Informacje

PUBLICYSTYKA. Stop podnoszeniu kosztów życia mieszkańców Oświęcimia

APEL. Stop podnoszeniu kosztów życia mieszkańców Oświęcimia! To nie są, Drodzy Państwo, puste słowa. Nasze Miasto wypada dziś dramatycznie, na tle innych miast, pod wieloma względami. Winą za taki stan rzeczy, w mojej ocenie, można obarczyć tylko jedną osobę. To Janusz Chwierut, czyli obecny prezydent Oświęcimia, który w pełni odpowiada za ostatnie 13 lat. Papier przyjmie wszystko, ale tu naprawdę nie chodzi o to, żeby coś tam napisać. Dlatego przedstawiam Państwu fakty, które są zresztą ogólnodostępne, wystarczy tylko trochę poszukać.

Zacznijmy od tego, że Oświęcim ma dzisiaj jedne z najwyższych podatków od nieruchomości w całym województwie małopolskim. Oto przykłady: 1 miejsce (ex aequo) za m2 gruntu pod działalność gospodarczą, 1 miejsce (ex aequo) za m2 powierzchni obiektów pod działalność gospodarczą, 9 miejsce – podatek za m2 mieszkania, 5 miejsce – podatek za m2 gruntu pod mieszkanie, 6 miejsce – podatek za m2 innej powierzchni. Średnio można przyjąć, że Oświęcim zajmuje 4 miejsce w Małopolsce pod względem najwyższych obciążeń podatkowych dla mieszkańców i przedsiębiorców, tuż za Krakowem i Nowym Sączem. Warto w tym miejscu podkreślić, że podatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są najwyższe jakie dopuszcza ustawodawca, czyli polskie prawo.

Wynika z tego, Drodzy Przedsiębiorcy, że gdyby obecny prezydent miał takie narzędzia, to najpewniej docisnąłby Was jeszcze bardziej. Dlaczego tak uważam? Bo z tego co od lat obserwujemy, ten człowiek nie ma przecież innego pomysłu na to miasto, oprócz nieustannego łupienia podatkami mieszkańców i inwestorów.
Idźmy dalej. Oświęcim jest w czołówce miast najbardziej wyludniających się. Na koniec 2023 roku liczba mieszkańców Oświęcimiu to 33 512 osób. Powtórzę, gdyby ktoś myślał, że zaszła pomyłka. Liczba mieszkańców Oświęcimia to obecnie 33 tysiące 512 osób… I cały czas maleje! Czy tak musi być? Na pewno nie. Podczas gdy Oświęcim notuje kilkunastoprocentowe spadki liczby mieszkańców, sąsiednia Gmina Oświęcim proporcjonalnie rośnie w siłę. A co robi prezydent, żeby zmienić taki stan rzeczy? Nic, zupełnie nic, dalej podnosi koszty życia mieszkańców.

Idźmy dalej. Niedawno ukazał się ranking opłat za wywóz nieczystości, czyli popularne śmieci. Opublikował to zestawienie burmistrz Wadowic. No to popatrzmy. Miesięczna podstawowa stawka za osobę w Wadowicach to 22,50 zł, ulga za kompostownik 8 zł, czteroosobowa rodzina za miesiąc 90 zł, czteroosobowa rodzina za miesiąc z ulgą za kompostownik 82 zł.

Miesięczna podstawowa stawka za osobę w Oświęcimiu to 32 zł, ulga za kompostownik 5 zł, czteroosobowa rodzina za miesiąc 128 zł, czteroosobowa rodzina z ulgą za kompostownik 123 zł. Różnica między Wadowicami a Oświęcimiem w skali miesiąca to – aż 41 zł (!) na naszą niekorzyść niestety. Pytam wprost, jak to możliwe, skoro Oświęcim dysponuje własnymi spółkami, tą co wywozi odpady i tą co je odbiera. Na dodatek u nas głównie to bloki, a po Wadowicach, które są gminą miejsko-wiejską, trzeba sporo pojeździć, czyli mają dużo większe koszty. Tu kłania się zarzadzanie, Oświęcim jest fatalnie zarządzany przez nieudolnego prezydenta.

Może się ktoś obrażać, ale takie są fakty. Jak do tego dołożymy wysokie ceny za wodę, odprowadzanie ścieków i ogrzewanie, to nie ma się co dziwić, że ludzie stad uciekają. Jedyny pomysł obecnego prezydenta to nieustanne podnoszenie podatków. Ja to widzę inaczej i głośno o tym mówię. Stop podnoszeniu kosztów życia mieszkańców Oświęcimia!

Już 7 kwietnia mamy możliwość, żeby to zmienić, nie bójmy się zmian.

Waldemar Łoziński

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. anonimus to informacja o zameldowanych, a nie mieszkających z tego 5 tysięcy sie uczy poza miastem, albo jest za granicą.

 2. Gmina Chełmek opłata podstawowa 33 zł, natomiast gmina Zator 36 zł.

 3. Miesięczna podstawowa stawka za osobę w Oświęcimiu to 32 zł, w Chrzanowie – 35 zł, w Trzebini – 35 zł. To są przeciętne stawki w regionie.

 4. „Na koniec 2023 roku liczba mieszkańców Oświęcimiu to 33 512 osób” – to jest szacunek oparty o składane w magistracie deklaracje śmieciowe. Jednak – niestety lub stety – wielu ludzi chytrusów podaje mniejszą liczbę zamieszkałych w danym lokalu osób, aby płacić mniej za wywóz tych śmieci. W rzeczywistości w Oświęcimiu mieszka ok. 36 000 osób.

 5. Po tym, jak zobaczyłem plakaty ze zdjęciem tego pana uświadomiłem sobie, że film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” jest oparty na faktach🤣

 6. Te jego pseudo pomysły na uzdrowienie Oświęcimia to jest zwykła kiełbasa wyborcza.Chce się załapać na koleje 4 lata przy korycie.Za robotę by się wziął normalną ,a nie tylko na garnuszku podatników .Najbiedniejszy radny w Małopolsce i chyba w całej Polsce.

 7. Gdzie był pan Łoziński przez ostatnie lata??? To co teraz robi to zwykła ściema dla naiwnych…

 8. Zauważyłem nową twarz w Pisie nazywa się Bruno Łoziński czyżby to był syn naszego Waldiego.

 9. Mieszkaniec:
  Niestety nie masz racji .Dostałeś podwyżkę pensji dostałeś. Najniższa krajowa , średnia krajowa poszła mocno w górę kilka stów . Tak samo koszty utrzymania miasta rosną w górę.Nie da się zamrozić podatków bo to są pieniądze na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem miasta.Podaj choćby jedno miasto w Polsce gdzie nie ma podwyżek.Codziennie robię zakupy ,i co chwila widzę nowe ceny tak więc daruj sobie te twoje bzdety.Co myślisz, że jakby PiS z Łozińskim, i Przewoźnikiem dorwali się do rządzenia w Oświęcimiu zamrozili by te podatki głęboko w to wątpię.Liczy się tylko kasa,i koryto+

 10. Niestety ten gosc ma racje. Kilka razy w roku podnosza oplaty. Nie zdazy jedna podwyzka wejsc w zycie, a w skrzynce juz nastepna informacja o wiekszych oplatach…i nie da sie tego wytlumaczyc wojna czy covidem lub inflacja, bo odkad siegam pamiecia tak jest…

 11. powiedział waldy łoziński który jak przejął knajpę to od razu podwyższył cenę piwa

 12. Nagle zaczęli się wstydzić przynależności do pisu. Powstało już tyle komitetów wyborczych ze sami nie wiedzą kto jest kto. Po wyborach okaże się że to nie ci na których oddaliśmy głosy

 13. Sama katolicka miłość do Chwieruta. Mam nadzieję, że to się skończy po wyborach, bo ludzie zaczynają się bać otwierać tą stronę. Boją się nawet lodówkę otworzyć by nie zobaczyć tam jakiegoś „muszkietera” z PiS-u.

 14. Żeby zatrzymać proces podnoszenia kosztów życia mieszkańców Polski wystarczy wygonić „tłuste koty Jarka”.

  Cała prawda o PIS opisana przez posła PiS:
  „Tłuste koty” cynicznie kpiły z ideowych działaczy, którzy mieli ambitne plany. Oni patrzyli tylko gdzie jeszcze co zachachmęcić, gdzie do jakiego koryta się dostać, gdzie w krótkim czasie zarobić miliony. O tym też trzeba mówić – stwierdził polityk. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa w rządzie Mateusza Morawieckiego, w wywiadzie dla kanału Idź Pod Prąd

 15. Sądząc po komentarzach pracowników Chwieruta, jest to jego prywatne miasto.

 16. P.s.
  Zapraszam do Brzeszcz żeby sprawdzić jakie mamy tu ceny wody a nie siać nieprawdę

 17. Wybierzmy ponownie obecnego a jedynymi reklamami będą banery anty pisowskie i to jak za jego kadencji miasto się rozwinęło. To, że Oświęcim coraz mniej zaludniony to po części też polityka płacowa firm tu będących . Najbogatszy w kraju płaci żebracze pensje a tak w ogóle to brak nowych miejsc pracy z płacą atrakcyjniejszą niż u tego ………….. Czy kandydat PiS lub lewicy ma coś więcej do zaoferowania ????????? Wątpię.

 18. Człowieku idź się lecz bo twoja nienawiść do Chwieruta nas nie interesuje.

 19. Liczę,że i Pan opuści wkrótce Oświęcim
  I będziemy mieć nareszcie święty spokój

 20. Liczę tylko na to że nie dostanie się Pan do rady Powiatu.

Send this to a friend