Informacje

PUBLICYSTYKA. Wydane lekką ręką 30 milionów zł, które mogą pogłębić problem

Trwa budowa wielopoziomowego parkingu wraz z infrastrukturą na oświęcimskich bulwarach. Inwestycja, która w żadnym stopniu nie rozwiązuje problemu parkowania na Starym Mieście, co więcej, może go nawet pogłębić.

Dlaczego? Po pierwsze nie zwiększa się w sposób znaczący ilości miejsc parkingowych. Po drugie, będzie to parking płatny! Co więc z tymi, którzy np. codziennie dojeżdżają do pracy? Prezydent funduje im dodatkowe koszty i to niemałe. Nie ma już w zasadzie żadnej alternatywy na nieodpłatne parkowanie w pobliżu rynku. Płacisz i płaczesz. Oczywiście nasz włodarz ma to gdzieś, bo On nie płaci w tym mieście za parkowanie.

Pozwólcie więc Państwo, że przedstawię mój wniosek z tej sytuacji oraz alternatywne rozwiązanie.

Wniosek. W naszym mieście lekką ręką wydaje się ogromne pieniądze. 30 milionów złotych, z czego 13 mln zł to środki rządowe, przeznaczono na inwestycję najdelikatniej mówiąc nie pierwszej potrzeby. Jak do tego doliczymy 15 milionów na – rzeczywiście ważną – budowę żłobka na Starych Stawach, to daje nam łączną kwotę 45 milionów, plus odsetki od kredytu.

A oto rozwiązanie, które według mnie byłoby dużo lepsze i znacznie tańsze. Zagospodarowanie terenu przy cmentarzu parafialnym, budowa w tym miejscu nieodpłatnego parkingu, obiektu do handlu wraz z toaletą, plus remont drogi dojazdowej. Pozwoliłoby to nam na uporządkowanie od lat straszącego terenu w samym centrum miasta. Koszt szacuję na 6 do 8 milionów. Jak do tego doliczymy wspomniane 15 mln zł na budowę żłobka, to daje nam w sumie około 23 miliony (z czego 13 mln zł to środki rządowe). Wydajemy więc z miejskiej kasy 10 a nie 32 miliony, w tym kredyt. Warto zauważyć, że w takim przypadku pozostaje nam jeszcze 7 milionów w budżecie, więc może stawiamy za to: boiska wielofunkcyjne przy szkole nr 3, 4 i na Starych Stawach albo tak wyczekiwane odkryte baseny rekreacyjne przy miejskiej pływalni…

Proponowane przeze mnie rozwiązanie znacząco zwiększa ilość miejsc parkingowych, nie powoduje zwiększenia zadłużenia miasta, a przecież czasy są naprawdę trudne i nieprzewidywalne. Tak zrobiłby, w mojej ocenie, każdy dbający o miasto i jego finanse prezydent. Każdy, ale nie Janusz Chwierut.

Niestety na moje rozwiązanie jest już za późno. Za to nie jest jeszcze za późno, żeby podziękować zmęczonemu prezydentowi. 13 lat z panem Chwierutem w zupełności wystarczy.

Waldemar Łoziński

Źródło: www.facebook.com/KurierOswiecimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

42 komentarze

 1. To że na sprzedaż to jeszcze trzeba wiedzieć czy Miasto stać na kupno za taką kwotę, bo za chwilę będą uderzać za niegospodarność.

 2. Czy Pan Radny aby nie zapomniał, że grunty przy cmentarzu parafialnym nie są własnością miasta?

 3. Za kauflandem dużo miejsca na parking typu park and ride.blisko centrum,dojazd juz zrobiony

 4. Inwestycja dla Susuła aby miał gdzie postawić samochód w apartamentowcu

 5. Przydrożny esteta popatrz na przepisy, a dowiesz się dlaczego zwinął firmę.

 6. @Starostawski

  Strasznie mi z tego powodu „wszystko jedno”….

  PS. Pełna zgoda – sekcja komentarzy w internecie nie jest najlepszym miejscem do prowadzenia dyskusji i polemiki. Ty to rozumiesz, ja również. Jesteśmy, niestety mniejszością….

  PS.2 Nie jestem „Panem” – jestem masterkosa – po takich „Panach” to mój dziadek na konia wsiadał…

  Pozdrawiam

 7. Hmmm… Parking? Po co parking skoro ekologiczny ład przymierza się do likwidacji samochodów? Hulajnogi elektryczne będziemy tam stawiać czy rowery?

 8. @ masterkosa, ja z Panem nie zamierzam prowadzić jakiejkolwiek polemiki a dlaczego? Na tym poziomie nie ma żadnej polemiki. A okładać się cepami nie leży w moim zainteresowaniu.

 9. O co to to nie! Radny Łoziński ma prawo być radnym dożywotnio! A wy ludkowie do roboty. I nie podskakiwać!

 10. Radny Łoziński to weteran sceny politycznej w Oświęcimiu jako farbowany LIS zaliczył już wszystkie partie ,i ugrupowania polityczne. Radnym jest już chyba ponad 20 lat.Zawsze miał nosa do której się zapisać.Czas już chyba przejść na emeryturę polityczną.W urzędzie pracy jest wiele ofert chociaż ostatnio był roznosicielem gazety propagandowej swojej partii.Może spróbować jakiś nowy biznesik otworzyć ma w tym dużo doświadczenia.

 11. Prezydent też miał firmę i zwinął ją szybciej niż mgnienie oka.

 12. Dlaczego ten pan Chwierut nie powierzy finansów miasta lokalnym działaczom pis, przecież to najuczciwsi, a taki specjalista od biznesu jak pan Waldek na pewno wykorzystałby każdą powierzoną złotówkę racjonalnie i bezinteresownie z korzyścią dla wszystkich.
  To nie są puste słowa, przecież sam dał przykład jak wyżyć godnie tylko z diety radnego…
  Takim właśnie mistrzom ekonomii powinno się powierzać kierowanie finansami.

 13. Wizualizację znajdziesz na stronie promującej „Apartamenty nad Sołą”. Zwróć uwagę, że powstała lata przed ogłoszeniem przetargu na budowę. Ta pokazywana przez miasto jest wykastrowana o apartamenty Susuła i Stramy. Widać współpracę w tym zagadnieniu.
  Przypomnę, że pod koniec rządów Marszałka był temat galerii w miejscu gdzie dziś stoi hotel i apartamentowiec. Jako bonus prezydent chciał parking na bulwarach. Mamy więc niejako kontynuację.
  A czy dla apartamentowca? Panowie S&S zaplanowali 40 miejsc parkingowych na 120 lokali. Obok (widać to na wizualizacji) jest wjazd na parking na chyba 200 miejsc. Jestem spokojny, że większość miejsc będzie wykupiona w abonamencie (500zł/mc) przez sąsiadów. Parking zaś jest tak skomunikowany z Rynkiem i układem drogowym, że zawsze będzie to miejsce ostatniego wyboru, chyba że prezio zamknie rynek dla ruchu.

 14. No cóż, prezydenci Oświęcimia zawsze wysprzedawali dobre tereny np. pod kaufland, mcdonald, a teraz ten parking. Pozostaje nam tylko płacić podatki i siedzieć cicho.

  PS Po co Wam wolność, przecież macie wieści z ratusza.

 15. Moment, piszemy o parkingu miejskim na Bulwarach, to czemu pojawia się że parking dla dewelopera?
  To że stoi tam nowy blok (jak zwał tak zwał apartament choć nie chciałbym mieć tam mieszkanie z widokiem na „podwórko”) to czemu ma być on dla tych mieszkańców? Rozumiem że parking będzie płatny bo już RM uchwaliła cennik, to co ci mieszkańcy będą zwolnienie? no nie, też będą płacić jak zwykły mieszkaniec który przyjeżdża do Rynku czy na Bulwary. Sposób tylko w jakich godzinach będzie płatny, żeby nie skończyło się że do g.16 a później free……
  Ale zawsze można zrobić że po g.17 czy 18 pierwsza godzina bezpłatna by wyeliminować takie zachowanie

 16. Czy jest gdzieś dostępna wizualizacja tej całej inwestycji? Znając realia to z pewnością spora część miejsc będzie przeznaczona dla mieszkańców nowego bloku. Weekendowi bywalcy bulwarów będą teraz parkować w błotku w pobliżu „nowego” mostu lub na trawie – jest ich coraz więcej. Hotelem wraz z blokowiskiem zeszpecono panoramę miasta, widok z zamku już nie taki. Niedługo Kaufland ograniczy czas bezpłatnego parkowania do 1 godziny. Parę miejsc na place (placyki) parkingowe z pewnością można wygospodarować, nie muszą być duże ale jeżeli będzie kilka to ułatwi dostępność do różnych miejsc.

 17. Gdzie był kuż….wa ten Łoziński kiedy prezydent z deweloperem zabierali się do popsucia tych resztek miasta które jeszcze zostały? I co , wypisuje teraz ze lepiej było zrobić to i to , teraz? Teraz niech lepiej weżmie się do jakiejś uczciwej roboty. Trzeba mu podziękować za „pracę” dla miasta przy najbliższej okazji.

 18. Jeśli można będzie korzystać z parkingu przez dwa lata bezpłatnie, to postawie tam swoje dwa samochody, które teraz stoją na dworcu.

 19. Kilka zdań oraz „kreatywnych wyliczeń” radnego ale ostatni akapit najlepszy – „Niestety na moje rozwiązanie jest już za późno”. Ta egzaltacja, ten emocjonalny ton… Majstersztyk.

  Czyżby radny Waldemar na koniec kadencji budził się z letargu? Może trzeba było wcześniej zabrać się do roboty? Przecież ten parking nie powstaje od wczoraj. Pan Waldek też grzeje stołek radnego nie pierwszy rok. A tu nagle cyk! Już nic nie da sie zrobić… No kto by pomyślał…
  Pozostaje, życzyć radnemu aby w kolejnej kadencji zabrał się do roboty i znalazł czas na wypełnianie obowiązków radnego a nie tylko na „dolocie” gdy trzeba przypomnieć o sobie wyborcom.

  PS. Waldku, dziękuję za najświeższy numer „Kuriera…”, którego statnio osobiście roznosiłeś przed południem po moim osiedlu. Przydał się podczas remontu 🙂
  PS.2 Na „zielonym” koło „bidula” i szkoły „trójki” grywaliśmy kiedyś razem w „nogę”…

  Pozdrawiam

 20. Dobrze – postawić parking i zakazać parkowania w rynku. Miasto ma być dla pieszych, nie zmotoryzowanych, którym się nie chce 5 minut przejść. Oświęcim można przejść cały na nogach w 40 minut.

 21. W p&r od jakiegoś czasu stoi po 100 samochodów z czego 3/4 to przechowują je lokalsi. Chyba nie o to chodziło?

 22. Rynek wymiera? Taaaaak na pewno tylko pytam skąd tam wiecznie tyle samochodów stoi? Myślę że najlepiej byłoby zrobić darmowy parking na płycie Rynku i w każdej restauracji na hasło PIS pierwsze piwo gratis….

  A ten dureń co znów w komentarzach pisze że na P&R stoi kilka samochodów to albo zatrzymał się w rozwoju albo umie liczyć tylko do dziesięciu.

 23. Do Gośc:
  Przypomnij sobie kiedy odbyło się spotkanie prezydenta Oświęcimia z władzami Bierunia i Tychów w sprawie budowy szybkiej kolei z Oświęcimia do Tychów przez Bieruń .Po to został wybudowany parking wielopoziomowy przy dworcu kolejowym żeby podróżni którzy jadą do pracy zostawili swoje samochody na parkingu i dalej jechali pociągiem do pracy miało to zlikwidować korki na Śląsk.Ponad 7 lat temu odbyło się spotkanie. Ale jak wiadomo na Śląsku rządzi jedyna słuszną partia tyle w temacie.

 24. Parking zamiast Globu miał dzisiaj około godziny trzynastej193 miejsca wolne. Jaka jest jego pojemność?

 25. @j-23
  sarkazmu nie skumał? Jak ktoś nie pisze prostym językiem, to nie ogarniasz?

  Więc będzie na poważnie.

  Zgadzam się z tobą niemal w całości.

  Z jednym wyjątkiem, miejscowa straż miejska na nikogo nie czyha. I nie mają tu znaczenia jakiekolwiek deklaracje tej pani co od czasu do czasu publicznie się ośmiesza. (przepraszam kompletnie nie wiem jak się nazywa).
  Miasto jest pełne dowodów na to, że panowie i panie ze straży miejskiej nie mają zbyt dużo obowiązków.
  Teraz zrozumiałeś? Zresztą, to dla przedmiotu sprawy bez znaczenia.
  Serdecznie pozdrawiam.

 26. Panu Radnemu Łozińskiemu nie podoba się nic w Oświęcimiu. Skoro Pan Radny na wszystkim zna się najlepiej – to proszę niech przedstawi swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe i biznesowe. „Ponoć po owocach ich poznacie…” jak powiedział Jezus Chrystus – Ewangelia św. Mateusza 2:15-20

 27. @czytający w zbożu
  Nie rozumiem Twojego drwiącego tonu. Nie odniosłeś się merytorycznie do tego co napisałem tylko czepiasz się niby do stylu. Wyrażenie „stają gdzie popadnie”, w domyśle stają samochodami, jest wyrażeniem jak najbardziej poprawnym. Ale nie o pisownią tu przecież chodzi. Jeżeli jedziesz samochodem i zatrzymujesz go, to nim stajesz. Ale nie wiem czy to ma sens Ci tłumaczyć. Ty i tak wiesz swoje. A SM to nie (S)clerosis (M)ultiplex tylko ……… nie, zgaduj dalej.

 28. Panie Łoziński co znowu się panu nie podoba non stop ujadanie, skomlenie,wycie.Taki z Pana filozof to czemu nic Pan nie robi dla mieszkańców Oświęcimia, gdzie Pan był jak premier rządu Szydłowa obiecywala dzieciom że szkoły SOSW na zasolu, że rząd będzie wspierał finansowo budowę,i remont szkoły specjalnej na zasolu .pinindzy ni ma ,i nie było. Całkowity kosz tej inwestycji musiało pokryć Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. (55mln)A jak tam biznes Pana upadło wszystko dobry ład PISU dokopał ,a taki sklep papierniczy był potrzebny. Ciekawe z czyjego kufla w tym roku napiję się piwa na rynku zawsze to Pana ogródek był.Tak że przestań się już wydurniać ,i wziąść za jakąś pożyteczną robotę.HIPOKRYTA

 29. @j-23
  taki długi post a tak mało treści w nim …
  Choć co do zasady zgadzam się z tobą, parking niczego nie zmieni, a nawet gdyby, to niczego nie poprawi.
  Podoba mi się to zdanie, takie żartobliwe – „Stają gdzie popadnie, a SM tylko czyha na takich. SM czyha na takich” Chyba nie chodzi ci o (S)clerosis (M)ultiplex? Choć możesz mieć rację, niektórzy parkujący, rzeczywiście na zdrowych nie wyglądają, wykupując bilety na postój w miejscu, w którym to nie jest dozwolone. Byłem dziś w dwóch urzędach (skarbowym i miejskim) i kiedy zobaczyłem jak gość stojący, w zasadzie na środku skrzyżowania kładzie bilet za przednią szybą, poszedłem sobie na spacer, po okolicznych uliczkach i naliczyłem jakieś 40 samochodów zaparkowanych, jak to ładnie napisałeś, gdzie popadnie i tylko jednego nie zauważyłem – tych czyhających SM. Zauważyłem ich za to, w zupełnie innym miejscu, gdzie tak dużo pracy nie mieli. Jestem przekonany, że może jeden na 100 „stających jak popadnie” załapie się na spotkanie z SM.

 30. Obserwujcie parking zamiast globu czasami są trzy cztery samochody też pomysł chwieruta

 31. Też uważam, że parking – garaż za grube miliony w tym miejscu nic nie rozwiązuje, a wręcz komplikuje sytuację parkingową w Starym Mieście. Był to, z całym szacunkiem dla Pana „strzał w kolano” Panie Prezydencie. Stare Miasto wymiera biznesowo. Handel praktycznie leży, resztki banków jeszcze robią sztuczny tłok. Kto nie musi to do Starego Miasta nie jedzie. Strefa tzw. płatnego parkowania ma na celu tylko jedno: wydoić od kierowców jak najwięcej kasy, a wszelkie opowiadania o tym, że robicie to dla mieszkańców żeby upłynnić ruch można między bajki włożyć. Uczciwiej byłoby powiedzieć, że to dla kasy. Niby dobrze. Pieniądze płyną do kasy miejskiej coraz większe, ale patrząc na to z boku już tak różowo to nie wygląda. Płatny parking powoduje, że do Starego Miasta część ludzi jednak nie przyjedzie , a ci co się decydują szukają parkingu za darmo. Stają gdzie popadnie, a SM tylko czyha na takich. W konsekwencji klientów coraz mniej, kto naprawdę nie musi, nie przyjeżdża. I te pozorne zyski dla miasta obracają się przeciwka niemu właśnie. Bo firmy płacą mniejsze podatki a w konsekwencji uciekają gdzie indziej. Nie mówię, że to jest jedyna przyczyna ale jedna z wielu. Osobną kwestią są pracownicy, którzy dojeżdżają swoimi autami do pracy min. do Urzędu Miasta czy do Urzędu Skarbowego i innych firm. Czasy są ciężkie, zarabiają niewiele, dlaczego jeszcze muszą płacić za parking. Sytuacja jest kuriozalna, pracownik pracuje dla UM i musi płacić do tego właśnie urzędu w którym pracuje swoisty haracz. Jestem przekonany, że cała „wierchuszka” za parking nie płaci. Wraz z budową garażu odpadło ostatnie miejsce do darmowego parkowania. Będzie stał pusty jak ten przy dworcu. Ja zabrałem głos w tej sprawie nie dlatego, żeby dowalić Prezydentowi, ale żeby wyrazić swoje zdanie na ten temat w przeciwieństwie do autora tego felietonu.

 32. Czy to ma związek z zakazem ruchu planowanym na starówce? Poza tym znowu okazuje się, że pomysły pana Marszałka są najlepsze.

 33. A kto bogatemu zabroni? Przecież radni PiS nie mają ,,większości” w tym POwskim cyrku demokracji! Ave Cezar!

 34. A ja jestem przekonany że to zrobione z rozmysłem parking podziemny ale nie dla mieszkańców a dla przyjezdnych do hotelu

Send this to a friend