Informacje

POWIAT. ZUS od poniedziałku przyjmie klientów

Od 4 maja 2020 r. przywracamy obsługę klientów w placówkach ZUS. U naszych pracowników będzie można m. in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„ZUS jako jeden z pierwszych urzędów podjął decyzję, aby ponownie otworzyć sale obsługi klientów. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla osób, które szukają wszelkich informacji np. na temat rent i emerytur lub o tym w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Otwarcie naszych sal odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W poniedziałki nasze placówki będą dostępne od godz. 8.00 do godz. 18.00” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zaznacza, że w placówkach ZUS nadal pozostaną skrzynki, do których można samodzielnie składać dokumenty, wnioski lub pisma.

Szefowa ZUS zachęca do zakładania profili na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i korzystania z usług elektronicznych. „Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu, czyli przez internet – za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również korzystając z pomocy pracownika ZUS, na salach obsługi klientów” – wskazuje.

Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. Za pomocą PUE można także złożyć wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.

Ważne bezpieczeństwo
Ze względu na bezpieczeństwo prosimy, aby odwiedzać placówki ZUS tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Takie osoby powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta (do czasu obowiązywania wytycznych rządowych). Obsługa w placówkach ZUS będzie realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na obsługę (minimum 1,5 metra między osobami). Klienci będą wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, przy którym możliwe jest załatwienie danej sprawy.

Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Osoby towarzyszące (za wyjątkiem osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnością, tłumaczy języka migowego, pełnomocników lub rodzica z dzieckiem) nie będą mogły podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną.

ZUS

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. @stefanB PUE – ZUS , o której mowa w artykule powyżej – to odrębna platforma Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

  2. Chodzi ci o ePUAP? To nie jest ZUS-owska platforma tylko ogólno krajowa platforma do kontaktu obywatel -urząd. Działa delikatnie mówiąc -tak sobie.
    Zawsze mnie zadziwia fakt że ludzie ,fachowcy , lekarze ,prawnicy,etc. pracujący w prywatnych firmach ,przy projektach państwowych nagle wykazują się daleko posuniętą niemocą skutkującą takimi efektami jak np. taki ePUAP.

  3. Na tym całym PUE niewiele można załatwić, a jeśli chodzi o zapytania poprzez tamtejszą skrzynkę wiadomości ( nielogicznie nazwaną Komunikaty) to można pisać a potem tygodniami czekać na odpowiedź i się nie doczekać.

  4. Haha a jakie środki bezpieczeństwa zapewnią pracownikom? Dadzą maseczki i 1,5 m? Tja naturalnie ze zaraz będzie rozwój zarażonych.

Send this to a friend