Informacje, Sport

PUBLICYSTYKA. Unia Oświęcim, najlepsze szkolenie i najgorsze w regionie obiekty. Jak długo jeszcze!

Boisko na os. Zasole / MOSiR

Akademia piłkarska Unii Oświęcim zalicza się do najlepszych w województwie małopolskim. Śmiało można powiedzieć, że jest zdecydowanie najlepsza w Małopolsce zachodniej pod względem szkolenia dzieci i młodzieży. Wykwalifikowana kadra, trenerzy z umiejętnościami, a przede wszystkim pasją i zaangażowaniem, wyprowadzili akademię na najwyższy możliwy poziom. To jednak za mało by zrobić kolejne kroki w rozwoju.

Bez odpowiedniej infrastruktury sportowej nie da się rozwijać. Dwa orliki to zdecydowanie za mało na tak dużą liczbę chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu. Poza tym, takie boiska zdają egzamin w szkoleniu tylko najmłodszych dzieci. Co się dzieje potem? Od wieku młodzika orlik staje się za mały i niestety, w naszym mieście nie ma takiego obiektu, który zabezpieczałby w pełni piłkarskie potrzeby treningowe i meczowe.

Ktoś może powiedzieć, że jest przecież boisko przy Legionów. Oczywiście jest, ale jeśli ma być dobrze przygotowane do rozgrywek ligowych, to nie obsłuży tak dużej liczby grup do trenowania. To niemożliwe. Jak jest pogoda, można korzystać z bocznego boiska, w „krzakach”, oczywiście bez żadnego zaplecza. Przy dobrych wiatrach to jakieś 30 procent dni w skali roku, a co z resztą? Powrót na orlik? Jak można poważnie trenować grę w piłkę nożną na tak małym obiekcie, gdy od młodzika gra się po dziewięciu, a od trampkarza już po jedenastu… Nie zapominajmy, że są jeszcze seniorzy. A to tak, jakby duma naszego miasta, czyli drużyna hokejowa, przygotowywała się do sezonu na białym orliku.

Od wielu lat mówi się u nas o potrzebie budowy sztucznego, pełnowymiarowego obiektu sportowego. Niemal wszędzie już są takie boiska! Wszędzie, tylko nie w Oświęcimiu. Warto w tym miejscu powiedzieć, że koszt wynajmu boiska na jeden trening to 700 zł bez oświetlenia, (a najbliższe boisko jest w Chełmku, czyli plus koszty za dojazd).

Mógłbym zakończyć mój artykuł na narzekaniu, że prezydent Oświęcimia jest kiepski, że nie ma pomysłu, że jest już zmęczony… To wszystko zresztą absolutna prawda. Pójdę jednak o krok dalej. Gdybym to ja był prezydentem, rozwiązałbym ten problem w ciągu dwóch lat. Pomysł jest banalnie prosty, trzeba tylko chcieć. Na terenach przy Legionów można wybudować boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z bieżnią i infrastrukturą do uprawiania lekkiej atletyki. W miejsce obecnych trybun – całe zaplecze szatniowe, a na najwyższej kondygnacji biurowo-konferencyjne. Obecny budynek do wyburzenia, a teren przeznaczyć na miejsca parkingowe. Idąc dalej, boisko po KS Soła można przekazać pod MOSiR, bo niestety potrzeba dużo pracy, żeby przygotować obiekt do rozgrywek. W ten prosty sposób rozwiązujemy problem na stałe, bez szukania dodatkowego terenu.

Panie Prezydencie, może Pan skorzystać z mojego pomysłu bez zbędnej zwłoki. Już w najbliższym budżecie może Pan zabezpieczyć środki na ten cel. Są różne programy, z których można skorzystać na dofinansowanie zadania. Zachęcam do współpracy i działania. Panie Prezydencie, obudźmy się w tej sprawie proszę, przynajmniej na tej ostatniej już prostej.

Waldemar Łoziński

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Soła Oświęcim posiada obiekty. Miasto wybudowało tylko budynek. Klub sam zrobił sztuczne boisko i trybunki. Panie Łoziński precz od Soły

 2. Niech najpierw na tym, co mają potwierdzą, że zasługują na inwestycje w nich. Niech awansują do III ligi a potem można dywagować o rozwoju bazy. Proszę nie opowiadać o młodzieży, bo wizytówką klubu jest pierwszą drużyna. W tym sezonie wystartowała wyjątkowo niefortunnie. Ciekawe, co będzie dalej?

 3. Kibiców na trybunach nie ma, bo poziom naszych drużyn jest żenująco słaby. No to trzeba coś zrobić! Niech Chwierut kupi na wabia Messiego (może jako emeryt wychodzić na boisko tylko na 15 minut), niech kupi z 10 Brazylijczyków i już Unia odbije się od dna, w którym leży. A wtedy, gdy Chwierut piłkarzy wystarczająco nakupi, to kibice przyjdą i dla nich będzie sens budowania stadionu z prawdziwego zdarzenia. Takiego jak Camp Nou. I niech Chwierut nie mówi że pieniędzy ni ma. Bo pieniądze są. Trzeba ich tylko dobrze poszukać. Bułka z masłem.

 4. Z niecierpliwością czekam na ogłoszenie kontrkandydata p. Chwieruta w wyborach na prezydenta miasta. Ciekawe jaki wynik osiągnie w zestawieniu z poprzednimi kontrkandydatami p. Wloszkiem i p. Starcem?

 5. Cyt. „Gdybym to ja był prezydentem, rozwiązałbym ten problem …”
  Jak widać wszystkiemu winne jest „nie bycie prezydentem”

 6. Teraz: Gent – Pogoń Szczecin do przerwy 4:0.

  Polska piłka to patologia na każdym poziomie. I nie zamierzam do niej jako podatnik dopłacać.

 7. Ilu kibiców chodzi na mecze Unii? Wydawać kasę dla paru osób nie ma sensu.

 8. Stadion Soły jest na terenie zalewowym. W 2010 roku robił za basen. Co prawda płytki ale jednak.

 9. @Olo – Klub z Legionów ma nieporównywalnie bogatszą piłkarska historię niż Solą, która NIGDY nie zagrała powyżej czwartego poziomu ligowego. Unia na trzecim była łącznie ponad 30 lat a w PP na szczeblu centralnym 12 razy (Solą ani razu).

 10. Swego czasu Soła chciała wybudować stadion.
  Ale Chwierut i Starzec robili wszystko żeby to się nie udało.
  A potem go zniszczyli bo niby się nie dało pomocy udzielić a była III liga,
  coś o czym klub z Legionów nawet pomarzyć nie może.

 11. A niech pan przyniesie pieniądze a nie wymaga. Ja też bym chciał w Oświęcimiu tor kajakowy…
  Za chwilę pewnie usłyszę że są dofinansowania tylko trzeba chcieć.

  A jak pana przełożony się trzyma? Ten co załatwił pieniądze na.hokej…

 12. Dla Pana informacji, Panie Waldemarze, KS Soła działa, nue upadła całkowicie, więc dlaczego Pan chce im zabierać własny obuekt?

 13. Gdyby dwaj oświęcimscy geniusze (Łoziński i Przewoźnik) 8 lat temu wygrali wybory, dzisiaj bilibyśmy się co najmniej o organizację mistrzostwo Europy

 14. Waldziu, dobrze, że nie ty jesteś prezydentem i na 100% nigdy nim nie będziesz. Z za biurka to każdy jest mądry.

  A jaką dumą miasta jest piłkarska drużyna seniorów to pokazał w ostatnim meczu w 4 lidze – blamaż to chyba mało powiedziane.

  Śnijcie dalej.

Send this to a friend