Informacje

PUBLICYSTYKA. O inwestycyjnym rozmachu na poziomie przedszkola

Paweł Plinta

Skarga na miejskich banerach, że rząd nie dał pieniędzy na przedszkole, to chyba ostatni dzwonek alarmowy sygnalizujący stan do jakiego doprowadziła miasto polityka prezydenta Janusza Chwieruta.

Wybaczcie Moi Drodzy, czyli że Oświęcimia nie stać dziś już nawet na to, żeby samodzielnie postawić przedszkole? A cóż to niby za skomplikowana inwestycja? No to rzeczywiście mamy w naszym magistracie pieroński rozmach, jeżeli problem występuje nawet na tak elementarnym poziomie.

Krokodyle łzy lane przez prezydenta, w gruncie rzeczy w sprawie własnej indolencji, ukazują czarno na białym aktualny rozmach miasta Oświęcim. Naprawdę nie trzeba szukać daleko. Popatrzmy jak dziś wygląda Zator, zerknijmy ile się dzieje inwestycyjnie w Wadowicach, zaglądnijmy też może jak wyglądają innowacje w Tychach… A w Oświęcimiu? Wykładamy się już na poziomie przedszkola.

Ostanie pożegnanie śp. Józefa Krawczyka, samorządowca z charakterem, byłego starosty i prezydenta Oświęcimia, skłania do refleksji, jak wiele znaczą w samorządzie i każdej zresztą działalności ludzie racjonalni, doświadczeni i po prostu mądrzy. Ze świecą dziś szukać wśród rządzących miastem także postaci na miarę śp. prezydenta Andrzeja Telki. To był prawdziwy gospodarz Oświęcimia.

To znaczy dzisiaj także w ławach rady miasta czy powiatu nie zasiadają przecież intelektualni impotenci. Sęk w tym, że można czasem odnieść wrażenie, że prezydent Janusz Chwierut, wraz z przyklaskującym otoczeniem, chce coś koniecznie udowodnić w „wielkiej polityce”. Od czego jest raczej w Warszawie ulica Wiejska. A na poziomie lokalnego samorządu przydałoby się twardo stąpać po ziemi i krok po kroku realizować konkretne, kluczowe dla rozwoju miasta i mieszkańców priorytety. Tymczasem hasło bliższa koszula ciału, akurat naszym miejskim władzom w tej kwestii najwyraźniej nie przyświeca.

A szkoda. Bo czasy są takie, że racjonalne gospodarowanie jest na wagę złota. Potrzebne są pomysły i wizje na miarę powstania Uczelni im. rotmistrza Witolda Pileckiego czy utworzenia Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. To były projekty, które wniosły w Oświęcimiu nową jakość. Budowy przedszkola, z całym szacunkiem, nie da się do tego porównać. Jeżeli rozdzieramy szaty, że jest problem ze sfinansowaniem przedszkola, to chyba znaczy, że miasto ma dziś aspiracje sołeckie.

Sprawa jest prosta. Obok trwa wojna. I my w tej wojnie uczestniczymy. Odczuwamy jej skutki na wielu płaszczyznach. Perturbacje związane z atakiem Rosji na Ukrainę przetaczają się przez cały świat. To kłopot z ropą. To kłopot z gazem i węglem. To kłopot ze zbożem. Ceny szybują. Inflacja jest w całej Europie. A my jesteśmy krajem przyfrontowym. Przydałoby się też zatem w miarę możliwości, dostosować do sytuacji politykę oświęcimskiego samorządu. Bo tak nakazywałby zdrowy rozsądek.

Tymczasem czy w Oświęcimiu debatuje się np. jak zapewnić miastu stabilną i jak najtańszą energię na przyszłe lata? Rzecz w końcu jest strategiczna. W Europie mówi się o wodorze. W Polsce mówi się o atomie. Temat kompaktowej atomowej siłowni pojawia się także bezpośrednio w kontekście Synthosu. I co oświęcimski samorząd z tym robi? Kochani, to jest temat. Podzielcie się proszę.

A jak np. atom potem, to może najpierw miejska farma fotowoltaiczna? A jak nie farma, to może pora jednak odkopać temat Kopalni Przeciszów? Bo coś sensownego można i wypadałoby zrobić, a nie tylko biadolić.

Swoją drogą, czy aby pamiętamy tu jeszcze o śląskim dziedzictwie i gospodarczych związkach Oświęcimia? Jeżeli nie ma klimatu, żeby z rozmachem działać z Chrzanowem, to może partnera szukać w Tychach? Ale to temat na inną opowieść.

W każdym razie nie jest sztuką narzekać, jak Szanowny Prezydent Oświęcimia, na rząd i na rzekomy brak pieniędzy na podwyżki dla pracowników. Sztuką jest coś w trudnych, owszem, zgoda, warunkach zrobić. Bo przecież do prostego policzenia stanu miejskiej kasy pan prezydent nam potrzebny nie jest. W zupełności wystarczyłaby księgowa i kalkulator.

Paweł Plinta

Źródło: www.facebook.com/KurierOswiecimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

54 komentarze

  1. Może nawet w tym tekście jest coś…Jedno mnie tylko zastanawia. Chwieruta poucza Plinta, który chyba długo nie miał pomysłu na siebie. Chodził po prośbie po samorządach, żeby mu dali coś napisać i jakoś chyba słabo mu szło a tu prosze, ekonomista, pragmatyk pelną gębą. Trochę „uczył Marcin Marcina”.

  2. Wszystkie miejscowości poszły do przodu. Problem w tym, że jak u nas nie ma pomysłów i chęci do robienia rozwoju. Byle do emerytury.

  3. @Kazimierz

    No to sobie Kaziu przypomnij jak Oświęcim wyglądał 10 lat temu.
    I nie mówię tu tylko o wyglądzie miasta…

  4. Chwierut po prostu trawestuje klasyka: rozwoju w Oświęcimiu nie ma i nie będzie.

    I nie pitolcie, że ten czy ów samorząd się ostatnio musiał zadłużyć.
    Chwierut zmarnował 10 lat a nie jakieś tam marne „ostatnio”.

  5. @ Do xD

    Na internecie piszą, że najnowsze studium miasta jest z tego roku i tam urząd potwierdza ze są to tereny przemysłowe. To ze nic się tam nie buduje to jedynie wina zaniedbań Chwieruta który nie uzbraja terenu w media i drogi. Kasę przewala na parki i kible za miliony, a nie inwestuje w przygotowanie terenów pod budowę fabryk. Dlatego inwestorzy wybierają sąsiednie miasta. A Oświęcim co najwyżej może poszczycić się parkami i kiblami. Dobry gospodarz najpierw dba o to żeby zabezpieczyć przyszłość miasta, a jak już kasa spływa od inwestorów to wtedy buduje parki i kwietniki. Chwierut zaczyna budowę domu od dachu zamiast fundamentów. Oświęcim przez dekady będzie przez to cierpiał

  6. Moze masz racje…tyle, czy plany wyznaczone „kilka dekad temu” na ktore sie powolujesz sa aktualne? I niestety, ale w takich planach muzeum to przyslowiowa kula u nogi…pamietasz jakie larum bylo, jak w bylej garbarni disco bylo? Przeciez tam pracownicy przymusowi pracowali…i zamkneli….i dalej od obozu to bylo niz ostatni etap…

  7. Do @xD

    Aleś błysnął tym muzeum… Muzeum to muzeum, a kilkaset hektarów gruntów przy ul. Ostatni Etap to swoje. Zgodnie z planami miasta są tam wyznaczone obszary przemysłowe od kilku dekad i muzeum nie ma tutaj nic do gadania. Domu nie postawisz ale fabrykę tak. Wiadomo, że dla platfusów nic się nie da. Wiadomo, że jak się nie ruszy zza biurka to się nie da… Spasły kocur nie lubi wyzwań a jedynie wylegiwać się w parkach.

  8. Oświęcimianom brakuje informacji jaki jest rezultat afery w Parafii Maksymiliana z 2020 roku, kiedy to ks.Szymon .został postwiony w stan oskarżenia,od tego czasu siedzi pod sutanną bp.Pindla, Proboszczwi za nieedopilnowanie „podwładnego” przyznano Bilet do Kultury zokazji 60 lecia OCK? Brawo dla kapituły,brawo !!! Ależ mi kultura!!!

  9. Rząd zbuduje elektrownię atomową na działce – tak przypadkowo – należącej do Daniela Obajtka. Eh, rzygać się chce. Cholerni złodzieje!!!

  10. Strefa aktywnosci gospodarczej jest po drugiej stronie miasta i caly czas sie tam rozwija. A co do ul. Ostatni etap, pomysl bylby dobry gdyby nie….to co zawsze…sasiedztwo bylego obozu…kiedys byla tam dzialka do sprzedania, calkiem tanio, ale nie wolno bylo na niej nic postawic…

  11. „Najlepiej dostać posadę w spółkach Skarbu Państwa – dla 66 osób blisko związanych z partią rządzącą był to sposób na zostanie milionerami. W sumie 122 „ludzi dobrej zmiany” zainkasowało aż 267 mln zł, zasiadając w spółkach, nad którymi kontrolę ma rząd.”

    Macie pisiory ochotę na jeszcze? Bo tak można długo wymieniać.

  12. Dokładnie tak, p. Plinta proponuje ewentualnie, aby miasto Oświęcim obok elektrowni atomowej uruchomiło kopalnię węgla kamiennego w Przeciszowie.
    To wszystko moi Kochani pis wam przed wyborami solennie obieca. A gdy pisowiec zostanie prezydentem Oświęcimia to i elektrownię i kopalnię wam zbuduje. A może nawet jakąś fabrykę podzespołów dla miliona samochodów elektrycznych. Oraz takie nieduże lotnisko zapasowe dla CPK.

  13. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem intencje autora. Czyżby samorząd według niego miał się wziąć za budowę elektrowni atomowej?

  14. A dlaczego Chwierut nie aplikować o pieniądze w konkursie ministra Czarnka pt. „Program Wsparcia Edukacji”? Zwycięzcami okazały się (tym razem tylko 10 milionów, ale zawsze to coś) następujące podmioty: Archidiecezja Lubelska, Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Rada Szkół Katolickich, Fundacja Katolicka Inicjatywa Berit, Fundacja na rzecz Szkół Katolickich (trzy projekty), Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich (dwa projekty),
    Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, Prowincja Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Więc dlaczego Chwierut nie postarał się i nie złożył wniosku? Czyżby był zmęczony?
    Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej,
    Salezjańska Organizacji Sportowa RP,
    Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży,
    Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Przemiana Azalia”,
    Polska Prowincja Zakonu Pijarów (dwa projekty),
    Centrum Oświatowo-Dydaktyczne Diecezji Ełckiej – otrzymała 100 tys. złotych na zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, chociaż sama organizacja nie ma nawet prawidłowo działającej strony internetowej.

  15. Kiedyś PiS próbował walczyć z niesprawiedliwością społeczną i pazernością rządzących. Dziś wartości sięgnęły bruku. Jesteście tacy sami!

  16. A dlaczego Chwierut nie aplikował w wielkim konkursie Lasów Państwowych (obsadzonych zgodnie z logiką podziału łupów przez ludzi Ziobry) pt. „Drewno jest z lasu”? Na swojej stronie internetowej „Lasy” informowały, że konkurs skierowany jest do „organizacji pozarządowych, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, samorządów i ich jednostek organizacyjnych i parafii”. Co prawda okazało się, że spośród 118 zwycięzców właśnie 100 to parafie i organizacje katolickie, które zgarnęły prawie 100 milionów złotych, ale przecież Chwierut mógł próbować, no nie?

  17. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Rubinkowo” w Toruniu podjął decyzję o podwyższeniu opłat za ciepło. Mieszkańcy spółdzielni zapłacą wyższe rachunki po podłączeniu Geotermii Toruń ojca Tadeusza Rydzyka do miejskiej sieci ciepłowniczej. Prezes URE zatwierdził nową taryfę. „Opłata stała za ciepło z Geotermii Toruń jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń” – wyjaśnia spółdzielnia.
    „Według taryfy opłaty za ciepło z Geotermii Toruń wynoszą: opłata stała 54 632,28 zł/MW/m-c, czyli jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ, czyli jest o 64 proc. wyższa stosunku do cen PGE Toruń” – czytamy w piątkowym komunikacie spółdzielni.
    I dlatego w Oświęcimiu, gdy pis przejmie w mieście władzę i powstanie polsko patriotyczna elektrownia atomowa, ceny prądu wzrosną mniej więcej o tyle samo.

  18. Skoro jest tak dobrze w pisowskim państwie, to dlaczego niektóre samorządy muszą wypuszczać obligacje by mieć na pensje dla nauczycieli. Olkusz, który jest bogatym miastem musi na noc wyłączać oświetlenie ulic by budżet miasta się nie rozsypał. I tak można podawać przykłady dobroci pisowskiej w nieskończoność. Tylko dlaczego pisowcy nie chcą oddać samorządom pieniędzy, które w ramach podatków miały trafić do kasy miejskiej? To nie są pieniądze pisowców tylko mieszkańców. PiS nie ma własnych pieniędzy i żadnej łaski nie robi, że cześć podatków oddaje samorządom. Mniej kasy dla Rydzyka, a pieniądze na żłobek się znajdą.

  19. Cena mleka to pokłosie Tuska ,merkel i ich polityki .Nigdy więcej popaprańców,chwała UKRAINIE!!!!!!!

  20. Masz całkowitą rację ,ludzie nie powinni płacić podatków w Oświęcimiu,tyłków miejscu gdzie pracują.

  21. Chwierut jako, że pochodzi ze wsi to i nie myśli w kategoriach miejskich. Zamiast rozbudowywać strefy aktywności gospodarczej, tym razem przy ul. Ostatni Etap. Doprowadzić tam drogę, która bardzo ładnie połączyłaby się z nową obwodnicą, podciągnąć media itd to postawił na parki i zieleń. Brak przygotowanych nowych terenów inwestycyjnych jest powodem dla którego w mieście nie powstają nowe miejsca pracy, przedsiębiorcy nie odprowadzają nowych podatków, a miejska kasa świeci pustką. Jeszcze długo po Chwierucie będziemy spłacać jego długi zaciągnięte na miejskie parki i parkingi dla deweloperów, zamiast cieszyć się rosnącymi wpływami podatkowymi i miejscami pracy od nowopowstalych przedsiębiorstw nowych technologii. Chwierut szedł do wyborów z hasłem ” Oświęcim Smart City”, a skończyło się na wykręcaniu żarówek w Urzędzie Miasta żeby oszczędzić na spłatę kredytów. Czy przez te 10 lat rządów PO i Chwieruta Oświęcim stał się smart city? Wątpliwe. Budynki użyteczności publicznej nie remontowane od poprzedniej epoki, likwidacja kasy w Urzędzie Miasta, brak udogodnień dla niepełnosprawnych i osób starszych. Żadna inwestycja Chwieruta i PO nie posunęła Oświęcimia ani o krok w kierunku smart city. Oświęcim zmarnował dekadę prosperity i nie przygotował się na drugą rewolucję przemysłową. Zaprzepaszczono miliony złotych w inwestycje pod publiczkę, zamiast budowania samowystarczalnego Miasta. Które podatkami z nowopowstalych przedsiębiorstw nie dość że splaciłoby zaciągnięte długi, ale mogłoby obejść się bez pieniędzy z rządu centralnego. Mam nadzieję, że następnym razem przy urnach ludzie pomyślą zanim oddadzą głos na marionetki swoich partii. Zarówno z PO jak i PiSu. Samorząd nie jest miejscem, aby takie osoby prowadziły wojenki polsko-polskie kosztem mieszkańców. Prezydent ma przede wszystkim myśleć o rozwoju miasta, a nie jak przypodobać się szefowi partii.

  22. Nie jestem ani za Pis ani za PO, ale jak miasta nie stać na przedszkole, a stać na budowę parkingu na bulwarach to sobie zadaje pytanie, gdzie tu są priorytety.

  23. Szanowni Państwo, wszystkie te felietony łączy jedna wspólna cecha : brak pomysłu na przyszłość miasta . No może z wyjątkiem „dzieła ” pana Plinty. Atom. tak, to jest to ! A może lot na księżyc wraz z budową tam miejskiej bazy. Czemu nie , panie Plinta?

  24. No właśnie trollu, kto rządzi? Bo mi się wydawało, że jednak Kaczyński. Który łupie samorządy ile wlezie, a potem część złupionych pieniędzy rozdaje przede wszystkim swoim. Poprzez „polski ład” Oświęcim stracił 14 milionów złotych, prawie drugie tyle będzie musiał dodatkowo wydać na ogrzewanie, prąd i gaz dla szkół i jednostek miejskich. W ten sposób realny budżet – panie Plinta – na inwestycje znacznie się skurczył?
    Proponujesz pan, aby Oświęcim wybudował sobie własna elektrownie atomową. Świetnie. Cudownie. Masz pan jeszcze inne takie genialne pomysły?

  25. Boże, ta komusza mentalność u fanów PO… a kto rządzi ośle jeden? PiS czy PO?

  26. W pełni sie z Panem zgadzam. Chwierut to dla Oświecimian postać typowego POwczyka,wykonującego polecenia Sowy dla partyjnych celów zaprzańców Tuska Czyli-,, czym gorzej,to dla nich lepiej”!

  27. Mieszkaniec to ewidentnie jakiś drugoplanowy aktor z PiSu, którego zjada ambicja. PiS zostanie zdmuchnięty ze sceny politycznej nie przez Brukselę, straj kobiety czy KOD i opozycje, ale przez wewnętrzne partyjne wojenki.

  28. Widzę Panie Plinta, że zacząłeś kampanię. Przewoźnik się zapłacze bo nie będzie miał mu już kto pisać tekstów. Pan jest jak kameleon, skaczesz z kwiatka na kwiatek, co Ci Gibasowa obiecała… następny kreuje się na „lidera” pisuaru. Widzę, że kampanię negatywną przenosicie oficjalnie do mediów, przestaliście się ukrywać, Ty , Przewoźnik i Łozińskim, jako kurier i zmęczony…… dno i rynsztok. Potraficie pluć, a zero konkretów. Co załatwiliście dla Oświęcimia, nic widzicie czubek własnego nosa. Jeżeli rzeczywiście zależałoby wam na dobru Oświęcimia to partyjny interes poszedłby na drugi plan… ale co tu wymagać od takich ……, wiem, wiem…. kaczka Kmita i naczelna województwa zmiotła by was w otchłań. Ale nic , dawajcie więcej negatywnej, więcej, więcej…. powinniście się zastosować, z władzami Marszałkowskiego i Nowogrodzkiej do swojej nazwy PiS….. Przeprosić i Spi…………

  29. @Widz
    a ja polecam ci przestudiowanie danych na temat ilości mieszkańców w ostatnich latach, się zdziwisz…

  30. To prawda, Chwierut odrzuca wnioski o dotacje do węgla. Mój brat grzeje tylko węglem i dostał odmowę. Odwołał się. Czekamy.

  31. Popatrzmy Oświęcim niestety po marazm ,zadłużenie i uwaga tną ludziom dotacje do węgla chwierut, Bojarski ,Stachura !

  32. „Popatrzmy jak dziś wygląda Zator, zerknijmy ile się dzieje inwestycyjnie w Wadowicach..”
    Czy to jest dobre porównanie?

    ZATOR – burmistrz Pis Biernat, dotację rządowe, Parki Rozrywki, turyści – stąd te pieniądze
    WADOWICE – dotacje rządowe, poseł Kaczyński…Filip, z tym że tu nie wiem dlaczego nie wykorzystali napływu turystów związanych z JP II a to był magnes

  33. Kurde, ale nam w tym grajdołku obrodziło publicystami. Może ranking i ocena poszczególnych autorów?
    1. Maciej Klima
    2. Waldemar Łoziński
    3. Paweł Plinta
    4. Jakub Przewoźnik
    Wpisujecie miasta:)

Send this to a friend