Kultura

OŚWIĘCIM. To jedyne zdjęcie Oświęcimia w kolorze z okresu II wojny światowej

Pod koniec 2023 roku, do zbiorów Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu trafiło blisko 120 oryginalnych negatywów z okresu II wojny światowego. Klisze zostały zakupione od osoby prywatnej, która weszła w ich posiadanie w roku 2020, najprawdopodobniej w niemieckim Brunszwiku. Kilkanaście ujęć przedstawia Oświęcim i jego mieszkańców z okresu niemieckiej okupacji, w tym także żydowskich oświęcimian i oświęcimianek. Niektóre z pozyskanych fotografii były już znane lokalnym historykom z rodzinnego albumu, pochodzącego właśnie z Brunszwiku, lekarza dra Barmeyera, który mieszkał w Oświęcimiu podczas niemieckiej okupacji.

Dziś Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu prezentuje jedną z tych unikalnych fotografii (ok. 1940) z widokiem na wzgórze zamkowe oraz będący w budowie most na rzece Sole, który uprzednio został zniszczony w wyniku działań wojennych. Jest to jedyne znane ujęcie Oświęcimia z tego okresu w kolorze!

Jak informuje Muzeum, w kolejnych postach na swoim profilu społecznościowym będzie publikować kolejne zdjęcia, także te, który nie zostały do tej pory zidentyfikowane, licząc na pomoc Oświęcimian w ich rozpoznaniu!

Muzeum Żydowskie

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend