Informacje

PUBLICYSTYKA. Oświęcimski żłobek, prawda i fałsz…

W Wieściach z Ratusza, które ukazały się w piątek 17 marca, Prezydent Janusz Chwierut po raz kolejny próbował przerzucić odpowiedzialność za brak odpowiedniej liczby miejsc w żłobkach na Premiera Morawieckiego, Posłów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a także na Radnych z tego ugrupowania. Nie pozostaje mi nic innego, jak odnieść się do tych zarzutów, ale opierając się na faktach – a nie kłamstwach i insynuacjach jakie stosuje Prezydent Janusz Chwierut.

A więc po kolei: W 1999 r. został przygotowany projekt uchwały – przez Zarząd Miasta Oświęcim, w którym właśnie zasiadał Janusz Chwierut – likwidujący żłobek nr 2 przy ulicy Słowackiego w Oświęcimiu.
Teraz – w konsekwencji tej kompletnie chybionej decyzji – miasto, czyli mieszkańcy muszą wydać około 15 milionów złotych na budowę nowego żłobka. Oczywiście o tym oświęcimianie nie dowiedzą się z ust Pana Prezydenta, bo on nigdy nie przyznaje się do błędu i nie przeprasza, wszak to „doża”, jak sam się nazwał.

Prezydent Janusz Chwierut oskarża za to znowu publicznie Premiera Rządu Polskiego, że nie przyznał dotacji na budowę żłobka, i tu pozwolę sobie na cytat Prezydenta z jego programu „Wieści z Ratusza”: „ (…) to skandal i hipokryzja bo rząd chwali się polityką prorodzinną (…)”.
To teraz szczypta faktów dostępnych, dla każdego, na stronach internetowych. W roku 2011 z inicjatywy rządu PO-PSL powstał program „maluch”. I tak w roku 2011 ówczesny rząd przeznaczył na ten cel 40 milionów złotych, w roku 2012 kolejny raz 40 milionów zł, w roku 2013 kwota wynosiła już 90 milionów, a w 2014 dofinansowanie wyniosło 101 milionów. Czyli łącznie, na stworzenie miejsc w żłobkach w latach 2011-2014, Premier Donald Tusk jako szef rządu PO-PSL przeznaczył 271 milionów.
Teraz dla porównania: Pani Marlena Maląg, Minister Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Premiera Mateusza Morawieckiego w 2023 roku ogłosiła nabór do programu „Maluch Plus” – na kwotę 5,5 miliarda złotych (!) – skierowaną na stworzenie nowych miejsc w żłobkach oraz na dofinansowanie pobytu dziecka przez okres 3 lat. Jest to kwota ponad 20 razy wyższa niż za czasów poprzedników, co całkowicie obala zarzut Prezydenta Janusza Chwieruta.

Idźmy dalej. Prezydent Chwierut w swoim internetowym programie zarzuca również posłom PiS brak aktywności w tym temacie. Nie wiem jak inni, ale Poseł Rafał Bochenek zorganizował szereg spotkań, między innymi w powiecie oświęcimskim, na które zapraszał samorządowców – również Prezydenta Janusza Chwieruta…
Niestety Prezydent ani jego zastępcy nie znaleźli czasu na rozmowy o dofinansowaniu inwestycji w ramach programu Polski Ład. Innymi słowy, Prezydent mógł rozmawiać o wsparciu budowy żłobka i przedszkola, ale z tej okazji nie skorzystał. Podsumowując, oskarżanie radnych o działania na szkodę miasta, to kłamstwo. Jedynym szkodnikiem w tej sprawie jest sam Prezydent Janusz Chwierut.
Warto również w tym miejscu dodać, że jeśli chodzi o dzieci, to w mojej ocenie była, owszem, jedna dość niebywała i zdumiewająca aktywność ze strony Prezydenta Janusza Chwieruta. Z zaangażowaniem i determinacją dążył on do… likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 i gdyby nie Rodzice dzieci z tej szkoły, Nauczyciele i Radni, ta szkoła przestałaby istnieć.

To tytułem sprostowania. Jak zawsze ocenę pozostawiam Czytelnikom.

Waldemar Łoziński

Źródło: Kurier Oświecimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

  1. Idąc tokiem myślenia radnych PiS i ich skutecznością w pozyskiwaniu pieniędzy dla Osw, a raczej robieniem wszystkiego żeby tych pieniędzy nie było póki UM nie jest ich, im najlepiej wyszłoby zbudowanie żłobka z klocków lego na czele z radnym Przewoźnikiem. Nie zdziwię się jeśli za chwilę powstanie coś na kształt fundacji lego, prowadzonej przez radnego i milionowych dotacji….Zapraszam na mój fb.

  2. Jak wiadomo Chwierut jest odpowiedzialny za skasowanie żłobka w 1999 roku. Ciekawe, ciekawe, bardzo ciekawe …

  3. Oj pisiorki pisiorki.. Widzicie że mieszkańcy czy to Oświęcimia czy Kęt pokazują Wam od dłuższego czasu czerwoną kartkę by nie nazwać dosadniej a Wy próbujecie już oknem wchodzić… Pora odpuścic i zacząć działać tam gdzie Was chcą…

  4. To brakuje jeszcze informacji ile PiS stworzył żłobków za czasów swoich pierwszych rządów.

  5. prawda zacznie was dopiero boleć i to dotkliwie. Że ty hotlin za takie zasługi w walce z peło siedzisz jeszcze tutaj w Oświęcimiu? Może podpadasz pod tekst piosenki Lady Pank ?

  6. Ale rodziny POwskie rozsiane po Spółkach Miejskich tej prawdy oczywistej nie są wstanie POjąć, bo takie wolne media jak ,, Wieści z Ratusza” są dla nich obok TFŁna i GazWybiórczej jedyną słuszną prawdą.

  7. Jedźcie raczej ratować zboże i kaczora przed spaleniem. Tutaj dawaliśmy i damy sobie radę bez was !

Send this to a friend