Informacje

PUBLICYSTYKA. Wojna bilbordowa Janusza Chwieruta. Ludzie, o co tu chodzi!?

Widzę to tak. Kolejny już raz prezydent Oświęcimia wszczyna irracjonalną awanturę z rządem. Zadyma ta ma dwa cele. Po pierwsze, włodarzowi miasta chodzi o zrzucenie odpowiedzialności za lata własnych zaniedbań i nieudolności. Po drugie, ma on nadzieję na odsunięcie uwagi od palącego i wyjątkowo dla niego niewygodnego tematu: konfliktu płacowego z własnymi pracownikami…

O co tym razem awanturuje się Janusz Chwierut. Jakie prezydent ma argumenty. A jakie są w mojej ocenie te prawdziwe powody bicia piany, spróbuję przybliżyć to Państwu w tym felietonie.

Prezydent Janusz Chwierut oskarża premiera Mateusza Morawieckiego o rzekome odrzucenie wniosków o dofinansowanie na budowę żłobka w Oświęcimiu. Już sam fakt, że osoba o tak długim stażu samorządowo-parlamentarnym jak prezydent Chwierut – uwaga, dokładnie od 1994 roku i nadal pozostaje na garnuszku podatnika – próbuje społeczeństwu wmówić, że premier RP osobiście rozpatruje wszystkie te, wielomiliardowe w sumie wnioski o dofinansowanie… Świadczy chyba o tylko tym, że prezydent miasta ma mieszkańców Oświęcimia za idiotów.

Cofnijmy się też na moment o kilkanaście lat, aby lepiej poznać kilka faktów i tę rzekomą prezydencką determinację budowniczego. Bo widzicie Państwo, prezydent Chwierut miał już i to niejedną okazję, by budować w Oświęcimiu żłobki. Ale jakoś nie skorzystał… Np. w roku 1998 Janusz Chwierut został wybrany do Rady Miasta i decyzją radnych został wiceprzewodniczącym Rady. W maju 1999 roku na wniosek ówczesnego Prezydenta Miasta, Rada Miejska wybrała Janusza Chwieruta na etatowego członka Zarządu Miasta Oświęcim. I teraz jest najlepsze: trzy miesiące później zostaje zlikwidowany Żłobek nr 2 w Oświęcimiu przy ul. Słowackiego. Czyli jedną z pierwszych decyzji nowo wybranego do zarządu miasta Janusza Chwieruta była… LIKWIDACJA ŻŁOBKA! To taka ciekawostka dla tych, którzy poważnie i całościowo chcą spojrzeć na wywołany przez prezydenta Oświęcimia problem.

Idźmy dalej. W roku 2010 Janusz Chwierut przegrał wybory na prezydenta Oświęcimia. Ale już pół roku później, decyzją premiera Donalda Tuska, został Pełniącym Funkcję Prezydenta, czyli Komisarzem na trzy i pół roku (żeby nie odbiegać od tematu, kulisy tej historycznej decyzji przedstawię w innym artykule). W tym czasie pełną władzę w Polsce, mówiąc kolokwialnie od sołtysa po Prezydenta Kraju, miała Platforma Obywatelska. No dobrze. Mogli wszystko! Dlaczego wtedy nie powstał w Oświęcimiu żłobek? Warto pewnie o to zapytać. Chociaż ja znam odpowiedź. Albowiem jednym z priorytetów dla Janusza Chwieruta była w tym czasie budowa tzw. Mostu Duchów. Dowód? Proszę bardzo. Oprócz wielu publikacji, które można znaleźć w internecie, potwierdzających zaangażowanie Janusza Chwieruta w ideę Mostu Duchów, udało mu się też wtedy uzyskać dofinansowanie na ten cel (w kwocie ok. 6 milionów złotych z Urzędu Marszałkowskiego). Nasuwa mi się zaraz proste pytanie. Czemu prezydent miasta szukał wtedy pieniędzy na wydumaną i kosmicznie kosztowną kładkę, której prawie nikt w Oświęcimiu nie oczekiwał, a nie właśnie na miejski żłobek? Zwłaszcza, że w tym czasie taka kwota w zupełności by wystarczyła. W mojej ocenie jest tylko jedna odpowiedź. Jako komisarz, czy później prezydent, tak naprawdę nie był nigdy zainteresowany budową żłobka. A smutne bilbordy, które szpecą dziś Oświęcim, pokazują tylko światu, że miastem rządzi zmęczony i konfliktowy człowiek. Tak to oceniam. Oceńcie to sami.

Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

50 komentarzy

 1. Pożyjemy, zobaczymy. Ciekawe kto wymyślił, że to zbuduje miasto. Marszałek czy Chwierut?

 2. Przypomnę cytat z filmu „Miś”jakże i dziś aktualnego:Najlepiej wychodzi się na wielkich i drogich słomianych inwestycjach. Parking na bulwarach nie dosc że ostatecznie łamie kręgosłup miasta,tak idealnie jak ulał pasuje do idei słomianego misia.

 3. 400 mld, totalsi uwielbiają tę cyfre. Co roku rozsiewają panikę, a to ZUS, a tos srus ma znaleźć kasę, której nie ma.

 4. Rząd będzie musiał nagle znaleźć 400 miliardów złotych. Wiadomo, że programów socjalnych typu 500 plus rząd nie tknie, w związku z tym oszczędności poszuka na inwestycjach i płacach w sferze budżetowej.

 5. Pracownicy Urzędu Miasta (ci którzy zarabiają najmniej) protestują przeciwko kominom płacowym.

 6. Pewnie, że drgnęło, w 2018 bieda tylko dietka radnego, a teraz coraz lepiej… jak tak dalej „kariera” będzie się rozwijać i pójdzie za przykładem to może pojawią się jakieś wpłaty na kampanię..

 7. Zobacz sobie ile miasto chcialo wydac na budowe zlobka, a ile chcialo „dofinansowania”…wiec te żale do rzadu troche przesadzone…

 8. Bardzo dobra publicystyka. Obnaża prawdę o PJCh. Nie zrobiłem nic to zwalę na PiS. PJCh uprawia politykę za publiczne pieniądze!!!!!

 9. Radni PiS zachowują się jak kierowcy, którzy wjechali pod prąd na autostradę i wrzeszczą na innych, że jadą nieprawidłowo…

 10. Nie spotkałem wyczerpujących informacji o dużej inwestycji na bulwarach. Co dokładnie, za ile i z jakiego źródła finansowane. Jakaś wtopa z drogą od Media Expert do Zaborskiej.

 11. Na bilbordach jest nieprawda, poniewaz miasto domaga sie od rzadu nie „dofinansowania” tylko sfinansowania….taka subtelna roznica…to miasto chcialo dofinansowac zlobek, nie odwrotnie…

 12. Rozumiem że po wyborach w 2023 firma będzie pelowska i ewentualny pisowski prezydent będzie prosił pelowskich radnych o pomoc?

 13. Witam na tym forum Pana Przewożnika co tam słychać u najbardziej aktywnego PISowca.My mieszkańcy ulicy Krasickiego wołamy o pilną pomoc .Codziennie musimy żyć w strachu i chodzić środkiem ulicy bo boimy się o swoje zdrowie i życie .Kiedy zajmie się Pan stanem słupów energetycznych na naszej ulicy. Że słupów odpadają duże kawałki betonu sprawa jest pilna.Niech Pan napisze interpelację do prezesa Tauron o pilny remont sieci energetycznej ma Pan w tym duże doświadczenie.

 14. Poseł w Polsce zarabia (uposażenie + dieta) prawie 17 tysięcy złotych miesięcznie. Dostaje też 17,200 złotych ryczałtu.

 15. Jaki piękny chodnik powstaje przy Przychodni na Czecha i to dzięki pomocy radnych z PiS-u. Dzięki nim też powstały parkingi na Szpitalnej. Brawo PiS.

 16. Czy taka nagonka nie jest przypadkiem karana? Czy szef pozwoli Prokuraturze zareagować?

 17. Wszyscy liderzy oświęcimskiego PiSu są z zawodu działaczami. Nic innego nie potrafią. Poumieszczali się na ciepłych partyjnych posadkach (biura poselskie PiS, agenda zamiejscowa pisowskiego wojewody z Krakowa). Zero pracy, zero obowiązków i zero odpowiedzialności, a za to po prawie 10 tysięcy co miesiąc na koncie się pojawia.

 18. Mieszkaniec, może przyglądnąć się w ramach równości wpłatom na twoje konto.

 19. Wpłaty na kampanię byłej premier, już wiem skąd słowa z mównicy sejmowej….te pieniądze im się poprostu należały…może warto się przyjrzeć funduszowi wyborczemu miejskiemu PiS, radnemu Łozińskiemu i Przewoźnikowi….

 20. Panie Waldemarze – argumentacja, że Morawiecki nie wszystko rozpatruje osobiście to z Pana strony zagranie najniższych lotów.
  Czy w takim razie w kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest ktokolwiek kto podejmuje jakiekolwiek decyzje? Czy może każdą sprawę przerzuca się tam niczym gorący kartofel?

  Jeśli na billboardach napisano nieprawdę to nie powinno być problemów z udowodnieniem tego.

  Tyle tylko, że prawda obroniła się sama…

 21. Jako stawowianin i to z granicy miasta, woziłem swoje dzieci odpowiednio na Prusa i na Błonie. Żłobek będzie tak duży, że będzie na pewno obsługiwać pół miasta. Nie przywiązywałbym uwagi do lokalizacji. Po prostu tu jest wolne miejsce. Mam nadzieję, że pan Bojarski dotrzyma słowa i wybuduje przystanki na Ceglanej.

 22. Stare Stawy rzeczywiście nie są nowym osiedlem ale najbardziej rozrastającym się w ostatnich latach.
  Jakoś nie wyobrażam sobie żeby rodzice byli zadowoleni ze musza zawozić swoją pociechę na drugi koniec miasta. Z uwagi na czas, o korkach nie wspomnę. Ponadto mimo tego dobrobytu co mamy nie każdy ma 4 kółka.

 23. Jedni zabierali łyżkami, dziś zabierają garściami (z tym że kiedyś wytykano tamtym, a dziś mają hasła że to nie oni lub należało im się).

  I znów punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 24. Stare Stawy to nie jest nowe osiedle. Nie ważne gdzie się żłobek buduje, ważne żeby był dostępny. Dzięki Krawczykowi i Chwierutowi nie było żłobka w mieście przez kilkanaście lat. Więc powinien ubrać się w wór pokutny i się tłumaczyć.

 25. Nowy żłobek i przedszkole na nowym osiedlu. Które ciągle się rozbudowuje i gdzie zamieszkają zgodnie z logiką młodzi ludzie. Czego pisostwo nie rozumie?

 26. Anonim – Pensje zarządu elektrowni atomowej „w budowie” za kadencji po były czterokrotnie mniejsze od pensji takiego samego pisowskiego zarządu.
  As – już całkiem zgłupiałeś. COP zbudowano zdaje się jeszcze przed wojną?

  I proszę się nie podszywać.

 27. Wstyd, że Chwierut buduje prywatny parking dla zaprzyjaźnionego architekta za cenę dwóch żłobków.

 28. Wstyd że PIS nie dał pieniędzy na żłobek dla małych oświęcimian, a przewala je na wiele bezsensownych rzeczy i na swoich ludzi zatrudnionych w spółkach skarbu państwa. Ta sytuacja pokazuje jak lokalne struktury i radni PIS są słabi. Obsesja na Chwieruta przysłania im korzyści dla miasta.

 29. @reflex szachisty Może sprzedać dług Oświęcimia i za wybudowany kibel wybudować żłobek?

 30. Dobrze, że tępi się obłudę rządzącego układu, ale o likwidacji żłobków w latach 90 pisał inny felietonista (Klima) z miesiąc temu. Może zamiast spóźnionego reagowania zrobić jakąś ucieczkę do przodu panie Łoziński? Zaprosić pana Morawieckiego i na rynku obiecać mieszkańcom coś fajnego, może nową stację z punktem przesiadkowym na Krukach? Może kasa na mieszkania socjalne i komunalne? Warunkiem oczywiście głosowanie na PiS…

 31. Kto zablokował przesunięcie wyborów z powodu covid? Kto chce elektrownie węglowe? jeśli chodzi o COP, to nie pij tyle. Budowany jest. Zablokuj obwodnicę Oświęcimia małpo, bo Superglue mi stygnie.

 32. Różne artykuły, ale te same treści w komentarzach. Dyskusja na tym portalu zaczyna być monotematyczna.

 33. @as

  Ile wydano na wybory kopertowe, które się nie odbyły?
  Ile wydano na Ostrołękę?
  Ile wydano na pensje pracowników nieistniejącego centralnego portu komunikacyjnego?

  Lokalna polityka to nie piaskownica Panie as.

 34. No tak, najpierw zlikwidujmy żłobki i przeróbmy je na hotele i restauracje, a potem jakoś się kasa znajdzie na pelargonie. Wstyd mi za prezydenta, że przez 6 lat poslowania i 11 prezydentowania nie wysupłał paru groszy na żłobek.

 35. ***** PO i jej wszystkich członków! To jest partia pro niemiecka i antypolska!

 36. Z wczoraj: „22 dygnitarzy z PKN Orlen przekazało w 2019 r. na fundusze wyborcze dwóch PiS-owskich kandydatek do PE, Beaty Szydło i Joanny Kopcińskiej, po niemal 75 tys. zł – Mamy do czynienia z zaczątkiem systemu oligarchicznego jak w putinowskiej Rosji – komentuje Stanisław Kostrzewski, były skarbnik PiS”.
  Może coś o tym panie radny, przecież dotyczy pańskiej szefowej?

 37. Ile wydano na projekt kładki, na reklamy, pracowników zaangażowanych w temat? NIC, społecznie pracowali. No to teraz społecznie mogą żłobek postawić.

 38. @Młodzieżówka PO

  Tak właściwie to brak tu jakiejkolwiek tezy. Rzut błotkiem do celu.
  Już to znamy i się na to nie nabierzemy.

 39. „W mojej ocenie” – stwierdzenie klucz.
  Rzecz w tym, że pańska ocena sytuacji nikogo już nie interesuje.
  Kolejny raz przywołuje Pan słynną kładkę duchów, która przecież nie powstała. To się robi nudne i żenujące panie Waldemarze.
  Brak Panu argumentów i wypiera Pan fakty.

  Pytam wprost – jak to możliwe żeby po siedmiu latach rządów PiS swoją nieudolność zrzucać na poprzedników. Nawet dzieci się na to nie nabiorą.

  Wybory się zbliżają więc jakimś dziwnym trafem ożywia się Pan w lokalnych mediach. Cóż za dziwny zbieg okoliczności.
  Wstyd Panie Waldemarze, wstyd…

Send this to a friend