęcimiu ktoś tęskni za powrotem tamtego zarządu? Szczerze wątpię, nie słyszałem o takich. Pozycja panów Chwieruta w mieście i Smolarka w gminie wydają się niezagrożone, bo kto niby miałby im zagrozić?

  A tu jak zwykle sny i wizje. Wiosna je zweryfikuje.

 33. Wypalony to jest nasz lokalny PIS same cieniasy, i niedorajdy totalne dno .Nie mają nikogo żeby wystawić do wyborów prezydenckich ,i dobrze o tym wiedzą dlatego Pan Łoziński blefuje, nie mają asa w rękawie.Chyba,że znowu ściągną kogoś z innego miasta tak jak to było z spadochroniarzem Bochenkiem z pod Wieliczki. Totalny obciach Waldusiu. Twój czas już minął czas pakować walizki.

 34. Gdyby więcej czasu spędzałby Pan jednak na czytaniu, a nie oglądaniu Bundesligi, zrozumiałby Pan, że bywają szuflady zamknięte na klucz, choć puste.

 35. Szymeczko nie będzie kandydować, dobrze o tym wiecie. Może w końcu zaczniecie pompować swoje członka partii Jakuba Przewoźnika, młody, utalentowany, tylko czy posiada 300 tys zł do wyrzucenia w błoto?

 36. Panie Łaziński, za dobrze Pan zna swoich kolegów, aby być tak dużym optymistą.

  Po pierwsze Jarosław Jurzak nie wystartuje w Kętach po fotel burmistrza, ryzykując ciepły mandat radnego powiatowego.

  Po drugie Radosław Włoszek z lotniska nie będzie chciał lądować w urzędzie gminy.

  Po trzecie kandydatów na prezydenta miasta nie ma z prawej strony.

  Pan blefujesz!

Send this to a friend