Informacje

POWIAT. Rząd dąży do ograniczenia roli samorządów

– To jest wręcz nie do pomyślenia, że po tylu latach tak musimy formułować temat debaty – powiedział Leszek Szuster, moderator i radny Powiatu Oświęcimskiego, witając w czwartkowy wieczór gości w miejskiej książnicy na otwartej dla wszystkich debacie pt. „Stop centralizacji! Tak dla samorządu!

Program debaty wypełniły dyskusje eksperckie, w których uczestniczyli prelegenci: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, wicestarosta Paweł Kobielusz, wykładowca w oświęcimskiej uczelni Luiza Mańkowska-Wróbel, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu Józef Kała oraz prezes Fundacji Przytulja Anna Skowronek.

Podczas dwugodzinnej debaty poruszono tematy związane z systemowym osłabianiem samorządów przez władze centralne, pogarszającą się sytuacją w służbie zdrowia i edukacji, w tym szkolnictwie ponadpodstawowym i wyższym.

W opinii większości zebranych postępująca za rządów PiS centralizacja państwa budzi niepokój. Zagrożona jest samorządność, jedna z najważniejszych zdobyczy demokratycznych przemian w Polsce.

– Trwa proces zmierzający do ograniczenia roli samorządów. Ustawy, które zostały wprowadzone i ten słynny „Polski Ład” finansowy, a z drugiej strony zapisy mówiące o tzw. regule stabilizującej doprowadziły do tego, że takie miasto, jak choćby Oświęcim, i jemu podobne miasta i gminy doświadczają tego. Od 20 do 30 procent zmniejszono nam dochody. W 2021 r. wpływy do budżetu Oświęcimia wynosiły 54 mln zł z CIT-u i PIT-u. W roku 2022 już tylko 40 mln zł, czyli o 14 mln mniej niż rok wcześniej – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

– Niedawno mój 15-letni syn zapytał mnie: „Tato, jak tam było w PRL-u?”. (…). Odpowiedziałem: „Poczekaj jeszcze jedną kadencję PiS-u, to sam się przekonasz, jak to było”. To dążenie do rozwiązań funkcjonujących w PRL-u jest przerażające dla ludzi, którzy są przywiązani do wolności – powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

– Żeby samorządy mogły należycie funkcjonować, konieczne jest ich finansowanie. Samorządy gminne są w o tyle w lepszej sytuacji od powiatów, a raczej w o tyle „mnie złej” sytuacji, że (…) ta masa dochodów własnych jest znacznie większa. Dochody własne samorządu powiatowego składają się prawie wyłącznie z udziałów w podatkach od osób fizycznych i prawnych. (…) Teraz Powiat Oświęcimski jest stratny na tej nowej polityce rządu między 26 a 29 mln zł – dodał starosta.

– Nie lubię określenia, że się „dopłaca” do oświaty, bo w nią się inwestuje. Ustawodawca ustalił to tak, że zadania oświatowe są zadaniami własnymi samorządu, w przypadku powiatów prowadzenia szkolnictwa ponadpodstawowego. Jest jeden fundamentalny zapis, że samorządy powinny mieć zagwarantowane środki na ten cel w swoich dochodach, czego permanentnie nie ma. (…) W przypadku samorządu powiatowego w 2010 roku braki w dofinansowaniu oświaty oscylowały na poziomie miliona złotych. Nagle w 2015 r. robi się „skok” to 3 mln zł, w kolejnym do 5 mln zł. Z kolei w 2019 r. jest lekka zniżka, można powiedzieć, że dlatego, że w samorządzie powiatowym zaczęła rządzić taka, a nie inna koalicja, ale myślę że było to spowodowane wyborami parlamentarnymi. Po czym znów wchodzimy w pik 5-6 mln zł, potem 11, aż do 15 mln zł. I tu mówimy głównie o finansowaniu wydatków bieżących – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Być może po to, aby „samorząd” nie remontował tego samego chodnika co trzy lata i nie zwężał dróg aż do nieprzejezdności. Dla dobra mieszkańców.

 2. Reforma przywracająca kilkadziesiąt województw, aby pozbawić samorządy ostatków samodzielności, przejąć ich kompetencje oraz aby obsadzić swoich na nowych stanowiskach, już czeka w szufladach na zwycięstwo PiS w wyborach. Jarkowi solą w oku są samorządy, ich samostanowienie oraz pieniądze.

 3. tak byli zaineresowani PO Towarzysze że cała debatę siedzieli w smartfonie Przewodniczący rady .

 4. @pytanie , idąc twoim tokiem myślenia to jak należy nazwać imprezę w Wadowicach w niedzielę gdzie zasiadła pod sceną Biuro Polityczne PiS z samym I sekretarzem ?

 5. @ bezsensowne porównanie.
  Oczywiście że porównywanie PIS-u do działań PRL-u jest bezsensowne Chore zjeby pisowski-e juz dawno przebiły to co było w PRL-u. Nawet za najczarniejszej komuny nie wprowadzano Ustaw zakazujących sprzedaży środków antykoncepcyjnych i prezerwatyw w aptekach czy też zabraniających meldowania w pensjonatach w jednym pokoju mężczyzny i kobiety nie będących małżeństwem. O chorym prawie aborcyjnym bezpośrednio zagrażającym życiu i zdrowiu matki juz nawet nie ma co wspominać. Obecna teraźniejszość to już nie jest PRL tylko Korea Północna!!!

 6. Porównywanie czasów PRL-u do rządów PiS-u jest obłudą i absurdem.

 7. Aby z kolejnego wiecu politycznego w Galerii Książki zrobić pseudo konferencję, zostali zaproszeni wykładowcy z PWSZ, w tym pani Luiza. Jak znamy wszyscy życie, „nie mogła odmówić” swojemu rektorowi…

 8. Leszek von Schuster na takich salonach czuje się jak ryba w wodzie. Powinien kandydować na europarlamentu…

 9. A jak Ci każą wejść pod stół i szczekać bo Ci za to dadzą „Tysiaka” to znaczy, że będziesz szczekał???

 10. Z roku na rok rząd nakłada na samorządy nowe obowiązki, ale za tymi obowiązkami nie idą pieniądze Dochody samorządu spadają.Wysoka inflacja dobija małe biznesy kawiarenki , pizzerie ,piekarnie (radny Łoziński też tego doświadczył) Tylko tam gdzie rządzi PIS są pieniądze na komitety obywatelskie.Więc przestańcie narzekać, i zalatwcie kasę to będziecie mogli się wykazać inicjatywą na rzecz mieszkańców Oświęcimia.

 11. ….byłem , widać mnie na zdjęciu 😃 … A teraz o rzeczy, chciałem zadać p. Prezydentowi pytania ( natomiast miałem na 19,oo zaplanowane inne zajęcia ) niestety nie zdążyłem , więc zadam je tutaj : p. Prezydencie kiedy w ramach hasła ” Nie dla centralizacji , Tak dla samorządności ” uruchomi Pan w Oświęcimiu – ” Budżet Obywatelski ” . O obywatelskości mówiła p. Luiza Mańkowska Wróbel oraz p. Prezydent Tarnowa , „obywatelski” był wymieniany przez wszystkie przypadki !!! 👍 Aktualnie jestem w Ustce i też głosują nad BO , tych miast w Polsce jest bardzo dużo ! Zastanawiam się dlaczego go nie ma w Oświęcimiu , nasuwa mi się tylko jeden powód , p. Prezydent to taki lokalny ” obnibus” co to na wszystkim się zna i wie najlepiej co mieszkańcom jest potrzebne. Jak to wygląda w praktyce mogliśmy się przekonać w najbliższych latach : Park & Ride , Cafe Rynek , łąka na Kamieńcu, kładka na Kamieńcu czy podziemny parking przy hali sportowej to te najbardziej spektakularne ale niestety bezużyteczne. Jestem przekonany że jakby funkcjonował BO te te projekty p. Prezydenta by nie przeszły . Wierzę w pomysłowość i kreatywność mieszkańców i na pewno przedstawiliby ciekawe i potrzebne miastu projekty 👍💪👍💪👍👍 Pozdrawiam mieszkańców 🖐️🖐️🖐️

 12. Pracownicy starostwa i urzędu miasta to tak są zainteresowani tym tematem, czy może „poszedł” jakiś rozkaz?

Send this to a friend