Informacje

POWIAT. Wyczekiwana obwodnica Brzeszcz powstanie do końca 2027 r.

Planowana budowa ponad 3-kilometrowej obwodnicy Brzeszcz jest na etapie przygotowania projektu budowlano – wykonawczego. Budowana łącznym kosztem ponad 80 mln zł droga ma być gotowa w 2027 roku – poinformowała Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.

„Jesteśmy już po podpisaniu umowy na projekt budowlano-wykonawczy ze wszystkim uzgodnieniami administracyjnymi (…). Naszym marzeniem jest, żeby udało się zrealizować budowę do końca 2027 roku” – poinformowała w środę Iwona Gibas członek zarządu woj. małopolskiego podczas konferencji prasowej na budowie drogi ekspresowej S1 w Bojszowach (Śląskie), nieopodal Oświęcimia.

Przypomniała, że wraz z wykupem gruntów inwestycja ma kosztować ponad 80 mln zł, z czego blisko 40 mln zł to dofinansowanie z rządowego programu budowy 100 obwodnic.

„Jako samorząd podjęliśmy decyzję o budowie obwodnicy Brzeszcz, która będzie również włączała się w węzeł S1 Brzeszcze. Bardzo zależało nam na tym, żeby centrum gminy Brzeszcze zostało zabezpieczone przed nadmiernym ruchem” – powiedziała Iwona Gibas, przypominając, że przez Brzeszcze przebiega tylko jedna droga wojewódzka, którą odbywa się cały ruch.

Mariusz Krystian

Szacunkowa długość obwodnicy Brzeszcz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 933 to ok. 3,9 km. Budowa nowego odcinka drogi, w wariancie preferowanym, będzie realizowana po zachodniej stronie miejscowości przed torami kolejowymi i połączy budowany węzeł drogi szybkiego ruchu S1 Brzeszcze z DW 933.

Iwona Gibas przypomniała, że niedawno zrealizowano m.in. obwodnice Babic i Zatora, a także pozyskano pieniądze na most w Jankowicach, którego budowa właśnie rusza.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

 1. Wariant drogi S1 przez Brzeszcze, wzdłuż torów tworzyłby obwodnicę Brzeszcz. Lobby górnicze się nie zgodziło na ten wariant. Teraz trzeba wydać kupę kasy na obwodnicę Brzeszcz
  Droga Oświęcim – Brzeszcze będzie zapchana. S1 ma być gotowa na jesieni 2025,a obwodnica Brzeszcz 2027.

 2. Wariant drogi S1 przez Brzeszcze, wzdłuż torów tworzyłby obwodnicę Brzeszcz. Lobby górnicze się nie zgodziło na ten wariant. Teraz trzeba wydać kupę kasy na obwodnicę Brzeszcz
  Droga Oświęcim – Brzeszcze będzie zapchana. S1 ma być gotowa na jesieni 2025,a obwodnica Brzeszcz 2027.

 3. Wariant drogi S1 przez Brzeszcze, wzdłuż torów tworzyłby obwodnicę Brzeszcz. Lobby górnicze się nie zgodziło na ten wariant. Teraz trzeba wydać kupę kasy na obwodnicę Brzeszcz
  Droga Oświęcim – Brzeszcze będzie zapchana. S1 ma być gotowa na jesieni 2025,a obwodnica Brzeszcz 2027.

 4. każda gmina swoją rzepkę skrobie, Brzeszcze swoją obwodnicę buduje, Oświęcim swoją, a łącznikiem tych dwóch obwodnic będzie dróżka przez Rajsko. Niezłe korki się szykują.

 5. A gdzie jest ich becia co nie potrafi nic załatwić dla swoich mieszkańców Brzeszcz, i Przecieszyna. No tak teraz pilnuje koryta , i liczy ile euro zarobiła w Brukseli. Mieszkańców ma w du..e.

 6. Przez osiem lat kijem gruchy obijali, a jak przyszły wybory nagle wzięli się do roboty. Po wyborach wszystko wróci do normy.

 7. Znając możliwości tej władzy te projekty będą się ciągły kilka lat tak jak to było z drogą S 1 , i obwodnicą Oświęcimia. 7 lat czekaliśmy na rozpoczęcie budowy .Połączenia kolejowego Oświęcim- Tychy nadal nie ma jest chyba w trakcie projektowania.A takie były obietnice polityków, że mieszkańcy Oświęcimia będą mogli przesiąść się do pociągu, i bez stania w korkach dojechać na śląsk do roboty .Po to między innymi powstał przy dworcu kolejowym parking na samochody park&raid .

Send this to a friend