Informacje

PUBLICYSTYKA. Kolejna zmarnowana szansa dla Oświęcimia

Dawno, dawno temu, bo w lipcu 2019 roku w swojej interpelacji pytałem prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, czy Miasto Oświęcim rozważa możliwość włączenia się we współorganizację Igrzysk Europejskich 2023. Liczyłem, że Pan prezydent zainteresuje się tym tematem i wykona przynajmniej z dwa telefony do prezydenta Krakowa, czy do Marszałka Województwa Małopolskiego. Podkreślałem w piśmie, że Igrzyska Europejskie będą z pewnością szansą na rozwój i promocję regionu. Wszyscy wiemy, że Oświęcim sportem stoi. A Miasto posiada już nowoczesną krytą pływalnię oraz halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 8. Cóż, 15 lipca 2019 roku otrzymałem od Pana Janusza Chwieruta lakoniczną odpowiedź, w której pisze, że „ewentualny udział Miasta Oświęcim we współorganizacji ww. wydarzenia oraz kwalifikacja obiektów sportowych będą rozpatrywane dopiero po otrzymaniu stosownego pisma”. Jakiego pisma? Od kogo miało wpłynąć to pismo? Czy dobry gospodarz – skuteczny prezydent potrzebuje zawsze pism i zaproszeń?

Dziś mamy 14 stycznia 2022 roku. Dziś nikt z władz samorządowych nie czeka na zaproszenia i to jeszcze nie wiadomo za bardzo od kogo. Samorządowcy Małopolski i Krakowa z pewnością już dawno zdiagnozowali szanse jakie daje im organizacja Igrzysk Europejskich w 2023 roku. A Janusz Chwierut, czeka na pismo i zaproszenie…

Wspomnę tylko, że Igrzyska Europejskie to 24 dyscypliny sportowe i 4 pokazowe, wiele dyscyplin które będzie miało rangę kwalifikacji olimpijskich oraz mistrzostw Europy. A co najważniejsze – to ogromne inwestycje w Krakowie, Tarnowie, Krynicy-Zdroju i Zakopanem. Gdzie Oświęcim zarządzany przez Janusza Chwieruta i jego kolegów z PO w Radzie Miasta? Czeka na pismo i zaproszenie…

Blog to z pewnością nie miejsce do pisania długich, naukowych wywodów na temat szans jakie daje organizacja tak dużej, międzynarodowej imprezy sportowej. Wspomnę tylko, że organizacja Igrzysk Europejskich przyniesie poprawę infrastruktury – zarówno tej drogowej jak i sportowej. Z kolei próba wygenerowania międzynarodowego medialnego zainteresowania wokół wydarzenia może doprowadzić do zwiększenia korzyści ekonomicznych dla mieszkańców całego regionu poprzez utrzymanie zainteresowania turystycznego w ciągu kolejnych miesięcy po zakończeniu wydarzenia. OK! A gdzie Oświęcim Janusza Chwieruta? Czeka na pismo i zaproszenie…

Prezydent Janusz Chwierut czeka na zaproszenie, a wiadomo już, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Sam Kraków otrzyma od rządu 350 mln złotych na realizację inwestycji infrastrukturalnych oraz 150 mln zł na zadania sportowe. A co w innych miastach Małopolski? Tarnów przebuduje obiekty Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz wybuduje piaskowe boiska treningowe. Krynica-Zdrój wyremontuje Halę Lodową, a Zakopane wybuduje infrastrukturę BMX. A gdzie Oświęcim, który ma tak długą historię sportu? Janusz Chwierut czeka na pismo i zaproszenie…

Tymczasem koledzy Pana Chwieruta, samorządowcy z Krakowa, Tarnowa, Krynicy-Zdroju, czy Zakopanego nie czekali na zaproszenia i ukłony. Działali, rozmawiali, spotykali się, a teraz będą mieć w swoich miastach Igrzyska Europejskie w 2023 roku. Brawo! Będą mieć przede wszystkim nowe obiekty sportowe i infrastrukturalne sfinansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Tak powinni pracować prawdziwi samorządowcy.

Szok! Pan prezydent Janusz Chwierut, czekając na zaproszenie przynamniej od 2019 roku, po raz kolejny zmarnował ogromną szansę dla naszego miasta. Przecież wiemy, że dla mieszkańców Oświęcimia sport zawsze stanowił ważną dziedzinę życia. W Oświęcimiu nikt by nie gdybał i zastanawiał się, czy warto wejść w tak dużą sportową imprezę! A nasz włodarz, przedstawiający się jako dobry gospodarz – skuteczny prezydent, marnuje tak ogromną szansę dla miasta… Z punktu widzenia Oświęcimia ważny mógł być wątek sportowy imprezy, ale jeszcze ważniejszy mógł być wątek pozasportowy – ten inwestycyjny. Mogła być nowa hala lodowa, nowa hala sportowa, nowe boiska, nowe drogi, nowe chodniki, nowe parkingi… Ale niestety. Prezydent naszego miasta nie zrobił nic, czekając na pismo i zaproszenie…

Jakub Przewoźnik

Poprzedni artykułNastępny artykuł

49 komentarzy

 1. A dlaczego działaczy lokalnego PiS-u zabrakło przed świętami na opłatku na oświęcimskim rynku? Prezydent miasta był, wicestarosta był, proboszczowie też a radni PiS co w tym czasie robili? To nie ich impreza? Żenada. Przecież oni reprezentują ponoć wartości chrześcijańskie. Miasto się rozwija, budownictwo kwitnie a lokalny PiS tylko sieje ferment, głosuje przeciw budżetowi… po co nam tacy radni?

 2. Kiedy autor pisma nieco się zestarzeje, powinien zauważyć, że są potrzeby daleko ważniejsze niż sport.

 3. PiS jedną ręką daje, a drugą zabiera. W lutym emerytom podniosą emeryturę o około 100 zł, ale z trzynastki zabiorą ponad 200 zł, bo podwyżce można się załapać do drugiego pułapu. Nieważne, że przekroczenie jest o parę złotych. Nie ogarniam tego. Może Pan Przewoźnik to wyjaśni?

 4. @wredny

  Nie myl Igrzysk olimpijskich z igrzyskami europejskimi. Różnica jest zasadnicza. Nie ta liga.
  Tu chodzi o igrzyska europejskie. Mało znaną imprezę niszowych sportów. O ile to nie problem to popytaj wśród znajomych czybktokolwiek z słyszał o IE. Szczerze? Nie sądzę.

 5. „zniesmaczony buractwem” – masz jakieś argumenty, czy jesteś tylko zwykłym pisowskim trollem?

 6. Ogólnie rzecz biorąc IO w Polsce to jakieś nieporozumienie. Najpierw zapytajcie społeczeństwo czy chce zbiednieć przez ich organizowanie a później się ustosunkujcie do ich woli i uszanujcie ją.

 7. Na sam koniec @przytomny,to przyjadą Budka z Sową i zostana wygwizdani przez POwskie bojówki KOD-u tak jak przedwczoraj w Jaworznie!

 8. Impreza otwarcia igrzysk ma się odbyć na stadionie Wisły. Już to widzę: wielka inscenizacja historii Polski z masowym udziałem grup rekonstrukcyjnych i żołnierzy WOT: od bitwy pod Cedynią z Niemcami, poprzez bitwę pod Grunwaldem z Niemcami, bitwę pod Warszawą (brudni i zarośnięci bolszewicy uciekają przed księdzem Skorupką), krótki epizod Września 39′ przy dźwiękach żałobnej muzyki (jak Zachód zdradził Polskę), zwycięstwo nad Niemcami w Powstaniu Warszawskim przy niestety zrujnowaniu miasta (jak to Niemcy nie chcą płacić odszkodowań) i wyklęci. A na koniec zamach smoleński.
  Telewizja Polska będzie to wszystko transmitować na cały świat.

 9. Miejscem igrzysk ma być Kraków, bo Majchrowski liczył na deszcz pieniędzy z Warszawy. Przedstawił więc listę oczekiwań: rozbudowę al. 29 Listopada, ul. Królowej Jadwigi, modernizacji ok 100 mniejszych dróg oraz chodników, torowisk tramwajowych, budowę ścieżek rowerowych, zakup 60 tramwajów, itd. Rząd początkowo mówił: nie ma problemu, chcecie ponad miliard – dostaniecie ponad miliard. Skąd? No pewnie jak zwykle – dodrukowanych. Teraz jednak rząd połapał się wreszcie, że nieprzytomne drukowanie pieniędzy powoduje inflację (a lud drożyzny w sklepach nie lubi), więc zaczął oszczędzać. Zamiast o „ponad miliardzie” nieprzyjemnie zaskoczony Majchrowski usłyszał tylko o 1/3 tej sumy dotacji. Zamiast więc zyskać – Kraków będzie musiał do tej imprezy dopłacić.
  Jak na razie ustalono wstępnie listę dyscyplin do rozegrania: ma być tanio, więc dyscypliny to będą niszowe, przy których raczej nie można liczyć na tłumy polskich kibiców, nie mówiąc już o zagranicznych: badminton, gimnastyka, judo, kajakarstwo (sprint i slalom), kolarstwo górskie, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, rugby (drużyny siedmioosobowe), siatkówka plażowa, wspinaczka sportowa i ping-pong, poza tym dyscypliny o których pierwsze słyszę: Muaythai i Teqball.

 10. Pomysł igrzysk europejskich to wał kilku działaczy MKOL-u, którzy chcieli na tym po prostu nieźle zarobić. Najpierw zgłosił się Azerbejdżan, którego autokratyczny reżim miał nadzieje, że organizacja takich igrzysk przyniesie mu „ocieplenie wizerunku”. Tamtejszy dyktator Ilham Alijew jest po tatusiu prezydentem już 20 lat. Ma dochody z ropy, kontrolę nad wojskiem i policją i trzyma społeczeństwo za twarz. Igrzyska się odbyły, Alijew wydał na nie coś z miliard, znani sportowcy – nie przyjechali, zainteresowanie mediów okazało się żadne. Potem igrzyska organizowała Białoruś. Różnica była taka, że reżim Łukaszenki wydał na nie o połowę mniej pieniędzy. Efekt był – taki sam. I tu i tu kasa popłynęła strumieniem do kieszeni sprytnych działaczy MKOL Teraz te głupie igrzyska organizuje Polska. Tutejszy reżim Kaczyńskiego też ma zamiar je wykorzystać do „ocieplenia wizerunku” oraz chce pokazać, że jak Tusk zrobił mistrzostwa Europy w piłce kopanej, to patriotyczny pis też zrobi „masową” imprezę sportową.

 11. @wujek dobra rada

  Na szczęście IE zajmuje się nie Mucha lecz Sasin, który znany jest m.in. z organizacji wyborów, które sie nie odbyły (a kosztowały 70 baniek…)

 12. NIK: Mucha nie miała prawa wydać 6 mln zł na koncert Madonny. Tak-ta Mucha,która razem z Tuskiem wokół Stadionu biegała dla PO-kazu.

 13. @wujek dobra rada

  No tak…
  Można. Tylko czy trzeba? Igrzyska Europejskie to niszowa impreza o niewielkim prestiżu. „… Okazało się, że na IE z państwowego budżetu mozną dostać już tylko 350 mln. (na początku to był miliard…) Chaos informacyjny wokół negocjacji w ostatnich dniach narasta. Media donoszą, że niektóre z inwestycji w ramach wsparcia IE mogłyby być wsparte w ramach „Polskiego Ładu”, całość dotacji wyniosłaby około 500 mln złotych, a magistrat musiałby dopłacić 100 mln z własnej kieszeni. Krytycy pomysłu organizacji imprezy podnoszą więc alarm, że Igrzyska mogą nie tylko się nie opłacić, ale nawet nie zwrócić… ”

  Przy okazji należy wspomnieć o pandemii i inflacji. Obie są faktem. Tu i teraz. Fakty nie podlegają dyskusji. Chleba – nie Igrzysk…

 14. „Krakowscy radni odrzucili w środę projekt uchwały zobowiązującej prezydenta Jacka Majchrowskiego do podjęcia niezwłocznych kroków dotyczących wycofania miasta z organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Obywatelską projekt złożył komitet „Mieszkańcy przeciw igrzyskom”.Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, to już chyba może się z nimi pożegnać. Są już bardzo małe szanse, że Kraków wycofa się z Igrzysk Europejskich 2023. To, że nie można już tego zrobić, zapowiedział na antenie Radia Kraków prezydent Jacek Majchrowski. Mimo że wciąż nie ma podpisanych odpowiednich dokumentów, a lista inwestycji, które ma sfinansować rząd, topnieje z dnia na dzień.”

 15. Żadna instytucja nie da środków belkowych na zadanie które jest niezgodne z założeniem, a więc czytaj olimpiada letnia a hala zimowa.

  Za chwilę zacznie się szczekanie że może być widowiskowa, ale na co nam taka? Na 3-4 tys miejsc? To kto tu będzie występował? Czuba Zenek albo prezes ..

  Pomijam utrzymanie takiej hali widowiskowej w późniejszym czasie.
  No i znów byłby temat do interpelacji o słuszność hali…..

  Klasyka

 16. „Przeciwko pomysłowi zbudowania na letnie igrzyska w Oświęcimiu hali lodowej są tylko oderwane od rzeczywistości elity”.

 17. @drogowiec

  No staaary, słyszysz glosy w swojej głowie???

  Z kim jeszcze rozmawiasz?

 18. @Piot

  A gdzie polityczną przynależność powinien zostawić radny Przewoźnik???

 19. Oprócz braku inicjatywy to z pewnością jest ogromna bariera psychologiczna przed rozmawianiem z przeciwnikiem politycznym. Prezydent pomylił zarządzanie miastem z działalnością (walką) polityczną. Miał szanse kontynuować misję polityczną jako poseł. Prezydent miasta powinien zostawić przynależność partyjną na mankiecie jak to deklarował na bilbordach.

 20. @Ciekawski

  Czuję się jak bym rozmawiał z samym PJCh. Ta sama lotność umysłu 🤣🤣

  Dobrego weekendu. Odpocznij od komputera.⛷

 21. 95 proc. Polaków zna się na skokach narciarskich
  90 proc. Polaków zna się na medycynie
  70 proc. Oświęcimian zna się na igrzyskach europejskich i budową hal i ich wykorzystaniem przez cały rok

  Sami eksperci w tym państwie. Europa może się od nas uczyć.

 22. @drogowiec

  Niech zgadnę – chciałbyś lepić bałwana latem?
  Do tego potrzebujesz letniej hali lodowej? 😛
  Może również całoroczny stok narciarski?

 23. „… Powiedzmy wprost – organizacja Igrzysk Europejskich w Krakowie jest niepotrzebnym wydatkiem. Straci Skarb Państwa, a województwo i Kraków zyskają niewiele. Racjonalna wydaje się więc oczywiście decyzja o rezygnacji z tej imprezy. Jednak doskonale wiemy, że to się nie wydarzy. W 2023 r. czeka nas polityczny spektakl transmitowany przez telewizję publiczną (problematyczny w tym kontekście wydaje się konflikt na linii TVP-Discovery, który może spowodować brak transmisji wydarzenia w Eurosporcie, co będzie klęską organizatorów)… „

 24. @Przytomny

  Jeszcze raz powoli i dużymi literami. Słyszał o halach W-I-E-L-O-F-U-N-K-C-Y-J-N-Y-C-H ?

 25. Chociaż może ci się uda. Osobą odpowiedzialną za organizację igrzysk europejskich w Krakowie jest minister Sasin. Więc biorąc to pod uwagę – kto wie?

 26. Drogowcu – złóż wniosek na budowę hali do gry w hokeja na lodzie – na letnie igrzyska. Albo na stadion z boiskiem do gry w piłkę plażową – na igrzyska zimowe. Spróbuj. Na pewno zostanie pozytywnie rozpatrzony.
  Masz jeszcze jakieś równie głupie pomysły?

 27. @igor. Przecież Oświęcim słynie z Auschwitz ,więc o co ci chodzi? Czyżby nazwa została zastrzeżona?

 28. ht+tps://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/czy-kominki-w-polsce-nadal-powinny-byc-dozwolone,343143.html
  No to dodam, że będziemy trzecim miastem na świecie, gdzie nie będzie można palić w kominkach nawet z dyrektywą eco. Gwoli uczciwości, zawdzięczamy to bezmózgom w mieście, jak i dziumdziom z województwa. Ale licząc na wiedzę o meritum problemu w tym gremium, to śmiech na sali.

 29. @jaro
  Co prawda to prawda. Weźmy np. gumofilca. To jest zresztą fenomen, że wszystkie stołki w Osw obsiadły miernoty bez kwalifikacji z okolicznych wsi i miasteczek. Za komuny to się nazywało awans społeczny 😉

 30. Za każdym razem, kiedy czytam te komentarze przeraża mnie ilość bezmózgowców jacy ostali się jeszcze w mieście albo do niego przybyli.

 31. Oświęcim najwięcej skorzystałby gdyby cały ten przewożnik wraz z pochlebcami wyniósł sie stęd. Pisiory nie są w stanie pojąć, że miasto bez pisu radzi sobie lepiej niż porażone pisem państwo !

  „Auschwitz Birkenau” twoja wizytowka to szczyzyt debilizmu.

 32. Co mogą wiedzieć nasi włodarze o potrzebach mieszkańców skoro nie mieszkają w mieście? Nic !!! robia tylko coś pod głosy wyborcze. Prezydenta na ulicy nie zobaczysz . Mieszkańców miasta ma gdzieś. Jest obecny tylko w wiesciach z ratusza i na mitingach rynkowych np. z Rafałkiem jak jest coś anty pis.

 33. @Przytomny
  Chwilowa utrata przytomności ? Słyszał o halach wielofunkcyjnych ?

 34. „Mogła być nowa hala lodowa” – puk, puk w łepetynkę, panie radny. Przecież to mają być zdaje się letnie igrzyska?

 35. Jeśli nawet Kraków nie będzie chciał zrobić tych igrzysk i jeżeli nawet nie będzie gwarancji rządowych pieniędzy na dofinansowanie, to Chwierut powinien nam je sam zorganizować. Sam wyjść z taką inicjatywą. I to nie tylko takie europejskie, ale od razu letnie igrzyska olimpijskie. Czy Chwierut zaproponował już kandydaturę Oświęcimia na gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2028 roku? Nie? No można się było tego po nim spodziewać, zmęczonym chłopie ze wsi.

 36. A może ktos mi napisze ile kosztuje utrzymanie pustego przez pół roku nowego placu zabaw? Ogrodzonego, oswietlonego a jak jest zamknięty to żeby przejść z Tysiaclecia na Dąbrowskiego to trzeba dymać z buta ze 2 kilosy!!!

 37. Będąc sprytnym można było wykorzystać debilne zaangażowanie Polski w organizację tej idiotycznej imprezy. Będąc sprytnym…, tzn. aplikując o włączenie Oświęcimia do współorganizacji i zdobywając pieniądze na sensowne i przyszłościowe inwestycje, tak w infrastrukturę użytkową, jak i sportową. Broń boże w obiekty, na których utrzymanie nie będzie stać miasta, bądź pozbawione sensownego wykorzystania.

  Możliwe, że dałoby się w ten sposób pozyskać fundusze na remont hali lodowej, o której ostatnio wspominał p. Prezydent. Teraz będzie to znacznei trudniejsze.

  Szukając odpowiedzi na pasywną postawę naszego włodarza w tej sprawie, być może nastąpiła refleksja, której i ja uległem, tzn. to nie może się zdarzyć, polski rząd nie zaangażuje się w organizację kompletnie niszowej imprezy, która do tej pory odbyła się w jakichś półazjatyckich satrapiach. Ale nie, nasz rząd narodowy jet zdolny do wielu idiotyzmów, do tego również. W tej sytuacji należałoby być sprytnym…

 38. „Inna sprawa po co budować coś co nie będzie w pełni wykorzystywane”.
  Racja. Weźmy takie Park&Ride.

 39. Z tego co wiem Kraków ma zabezpieczone pieniądze od rządu na organizację. Czy Pan Przewoźnik wyszedł z inicjatywą pomocy przy uzyskaniu potrzebnych pieniędzy? Z tego co wiem to dzięki PiS-owi Oświęcim przez podatek kolejowy stracił trochę kasy. Inna sprawa po co budować coś co nie będzie w pełni wykorzystywane, a koszty utrzymania będą wysokie. Gaz, prąd i takie tam.

 40. Nie ma to jak porównywać olimpiadę zimową z igrzyskami europejskimi. 90 proc nawet nie wie co to jest i wielkie halo PiS że Oświęcim w to nie wchodzi.

  Jakby weszli to pytam pana przewoźnika w jakiej dyscyplinie letniej byłaby rywalizacja w Oświęcimiu? W grę wchodzi tylko wykorzystanie hali lodowej na np siatkówke ale małe trybuny no i stan naszej hali.
  Pewnie ktoś powie że przecież Kraków dostał kilkaset milionów ale przecież na naszą hake trzeba ponad 100 mln i remontu nie da się zrobić w rok jak myślą pewnie niektórzy radni….

  A znając tego pana radnego jakby Oświęcim wyszedł do gry to później byłaby interpelacja o niegospodarność…
  Pomijam sprawy Covid i ograniczenia z tym związane…..

 41. Nie wchodząc w dyskusję czy IE mają sens (bo to odrębny temat) i nie wchodząc w podziały polityczne (bo większość z wymienionych miast jest rządzona przez PO – więc o żadnej polaryzacji politycznej nie ma tu mowy) ten przykład dobrze ilustruje pewien rys charakterologiczny PJCh. To jest człowiek wychowany na wsi, ukształtowany przez środowisko wiejskie i mający wiejskie aspiracje. Zresztą trafnie ktoś zauważył, że wiejskość jest nawet zakodowana w jego sloganie wyborczym „dobry gospodarz”. On się wszystkiego co miejskie i „wielkoświatowe” po prostu boi i wstydzi (czymże była ucieczka z posady posła na może mniej eksponowane ale za to „swojskie” stanowisko administratora Oświęcimia ?). To nie jest człowiek, o mentalności wizjonera, prekursora czy człowiek przecierający dla Oświęcimia nowe ścieżki. Bliższa jest mu chłopska filozofia „nie wychylania się” i stania lojalnie „u boku”.

 42. Przypominacie sobie Państwo jak p. Chwierut „biegał” za p. Muchą gdy była ministrem sportu. Przecież wtedy w Oświęcimiu miała być olimpiada zimowa. Wtedy Oswiecim było stać na tor saneczkowy i bobslejowy? Przypomnijcie to sobie 😃

 43. Nie są mi znane motywy decyzji Pana Prezydenta Janusza Chwieruta. Jeśli po rzeczowej analizie przedsięwzięcia świadomie uznał, że nie należy się w nie angażować – to gratuluję trafnego wyboru. Jeśli za brakiem zaangażowania stoi cokolwiek innego – też gratuluję, szczęścia.

  Dlaczego? Zainteresowanych odsyłam do tekstu Pana Jakuba Kucharczuka „Igrzyska Europejskie w Krakowie? Marnowanie pieniędzy na podrzędną imprezę.” zamieszczonego na portalu Klubu Jagiellońskiego.

  Przytoczę tylko fragment, w którym autor cytuje słowa Posłanki partii Razem Pani Darii Gosek-Popiołek „Łączy nas niezgoda na pewien model polityki, którego symbolem są igrzyska europejskie. Nie zgadzamy się na brak debaty publicznej, na brak przejrzystości i transparentności, na krótkowzroczną politykę, w której IE mają zastąpić inwestycje w jakość życia, inwestowanie w zieleń i walkę z katastrofą klimatyczną. Dlatego w imieniu naszym i mieszkańców chcemy powiedzieć »nie« igrzyskom”.

  Jeśli pominąć mityczną walkę z „katastrofą klimatyczną”, to z resztą wypowiedzi – w kontekście igrzysk europejskich – nie sposób się nie zgodzić.

 44. Przeglądam listę dyscyplin igrzysk i nie bardzo widzę potencjał na organizację zawodów o europejskiej skali w Oświęcimiu. Hala lodowa? niecałe 3 tysiące miejsc, basen? Boiska Mosir? hala przyszkolna? Może mniej gadania tym razem. Każdy z tych obiektów wymagałby ogromnej przebudowy z powiększeniem obiektu. Przebudowy, która musiałaby się zacząć nie w styczniu 2022 tylko kilka lat do tyłu. I co potem? Będziemy rozbierać te obiekty, jak Portugalia i Grecja po swoich imprezach? Rozbierać, bo nie będzie chętnego do utrzymania ich przez następne 50 lat?
  Brawo panie Jakubie, trzeba punktować władze, ale też trzeba widzieć swoje miejsce w szeregu. Oświęcimia nie stać na to.

 45. Dla wiernego Tuskowi POwca liczy się tylko to,co mu z Sejmu Sowa podeśle do wykonania.I to w zasadzie wszystko ,a kasa co miesiąc na koncie jak znalazł i samo POchwały w debilnych ,,Wieściach z Ratusza”

Send this to a friend