Informacje

POWIAT. W lutym będą zwroty nadpłaconego podatku

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za miesiąc styczeń 2022 roku – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W piątek Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

„Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS” – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca uwagę, że nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. „Osoby które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie” – zapowiada prezes ZUS.

Zaznacza, że większość emerytów skorzysta na Polskim ładzie. „Najwięcej kwotowo zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty” – mówi profesor.

„Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie” – dodaje szefowa ZUS.

Zgodnie z założeniami Polskiego ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

ZUS

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

 1. Tow. Premier ogłosił, że każdy sprzedawca ma obniżyć cenę każdego towaru o 5 złotych. Czy radny Łoziński zastosował się do polecenia premiera?

 2. W mieście nad Sołą mamy J. Ch który na okrągło opowiada jak jego kolesie z PO że Pieniędzy niema i nie będzie za jego kadencji. Sam podniósł sobie i kolesiom z PO i KOS o 100% wynagrodzenie od Lipca 2021 r. Ciekawe skąd miał na to?.

 3. @glinatex

  Tyle tylko, że mieszkamy w Polsce a nie w „całej unii”…
  To w Polsce od 2015:
  'żyje się lepiej”
  „wstaje się z kolan”
  „jest więcej pieniędzy w kieszeni polaka”

  Dlaczego więc miałbym kogokolwiek o cokolwiek pytać lub za cokolwiek przepraszać? Przecież jest SUPER.
  Co prawda chleb podrożał o 80% ale jest SUPER. Paliwo również podrożało ale jest SUPER. Covid zabija codziennie kilkaset osób ale jest SUPER. Zmniejszyły nam się wypłaty i emerytury ale jest SUPER. Inflacja nabiera rozpędu ale jest SUPER.
  Tuska nie znam. Kaczyńskiego nie chcialbym poznać. Ale gdybyś kiedyś spotkał Pana Prezesa to zapytaj go tak po znajomości „skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest aż tak źle?”. Mnie to nie intersuje kolega pyta…

 4. @ Anomin. Zapytaj Tuska co podpisał w Brukseli dla Polski i Polaków a dopiero potem przeproś Pana Prezesa Kaczyńskiego,bo dziwnym trafem inflacja szaleje w całej UE,gdzie rządzą nieuki liberalno-lewackie i ich fobiami OZE czy ETS.

 5. @glinatex

  Za to twój ulubiony prezes nadepnął na cudowny guzik inflacji…
  No i wiesz, 8,3% oznacza że jeden miesiąc w tym roku pracujesz za darmo…
  Jesli dostaniesz podwyżkę? Super tylko jesli nie była wyższa niz 8,3% to tak naprawdę była obniżka…
  I zagadka na koniec dla ciebie:
  Pół dekady temu płaca minimalna była niższa a mimo to mozna było za nią kupić więcej chleba niż teraz gdy jest o wiele wyższa. Pytanie brzmi – Jak to się mogło stać w kraju wstającym z kolan?

 6. I co na to oPOzycja totalna,której szef nie PO-siada cudownego guzika do obniżania podatków?

Send this to a friend