Informacje

PUBLICYSTYKA. O nowej siedzibie Urzędu Miasta… cz. II

Na oficjalnym profilu miasta Oświęcim pojawił się żart primaaprilisowy, w którym informowano o planowanym przeniesieniu biur urzędu miasta w miejsce parkingu Park&Ride na Zasolu. Nieoczekiwanie pomysł budowy nowego ratusza spotkał się z wielką przychylnością mieszkańców (link). 

Współczesny oświęcimski magistrat jest rozrzucony po mieście. Główna część znajduje się w kompleksie budynków przy ulicach Zaborskiej i Jagiełły. Wydział Spraw Obywatelskich jest przy ulicy Solskiego, Wydział Oświaty i Wydział Zamówień Publicznych w siedzibie szkoły podstawowej nr 1. W jakiś sposób jest to kłopotliwe zarówno dla pracowników urzędu jak i ewentualnych petentów. Same budynki, szczególnie te gdzie jest szczególnie dużo petentów, są nieprzystosowane do współczesnych potrzeb publiczności oraz pracujących tam ludzi. Każde z tych miejsc wymaga środków na utrzymanie, jak energia czy sprzątanie.

Temat budowy nowej siedziby dla oświęcimskiego urzędu jest poruszany od lat przez wielu mieszkańców. Sam poruszyłem ten temat rok temu w swoim felietonie, przy okazji odczarowując temat kosztów takiej siedziby (link). Temat ciągle się tli w zaciszu gabinetów oraz spotkań z osobami zainteresowanymi. Bez wątpienia jest to wynik wzrostu ambicji przynajmniej części mieszkańców, gdzie nie ma miejsca dla brzydactwa,  a także chęć poprawy jakości usług publicznych, obsługi interesanta w szczególności. Zbudowanie takiego obiektu w reprezentacyjnym punkcie miasta na pewno poprawiłoby estetykę przestrzeni miejskiej. Jak już pisałem rok temu, stare budynki mogłyby być uwolnione na inne potrzeby, których jest zapewne wiele. Wydaje mi się, że jest to pora na porozumienie ponad podziałami w tej materii. Nawet jeśli nie będzie możliwe wybudowanie nowego ratusza w czasie kolejnej kadencji samorządu, to możemy zrobić kilka kroków na przód. Zacząć od wyboru miejsca, określenia jego funkcji i  rozwiązania innych, nie mniej ważnych problemów wiążących się z tym zagadnieniem. Warto rozważyć zorganizowanie konkursu architektonicznego, wszak chcemy wybudować reprezentacyjny budynek „na lata”. Jeśli chodzi o fundusze, to obecnie budowane siedziby gmin często korzystają z różnych, często hojnych dofinansowań. Jest to więc temat realny do zrealizowania w najbliższych latach. Nowa siedziba zbudowana według aktualnych standardów przyczyniłaby się do obniżenia kosztów utrzymania poprzez mniejsze zużycie energii, wymagałaby mniejszych nakładów organizacyjnych i ułatwiłoby załatwiania spraw mieszkańcom. Warto podjąć ten temat i doprowadzić go do realizacji.

Zapraszam do dyskusji na facebook i twitter lub kontaktu mailowego.

 

Maciej Klima
Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

 1. Ten prima aprilis owy żart był kiepski. Nowy urząd jest potrzebny. Teraz to śmiech na sali. Brudne ściany, śmierdzi…

 2. Ja tam wolę tak jak jest od wieków. Przynajmniej mamy stary urząd ale za to w ogóle nieprzystosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Jaki pan taki kram.

 3. Kto jest autorem owego „żartu” , czy autor felietonu nie zdaje sobie sprawy z tego że ktoś idący jego przykładem może również w podobny sposób „zażartować” prowokując rożnego rodzaju nie dające się przewidzieć okoliczności? Człowieku , cel uświęca ci środki? Hamuj się !!!

 4. Może nie byłby drogi z wykupem i przeróbką budynek po telekomunikacji na Kilińskiego? Parking między przychodnią i Biedronką. Niedrogi w stosunku do nowego, stoi chyba prawie pusty od lat. Podejrzewam, że planowana lokalizacja to plac targowy i potem z parkowaniem tak jak obecnie przy starostwie.

 5. A czy w tym kontekście nie powinno być napisane „naprzód”, a nie „na przód”? A taki ładny felieton. Populistyczny. Kolejny zresztą.

 6. Przecież ten cały UM można przenieść do Belwederu koło wiaduktu na Brzezinkę.

 7. Parking dostał, to i urząd dostanie. Nie bój żaby. Kubuś też coś plumkał o urzedzie.

 8. Czy budowane przedszkole i żłobek na Stawach Stawach dostały jakieś pieniądze od rządu?

 9. …..wszak chcemy wybudować reprezentacyjny budynek „na lata”. Jeśli chodzi o fundusze, to obecnie budowane siedziby gmin często korzystają z różnych, często hojnych dofinansowań…

  1. Reprezentacyjny… już widzę jak będą niektórzy uderzać w prezydenta że pracownicy mają tylko minimalną (co jest nieprawdą) albo że jaki to sobie fotel do gabinetu kupił (a wystarczyło taboret z „sieciówki”)

  2. Hojne dofinansowania… hahaha – oooo na pewno trafiłyby te środki do Oświęcimia….

  To że nowa siedziba UM powinna być się pojawić to prawda, ale to nie będzie kosztowało 10 czy 20 mln tylko dużo więcej.

 10. Z tego co mi wiadomo wiele samorządów unika tematu budowy nowych siedzib z uwagi rosnące koszty. Wolą wydawać pieniądze na cele służacę mieszkańców nie budowę willi.

 11. Czy Pan Klima już podjął starania o przyznanie UM pieniędzy na budowę nowego budynku?

Send this to a friend