Informacje

PUBLICYSTYKA. Wygódka na Klasztornej to utrapienie dla urzędu i mieszkańców

Maciej Klima

Nie ma chyba nikogo w naszym mieście, kto nie słyszałby o jednej z głośniejszych inwestycji przeprowadzonej w czasach rządów Janusza Chwieruta. W 2013 roku na ulicy Klasztornej wybudowano kontener – toaletę. Kontener w zamyśle był zrobotyzowany, bezobsługowy i tańszy w utrzymaniu, niż zlikwidowany w tym samym czasie szalet na płycie Rynku. Szokował koszt budowy, który zamknął się w kwocie pół miliona złotych.

Koszt inwestycji szokował w lipcu 2013 roku, szybko obiegając poważne i niepoważne media w całej Polsce. Trzeba powiedzieć, że i dziś szokuje. Są tacy, którzy twierdzą, że można za to wystawić niewielki domek, który ma więcej funkcji niż pomoc w uldze. W każdym razie długo nasz punkt był punktem odniesienia dla podobnych inwestycji w całej Polsce latami przewodząc rankingowi podobnych inwestycji. Jest także stałym punktem odniesienia w lokalnej polityce. Nie da się ukryć, że informacja o koszcie budowy toalet weszła na stałe do oświęcimskiego folkloru. Sam także byłem świadkiem, gdzie grupa turystów była zachęcana do skorzystania z niepozornego szaletu informacją o bizantyjskim koszcie całości.

W ostatnim czasie pan radny Waldemar Łoziński złożył interpelację w tej sprawie. Zadał kilka pytań dotyczących m.in. kosztów utrzymania, ale także skarg okolicznych mieszkańców na tzw. obszczymurków załatwiających się obok przybytku zamiast w lokalu. W odpowiedzi Pan prezydent poinformował go między innymi, że roczny przychód w 2021 to około 11 260 zł (około 30 zł dziennie) przy kosztach 20 216 zł. Przybytek jest więc deficytowy, co potwierdza wynik za trzy kwartały tego roku-deficyt to blisko siedem tysięcy złotych. Pan prezydent wskazał na problem częstych włamań, traktowania przez bezdomnych szaletu jako noclegownie i wreszcie dewastacji mienia. Koszty napraw awarii i odtworzenia majątku po włamaniu to blisko 12 tysięcy złotych netto.

Gdy obiekt powstał zwolennicy poświęcili wiele energii na udowodnienie, że obiekt w takiej formie ma sens. Wskazywano, że można zaoszczędzić na etatach osób sprzątających, że teren wokół został uporządkowany. Jak widać po latach czynny całodobowo obiekt nie jest w stanie zarobić na wodę i prąd, o innych kosztach nie mówiąc. Korzystających jest niewielu. 30 złotych pewnie można przeliczyć na 20-30 osób dziennie. Być może w innej epoce by to miało sens, ale od dawna nie ma po co iść w stronę starówki. Handlu już prawie nie ma, zostały jakieś zakłady usługowe. Jeśli ktoś się już wybierze na kawę, to nie musi poszukiwać toalety. Znajdzie ją u gospodarza. Czy lepszym pomysłem byłaby toaleta w dawnym ratuszu? Ta sama co obsługiwała dawne „Mefisto”? Być może lepsza „miejscówka” lub lepsze oznakowanie mogłoby skierować tam turystów i poprawić wykorzystanie (bo niekoniecznie rentowność). Z jednej strony mamy więc potrzebny obiekt, z drugiej strony skala inwestycji i jej efekt jest daleki od oczekiwań stając się symbolem nietrafionej, niepotrzebnej oświęcimskiej inwestycji, która do tego jest utrapieniem dla postronnych osób mieszkających w pobliżu.

Źródło: www.oswiecimski-nieregularnik.blogspot.com

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Pan Radny (???) to ma problem z obszczymurkami i żulkami wokół MELBY na Osiedlu przy Nojego/Czarnieckiego i byłoby wskazane tym sie zająć a nie szukać tematu zastępczego.

 2. Inwestycja bardzo dobra, tak jak oświęcimski port na wiśle… Ktos robi sobie jaja a wy się napinacie

 3. @@ anty chwierut, ale z Ciebie złamas z wielką głową w misiowym przebraniu! Takie zwroty może używać tylko jedna osoba… prawda 🙂

 4. @wredny

  Doczytaj kolego ilu towarzyszy zasiada w pisowskich ławach. Ten zwrot w przypadku PiS jest w pełni zasłużony i uzasadniony…

 5. @D
  Per towarzysz to zwracaj się do swoich . Akurat PIS to antytowarzysze. Trochę wiedzy a później wypociny.

 6. @kalkulator casio

  No chyba akurat 10 klientów dziennie uzasadnia istnienie tego przybytku.

  Cena rzeczywiście nie była niska.

  No ale mogło być taniej.
  Przecież mógł być toitoi.
  Albo poprzeczka i dół.
  Albo dwa kije ‐ jeden żeby ubranie powiesić a drugi żeby wilka odgonić…

 7. Nie chodzi o to, żeby sracz był dochodowy. Jeśli powstał to ma być potrzebny. 10 klientów dziennie i do tego okropne opinie wskazują, że jest niepotrzebny. Może brakuje porządnego oznakowania, może jako społeczeństwo nie dorośliśmy do samoobsługowego sprzętu. Może po prostu budka jest w miejscu od czapy. Może budowa parkingu dla Susula &Stramy była możliwością zbudowania szaletu o lepszej konstrukcji i utrzymaniu. A stary jako wyeksploatowany można było usunąć.

 8. Chwierut to ma dar do stawiania bud za pół miliona, które nigdy się nie zwrócą.

  Tak samo było/jest z budą Café Rynek. Całkowity koszt budowy, przyłączy, przebudowy, postawienia a potem przeniesienia itd też wyszedł ponad 500 000. Przez to, że jest to tylko buda, to nie wytrzyma kilkunastu lat w dobrym stanie. Zysk z wynajmu nigdy nie pokryje strat związanych z tą pokraką. Brawo dla radnego Adamaszka za stale monitorowanie tego misia naszych czasów.

  Ciekawe co za kolejne „pomniki władzy” szykuje nam w małpim gaju i na bulwarach.

 9. @ anty chwierut

  cyt. „Czy wiesz, że czcigodny Januszek zamknął tylko w części parking na Bulwarach przez co narobił tylko zamieszanie w ruchu i parkowanych tam pojazdów? Jak niosą wieści , nakazał strażnikom miejskim karać żle parująych tam kierowców mimo błędnego oznakowania pionowego.”

  Mam kilka pytań.
  Po pierwsze – kto zrobił ci (w dzieciństwie) tak dużą krzywdę, że nie umiesz pisać po polsku?

  Po drugie – to nie „czcigodny Januszek” zamknął „tylko w części parking” więc jak mógł narobić „tylko zamieszanie w ruchu drogowym”? Pytanie uzupełniające – jakiego rodzaju jest to zamieszanie?

  Po trzecie – co oznacza ” zamieszanie (…) parkowanych tam pojazdów”?

  Po czwarte – jakie, czyje wieści twierdzą że „nakazał strażnikom miejskim karać „źle parująych tam kierowców”? Pytanie pomocnicze – jakie „parowanie kierowców” jest prawidłowe?

  Pytam pełen niepokoju o skutek tych działań, ponieważ oświęcimscy strażnicy miejscy nie potrafią sobie poradzić z problemem nieprawidłowego parkowania na starym mieście i nie sądzę by poradzili sobie na Bulwarach.

  Na koniec – zechcesz wskazać na czym polega „błędne oznakowanie poziome”? Byłbym zachwycony jakbyś wskazał jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie.

  Przy okazji. Zechciej pamiętać, że przed „zamknięciem parkingu” mniej więcej 50-60% kierujących, nieprawidłowo parkowało na Bulwarach.

 10. A teraz będzie znowu Przewoźnik czy tym razem Łoziński? Jak tam macie w tym swoim pisowskim grafiku?

 11. POwcom to nawet notoryczny brak papieru w tym przybytku nie przeszkadza,bo chyba palcem sie podcierają!

 12. Tylko pan Maciej Klima jest z KOS2018, czyli z opcji rządzącej miastem i powiatem. Jakieś sukcesy KOSu? Mijają 4 lata jak rządzicie.

 13. Pisowcom nic nie pasuje w tym mieście, a najbardziej Chwierut. Chwierutofobia przebiła już nawet Tuskofobię. Czeka na dalsze pasztety. Zapomniałem towarzyszom z PiS-u przypomnieć o nieczynnych szaletach przy OCK. Może coś na ten temat napiszecie.

 14. Proponuje wpisać na google kibel klasztorna i zobaczyć co ludzie sądzą o tej wizytówce znanej w całej Polsce.

 15. Anonimusie POusie. Kto Cię tak skrzywdził, że nie wiesz co jest dobrem a co złem. Gryziesz pisowców nie widząc jak największy PO,,, mazaniec Tuska robi w Oświęcimiu co chce. Zadłużył nasze miasto czyli zadłużył nas, mieszkańców, za co w ogóle nie odpowie, ani materialnie ani karnie.Na swoje propagandowe bilbory wydaje nasze pieniądze.Uważam, że jeżeli ma taką partyjną potrzebę niech płaci z swojej kieszeni! Czy wiesz, że czcigodny Januszek zamknął tylko w części parking na Bulwarach przez co narobił tylko zamieszanie w ruchu i parkowanych tam pojazdów? Jak niosą wieści , nakazał strażnikom miejskim karać żle parująych tam kierowców mimo błędnego oznakowania pionowego. Ja i moja rodzina na pewno na Chwieruta głosować mnie będzie, bo jest złym prezysentem i nie szanuje swoich pracowników!!!!

 16. Jan Tadeusz Stanisławski cytując Jana Kochanowskiego zdenerwowanego opłatą z toaletę. Kochanowski miał wówczas powiedzieć : ” Szeląg dam od wychodu. Nie zjem jeno jaje drożej sr…m niźli jadam złe to obyczaje” !!!

 17. Pisowcy nie mają wygódek i robią to do wiaderka. Potem jak za dawnych czasów zawartość wylewają za okno.

Send this to a friend