Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Centrum Żydowskie włącza się w pomoc na granicy

Od kilku miesięcy trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Dlatego pomimo trudności związanych z trwającą pandemią, nie ustajemy w działaniach na rzecz innych i po raz kolejny organizujemy naszą akcję wsparcia, a nawet… idziemy z pomaganiem o krok dalej!

Od dziś do końca stycznia CAŁY DOCHÓD ze sprzedaży naszej serii gadżetów z hasłem #NiktNieJestNielegalny przeznaczamy na działalność Grupa Granica 🙌🏻 Ale to nie wszystko! PODWAJAMY WYDANĄ PRZEZ WAS KWOTĘ! Oznacza to, że jeśli zrobicie u nas zakupy na kwotę 100 złotych, to my nie tylko przelejemy na rzecz Grupy Granica wydaną przez Was stówkę, ale dołożymy od siebie też kolejne 100 złotych! Jeśli w sumie w styczniu zrobicie zakupy na kwotę 2000 złotych, to przelejemy wspólnie 4000 złotych! Może być?

Po wyjątkowe koszulki, torby i magnesy zapraszamy na plac Skarbka w Oświęcimiu lub do naszego sklepiku on-line: ajcf.pl/sklep

Grupa Granica jest oddolną inicjatywą łączącą 14 organizacji pozarządowych, działających na rzecz praw człowieka, oraz wsparcia uchodźców i migrantów w Polsce. Niezwykle doceniamy ich działalność, zwłaszcza w ostatnich miesiącach!

Cafe Bergson

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. szyndler , koleś kuncewicza, będzie sie darł „kurwa, kurwa”.. pod kościołem na Osiedlu, szczyty jego stylu…

 2. tomasz kuncewicz jest tak fałszywy , jak tylko można być fałszywym

 3. Brawo za piękną akcję pomocy i człowieczeństwo! Hejterzy będą hejtować, ale na szczęście jest jeszcze przyzwoitość nie zatruta jadem prymitywnej polityki.

 4. „człowiekowi w potrzebie zawsze trzeba pomóc bez względu na okoliczności”. „Taka jest wiara chrześcijańska. Tak uczy Jezus. On też był uchodźcą. Uciekał przecież wraz z rodzicami do Egiptu przed prześladowaniem Heroda. Nie możemy przyjmować tego w Słowie, a w czynie zamykać drzwi przed tymi, którzy jak on z różnych powodów są zmuszeni swój dom opuścić”: Prymas Polski abp W. Polak

 5. Centrum Żydowskie niech zajmie sie ludzmi na granicy Palestyny, ktorzy sa atakowani przez Izrael…

 6. Owszem, tylko że Polska aż tak bardzo nie jest atrakcyjna jak usa. Ale może dla zwykłych uczciwych i pracowitych Ukraińców i Białorusinów z wielu względów, np. podobieństwa języka – już tak.
  Pozdrawiam przy okazji miłą panią Ukrainkę w moim markecie.

 7. @@xyz stany zjednoczone są mocarstwem bo już od ponad 100 lat robią drenaż umysłów z całego świata

 8. „Wysysanie wykształconych i młodych ludzi z biednych krajów jest najbardziej zaawansowaną formą kolonializmu.” – kolonializm kolonializmem, ale wypadałoby zacząć tak robić w obliczu tego co się w Polsce dzieje z przyrostem naturalnym.

 9. Bardzo dobrze, że ktoś chce interweniować w to co się dzieje na granicy. Nie można już znieść tego braku reakcji na agresję zza wschodniej granicy w stosunku do naszych żołnierzy. Popatrzcie na kraje o wyższej kulturze jak Francja, Holandia czy Niemcy. Tam nawet sędziów na terenie sądu potrafią wypałować. Dobrze by było aby też organizacje, które mają powiązania międzynarodowe wspomogły tych biednych ludzie i pomogli im w bezpośrednim przemieszczaniu się z ich krajów na zachód Europy. W Afryce i bliskiej Azji powinni zostać tylko terroryści i garstka kobiet.
  Jeszcze na poważnie – wysysanie wykształconych i młodych ludzi z biednych krajów jest najbardziej zaawansowaną formą kolonializmu.

 10. A może centrum weźmie się za pomoc Palestyńczykom wygnanym z własnego kraju i zabijanym przez izraelskich terrorystów co?!!!!!

 11. Do tej pory miałem ludzi z centrum żydowskiego za niegroźnych lewicowych freaków. Ale po takich akcjach przyjrzałbym się źródłom ich finansowania i ewentualnym powiązaniom z rosyjskimi, niemieckimi i izraelskimi służbami.

 12. Czyżby niewierni z niewiernymi się pogodzili ? Czyżby zamiast kul zaczęli im słać kasę ? Czyżby znieśli granicę i zaczęli ich przyjmować w Izraelu ?

 13. A skoro już o przekraczaniu granicy mowa. Może by tak Centrum żydowskie i Grupa Granica zadziałały na rzecz powrotu do domów miliona palestyńskich uchodźców, których w 1948 wypędzono z terenów Izraela ?

 14. Proponuję, aby pomocą humanitarną Centrum Żydowskie objęło także żołnierzy WP,
  którzy z narażeniem życia, w trudnych warunkach zimowych,
  pełnią niebezpieczną służbę na granicy polsko-białoruskiej.

 15. Wielki Inseminatorze… ups sorry Insuatorze. Ja Leszkowi wierzę z prostej przyczyny – bo to co napisał ma sens. Podobnie jak On również nie widzę powodu aby Centrum Żydowskie brało udział w wojnie hybrydowej Łukaszenki. Wiadomo jak wszystkie nacje kochają Żydów, więc po co narażać w miarę unormowane obecnie podejście społeczeństwa do Żydów? Po co pchać łapy miedzy drzwi? Po co organizacja tego typu opowiada się po stronie tych którzy opluwają w mediach strzegących naszej granicy, naszej suwerenności i naszego bezpieczeństwa – polskich żołnierzy, policjantów i straż graniczną? Czy na prawdę potrzebne jest schodzenie do poziomu retoryki Kurdej-Szatan, Ochojskiej i kilku innych z bożej łaski pseudocelebrytów? Z drugiej strony jeśli o powiązaniach mowa: dlaczego napis na tych promowanych gadżetach „nikt nie jest nielegalny” w tle ma tęczową flagę? Tęczowa flaga – symbol lewackich środowisk gender i łagodnie mówiąc „kochających nie po bożemu” dziwnym sposobem pojawia się na wszystkich demonstracjach antyrządowych, czy chodzi o (pseudo)prawa kobiet, czy prawa do aborcji dzieci nienarodzonych (czyli dzieci w łonie matki mogą być nielegalne), czy jeszcze coś tam innego – a w gruncie rzezy chodzi o jedno : „Je…ć PiS” i odsunąć PiS od władzy, bo jak sami twierdzą na transparentach „to jest wojna!”. Czy nawoływanie do wojny i krwawej rewolucji to pokojowe przesłanie, które należy głosić światu z Polski, a tym bardziej z „Miasta Pokoju”?

 16. Ciekawe kim jest Leszek, z jakich źródeł jest finansowany i kto za nim stoi? Czy rzeczywiście Leszek myśli, że ktoś mu uwierzy, iż – jak twierdzi – za Leszkiem stoi tylko Leszek? Żarty? Czyżby miał zdolność do bilokacji? Jakieś siły muszą stać za Leszkiem, co jest oczywistą oczywistością.

 17. Pozwalam sobie i tu zamieścić (z małymi zmianami) komentarz umieszczony na koncie fb Miasta Pokoju. Nie rozumiem dlaczego lansowanie sklepu i kawiarni autorzy akcji nazywają „działaniem na rzecz innych”. Czy ktoś uniemożliwia im wpłacenie 4, 5 czy nawet 10 lub 100 tysięcy złotych na rzecz Grupy Granica? Jest wola, trzeba wpłacić, a nie promować sklep i kawiarnię. Każdy człowiek może też sam wesprzeć dowolne działanie humanitarne bez konieczności robienia zakupów gdziekolwiek. Zwłaszcza, gdy może i dobrze nazwany (ideologicznie opakowany) produkt oferują hipokryci. W komentarzu na koncie fb Miasta Pokoju ktoś trafnie napisał „Dzieci w łonach matek również nie są nielegalne”, ale w ich obronie Centrum Żydowskie nie występowało wspierając raczej oponentów ruchu „Pro Life”.

  „Grupa Granica” o sobie „ … ruch społeczny sprzeciwiający się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. Pomagamy migrantkom i migrantom przymusowym, którzy znaleźli się na terytorium Polski, oraz monitorujemy przypadki łamania praw człowieka”. W raporcie GG z 1.12.2021 r. autorzy surowo ocenili politykę Białorusi uznając ją za przyczynę kryzysu (rzecz ciekawa, ani słowa o prezydencie Putinie i jedna wzmianka o oprotestowaniu przez Rosję rezolucji RB ONZ krytykującej białoruski reżim), ale reakcję polskich władz na działania prezydenta Łukaszenki poddali nie mniej surowej ocenie słowami „Z perspektywy migrantów działania polskich i białoruskich służb są niemal identyczne: ani jedni, ani drudzy nie respektują godności i praw tych osób.”

  Czytając raport można odnieść wrażenie, że istotą działalności GG nie jest wspieranie migrantów (tu potrzebna jest zapewne i dobra współpraca z wszystkimi instytucjami państwowymi) lecz krytyka polskich władz. Wszak jeden rozdział zatytułowano „Działania polskich władz na granicy: próba legalizacji bezprawia”. Oczywiście, z punktu widzenia osób postulujących by kryzys rozwiązać tworząc „mosty humanitarne” tj. tymczasowe przejścia graniczne przez które wpuszczano by migrantów legalnie na terytorium Polski, działania polskich władz można uznać za „bezprawie”.

  Odwiedziłem strony instytucji tworzących GG. Jeden z linków (Przystanek) kieruje do Fundacji dla Wolności. Sprawozdanie za rok 2020: przychody ogółem – 275 899.10 zł, w tym ze źródeł publicznych 187 080.92 zł a ze źródeł prywatnych 63 381.00 (w tym darowizny od osób prawnych 39 661.07 zł). Wysokość wypłaconych wynagrodzeń z tytułu umów o pracę i cywilnoprawnych to 174 414.03 zł (pierwsze 61 733.66 zł). W większości nie udało mi się znaleźć (Stowarzyszenia) informacji o źródłach finansowania (choć pojawiają się Fundusze Europejskie, Fundacja Batorego i pewna niemiecka fundacja). Bez kłopotu znajdziemy natomiast wezwanie do wsparcia finansowego i do budowy (cokolwiek to znaczy) społeczeństwa otwartego, obywatelskiego, niedyskryminującego, wielokulturowego, … mamy tam cały zestaw ideologicznych zaklęć współczesnej liberalnej lewicy.

  Centrum Żydowskie swoją akcją nie tyle włącza się w „pomoc na granicy” ile wykorzystuje kryzys humanitarny do promocji swojej działalności biznesowej oraz nagłaśniania inicjatyw o trudnym do określenia (bardziej humanitarnym czy jednak politycznym?) charakterze.

Send this to a friend