Informacje

OŚWIĘCIM. 229. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Już za kilka dni świętować będziemy Dzień Flagi RP oraz 229. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Co roku z tej okazji odbywały się liczne wydarzenia i akcje. Jednak, w obecnej sytuacji możliwości organizacji przedsięwzięć są znacznie ograniczone. Mimo to, Urząd Miasta Oświęcim przygotował kilka propozycji do udziału w których serdecznie zapraszamy ale oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

W Oświęcimiu w dniu 3 maja odbędzie się:
a) o godzinie 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę zamówiona przez Prezydenta Miasta Oświęcim od mieszkańców.
Osobisty udział we Mszy Świętej jest ograniczony stosownymi przepisami ale będzie ona również transmitowana na żywo na parafialnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCnYdgarK1RsU6JqvfkI21g

b) przed południem Prezydent Miasta Oświęcim  w imieniu mieszkańców złoży kwiaty:
– pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Dąbrowskiego
– na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza  na pl. Tadeusza Kościuszki
Ceremonia ta będzie miała charakter bardzo skromny i indywidualny. Jeśli ktoś z Państwa wyraża również chęć złożenia kwiatów to istnieje możliwość ale jedynie indywidualnie. Nie zalecamy gromadzenia się.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w patriotycznych akcjach specjalnych pod hasłem „BIAŁO-CZEROWNY Oświęcim” przygotowanych przez UM Oświęcim na Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 maja:
1) ARTYSTYCZNE WYZWANIE DLA DZIECI – kreatywne tworzenie prac o tematyce patriotyczne (szczegóły poniżej)
2) DEKORACJA FLAGA POLSKI okien, balkonów, domów, itp.
3) PATRIOTYCZNY PORTRET MIASTA – ze zdjęć przesłanych na facebookowy profil miasta stworzymy portret naszego wspólnego patriotycznego świętowania w barwach narodowych

Zapraszamy do wspólnego świętowania i przesyłania prac i zdjęć!

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. Mnie ciekawi inna rzecz. Gdzie ukryli ministra zdrowia Szumowskiego? Dotąd wszędzie go było pełno.Czyzby jako lekarz,nie chcąc łamać przysięgi Hipokratesa zbyt ostro wyraził swoje zdanie na temat tego żałosnego plebiscytu kopertowego zwanego przez niektórych wyborami???

 2. @student
  Napisałem 26% z tych którzy poszli na wybory a poszło z tego co pamiętam zdecydowanie poniżej 50% uprawionych czyli na PIS głosowało ok. 10 % uprawnionych w tej grupie wiekowej. Gdyby nałożyć filtr z postaci wyższego wykształcenia to procent byłby jeszcze mniejszy. Garstka.
  Nie za bardzo wiedziałem co to jest to 4% MKB myślałem że może chodzi o PKB. Wklepałem w googlach i mi rozjaśniło. Pisowska propaganda mierzy poparcie dla kandydatki która w istocie oświadczyła że nie startuje w tych wyborach i wzywa do ich bojkotu?! Pieją z zachwytu że poparcie dla niej spada. Paranoja! Na marginesie, ty byś postawił na konia który nie startuje w wyścigu? Ona oficjalnie nie wycofała się z wyborów tylko z powodu prawniczego niuansu ale tłumaczyć mi się nie chce.
  Z obecnym prezydentem my już jesteśmy w czarnej d…e. Putin nigdy go nie złoży jak kartkę bo nie uważa go za partnera a co najwyżej za marionetkę Kaczyńskiego a Polskę za kraj nie wart zainteresowania.
  Podoba mi się to „dziadziu”. Właśnie wróciłem z gór gdzie poruszałem się wiadomo że o lasce. Ci młodzie tacy mili, ciągle do mnie mówili Cześć a nie Dzień Dobry!
  Gościu! Co do tych twoich światowych osiągnięć to niestety jesteś za cienki aby się ze mną porównywać. Nie byłem co prawda w Stanach ale byłem w kilku krajach Azji i kilku Afryki i we wszystkich poza Andorą i San Marino krajach Europy. A dyć jakiś język musza chyba znać?

  Kompleksy i wieczne przepraszam? Znowu tania pisowska propaganda. Kiedy te kompleksy się ujawniły i za co konkretnie przepraszali? PIS wystarczyło tylko małe warknięcie Stanów i Izraela by wycofał się ze zmian w prawie które im się nie podobały. Ty myślisz że walka z UE o warcholskie, partyjne interesy PIS przy tzw. „reformie” wymiaru sprawiedliwości jest walką o Polskę? Nawet średnio rozgarnięty prawnik w UE zauważy że chodzi wyłącznie o zawłaszczenie sądownictwa przez jedną partię. Unia miałaby to pewnie w d…e gdyby chodziło o sądy wyłącznie polskie. Problem polega na tym że sąd polski jest jednocześnie sądem europejskim i oni nie chcą żeby w przypadku sporu obywatela, firmy z UE z podmiotem polskim wyroki przychodziły w kopercie z Nowogrodzkiej.
  Rozbawiło mnie że ty nie kumasz dlaczego ja napisałem o samochodach elektrycznych ale już ci chyba wyjaśniono. Nie zająknąłeś się na temat poziomu inwestycji ale mnie to nie dziwi. W waszym świecie rozwój jest wtedy gdy ogłoszą to TVPis. Jeżeli liczby mówią co innego to tym gorzej dla liczb.

 3. I tak wygra Tarquin Trele-Banano-Morele-Przystanek-Hip-Hip-Hura-Krakers-Przystanek.

 4. @student

  I ja pozwolę sobie napisać o fladze państwowej w odniesieniu do twojej wypowiedzi.
  Sprawę flagi w USA podsumowal już TutejszyII więc skupię się na naszym kraju.
  Dzis przy okazji Dnia Flagi doskonale widać jak traktuje się flagę. Wolę widzieć jedną poprawnie wyeksponowaną flagę niż 100 zawieszonych niewłaściwie, byle jak na odwal się. Wyobraź sobie, że istnieją zasady regulujące eksponowanie flagi RP. Niestety są nagminnie łamane.
  1. Mecze reprezentacji, konkursy skoków narciarskich i morze biało-czerwonych flag. Na wiekszosci z nich nazwy miejscowości. Flaga to nie kawalek materialu, na którym można sobie nabazgrać byle co bez względu na to jak bardzo chce się pokazać z jakiej miejscowości się przyjechało.
  2. Wywieszanie flagi z godłem. Obywatele nie są uprawnieni do jej uzywania. Takie prawo przysługuje instytucjom (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich itd. ).
  3. Wywieszanie produktów falgopodobnych. Swego czasu jedna z kompanii piwowarskich oferowała za zakup piwa tzw. flagę kibica – biały kwadrat z napisem POLSKA i wzorem z piłki futbolowej. Do teraz widzę, że ludzie wywieszaja to dziwactwo przy okazji świąt narodowych.
  4. Mlodzi ludzie nadużywający naszych symboli narodowych. Symbol JP100% zostal zastąpiąny przez kotwicę Polski Walczącej. Wyobraź sobie, że nawet dla tego symbolu istnieją pewne zasady i nie każdemu przysługuje posługiwanie sie nim.

  Ja nie chcę by odnosnie naszych symboli bylo „tak jak w USA”. Mamy powody do dumy. Mamy co upamiętniać. Należy pamiętać o tym zeby robić to godnie.

  PS. Próbowałem wcześniej wrzucić tu tytul filmu o upamiętnianiu symboli ale widać, że admin czuwa… (pozdrawiam serdecznie)

 5. Jeszcze drogi studencie o fladze. Na moim osiedlu w dzisiejsze święto ludzie wywiesili flag sztuk dwie. I to pomimo intensywnej w ostatnich latach propagandy patriotycznej. Widać więc, że ludziom zaczyna się to już nudzić.
  Nie jest tak, że dla społeczeństwa patriotyzm jest niepotrzebny. Ludzie chcą poczucia dumy z przynależności do narodu. Ale w tej serwowanej nam obecnie formie patriotyzmu martyrologicznego – z trupami, klęskami, setkami zabitych bohaterów, niekoniecznie. Amerykanie nie są dumni, że stracili w Wietnamie 60 tysięcy żołnierzy. Są dumni z tego, że np. pierwsi dotarli na księżyc.
  Ja wolę być dumny z Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego za Enigmę. Wspaniali ludzie. Albo z Józefa Kosackiego. Kto o nim w Polsce słyszał? A to człowiek który w 1942 roku wynalazł wykrywacz min, masowo potem używany przez Aliantów, mający wielki wpływ na przebieg II wojny i ratujący życie dziesiątków tysięcy żołnierzy. Szapo ba, panie Kosacki.
  Chciałbym też być dumny z tego na przykład, że Polska staje się coraz piękniejsza, ładniej zaprojektowana. Tutaj niestety jest bardzo różnie, polecam strony „makabryła” i „polisz arkitekczer”.

 6. W sprawie samochodów elektrycznych tylko przypominam, że pięć lat temu Morawiecki obiecał:
  – do 2025 w Polsce będzie jeździć milion samochodów elektrycznych
  – w lwiej części wyprodukowanych w naszym kraju
  – prototyp polskiego samochodu elektrycznego miał być gotowy w 2018 roku i samochody te miały trafić do masowej produkcji.
  To cię tak rozbawiło?
  Flagi w USA to ich takie dziwactwo. A raczej objaw obłędu mocarstwowości. My Amerykanie mamy wszystko naj – największe samochody, najwięcej lotniskowców, itd. Trump miesiąc temu powiedział nawet, że w Ameryce wirusa nie będzie, bo Ameryka ma najlepszych lekarzy na świecie.
  Nikt flag tak jak oni wściekle nie wywiesza, zgadza się, nie nosi majtek w pasy i gwiazdy. Dla mnie to śmieszne i takie wieśniackie trochę. Ale o gustach się nie dyskutuje.
  Wystarczy wyjść poza centra miast, aby nadziać się na dzielnice biedy, brudu, przemocy, narkotyków. Jeszcze trochę dalej – na całe osiedla przyczep kampingowych, ze starymi gruchotami zaparkowanymi na podjeździe i praniem suszącym się na sznurkach. Widziałeś? Bo jak tak. Różnice w poziomie życia są zdumiewająco gigantyczne.
  Dlatego nie chciałbym mieszkać w Ameryce.

 7. @student

  Wyobraź sobie kolego, że takim jak ty jeszcze niedawno PiS przyklejał łatkę „wykształciuch”. Zakladam, że jesteś młodym człowiekiem. Zapewne byles dzieckiem kiedy PiS powstawał. Oceniasz ich wyłącznie przez pryzmat ostatnich kilku lat. Uważasz że należy glosowac na PiS jako mniejsze zło. To oznacza, że twoja wiara w demokrację jest naprawdę krucha. Smutne jest to, ze młoda wykształcona osoba nie widzi żadnej alternatywy. Taki od początku był cel PiSu. Uczynić z części narodu żelazny elektorat, który glosuje nie tyle „na naszych” tylko „przeciwko innym”. Smutne jest również to, że pokolenie obecnych 20 – 30 latków buduje swój światopogląd na bajkach spod znaku PO PIS.

  Jesli chodzi o aplikację Protego Safe. To bubel i niebezpieczne oprogramowanie. Zainstalowałem z ciekawosci. Pierwsze skojarzenie – Traszka z serialu 1983 (tam jest to urządzenie a nie aplikacja ale cel ten sam). Od wielu lat mam do czynienia z systemami. Wiele aplikacji (jak również urządzeń – „internet rzeczy” – polecam doczytać) wymaga obecnie do działania włączonego na stałe połączenia z internetem. Ponadto wspolczesne aplikacje wymagają włączenia poszczególnych usług. Nie ma w tym nic szczegolnego.
  Jednak piętą achillesową tej aplikacji jest bezpieczeństwo i zachowanie anonimowości. Geolokalizacja jest wszechobecna i pożyteczna – zgoda. Problem pojawia sie gdy ktoś ma dostęp do historii twojej lokalizacji. Na tej podstawie mozna ustalić wiele rzeczy (miejsce pracy, zamieszkania, nawyki itp). Nie trzeba do tego żadnej wiedzy specjalistycznej.
  Zakladam ze nie znasz świata bez internetu i z każdą nowinką jesteś na bieżąco. Pamiętaj jednak, ze każdy krok pozostawiony w internecie zostawia po sobie ślad. Jesli przedstawiciele wladzy chcą miec dostęp do tych śladów to nie oznacza to nic dobrego.

  Na koniec proszę o wyjaśnienie dwóch spraw.

  1. Skąd u ciebie ta pogarda dla innych? To że odwiedziłeś kilka państw czyni cię lepszym?

  2. Co rozumiesz pod pojęciem „schizy PiSu”?

 8. @były student
  26% to jest garstka. No to czym jest 4% MKB ? 🙂

  Ta pani to opozycja w pigułce. Niezdecydowana, niekompetentna, zakompleksiona. Z takim prezydentem bylibyśmy w czarnej du… Taki Putin poskładałby ją jak kartkę papieru.

  Co do narodowo….

  Dziadziu, byłeś gdzieś dalej niż na wczasach w Chorwacji ? Znasz jakiś język ?

  Na licencjacie byłem na erazmusie w Niemczech. Na magisterce byłem na erazmusie w Holandii. W ostatnie wakacje byłem na stażu w Kaliforni w firmie, w której teraz pracuję.

  To są wszystko kraje, które potrafią dbać o swój interes w stopniu w Polsce niewyobrażalnym (przy okazji – w US flagi są wszędzie i cały rok). I nie mają z tego powodu kompleksów jak Tusk, Kidawa i jej zwolennicy (wieczne przepraszam).

  Z tymi samochodami elektrycznymi to mnie rozbawiłeś. Co ? Też są złe ? Tak jak appki z geolokalizacją .. 🙂

 9. @student
  Problemem byłoby gdybyś ty był reprezentatywny dla swojego pokolenia w ocenie rządów PIS. Na szczęście ty jesteś tylko wypadkiem przy pracy – na PIS wśród najmłodszych wyborców głosowało tylko 26% z tych którzy poszli na wybory. Garstka.
  Jedyną przyszłość jaką oni widzą dla Polski to rola skansenu narodowo-katolickiego w jakimś archaicznym wydaniu .To się nie uda i piszę to chociaż sam jestem katolikiem.
  Oni żadnej przyszłości nie czują bo w tą przyszłość nie inwestują. Morawiecki różne bzdury wygłaszał o samochodach elektrycznych, wzroście inwestycji itd. Poziom inwestycji nie tylko nie wzrósł ale zmalał a to jest przyszłość a nie puste gadanie.
  Jedyny plan jaki mają to utrzymać się przy władzy i dlatego prą do wyborów za wszelką cenę bo wiedzą że opłakane skutki ich polityki będą widoczne już za 2-3 miesiące (niektórzy z nich to pośrednio przyznają). Cały zysk z koniunktury światowej zużyli na kupowanie głosów wyborczych. Jedyne co pozostało to drukowanie pustego pieniądza na kolejne tarcze
  Od człowieka z niby wyższym wykształceniem oczekuje się czegoś więcej niż tylko powtarzania bredni z pisowskiej propagandy o sprzedawaniu polski za ojro.

 10. Ktoś kiedyś powiedział:

  -największym osiągnięciem szatana jest udowodnienie że go nie ma …

 11. Szanowni Państwo, proszę zwrócić uwagę na określenie-klucz : aplikacja służy nie tylko do śledzenia koronawirusa.
  Oczywiście nadużyciem było by zdanie że tylko PIS jako partia władzy jest zainteresowana niejako narzuceniem obywatelowi aplikacji-a de facto smyczy na szyję.
  Jestem pewien że każda władza,jaka by nie była,z prawa czy z lewa marzy o takich narzędziach kontroli. Jestem również pewien że przynajmniej 80% społeczeństwa było by szczęśliwe z takiego rozwiązania ,wymyślonego przecież dla jego bezpieczeństwa.

  @student. Możemy też rozpatrzyć i taki przykład : Jesteś studentem ,chociaż już dawno po pięćdziesiątce, nieprawdaż? To nie ma tu jednak nic do rzeczy. No i w tej apce klikasz sobie jestem studentem giejem,poznam innego studenta gieja do wspólnych zabaw w krzakach za kościołem. Na zakupach w Kauflandzie spotykacie się przy regałach z artykułami gumowymi.Sęk jednak w tym że zjechało się tam was ze dwudziestu. I co,nie jest to kolejne zagrożenie dajmy na to,epidemiologiczne?
  Oczywiście przykład głupkowaty,tak samo jak ten z żoną. Student…

 12. @stefanB.
  Super appka. Pracujemy nad czymś takim w firmie, w której jestem zatrudniony bo to jest mega przyszłościowe. Z tym, że zastosowania mają być jeszcze szersze niż śledzenie epidemii. Właściwie jest to framework dla praktycznie nieskończonej różnorodności aplikacji. Można z tego zrobić appkę wspomagającą zakupy w oparciu o beacony albo aplikację randkową działającą w oparciu o połączenia peer-to-peer przez Bluetooth.

  Weźmy przykładowo taką sytuację. Żona pokłóciła się z tobą i musi wyjść na miasto żeby ochłonąć. Włącza appkę i wybiera: o co chodzi ? (rozmowa, kawiarnia, kino, siłownia, randka, seks,…), płeć, wiek, wzrost, wykształcenie. Krótko mówiąc wyklikuje kogo szuka. I wychodzi z taką appką na miasto. Oczywiście inni użytkownicy mają odpalone appki z analogiczną konfiguracją. I teraz jeśli dwa telefony, których właściciele sobie odpowiadają znajdą się w zasięgu Bluetootha to dostają wiadomość push-up i włącza się czat. Wtedy twoja żona decyduje się na spotkanie lub nie.

  Obecną ekipę w rządzie można lubić lub nie ale jako młody człowiek, który kończy studia patrzę na nich jako na jedynych, którzy czują przyszłość i mają dla Polski jakiś plan. Można albo głosować na PiS i jakoś przeboleć ich schizy (ale w zamian mieć pewność, że nie sprzedadzą nas za parę ojro) albo uznać, że w tym kraju nic się nie da (piniendzy ni ma i nie bedzie) i wyjechać, do czego nie potrzebuję pozwolenia tetryków z PO.

 13. Na stronie resertu cyfryzacji po południu pojawiły się aktualizacje dotyczące aplikacji Protego Sage.

 14. Wracając do Konstytucji. Szanowni Państwo proszę poszukać informacji na temat aplikacji Protego Safe której instalację rząd po majówce będzie próbował na nas przeforsować.
  Proszę znależć tę informację i przeczytać ze zrozumieniem.
  Wnioski każdy wyciągnie sobie sam.

 15. Dziękuję Chwierutowi albo temu, kto wpadł na pomysł posadzenia wspaniale kwitnących drzew na Kasprowicza i obok. Są prześliczne! Proszę o więcej.

 16. Cierpię po prostu na przesyt państwowych albo kościelnych świąt i składania co tydzień kwiatów z jakiś tam okazji, z Chwierutem + dwie osoby na krzyż, na pustym Placu Kościuszki. Zresztą teraz kogo to obchodzi i kto ma głowę do „świętowania” konstytucji, która utrzymywała niewolnictwo chłopów, ustalała katolicyzm jako religię panującą i była bezpośrednią przyczyną II rozbioru Polski. Porównanie jej z konstytucją USA – to w ogóle nie jest do porównania. .

 17. Czy Kościół też będzie świętował, bo o ile mnie pamięć nie myli był przeciwko niej?

 18. Boże uchowaj nas od takich patriotów jak ty hotin, którzy plują jadem i mają zaczadzony umysł.

 19. Hotin będziesz świętował? Zresztą co ty i twoje środowisko wiecie o konstytucji. Dziękuję że jesteś bo uświadamiasz wielu czytającym twoje wpisy ludziom jak zaczadzony nienawiścią umysł masz ty i tobie podobni przynależący do tej władzy .

Send this to a friend