Informacje

PUBLICYSTYKA. Bronię panią radną Martę Babiuch

Niedawno pani radna Marta Babiuch złożyła wniosek do prezydenta miasta w sprawie zainstalowania w kilku miejscach specjalnych ławek dla karmiących matek. Jej propozycja spotkała się z pewną wesołością i docinkami niektórych mieszkańców.

Propozycja została złożona oficjalną drogą i po pewnym czasie radna otrzymała odpowiedź podpisaną przez zastępcę prezydenta Krzysztofa Kanię, że pomysł zostanie zrealizowany w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Sam pomysł u niektórych wywołał wesołość, pojawiły się komentarze, że głównym beneficjentem będą różni pijaczkowie. Mieliby uzyskać potrzebny w libacjach mebel, co w przypadku zamkniętych parków o które pytała pani radna raczej nie wchodzi w grę-są monitorowane. Być może wszyscy odnoszą się do innych urządzeń małej architektury czasowo wykorzystywanych do celów spożywania trunków. Uważam, że taki hejt jest jednak niepotrzebny, bo może skłaniać innych do unikania zgłaszania różnych pomysłów.

Sam pomysł wyraża potrzeby pewnej konkretnej grupy mieszkańców, w tym wypadku matek małych dzieci. Promowane są zachowania jak szeroko rozumiana aktywność na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji taki mebel łatwo dostępny w razie potrzeby umieszczony w jakimś dyskretnym miejscu na pewno jest przydatny zarówno mamom jak i tatusiom, którzy muszą maluszki od czasu do czasu przewinąć. Pytanie pozostaje, czy taki postulat powinien być realizowany przez budżet miasta, gdzie łatwo go zrzucić z agendy w przypadku jakiś problemów finansowych. Wyjściem jest zorganizowanie budżetu obywatelskiego. Budżet ten jest od kilku lat wpisany w ustawę o samorządzie gminnym. Umożliwia przekazanie jakiegoś procenta wydatków do dyspozycji mieszkańców. Co ważne, zatwierdzone pomysły muszą być zrealizowane przez gminę. Wydaje się, że takie pomysły jak właśnie ten albo parki dla psów są miejscem idealnym wręcz do zgłaszania ich. Po przeprowadzeniu odpowiedniego głosowania można je z powodzeniem zrealizować. Myślę, że pora najwyższa aby taki bank pomysłów mieszkańców został uruchomiony. Polecam dyskusję na ten temat.
Zapraszam do dyskusji na facebook i twitter lub kontaktu mailowego.
Maciej Klima
Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. @ czytający w zbożu

  Z reguły staram się dopasować standard swoich wypowiedzi do rozmówcy. Nie dziw się więc…

  Twoim punktem wyjścia do dyskusji pod artykułami na tej stronie są błędne założenia. Wydaje Ci się, że jestem tym kimś kogo sobie uroiłeś i brniesz w to z zapałem godnym podziwu. To trochę tak jakbyś widział tą kupę na wentylatorze i jednocześnie z lubością zasiadał w zasięgu jego „wiatrów”…
  Mówiąc krótko – Ty zadajesz pytania niewłaściwej osobie w niewłaściwym miejscu (nie oczekuj, że „możni” tego miasta śledzą to forum).
  Jeśli chodzi o jakiekolwiek pytania to ja nie mam w zwyczaju odpowiadać na takie, ktore zawierają tezę (zwłaszcza w interniecie) Z reguly pytający zna wtedy odpowiedź (jeśli nie zna to na poczekaniu ją sobie sam wymyśla)

 2. Kolo niby z PiSu a broni laski z PO, jak żyć normalnie.

 3. Może pan już przestać udzielać się „społecznie”, albo przynajmniej pisać felietony

 4. A co z miejscami parkingowymi dla kolesi starosty przed starostwem Skoro ma plac za starostwem

 5. @masterkosa
  typowa dla ciebie, @ vel małpy i reszty, rzuć kupą w wentylator zawsze coś się przylepi, a kiedy pada pytanie o szczegóły zarzutów (kupy) zapada dręcząca cisza albo gwałtownie zmieniacie temat.
  no w sumie gratuluje „żetelności”

 6. Też przyłączam się do pytania p.Mieszkańca o ewentualne zasługi p. Klimy które pozwoliły by mu nosić miano społecznika . A zatem ?

 7. @czytajacy w zbożu

  Mój ty „Szerloku”. Zrób sobie przysługę i przestań kreować otaczającą Cię rzeczywistość tak jak chciałbyś aby wyglądała bo tracisz z nią powolutku kontakt.
  Mnie przecież też kiedyś nazywałeś „Markiem” (robiłeś to spod innego nicku – internet nie zapomina…).
  Odnoszę wrażenie, że każdy kto prezentuje odmienne niż Ty opinie staje się dla Ciebie „Markiem z poddasza”…
  Współczuję Ci szczerze.

 8. @masterkosa
  uderz w stół a nożyce się odezwą…
  jako zywo opisałeś swojego kumpla (po klawiaturze) niejakiego mareczka z poddasza, znanego też jak @ vel małpa vel at.

 9. @Zatroskany…

  Brak szacunku wobec innych (okazywany nader często przez sympatyków i polityków PiS). Bluzgi i pomawianie w przypadku braku argumentów. Dzielenie społeczeństwa na „My” i „Oni”…

  To wszystko stopniowo przeklada się na zmniejszenie liczebności elektoratu PiS.
  Może to tam powinieneś skierować swe troski?

 10. Mam pytanie do Autora…. otóż na tym propagandowym portalu często nazywa się Pana społecznikiem, tzn. Pan Plinta tak Pana przedstawia…. proszę o odpowiedź bo nie znam Pana zasług, w jaki sposób Pan działa społecznie, co Pan zrobił społecznie, w jakim okresie czasu… czy było to za darmo, itd. Wszyscy chętnie się dowiemy bo może mi coś umknęło.

 11. Czy troska o dobre imię pijaków to troska o żelazny elektorat PO?

 12. Panie Macieju, to trochę nieelegancko wykorzystywać cudze pomysły do promowania ugrupowania, z którym Pan sympatyzuje. Ponadto przypominam, że wniosek Pani radnej broni się sam. Odnoszę wrażenie, że czytał go Pan niezbyt uważnie.

  Prawie dałem się nabrać co do szczerości Pana intencji ale kiedy wspomniał Pan o budżecie obywatelskim wszystko stało się jasne. Czyż to nie temat ostatniego „video” radnych PiS?

  Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest wykroczeniem. Nie oznacza to jednak, że o popełniających je osobach należy się wypowiadać z pogardą.

  Od kiedy zaczął Pan publikować swoje „felietony” ich poziom stopniowo spada i jest nacechowany politycznie. Z każdym kolejnym wpisem oddala się Pan od realnych problemów mieszkańców. Zamiast tego coraz częściej kokietuje Pan lokalny PiS.

 13. Tego się nie da czytać… Pan Klima już dawno się dogadał z lokalnym PiSem… , chce żeby go uważano za wybitnego specjalistę od wszystkiego… A wiadomo jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego….

 14. Panie Klima, nie podoba mi się Pana ton komentarza dotyczący tego tematu. Już wyjaśniam co mi się nie podoba. Napisał Pan cyt. „że głównym beneficjentem będą różni pijaczkowie”. Pijaczkowie, jest to określenie bardzo poniżające tą grupę ludzi, chociaż samo w sobie jest prawdą. Ludzie ci są ludźmi chorymi, nieszczęśliwymi, niekiedy bezdomnymi, a w Pana tonie zionie nienawiść, lekceważenie, a nawet wykluczenie. Chciał Pan być cool, ale Panu nie wyszło. Aby Pan nigdy tego nie doświadczył co ci ludzie. Los bywa przewrotny, a fortuna kołem się toczy. Tym ludziom trzeba pomagać, a nie wyśmiewać. A sam pomysł ławek uważam za słaby. Myślę, że miejsca do tego rodzaju czynności jest dostateczna ilość i specjalnie tworzenie takich miejsc jest niepotrzebne. Oczywiście to jest tylko moje chłopskie zdanie. Najlepiej, żeby w tej sprawie zabrały głos same zainteresowane.

 15. cyt. „Mieliby uzyskać potrzebny w libacjach mebel, co w przypadku zamkniętych parków o które pytała pani radna raczej nie wchodzi w grę-są monitorowane.”
  Panie Klima – fałszywy wniosek oparty na fałszywych przesłankach. I całe rozumowanie w piach. Przykro mi.

Send this to a friend