Informacje

PUBLICYSTYKA. „Tajny” plan modernizacji i budowy dróg miasta Oświęcim

Niedawno przeglądając znane forum skyscrapercity znalazłem ciekawą informację. Otóż w mieście mamy plan modernizacji i rozbudowy sieci dróg w naszym mieście.

Wspomniany dokument został wprowadzony do obiegu 24. października 2022 przez „Zarządzenie Nr 0050.141.2022 z dnia 24.10.2022 r. Prezydenta Miasta Oświęcim w prawie zatwierdzenia Planu rozwoju sieci drogowej i projektu planu finansowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich, dla których Prezydent Miasta Oświęcim jest zarządcą drogi w latach 2022-2030”. (Link do dokumentu jest tutaj).

Obowiązek publikacji takiego dokumentu wynika z przywołanych na wstępie przepisów ustaw o samorządzie gminnym oraz o drogach publicznych. Dokument stanowi przede wszystkim opis stanu aktualnego dróg miejskich (których jest już około 72 kilometry) i miejsc parkingowych zarządzanych przez gminę Miasto Oświęcim. Znajdziemy też zalecenia do technologii planowanych rozbudów i zasad organizacji ruchu po przebudowach. Dokument jako tło wskazuje także inne drogi w zarządzie województwa, powiatu czy państwa na terenie Oświęcimia. Co ciekawe, jeśli chodzi o położenie miasta i jego skomunikowanie to autor opracowania… wskazuje jako korzystne. To bardzo ciekawe, bo weterani spotkań z urzędnikami w sprawie budowy obwodnicy pamiętają na przykład licznych urzędników i samorządowców publicznie twierdzących, że brak z inwestycji w miejsca pracy wynika z braku możliwości dojechania do miasta. Czy zatem zmarnowaliśmy najlepsze lata inwestycji w Polsce nie poszukując szans rozwoju?

Najciekawsza dla obywateli część to lista planowanych inwestycji ze wstępnym harmonogramem budowy i przyjętym budżetem. Do 2030 pan prezydent Janusz Chwierut planuje wydać 144 miliony złotych na inwestycje. W zamian za to ma być wykonane 40 zadań. Czy program jest realny? Nie sądzę.  Do końca 2024 roku, czyli w zasadzie jeszcze w tej kadencji przewidywane roczne nakłady na ten cel są zbliżone do aktualnych. W 2025 roku autor opracowania przewiduje skokowo podwojenie rocznych nakładów na te inwestycje. Skąd taki optymizm? Skąd będą na to środki, skoro miasto w obecnej sytuacji ekonomicznej musi redukować zadłużenie i traci część wpływów decyzjami parlamentu? Jest tylko mglista lista możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz. Lista służy raczej obietnicom wyborczym, większość pozycji z niej planowanych jest na lata tuż po najbliższych wyborach. Oczywiście wybory mogą zmienić wszystko. Należy pamiętać, że lista jest jedynie planem budowy. Zgodnie z zapisami planu kolejność, terminarz a nawet lista zadań może ulec modyfikacjom stosownie do potrzeb. Zastanawia brak rezerwacji pieniędzy na choćby wstępne przygotowanie tych projektów. Na stronie 15 opracowania jest informacja, że wiele zależy od kryteriów kwalifikacyjnych danego projektu. Przygotowany wcześniej projekt zadania na pewno pozwoli wyłuskać odpowiedni konkurs.

No dobrze, ale dlaczego w tytule artykułu piszę „Tajny”? Plan został opracowany i wprowadzony w życie „po cichu”. Byle strategia miasta Oświęcim zanim zostanie zatwierdzona i ogłoszona ma etap składania wniosków i uwag.  Radni miejscy na sesji mają możliwość wypowiedzenia się i przegłosowania poszczególnych punktów. To w końcu oni uchwalają budżet. Drogi to bardzo ważny problem do zarządzania. Także od strony społecznej i polityki. Wybudowanie drogi na ludnym osiedlu może zmienić wynik wyborów. O wiele dróg lokalni radni miejscy i osiedlowi walczą latami. Z mojego podwórka takimi przykładami są ulice Zagrodowa, Ceglana czy Kościelecka. Każda z nich potrzebna i każda postulowana do przebudowy kilkadziesiąt lat. Każda umożliwia rozwój tej części miasta, o co chyba każdemu zależy. Pozbawienie mieszkańców możliwości się wypowiedzenia na temat realnych potrzeb drogowych, brak jakiejś wizji w jakich proporcjach pracujemy nad ważnymi traktami i tymi drugo- i trzeciorzędnymi jest nie w porządku. Wszystko to na zasadzie „tu damy coś i tam dorzucimy coś” i jakoś to będzie.

Maciej Klima

Źródło: www.oswiecimski-nieregularnik.blogspot.com

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Droga za Kauflandem do dzisiaj to bubel a podobno miał być zakończony w 2022 roku. Do tego dokumentacja geodezyjna co najmniej Z wadami jak nie fałszowanie dokumentacji punkt 6030

 2. As chciałeś zabłysnąć ale Ci nie wyszło. Rabata dostajesz razem z rachunkiem a nie pocztą elektroniczną. To tak dla informacji.

 3. Ja osobiście uważam Oświęcim za lepsze, ładniejsze i sympatyczniejsze miejsce do zamieszkania niż np. wiele sąsiednich miast podobnej wielkości: Wadowice, Chrzanów, Wolbrom, Bieruń itp. I ziemia nam się nie zapada, jak w Trzebini.

 4. Dziwne, że tak wielu mieszkańców nie odczuwa dumy z mieszkania w Oświęcimiu. Powinni otrzymać wilczy bilet, a potem być wytarzani w smole i pierzu.

 5. Obajtkowe firmy mają poczucie humoru. Niedawno dostałem siedmiodniowy rabat na umycie samochodu. Nie wiem tylko czy dołączają do tego odladzanie.

 6. Nie jest tajemnicą, że obywatel Klima jest działaczem PSL, czyli szeroko rozumianej koalicji obywatelskiej pod znaku antyPIS.

 7. Autor jeszcze nie jest radnym a już się tak zachowuje czyli krytyka i brak pomysłu rozwiązania

 8. @Krzychu

  jakieś mało ambitne zadanie „straszni” straznicy raczej się nie przemęczą realizując takie hmm „zadanie”.

 9. Pieniądze na inwestycje się znajdą. Ponoć już panujący nam prezydent zwiększył strażnikom miejskim minimum na 2023rok tzn. „dochód z mandatów” do wysokości 70000zł Kieroocy pilnujcie się, bo komendantka ciśnie panów w mundurach aż do bólu!

 10. Ten rząd jest taki sam mój jak pana, Oświecimianinie. I nie mam kolegów w rządzie, bo moi koledzy są co najwyżej w opozycji. Argument o „krytykowaniu” traktuje, że mimo wszystko zgadza się pan z moimi postulatami, a te uszczypliwości to jest folklor

 11. Szanowny Panie Klima

  Ma Pan swoich kolegów w swoim rządzie. Czemu Pan nie pomoże w rozwoju pańskiego osiedla Stare Stawy, poprzez pomoc w zdobyciu funduszy na żłobek, na drogi o których Pan wspomina, tylko ciągle Pan narzeka i blokuje wszelkie działania m. in. na Starych Stawach. Niech Pan załatwi dofinansowanie w rządzie i Unii, wtedy miasto się bardziej rozwinie.

 12. Zaraz, zaraz… A to przypadkiem swoim sąsiadom z Pod Olszyną obiecał remont już w tym roku? No ładne fo pa.

 13. Przypuszczalnie projekt podłączenia oświęcimskiej sieci ciepłowniczej do odwiertów geotermalnych Ojca Inwestora.

Send this to a friend