Informacje

PUBLICYSTYKA. Trzeba umieć zarządzać. Porównajmy jedno z drugim

Kort tenisowy w Chełmku / MOSiR
Kort tenisowy w Oświęcimiu / MOSiR
W powiecie oświęcimskim najdłuższym stażem w rządzeniu miastem mogą pochwalić się burmistrz Chełmka Andrzej Saternus i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Oczywiście nie da się wprost porównać tych dwóch gmin, gdyż znacząco się od siebie różnią. Wielkością, budżetem czy nawet rozpoznawalnością, a co za tym idzie – możliwościami. Jest jednak kilka obszarów, które można uczciwie zestawić, żeby przybliżyć sposób i jakość zarządzania dwóch doświadczonych samorządowców.
Na początek szczypta faktów: Oświęcim dochody: ponad 212 mln zł, Chełmek dochody: ponad 67 mln zł. Oświęcim wydatki: ponad 223 mln zł. Chełmek wydatki: ponad 72 mln zł. Inwestycje Oświęcim: ponad 23 mln zł. Chełmek inwestycje: ponad 19 mln zł.
Popatrzmy. Aż trzykrotnie mniejsze dochody ma gmina Chełmek. Tymczasem – na inwestycje wydaje zbliżoną kwotę do Oświęcimia. Czy to nie daje poważnie do myślenia?
Na wyobraźnię najlepiej działa to, co można gołym okiem zobaczyć. A zatem: Jak wyglądają korty tenisowe w Chełmku, a jak korty tenisowe w Oświęcimiu. Kolejny przykład. Schronisko dla zwierząt w Chełmku, a schronisko dla zwierząt w Oświęcimiu. Chełmek bije w jednym i drugim Oświęcim na głowę.
Seniorska drużyna piłki nożnej liga V Chełmek przygotowuje się do sezonu na pełnowymiarowym sztucznym obiekcie. Chłopaki z Oświęcimia, grające w IV lidze, ćwiczą sobie na szkolnym orliku lub w ekologicznym błocie bocznego boiska…
Gdzie są lepsze obiekty? Gdzie jest lepszy gospodarz?
Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus jeździ swoim prywatnym samochodem, używając go do celów służbowych. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut porusza się najnowszą służbową toyotą, kupioną w trudnych czasach pandemii, oczywiście za pieniądze podatników.
Można odnieść wrażenie, że także na naszym oświęcimskim podwórku znaleźliby się ludzie zdecydowanie lepiej przygotowani do kierowania miastem. Żeby mnie nikt nie posądził o działanie polityczne, pozwolę sobie na „wewnętrzne” porównania. Traktując urząd jako zakład pracy, pozwolę sobie na porównanie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu. Prezesem jest tam Kazimierz Homa, który od lat skutecznie zarządza zakładem. Nikt się tam nie skarży, nie protestuje. Pracownicy są traktowani sprawiedliwie i z szacunkiem. Firma się rozwija. Można przyjść na Dni Otwarte PWiK i samemu się przekonać. W tym miejscu ktoś jednak może powiedzieć, kolego drogi, hola hola, przecież to samograj. Woda się leje. Klienci płacą. Więc wszystko samo się kręci. OK. Czy nie podobnie jest w mieście?

 

 

Schronisko w Chełmku
Schronisko w Oświęcimiu
Firmy płacą podatki. Ludzie płacą podatki. Powinno się kręcić. I tu właśnie kłania się zarządzanie. Jego jakość lub brak. Ale oczywiście, nie ma sprawy, dam również inny przykład. OTBS – spółka miejska zarządzana przez prezesa Tyberiusza Kornasa. W tym przypadku nic już samo z kranu nie leci, trzeba się mocno nagimnastykować, żeby firma tak fantastycznie funkcjonowała. Gdyby nie skuteczna praca pana Tyberiusza, setki rodzin, szczególnie młodych opuściłoby nasz Oświęcim, nie mając szans na dach nad głową. I nie ma w tym krzty przesady.
Ktoś może zapytać, dlaczego akurat ci dwaj panowie? Otóż, obaj skutecznie funkcjonowali w Oświęcimiu zanim pojawił się prezydent Janusz Chwierut. A zatem to nie są jego ludzie i jego personalny przebłysk geniuszu. Można natomiast tu przy okazji dodać, że obaj od prezydenta Chwieruta „w prezencie” dostali wiceprezesów, mimo że i bez nich świetnie sobie radzili. Po co więc te nadmierne koszty w spółkach? Nie wiem, ale przychodzi mi do głowy pewien dowcip:
Do sklepu zoologicznego przychodzi klient, jego uwagę przykuła woliera z papugami. Dwie z nich cały czas coś robiły, rozmawiały ze sobą, non stop w ruchu. Trzecia natomiast siedziała i patrzyła podejrzliwie z góry. Zaciekawiony klient pyta sprzedawcę o pierwszą papugę, co umie, ile kosztuje. Na to sprzedawca odpowiada: Pierwsza papuga jest świetna z ekonomii, zna dwa języki i kosztuje dwa tysiące. A ta druga, pyta zaciekawiony klient. Ta druga, mówi sprzedawca, kosztuje trzy tysiące, jest równie dobra w ekonomii i zna trzy języki. No dobra. A ile kosztuje ta siedząca bezczynnie, tam najwyżej? Ta kosztuje – pięć tysięcy! Czy to znaczy, że jest świetna z ekonomii i na dodatek zna pięć języków? – dopytuje klient. Sprzedawca wyjaśnia: – Nie, nie, ta papuga niczego nie umie, ale te dwie pozostałe mówią do niej szefie.
Może to tylko żart, a może, wypisz, wymaluj, smutna rzeczywistość w Oświęcimiu. Oceńcie sami. Mamy jeszcze czas na świadomą decyzję.
Źródło: www.facebook.com/KurierOswiecimski
Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. Rząd od 2020 roku zadłuża nasz kraj na skale wcześniej nieznaną, dodrukowując pieniędzy, które biorą się nie z podatków, produkcji czy przemysłu, a z drukarki co sprawia, że jest on bez większej wartości. Takie działanie sprawia, że w ciągu dwóch lat zadłużenie podniosło się dziesięciokrotnie.
  Co gorsza, nowe zobowiązania rządu i obietnice świadczeń socjalnych, modernizacji uzbrojenia armii, czy dodatki do węgla tylko pogorszą sytuację. W innych krajach także szaleje inflacja i tam sytuacja jest podobna do naszej z tym wyjątkiem, że takie Niemcy czy Stany Zjednoczone to bogate kraje, ze zdrową gospodarką. One jednak także pozwoliły sobie na dodruk pieniędzy i dzisiaj muszą walczyć z inflacją, ale z o połowę mniejszą niż w naszym kraju. Nasz rząd zwala winę na wojnę, jaka toczy się u naszych wschodnich sąsiadów, jednak takiej Szwajcarii inflacja prawie nie grozi, jest ona bowiem na bardzo niskim poziomie, a to dlatego, że tam pieniądza się nie dodrukowuje, gospodarka jest stabilna, kraj bogaty i to właśnie ta niska inflacja spowodowana jest wspomnianym konfliktem zbrojnym, gdyby nie on, pewnie by jej nie było wcale.
  Jeżeli naród nie powstrzyma rząd PiS przed zakusami na kolejny dodruk pieniędzy, to wszystkich polaków czeka po prostu bieda.
  Jak żyć panowie radni?

 2. Jak tak Pan radny pisze to niech mieszka w Pcimiu, Obajtek już uciekł 😂😂🤣

 3. Radny PiS Pan Waldemar Łoziński widać mierzy wszystko swoją miarą. Otóż pisząc tego typu wypociny, tfu… przepraszam za pomyłkę, piszący Pan Plinta w imieniu radnego…swoją drogą ciekawe czy w godzinach swojej pracy, jako zatrudniony w Agendzie. Ale do celu… Pan radny myśli, że wszyscy są sprzedawczykami i przejdą do PiSu, publikując tego typu pseudoartykuły. Otóż nie, są osoby, które posiadają odpowiednie przekonania, których nic nie jest w stanie zmienić…w odróżnieniu od pisowskich lisów…. przykłady mam podać… proszę bardzo, zaczynając od centrali: Morawiecki, Kowalski. Itd., kończąc na lokalnym podwórku, np. Osoba, która była w PSL, potem w PO, a teraz w PiS, po przejściu dostając intratne stanowisko w wadowickich wodociągach, przy jednoczesnym upolitycznieniu pewnej organizacji.

 4. Jak świat światem, Polak Polakowi nigdy nie będzie bratem. Co widać po artykułach i komentarzach.

 5. Prezes MZUK Pan D….. tylko potrafi imputować ludziom głupoty, aby bronić swoją posadkę zaniedbania w grudniu 2022 odnośnie śniegu.

 6. Czytam komentarze niejakiego „Hotina”. Czy Ty człowieku nie widzisz co się dzieje naokoło Ciebie. Nie widzisz tych afer, złodziejstwa, prywaty? Przecież w Polsce rządzi PIS. Nie widzisz tych kłamstw rządzących, premiera. Zastanawiam się kim Ty jesteś, gdzie pracujesz, gdzie robisz zakupy, gdzie mieszkasz, ile masz lat. Przypuszczam, że jesteś zwykłym nieudacznikiem, któremu się nie powiodło, krytykujesz innych i tak się dowartościowujesz. Uważasz, że wszystko złe to PO, a dobre to PIS. Przecież sieje od Ciebie nienawiść. Życie nie jest takie czarno białe. Przecież są źli ludzie wszędzie i w PO i w PIS-ie. A Ty widzisz tylko jedną stronę. A wracając do Pana Łozińskiego to dziwię się Panu. Jest Pan przedsiębiorcą, na pewno dostał Pan w tyłek od PISu, od Polskiego Ładu. Pewnie jest Pan niegłupim człowiekiem i to widzi. Dlaczego więc PIS? No chyba, że traktuje to Pan jako ucieczkę z upadającego biznesu do dobrze płatnych posad.

 7. Ja jestem za tym by PiS te wybory wygrał. Dlaczego? Bo będzie musiał wypić piwo, które sam naważył. Chyba, że wcześniej da nogę jak to już miało miejsce. Szkoda tylko, że państwo będzie niewypłacalne jak kiedyś Grecja. Kto na tym ucierpi? Między innymi tacy jak hotin. Chociaż hotin się tym nie przejmuje, bo ma dotacje z Kremla.

 8. Wyć to wy będzie i to niebawem. No chyba, że macie dotacje z willi plus. Autor już doświadczył dobrobytu jaki zgotował nam PiS. i interes musiał zamknąć.

 9. Boże uchroń Polskę przed takimi wariatami.

  Człowiek myśli że ma swoje 5 minut bo jest koło „Rogalika”, a lokalne tVp próbuje skłócić mieszkańców.

  Oby gdzieś po drodze leżała ta skórka z banana i żeby pewne buty się na niej poślizgły….

 10. Zacytuję klasyka, jakby głupota mogła latać to radny Łoziński latałby jak gołębica, na grzbiecie z Panem Kozłowskim, Bochenkiem, Przewoźnikiem, Plintą i Panią Gibas… hahahah

 11. No i odezwał się pan hotin, nasz lokalny pisowski błazen. To zapewne jeden z naszych dwóch inteligentów. Tylko który? Pan Przewoźnik czy Łoziński?

 12. Brawo Panie radny. Celnie i w sam punkt,bo już słychać wycie u POwskich botów.

 13. Ten nieudacznik nie potrafił rządzić swoimi biznesami, a chciały rządzić miastem. Niezłe jaja. Tak jak Zibi napisał, on to się tylko do łopaty nadaje.

 14. W zeszłym miesiącu za jeden z płynów do płukania tkanin zapłaciłam 17,99 zł. W tym 23,99 zł. I tak jest ze wszystkim. Ja żyć Panie Waldemarze?

 15. Znowu ten Walduś Kiepski ile można słuchać tego bełkotu tego nieudolnego radnego biznesmena, przez te ostatnie lata nic dla Oświęcimia nie zrobił tylko skłócal ludzi pierwszego sportu i drugiego sportu.Prubuje na siłę jeszcze zaistnieć w przestrzeni publicznej,ale ludzie mają już dość tych jego wygłupów. Stare przysłowie mówi Tonący zawsze chwyta się brzytwy.Te jego TV plinta są tak żenujące ,że nie da się tego oglądać( dom kultury w dawnym dworcu kolejowym) tylko geniusz mógł to wymyślić( starosta) Chlopie twój czas już minął trzeba poszukać nowej pracy do emerytury jeszcze daleka droga. Z czego teraz utrzymasz, tą swoją wypasioną furę.ktorą ponoć dostałeś w prezencie od bezdomnego ,który wygrał w totolotka. Słyszałem, że szukają ludzi do pracy przy budowie S -1 Do łopaty żeby przerzucać kamienie z kupki na kupkę.

 16. PISowcy to jednak nie potrafią rozmawiać. Najlepiej im wychodzi skłócanie ludzi między sobą. Znaleźć wroga………. i jazda na niego. Sam nie potrafię zrozumieć tego fenomenu, że niektórzy ludzie to kupują. Znajdź chłopie jakieś porozumienie i działaj, zrób coś dla naszego wspólnego miasta. Już widzę jak to Ty będziesz rządził… ho, ho ale będzie dobrobyt. Pewnie taki jaki jest w całej Polsce pod rządami jedynej praworządnej i sprawiedliwej partii. Rozglądnij się co się dzieje w Polsce, do czego doprowadził „Polski Ład”, miał być „amerykański sen”, a jak wyszło. Małe firmy leżą, duże jeszcze próbują, ale zobaczysz co będzie za niedługo. Bezrobocia jeszcze nie ma bo cały wyż demograficzny lat pięćdziesiątych przechodzi teraz właśnie na emeryturę. Ludzie zadłużeni w bankach płacą całe swoje wypłaty na raty, a ceny w sklepach, czynsze, prąd, gaz, paliwo, przejdź się zobacz. Ledwo wiążą koniec z końcem, mimo tego, że wypłaty rosną, no bo PIS(inflacja prawdziwa 30%) daje a Tusk(inflacja 1%) nic nie dał. Przejdź się po naszym mieście. Puste, nieogrzewane sklepy, jeszcze próbują przetrwać. Jedyne to w sklepach spożywczych trochę ludzi, kupujących najtańszy towar, bo jeść niestety trzeba. Z tym coś zrób. Lokale stoją puste, ale podatki bandyckie to płacić trzeba 30 złotych za metr. Pomóż lokalnym przedsiębiorcom. Zwalanie wszystkiego złego na PO, pandemie i wojnę już nie działa, rządzicie tyle lat i co? Porównaj inflację u nas, a w innych krajach. Nie pchaj się do władzy, nie bałamuć ludzi, rób to co potrafisz najlepiej, ale daleko od rządzenia bo to o to właściwie Ci chodzi, prawda?

 17. Korty w Chełmku są trochę większe i starsze (powstały za Baty). Chełmek ma bogatą tradycję w tym temacie. Natomiast nie słyszałem by w Oświęcimiu odbywały się jakieś zawody tenisowe.

 18. Ten radny z PiS to jakiś komediant. Próbuję starej stuczki skłócenia ludzi z przeciwnego środowiska politycznego. On myśli chyba, że ludzie są tacy g……… ze to kupią. Jak widać radny sądzi swoją miarą 🙃

Send this to a friend