Informacje

PUBLICYSTYKA. Po „Pewexie” hula wiatr i jeszcze sobie pohula…

Na jednej z sesji Rady Miasta Oświęcim pan prezydent Janusz Chwierut przekonywał radnych, o ważności inwestycji, jaką był zakup budynku wybudowanego lecz niewykończonego w miejscu dawnego Pewexu.

Prezydent zapewniał nas, że to jest niebywała okazja i ostatni dzwonek do zakupu na prawach pierwokupu. Niezwłocznie po sfinalizowaniu sprawy miał powstać projekt, zakładający dokończenie budowy obiektu, na potrzeby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Skoncentrowanie MOPS-u w jednym miejscu, z parkingiem i dostosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych, przekonało radnych i obiekt został zakupiony. Niestety, okazuje się, że w przyszłorocznym projekcie budżetu miasta nie ma środków na wykonanie niezbędnych prac! Ba, nie ma nawet środków na architektoniczny projekt. Nasuwa się więc pytanie, o co w tym przypadku chodziło? Przypomnę, że budynek stał niewykończony i niszczał przez wiele lat. Zainteresowania zakupem nie było. Budynek niszczeje dzisiaj nadal, z tą różnicą, że przedtem to była sprawa prywatnego właściciela i nic nam do tego. A teraz wydano na to publiczne pieniądze i to niemałe, bo 1 milion 230 000 złotych.

Inna sprawa, że pracownicy MOPS-u i nie tylko, zdecydowanie bardziej domagają się dziś godnego wynagrodzenia za swoją pracę niż wirtualnej, jak na razie, nowej siedziby.
Coraz częściej ostatnio się zastanawiam, czy prezydent Oświęcimia, aby na pewno działa na rzecz dobra mieszkańców i miasta. Wnioski jak zawsze pozostawiam Czytelnikom.

Waldemar Łoziński

Źródło: Kurier Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

  1. Wredny – tam gdzie proponujesz ulokować targowisko, tysiąc sto metrów kwadratowych kosztuje pół miliona złotych (jest akurat takie ogłoszenie). Obecne targ ma ok. 1 hektara, więc sam grunt kosztowałby ok. 5 milionów. Do tego jeszcze parę milionów na uzbrojenie terenu, wyłożenie powierzchni kostka brukową, postawienie zadaszenia, czyli krótko mówiąc zbudowanie od podstaw całej infrastruktury – to ile to by było?
    Można też teoretycznie zrobić targowisko – jak pisałeś – gdzieś koło obwodnicy, gdzie pewnie ziemia jest trochę tańsza. Tylko że w tym miejscu handlarzom odpadnie ze 2/3 klientów, którzy na zakupy nie dojeżdżają samochodami, tylko idą z Osiedla pieszo, po jajka, szczypiorek, tanie buty czy pasek do spodni. Przeniesienie tam targu to dla niego wyrok śmierci.
    Ja byłbym za tym, aby przyszłościowo zdecydować się na pozostawienie targowiska tam gdzie jest, lecz zmniejszonego o powiedzmy połowę, gdzie handel odbywałby się głównie w zamkniętych, estetycznych boksach. Natomiast cała reszta – tam gdzie są te spróchniałe kioski i miejsce na wątpliwej jakości tapicerowane meble, należałoby rzeczywiście sprzedać jakiemuś deweloperowi.
    Tak, wiem, nie wszystkim by się to spodobało.

  2. mała.
    Idąc twoim wywodem proponuje postawienie bud na Osiedlu Chemików między kościołem a terenem rekreacyjnym. Jest dojazd, jest prąd, woda, kanalizacja. Włodarze zaoszczędzą a tzw „kupcy” będą zadowoleni. Jak byś nie był ślepy to byś widział nową drogę z infrastrukturą. Cena działki to rzecz względna. Cena wystawiona to nie ta sama co zapłacona. Tam trzeba się tylko podpiąć do już istniejącej infrastruktury. Ale dla ciebie kamyk to głaz nie do ruszenia.

  3. Wredny – przeniesienie targowiska w rejon obwodnicy – doskonały pomysł. Tylko kłopocik: najpierw trzeba kupić teren pod takie targowisko, zbudować drogę dojazdową, doprowadzić prąd, wodę, kanalizację. Ciekawe ile by to wszystko razem kosztowało. Czy Wredny ma już jakąś kalkulację? Chętnie się z nią zapoznam.
    Problematyczny może okazać się też transport klientów w takie miejsce, którzy dotąd na targ chodzili po prostu pieszo. Ale przecież Chwierut mógłby zbudować np. darmową linię tramwajową z Osiedla, z kursami w czwartek, sobotę i niedzielę.
    Czekam z niecierpliwością na dalsze genialne pomysły Wrednego.

  4. Jak wieść niesie obywatelek pisiorek chciał się wymądrzyć, ale wyszło – jak zwykle.
    Jasne, teraz za pisu pieniądze są. Pożyczone i dodrukowane.Tylko że trochę mniej można za nie kupić, prawda? Obywatelek w sklepach nie bywa i się nie orientuje? Mamusia zakupy robi?
    „Największy wzrost cen w sklepach w ujęciu rocznym dotknął tłuszcze – 48,8 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: artykuły sypkie – 37,3 proc., mięso – 31,6 proc., nabiał – 30 proc., chemia gospodarcza – 24,2 proc., używki – 23,6 proc., owoce i warzywa – 22,5 proc, pieczywo – 21,7 proc.
    60 proc. Polaków planuje oszczędzać na jedzeniu. Z kolei 40 proc. zamierza postawić na tańsze produkty, a 38 proc. – na promocje. Ponadto 23 proc. badanych zadeklarowało, że częściej będzie wybierać tańsze marki własne.
    Sklepy walczą dzisiaj na promocje – już ponad 30 proc. sprzedaży odbywa się w ramach różnego typu ofert – ale takiej sytuacji nie da się utrzymywać w nieskończoność”.

  5. Wyrzucono pieniądze. Teraz znowu się przymierzają by wyrzucić następne przebudowując targowisko zamiast wystosować nakaz rozbiórki tego straszydła a kasę zainwestować w przeniesienia targowiska w rejon obwodnicy. Jedyny dar jaki posiadają włodarze to marnotrawstwo.

  6. Czy dziś ktoś jeszcze wierzy, że PiS mógłby zdobyć władzę w Oświęcimiu? Nie zdobył, gdy partia miała lepsze notowania, na jakiej zasadzie miałby zdobyć dzisiaj?

  7. Jak wieść niesie to Januszek CH miał zrobić złoty interes kupując jako pierwszy uprawniony, a okazało się jak zwykle klapa i smrodek jak u kolesia Trzaskowskiego. Kasy brak bida z nędza jak u drugiego kolesia w założeniach „Piniędzy niema i nie będzie”.

  8. Nie wiem czy sklep papierniczy padł przez PiS, ale czasy gdy zeszyt można było kupić tylko w jednym góra dwóch miejscach dawno się skończyły.

  9. ZIBI pewnie myślał, że pisowców takie rzeczy nie dotyczą. Identyfikowanie się z chlebodawcą nie zawsze popłaca. Tym bardziej gdy się jest tylko pionkiem w grze.

  10. ???
    Sklep papierniczy zbankrutował tak jak tysiące sklepów, piekarni, kebabów ,pizzerii ,i innych kawiarni dzięki działaniom naszego wspaniałego rządu dobrego ładu,wysokie podatki,opłaty,Zusy,wysokie ceny energii to doprowadziło do wielu upadłości małych firm, i przedsiębiorców za co teraz będzie się utrzymywał nasz biedny radny Waldi chyba będzie na utrzymaniu żony.Utrzymanie takiej wypassionej fury sporo kosztuje. Polska w ruinie.

  11. W Krakowie, tak jak już w Częstochowie, rada miasta przymierza się do zaprzestania finansowania lekcji religii. Czy ktoś w Oświęcimiu zrobił już wyliczenia jakiego rzędu to by przyniosło u nas oszczędności?

  12. Panie Łoziński jeśli tak Panu zależy aby ten budynek został wyremontowany. I oddany do użytku pracownikom MOPS u to załatw Pan kasę na to u Matełuszka klamczuszka może mu coś jeszcze zostało kasy w budżecie .Tak Chojnie rozdajecie kasę innym może nam też coś skarbie.no chyba że sejf już pusty .A Polska w ruinie.

  13. Od kiedy to projekt i ustalenia robi się w 6-7 miesięcy bo tyle ok minęło od kupna?

    A pewnie jakby prezydent zabrał głos w tym temacie to opluwać go będą że ważniejsza jest targowica.

    Skąd my to znamy…

    p.s.
    Może tak przed Świętami zabralibyście się za robienie pierogów, trzepanie dywanów?

  14. Co radny taki niecierpliwy? Pis już piąty rok buduje patriotyczną fabrykę miliona Narodowych Samochodów Elektrycznych, drugi rok burzy Narodową Elektrownię w Ostrołęce, więc nowe biura dla oświęcimskich urzędników mogą trochę poczekać, no nie?

Send this to a friend