Informacje

PUBLICYSTYKA. Uporządkujmy oznakowanie dróg dotyczące tonażu

 

ul. Więźniów Oświęcimia

Lipiec przyniósł nam protesty związane ze zmianą organizacji pracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zmiana spowodowana otwarciem nowego Centrum Obsługi Odwiedzających na ulicy Więźniów Oświęcimia. Zgodnie z przewidywaniami spowodowało to liczne utrudnienia.

W tydzień temu w  weekend rozpoczął się protest  mieszkańców osiedla Zasole z bloków sąsiadujących z terenem PM Auschwitz-Birkenau oraz jednostką wojskową. Wśród licznych postulatów wskazano, że należy na drodze powiatowej ul. Więźniów Oświęcimia wprowadzić ograniczenie tonażu do 3.5 tony. Akurat to rozwiązanie nie jest prawidłowe.

Wprowadzenie takiego ograniczenia spowoduje, że legalnie nie będzie można dowieść licznych towarów do licznych bloków wybudowanych od ulicy Dworcowej do ulicy Legionów. Kurierzy, dostawcy produktów, samochody obsługi miasta itd. Wszyscy będą musieli mieć zgody od zarządcy drogi na odstępstwo. Raczej spowoduje to „wolną amerykankę” w zakresie przestrzegania przepisów niż realną ulgę dla mieszkańców. Wprowadzenie zakazu, którego nikt nie będzie honorował jest zawsze bez sensu.

W Oświęcimiu są ulice, gdzie z jakiś powodów wprowadzono takie obostrzenia. Ulica Ceglana, Batorego, Kościelecka, wjazd na Zaborską od strony Batorego to przykłady z mojej okolicy. W innych miejscach miasta i gminy wiejskiej pewnie nie brakuje takich niekonsekwencji. Wszystkie te ulice są zbudowane zgodnie z aktualnymi w chwili budowy normami. Zmiana obostrzeń nie spowoduje więc drastycznie szybszego zużycia tych dróg. Co więcej regularnie można spotkać na nich ciężarówki, w tym te najcięższe. Część ma zgody zarządców, większość pewnie nie. W przyszłym roku dojdzie do otwarcia południowej obwodnicy miasta. Myślę, że jest to dobry moment na uporządkowanie oznakowania dróg w naszym mieście i upłynnienie ruchu na osiedlach.

Maciej Klima
Poprzedni artykułNastępny artykuł

48 komentarzy

 1. @czytający w zbożu

  Kolejny raz zamieszczasz rzeczowe i merytoryczne komentarze. Brawo.
  Powinieneś kandydować na prezydenta.

 2. @Anonim
  w odróżnieniu, ja nie ma czego się wstydzić…

 3. @Mieszkaniec
  w jednym masz rację, nie akceptuję twoich „mądrych inaczej” wypowiedzi, więc nie mamy o czym rozmawiać.

 4. @mieszkaniec
  cyt. To po co dajesz sie prowokowac anonimowi zamiast odpowiedziec?

  Kolejna wypowiedź z gatunku „mądrych inaczej”.

 5. To po co dajesz sie prowokowac anonimowi zamiast odpowiedziec?

 6. @anonim
  A ty znowu to samo. Za każdym razem kiedy ty i tobie podobni nie radzicie sobie wraca ten sam „argument”, bo ty jesteś pisior, wyborca PiS, et Cetera.
  To głupie anonimie.

 7. Problem jest od miesiaca. Dlaczego policja dopiero od wczoraj zaczela karac mieszkancow? Dlaczego wczesniej nie egzekwowala prawa? Moim zdaniem wymyslili sobie, ze jak zaczna karac mieszkancow, to przestana dzwonic na turystow parkujacych na zakazie i beda miec spokoj. Problem sie rozwiaze…

 8. @Mieszkaniec
  to , cyt. „(…) takie glodne kawalki to dzieciom w przedszkolu opowiadaj. ” jest tak głupie, że nie sposób tego komentować.
  Ale skoro uważasz, że miejsce zamieszkania zwalnia od odpowiedzialności za nieprawidłowe parkowanie, to czego tu oczekiwać…

 9. „każdy, kto nie przestrzega zasad, musi liczyć się z konsekwencjami, bez względu na to kim jest i gdzie mieszka” takie glodne kawalki to dzieciom w przedszkolu opowiadaj. Uwazasz, ze policja zawsze tak skrupulatnie porzadku pilnuje? Jestes bardzo mlody albo glupi…

 10. @Mieszkaniec
  cyt.’W tej sytuacji chodzi o komentarz jednego z milicjantow- „chcieliscie? To macie””
  kolejna wypowiedź od rzeczy, agresywna, głupia i (to dodatek ode mnie) obelżywa

  A co do reszty, tak, widziałem.
  I powiem ci „pyskaczu” więcej, każdy, kto nie przestrzega zasad, musi liczyć się z konsekwencjami, bez względu na to kim jest i gdzie mieszka.

 11. W tej sytuacji chodzi o komentarz jednego z milicjantow- „chcieliscie? To macie”…widziales kiedys, zeby policjant kontrolowal odleglosci zaparkowanych samochodow na jakimkolwiek osiedlu przy pomocy takiego koleczka na kiju, ktorego uzywaja przy badaniu wypadkow?

 12. @Mieszkaniec
  cyt. „Wczoraj oswiecimska drogowka na os. Pileckiego z precyzja aptekarza mierzyla odleglosc zaparkowanych samochodow mieszkancow od skrzyzowania i na chodnikach w zemscie za informowanie o nielegalnie parkujacych turystach.|(…) i jak ich szanowac?”

  Policjanci wykonują swoje obowiązki, to złe, bo jak śmią czepiać się mieszkańców. To oburzające, bo przecież oni powinni być nietykalni, a karać należy wyłącznie przyjezdnych (turystów). Jak ich szanować? (w domyśle – policjantów).

  Czyli… policjanci wykonujący bezstronnie swoje obowiązki nie zasługują na szacunek?

  Czyli … miejsce zamieszkania stanowi formalnie formę immunitetu w sprawie wykroczeń (w tym przypadku, wykroczeń drogowych), przynajmniej według Mieszkańca.

  cóż najwyraźniej mamy epidemię, bo to cyt. „zawsze co najmniej jeden pyskacz, który będzie gadać od rzeczy, agresywnie i głupio” (prawa „autorskie” – małpa.
  .
  Tak Mieszkańcu. Twoja wypowiedź jest od rzeczy, jest agresywna i głupia.

 13. Wczoraj oswiecimska drogowka na os. Pileckiego z precyzja aptekarza mierzyla odleglosc zaparkowanych samochodow mieszkancow od skrzyzowania i na chodnikach w zemscie za informowanie o nielegalnie parkujacych turystach. Jak byl 1m a nie 1,5 przejscia-mandat, jak bylo 10m a nie 15-mandat. Nie przepuscili nikomu. Zakonczyli interwencje pozna noca…ciekawe, czy to ich wlasna inicjatywa, bo sa juz zmeczeni wezwaniami, czy taki rozkaz dostali…i jak ich szanowac?

 14. @ małpa
  cyt, „„zawsze co najmniej jeden pyskacz, który będzie gadać od rzeczy, agresywnie i głupio””

  Precyzyjnie dokonałeś autoprezentacji, małpicielu wszeteczny. 🙂 🙂

 15. Cześć ,Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : bit.ly/profil-moni89-pl

 16. To zróbmy eksperyment: Zatroskany – „ty wieśniaku, leniu, ze złodziejskiej bandy, za co bierzesz pieniądze, siedzisz tylko biernie na tyłku i nic nie robisz dla zwykłych mieszkańców, a Oświęcim w ruinie”. I tak dalej, może coś tam jeszcze o niemcach i żydach.

  A teraz proponuję Zatroskanemu, aby odpowiedział, grzecznie, kulturalnie i na temat (?). Proszę bardzo. Słucham.

 17. bredzący i tus – „zawsze co najmniej jeden pyskacz, który będzie gadać od rzeczy, agresywnie i głupio”.

  No właśnie.

 18. Widzę coraz większą odkleję na Zaborskiej. @, Chwierut rządzi tu 30 lat i ma doświadczenie w rozmowach nawet z największymi pieniaczami. Druga sprawa, radni są przedstawicielami mieszkańców. Jeśli to dla niego problem to pora pomyśleć o emeryturze.

 19. @ małpa
  ojojoj małpicielu wszeteczny ojojoj 🙂 🙂 🙂 i znowu kuleje ci logika 🙂

 20. Bredzący – łyknąłeś dziś prochy? Czy pisałem tu coś na twój temat? Nie. Omijam cię jak śmierdzące jajo. Więc odpiernicz się z łaski swojej.

 21. @Anonim
  I owszem, szczególnie w odróżnieniu od ciebie i małpiciela wszetecznego.

 22. Takie „rozmowy z mieszkańcami” najczęściej niewiele dają, ponieważ znajdzie się zawsze co najmniej jeden pyskacz, który będzie gadać od rzeczy, agresywnie i głupio, przez co od razu zszarpie ludziom nerwy. Tu jest też spora szansa, że pojawi się któryś z wojowniczych radnych pisu po to tylko, aby dopiec Chwierutowi i najlepiej go na wstępie obrazić.

  Jeśli mieszkańcy Pileckiego naprawdę chcą coś załatwić powinni wybrać spośród siebie delegację, spisać postulaty i umówić się na spotkanie w urzędzie miejskim lub jeśli to ma znaczenie – na miejscu.

  Tak to się załatwia w sposób cywilizowany.

 23. Panie Klima chyba zrobili panu na zlosc, bo wczoraj zauwazylem zakaz wjazdu ciezarowek, nie dotyczy tych, ktorzy maja zezwolenie…a autobusy z turystami moga smigac dalej…

 24. @czytajacy
  Ach, nieuprawnione dywagacje…ach , a jakie są uprawnienione?
  @psy
  Każdy tam sądzi swoje…ja odbieram ten artykuł jako próbę promowania siebie, przy problemie. Nie odniosłem wrażenie iż wnosi jakąś wartość dodaną tenże artykuł.
  Nie odniosłem równiez wrażenie aby proponował rozwiązanie problemu.Co wnosi? Ano…coś trzeba było napisać żeby się wypromować na krzywdzie ludzkiej…Może autor zadziałałby w obozie aby odblokowali aleję komunikacyjną? Albo coś równie dobrego?

 25. Ja tu widzę inny, poważniejszy problem. Kierowcy jadący nową S-1 od strony Bielska do Krakowa mogą wpaść na pomysł aby ściąć łuk i w Bojszowach skręcić w prawo przez Oświęcim, po czym: dalej przez Chrzanów na autostradę A-4 (płacąc wtedy tylko połowę stawki opłaty autostradowej), albo przez Zator i Skawinę, nie płacąc wcale. Wtedy pojawić się mogą korki (właściwie w pewnych godzinach już są) na światłach na Porębę i na rondzie Chemików – Olszewskiego.

  Może więc czas pomyśleć nad udrożnieniem tej trasy: na światłach dać dłuższe zmiany dla samochodów jadących na wprost (ci z Poręby niestety trochę dłużej poczekają) oraz nad zbudowaniem prawoskrętów na tym rondzie – to właściwie oczywisty postulat, dziwię się, dlaczego nie pomyślano o tym jeszcze przy projektowaniu Chemików. Generalnie też ulicę Chemików powinno się w całości zrobić dwupasmową „pełną gębą” przebudowując np. wjazd na Unii Europejskiej. To nie byłyby wielkie pieniądze – dla województwa czy GDDKiA.

 26. @, Batorego wybudowano 25-30 lat temu i fakt, wymaga naprawy. Ceglana jest już budowana wg aktualnych norm.

 27. „Wszystkie te ulice są zbudowane zgodnie z aktualnymi w chwili budowy normami” – na pewno? Batorego na przykład wydaje się być dość lichej budowy, ze spękaną nawierzchnią, że nie wspomnę o mnóstwie idiotycznych studzienek kanalizacyjnych z tendencją do zapadania się.

 28. @złydziad
  „chce się zaistnieć i wypromować na jakimś problemie”
  No skoro zauważył problem (sraczka znakowa) i wskazał rozwiązanie (sprawdzić które potrzebne, reszta won) to chyba lepiej niż inwestować w kolejny sesyjny wiatrak?

 29. @ZłyDziad
  cyt. „Chyba nie”
  skoro nie chcesz skorzystać z logiki i możliwości, które ci wskazałem, pozostają ci nieuprawnione dywagacje…

 30. Mieszkańcy Pileckiego dajcie swój głos w wyborach PO=nicość i obojetność wobec ludzi!

 31. A czy „egipskie ciemnosci” na osiedlu rotm. Pileckiego to zemsta na mieszkancach za niesubordynacje? Zasole i park miedzy osiedlami pieknie swieca…

 32. @czytajacy..
  Chyba nie …czy przypadkiem to nie takie tylko pla pla pla, gdy nie ma się pomysłu, a chce się zaistnieć i wypromować na jakimś problemie?

 33. @ZłyDziad
  ten artykuł to opinia. A opinia, z która się, zakładam, zapoznałeś daje ci ZłyDziadzie trzy mozliwości.
  1. możesz się z nią zgodzić.
  2. możesz się z nią nie zgodzić.
  3. może być dla ciebie obojętną.
  Idąc dalej, możesz:
  1. zabrać głos, przedstawiając własną opinię,
  2. możesz też milczeć.

  Pytałeś co (ten artykuł) wnosi, odpowiadam wnosi możliwości, które opisałem wyżej. Twoja sprawa, z której opcji skorzystasz.

Send this to a friend