Informacje, Kultura

PUBLICYSTYKA. Oświęcimskie Centrum Technologiczne. U nas kpiny i śmiech, a gdzie indziej inwestycja za setki milionów

W kwietniu br. na łamach „Kuriera Oświęcimskiego” poruszałem temat możliwości powstania w naszym mieście huba technologicznego. Nazwałem go roboczo – „Oświęcimskie Centrum Technologiczne”. Wtedy wskazałem także nieruchomości, które przykładowo mogłyby zostać zaadaptowane na ten właśnie cel. A dokładnie, pisałem wtedy o oświęcimskich pustostanach, czyli np. obiekcie po byłej centrali telefonicznej przy ul. Kilińskiego czy budynku po szkole SOSW przy ul. Kościelnej.

Co dalej? W Oświęcimiu słychać tylko pusty śmiech

Oczywiście, jak to przeważnie ma miejsce w naszym mieście, zostałem wyśmiany na lokalnych forach internetowych. Cóż. Jakoś to przeżyję. Przypomnę jednak internetowym hejterom, że trzeba mieć odwagę marzyć, również w samorządzie, a nie zadowalać się tylko czarnym asfaltem i ukwieconymi rondami. Asfalt i kwiatki to dla mnie zdecydowanie za mało! Oświęcim stać na dużo więcej. Uważam, że Oświęcim powinien zacząć aspirować do bycia liderem technologiczno-inżynieryjnym. Młodzi z Oświęcimia nam uciekają za lepszą pracą, a obecne władze Oświęcimia sadzą nam kolorowe kwiatki rondach, próbując chyba przykryć faktyczne problemy mieszkańców miasta.

Przypomnę tylko, że mamy w Oświęcimiu dużą firmę chemiczną, uczelnię wyższą oraz powstaje droga ekspresowa S1. Być może w przyszłości powstanie w pobliżu Oświęcimia reaktor SMR. Mamy też tradycję miasta przemysłowego. Nie możemy w naszym mieście zmarnować tej szansy.

A w Katowicach technologiczny hub za setki milionów!

Ja o tym pisałem i… nic. Pozostał śmiech w internetowych komentarzach. Tymczasem nie tak odległe nam Katowice, właśnie tworzą w obiektach po byłej Kopali Wieczorek katowicki hub gamingowo-technologiczny. Co najważniejsze projekt otrzymał ogromne dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląska na niebagatelną kwotę 309 milionów złotych!

Jak podaje oficjalny profil miasta Katowice na Facebooku „to nie tylko ogromny krok w rozwoju naszego miasta, ale także potężna inwestycja w przyszłość technologii i gamingu. Dzięki temu wsparciu, katowicki hub gamingowo-technologiczny stanie się centralnym punktem dla firm z branży gamingowej, e-sportowej i technologicznej. Projekt obejmuje rewitalizację i adaptację historycznych budynków dawnej Kopalni Wieczorek, tworząc nowoczesną przestrzeń w sercu Katowic”. Dodatkowo katowiccy urzędnicy podkreślają, że „mamy nadzieje, że Dzielnica Nowych Technologii nie tylko przyciągnie duże firmy gamingowe, ale również stworzy ekosystem biznesowy, który będzie katalizatorem dla rozwoju miasta i całego regionu”. Tyle po sąsiedzku. Choć kwota dofinasowania ze środków europejskich robi wrażenie.

Prezydent widocznie ma kwiatki na oczach

Tymczasem aktualny gospodarz naszego miasta nie chce nawet odpowiedzieć wprost na zadane i proste pytanie, czy w Oświęcimiu przy udziale Miasta Oświęcim mogłoby powstać centrum technologiczno-inżynieryjne, jako wspólna przestrzeń dla firm technologicznych, innowacyjnych i kreatywnych? Prezydent Janusz Chwierut w swojej wymijającej odpowiedzi wspomina coś o funkcjonującym w Oświęcimiu od ponad 20 lat Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej. Ale czy o to chodziło? Raczej nie to miałem na myśli pytając o możliwość utworzenia w naszym mieście centrum technologiczno-inżynieryjnego. Bywa… widocznie kwiatki na rondach kompletnie przysłaniają już właściwe spojrzenie na miasto.

Potencjał jest. Popatrzmy jak to robią inni

Przypomnę tylko, że już dziś w naszym mieście powinniśmy skutecznie łączyć kreatywność oraz dążenie do generowania nowych idei, projektów i rozwiązań. Wiem, że oświęcimianie posiadają bogate organizacyjne doświadczenie i ludzkie zasoby. Powinniśmy wspólnie wykorzystać ten potencjał, aby pchnąć nasz Oświęcim do prawdziwego rozwoju, również tego instytucjonalnego. Wzorując się nawet na innych samorządach.

Szanowni Państwo, jak zwykle zachęcam do wyrażenia swoich opinii. Mój adres e-mail: kubaprzewoznik@poczta.onet.pl.

Zdjęcia: Miasto Katowice

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. @Jakub Przewoźnik

  Na początek małe wyjaśnienie. Pisze Pan o hejterach. Mam złe wieści Panie Jakubie:
  PAN NIE MA HEJTERÓW. Rzecz w tym, że tak właściwie to niewiele Pan robi więc nie ma dokonań, które ktoś by hejtował. Gdyby miasto zawdzięczało Panu jakieś wielkie czyny lub zasługi to wtedy byłaby mowa o hejcie.

  Co więcej, to nie Pan jest wyśmiewany lecz pańskie pomysły. Niektóre są rozsądne ale w ogólnym ujęciu są nacechowane politycznie. Proszę wyciągnąć z tego wnioski. Pańskie artykuły w zasadzie nie zawierają konkretów.
  Podsumujmy braki z grubsza (pasują do wszystkich pańskich artykułów).
  To Pan pomija w swoich propozycjach:
  – źródła finansowania,
  – przybliżone koszty,
  – opłacalność inwestycji,
  – materialne lub niematerialne korzyści dla mieszkańców,
  Brakuje Panu rzetelności. Zbliżają się wybory – od jakiegoś czasu stwarza Pan pozory działań na rzecz miasta. Niestety, z marnym skutkiem.

  Pozdrawiam.

 2. Ludzie kpią z podobnych pomysłów bo coż innego pozostało , płakać? Była by to kolejna kosztowna instytucja istniejąca sama dla siebie , podobnie jak Muzeum Mieszkańców . Jest , stoi ,wyglada . Samo dla siebie niestety …

  ” Miś” się kłania panie radny , oglądał pan ten film zapewne . Jest tam następujący dialog :- najlepsze pieniądze robi się na takich słomianych inwestycjach …
  Dostrzega pan analogie? Bo ludzie tak . Widzą . I się śmieją . Prze łzy niestety…

 3. Czas tego pana już minął.Czas rozglądać się za nową pracą.Tylko z takim wykształceniem będzie trudno ( doktor ) znaleźć dobrą pracę.

 4. Zbliżają się wybory na wiosnę, więc zaczyna się aktywność bałamutów, którzy przeczekali swój i nasz czas, przez osiem lat; niech bezradni zajmą się wybudowaniem kanalizacji deszczowej na gruncie własności Prezydenta Miasta Oświęcim, z tyłu kamienic Śniadeckiego 1 – 21; grunt zdegradowany przez 80 lat nie odbiera wód gruntowych, opadowych, śniegowych a odprowadza je do piwnic kamienic Śniadeckiego 1 – 21, co powoduje zalewanie od 80 lat, piwnic kamienic Śniadeckiego 1 – 21.

 5. Kończy się powolutku kadencja radnych. Pan miał też możliwość zagościć w Agendzie.

  I stąd moje pytanie ile pieniędzy udało się panu załatwić przez ten czas dla Oświęcimia? Może trochę ułatwie, dla powiatu albo dla Małopolski Zachodniej?

 6. Obywatelu znowu translator nie zadziałał? Pisz cyrylicą będzie łatwiej czytać.

 7. Oj Zibi. Czy Oświęcim ma być miastem seniorów i pomników? Aaa i jeszcze kwiatków na rondach.

 8. Za każdym razem jak platformers domaga się od osoby nieuprawnionej projektu i zapewnionego finansowania na morzu topi się marynarz

 9. A ten znowu wyskoczył jak Filip z konopi , i chce budować centrum inżynieryjno- technologiczne .To czemu przez te ostatnie 8 lat nie zrobił projektu, i nie załatwił kasy na ten cel. Oświęcim to nie Katowice , Kraków, Poznań czy Warszawa żeby budować takie instytuty badawczo -rozwojowe.

 10. Sądy są przedstawicielstwem społeczeństwo Syjonizm a nie jednego wyznania Syjonizm szczególnie Dziadki emeryci Od Kiszczaka i Jarozela

 11. U nas kpiny z prawa. Sądy wydają wyroki bez czytania akt do akt. I nie chodzi tylko o ułaskawionych. Skarb Państwa (podatnicy) stracił na jednym z takich wyroków praw pół miliona złotych.

 12. No i co z tego, że ma Pan rację ?
  Racja nie ma znaczenia. Ważne kto na tym zyska.

Send this to a friend