Informacje

POWIAT. Samorządowcy rozmawiali o inwestycja z OSPR

O przygotowaniach do realizacji tegorocznych zadań w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego i kontynuacji rozpoczętych w ub. roku inwestycji rozmawiali dziś przedstawiciele samorządów-beneficjentów OSPR-u.

Na spotkaniu w sali sesyjnej w internacie powiatowego „Chemika” spotkali się włodarze Powiatu Oświęcimskiego, Miasta Oświęcim, Gminy Brzeszcze, Chełmek i Oświęcim. Obecni byli także przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Powiat reprezentowali starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, członek zarządu Jerzy Mieszczak oraz naczelnik wydziału inwestycji, rozwoju i dróg Łukasz Mędrysa.

Witając gości, starosta Andrzej Skrzypiński przypomniał, że pomysłodawcą Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego był długoletni prezydent Oświęcimia Andrzej Telka.

W tym roku dzięki środkom z OSPR-u, własnym funduszom oraz wsparciu miasta i gminy Oświęcim Powiat Oświęcimski zmodernizuje i przebuduje zniszczony trakt powiatowy ul. Nideckiego w Oświęcimiu (os. Błonie) oraz ul. Niwy, Sportowej i Ofiar Faszyzmu w Brzezince. Ponadto w br. wykona dokumentacją projektową do planowanej w przyszłym roku modernizacji zniszczonego odcinka drogi powiatowej ul. Wysokie Brzegi i ul. Szpitalna w Oświęcimiu.

Uczestnicy spotkania nie ukrywali, że wskutek galopujących cen materiałów budowlanych i robocizny, szacunkowe koszty poszczególnych zadań coraz bardziej się rozjeżdżają z realnymi wycenami robót. Przykładowo, na modernizację ul. Nideckiego wstępnie planowano 2,8 mln zł, a teraz okazuje się, że spływają oferty na kwoty rzędu 4,5 mln zł.  A to stawia przed włodarzami nie lada wyzwanie, które może nawet skutkować ograniczeniem zakresu inwestycji.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy jest realizowany od 1997 r. Zadania wykonane w dotychczasowych etapach OSPR przyczyniły się do rewitalizacji otoczenia miejsca pamięci masowej zagłady, poprawy dostępności komunikacyjnej w Oświęcimiu i ościennych gminach oraz wyeksponowania walorów turystycznych i edukacyjnych.

W ostatnim okresie do Programu dołączyły gminy Brzeszcze i Chełmek. W górniczej gminie kontynuowana jest rewitalizacja parku miejskiego, a w Chełmku planowana jest budowa wieży widokowej im. rotmistrza Pileckiego oraz zagospodarowanie dwóch stawów.

Fot. RL / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Parking podziemny obok rzeki – ciekawy pomysł. Ale skoro spacerowiczom parking zajmą wkrótce mieszkańcy bloku, więc tonący …..

  2. …. za taka kasę 21,2 mln to można „poszaleć ” z inwestycjami . Oświęcim, mieszkańcy oraz p. Prezydent powinni być zadowoleni, pomysł z parkingiem podziemnym b. dobry , szkoda że jednak tylko ok. 160 miejsc postojowych . Gdyby można byłoby zamienić te 300 miejsc z P&R !?? Martwi mnie tylko projekt zagospodarowania bo wygląda że ZNOWU dużo betonu !? 😱🤮 zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości, może martwię się na zapas ???? 😜😜😜😜

Send this to a friend