Informacje

POWIAT. Rozpoczyna się budowa S1 Oświęcim – Bielsko-Biała

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała wykonawcom place budowy odcinków drogi ekspresowej S1 pomiędzy Oświęcimiem a Dankowicami oraz pomiędzy Dankowicami a Bielskiem-Białą. Inwestycje te powstają w ramach realizacji trasy S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą o łącznej długości ok. 40 km i wartości prawie 2,3 mld zł.

– Rozpoczęcie prac budowlanych na 27 km odcinku S1 pomiędzy Oświęcimiem a Bielskiem-Białą przybliża nas do ukończenia tej bardzo istotnej dla województw małopolskiego i śląskiego inwestycji. S1 to także droga o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia międzynarodowej wymiany gospodarczej ze Słowacją i państwami Europy Południowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Każdy z odcinków budowy S1 przyczynia się do rozwoju regionalnego i gospodarczego kraju oraz poprawia komunikację. Dzięki tej inwestycji znacznie poprawi się dojazd do ośrodków górskich, na przykład do Wisły czy Szczyrk . To dobre wieści nie tylko dla nas, mieszkańców województwa śląskiego i małopolskiego, ale też dla turystów z pozostałych województw naszego kraju – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

 

S1 Oświęcim – Dankowice

Wykonawcą odcinka S1 Oświęcim – Dankowice o długości 15,2 km jest konsorcjum firm PORR i Mota-Engil. Wartość umowy na projekt i budowę tej trasy to 989,7 mln zł.

W ramach zadania wykonawca wybuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową (po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas w każdym kierunku) oraz trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze. Powstaną także drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Na ukończenie prac na tym odcinku przewidziano w umowie 16 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

S1 Dankowice – Bielsko-Biała

12 km odcinek S1 odcinek pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok k. Bielska-Białej realizuje konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 586,7 mln zł.

Wykonawca wybuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową (po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas w każdym kierunku) oraz dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok. Zadanie obejmuje budowę dróg towarzyszących drodze ekspresowej oraz obsługujących tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Na ukończenie prac na tym odcinku przewidziano w umowie 16 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

S1 Mysłowice – Bielsko-Biała

Budowa S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą została podzielona na cztery odcinki realizacyjne:

 • S1 Mysłowice – Bieruń – prowadzone prace projektowe,
 • S1 Bieruń – Oświęcim (wraz z obwodnicą Bierunia) – prowadzone prace projektowe,
 • S1 Oświęcim – Dankowice – w budowie,
 • S1 Dankowice – Bielsko-Biała – w budowie.

GDDKiA

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. hotin zamknij się bo nic nie wnosisz w tych komentarzach
  musisz mieć okropne kompleksy skoro tak reagujesz
  lepiej popatrz do lustra zanim coś napiszesz

 2. Ludzie czy wyście juz wszyscy na łeb poupadali?
  Polska się buduje drogi autostrady koleje itp. a wy plujecie jadem ile wlezie. Normalne społeczenstwo byloby zadowolne że dzieją się rzeczy pozytywne a u nas zawsze jest duża grupa kretynów którzy krytykują na oślep byle krytykowac bo tak im w organ mózgowy wtłoczono przez lata siania niezgody. Jak widac ci którym na tym zależało mają teraz satysfakcję że może nie do końca ale jednak udało się wychodować w narodzie żmije syczące i plujące jadem na siebie.

 3. Przeglądnąłem poniższe wasze pisiorskie komentarze i – nie ma w nich jakiegokolwiek konkretu, żadnego odniesienia do tematu artykułu. Nic, tylko wyzwiska.

 4. Brawo PiS,ale liczę ze na otwarciu S-1 w Oświęcimiu PO-jawi się Janusz,gdyż to jego zasługa. No,przynajmniej w komuszych ,,Wieściach z Ratusza”.

 5. Dziś Morawiecki znowu jazgotał na Unię w Madrycie. Więc może jednak rząd nie dostanie kasy na S-1. Bo ileż to można.

 6. Złotówka znów leci w dół. To wbrew pozorom dobrze dla S-1. Ale źle dla nas, w sklepach i na stacjach benzynowych

 7. To Pan Minister nie w Warszawie? A może ministerstwo zostało przeniesione do Krzeszowic bo co włączę Kronikę to widzę ministra przecinającego wstęgi.

 8. Termin ukończenia? Ale tak realnie p. ministrze? Przecież nie w 2023 – jak oficjalnie nadal twierdzi GDDKiA.

 9. Układ droga S1-obwodnica Oświęcimia-obwodnica Brzeszcz to absurd drogowy. Węzeł na Pławach to mniejsze koszty budowy. Nie trzeba budować drugiego mostu na Wiśle, obwodnicy Brzeszcz i krótsza byłaby obwodnica Oswiecimia. Brzeszcz Rajsko miałyby obwodnicę. Prokurator się tym zajmie. 👎

 10. Pan minister prawdopodobnie z roztargnienia zapomniał dodać, że kasę daje wstrętna Unia Europejska, dzięki czemu może uda się doprowadzić budowę do końca.
  Z tym oświetlaniem to bym jednak tak nie szalał, patrząc na to, co się teraz w Polsce dzieje.
  Wreszcie! Po 6 latach przekładania papierków, procedur i popisów urzędniczej nieudolności. Prawdziwy cud!

Send this to a friend