Informacje

POWIAT. Rozłąka jest naszym losem, spotkanie naszą nadzieją…

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych przypominamy sylwetki znanych – nie tylko w swoim środowisku – osób związanych z naszym powiatem, które odeszły na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Byli wśród nich społecznicy, ludzie związani ze służbą zdrowia, nauczyciele i wychowawcy, pasjonaci historii i tradycji lokalnych ojczyzn. Choć fizycznie nie ma Ich już z nami, pamięć o Nich pozostanie w umysłach i sercach wielu z nas.

24 października 2023 r. w wieku 84 lat tragicznie zmarła Helena Sowa, matka posła Marka Sowy i znanego księdza Kazimierza Sowy.

Pani Helena była osobą powszechnie cenioną, znaną i szanowaną w Bobrku i sąsiednich miejscowościach. Codzienne obowiązki związane z utrzymaniem rodziny i prowadzeniem gospodarstwa łączyła z działalnością w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, którego przez wiele lat była przewodniczącą. Wraz z koleżankami przekazywała lokalną tradycję, przepisy kulinarne i uczestniczyła w warsztatach organizowanych w szkole i przedszkolu.

Jej pasją było śpiewanie i występy w Zespole Śpiewaczym „Bobrowianki”, który założyła kilkadziesiąt lat temu. Zespół Śpiewaczy i KGW w Bobrku otrzymały podczas przeglądów artystycznych wiele nagród i wyróżnień za kultywowanie tradycji. Zespół „Bobrowianki” uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych, które odbywały się na terenie całej Małopolski.

W pamięci pozostanie jako osoba zawsze gotowa do udzielenia pomocy potrzebującym, wrażliwa na krzywdę ludzką, uśmiechnięta i pełna życzliwości.

***

15 października 2023 r. w wieku 71 lat odszedł Stanisław Krzyżak, wspaniały człowiek, nauczyciel, pedagog, trener z pasją, wychowawca pokoleń uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu. Całym sobą zaangażowany w krzewienie i rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży. Wolny czas poświęcał na swoją drugą, obok sportu, pasję – filmowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego regionu. Był współzałożycielem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Oświęcimiu, prezesem sekcji lekkiej atletyki Uczniowskiego Klubu Sportowego Polfin, członkiem zespołu doradczego do spraw sportu przy prezydencie Oświęcimia, przewodniczącym komisji do spraw promocji w miejskiej radzie sportu, członkiem zespołu konsultacyjnego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi przy prezydencie miasta, a także członkiem zarządu Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Zawsze serdeczny, zawsze uśmiechnięty, zawsze pomocny. Takim Go zapamiętamy.

***

28 sierpnia 2023 r. w wieku 68 lat zmarł Grzegorz Górecki, znany o ceniony lekarz anestezjolog ze Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Pracował na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – Był uczynnym, bardzo dobrym kolegą, zawsze uśmiechniętym i lubiącym pożartować. Praca była sensem jego życia – podkreślił jeden z Jego kolegów po fachu.

***

W lipcu 2023 r. w wieku 84 lat zmarł Adam Zachara, założyciel Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”. Pozostanie w naszej pamięci jako aktywny mieszkaniec, mocno zaangażowany w życie lokalnej społeczności, radny Powiatu Oświęcimskiego dwóch kadencji. Był żywą encyklopedią historii górniczej gminy. Był pszczelarzem, uwielbiał rodzimą literaturę polską, kochał naturę.

***

9 czerwca 2023 r. w wieku 64 lat zmarła Mariola Talewicz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu. Wcześniej pełniła m.in. funkcję naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki oraz Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta.

Była osobą mocno zaangażowaną w sprawy miasta, całym sercem oddaną oświęcimskiej książnicy i jej sprawom. Ceniła sobie pracowitość, solidność, nie lubiła lenistwa i niedbalstwa. Była aktywną, ciepłą i serdeczną osobą, pełną energii i pomysłów. Prywatnie uwielbiała Marlin Monroe, dobre jedzenie, ciekawą książkę i psy.

***

W kwietniu 2023 r. zmarła Jadwiga Czerwienka, radna Rady Powiatu w Oświęcimiu I kadencji (1998-2002) z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Zawsze bliskie Jej było dobro drugiego człowieka. W naszej pamięci pozostanie jako energiczna, twórcza, chętna do pomocy i niezwykle ciepła Osoba.

Przez całą karierę zawodową była związana z oświatą. Dala się poznać jako znakomita nauczycielka wychowania fizycznego. Była wieloletnią przewodnicząca Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Oświęcimiu, wizytatorką i dyrektorką Delegatury Kuratorium Oświaty w Oświęcimiu.

***

31 stycznia 2023 r. po ciężkiej walce o życie zmarł w wieku 76 lat Antoni Słowikowski, wieloletni nauczyciel fizyki w oświęcimskim „Ekonomiku”. Przez ponad trzydzieści lat pracy w tej placówce niezmiennie cieszył się wielką sympatią uczniów i współpracowników. Zapamiętamy Go jako człowieka niezwykle otwartego, pogodnego, o wielkim poczuciu humoru i jednocześnie bardzo skromnego.

***

15 grudnia 2022 r. odszedł Czesław Oboza, pasjonat wędkarstwa, przedsiębiorca, społecznik. Prezes Koła PZW Kęty, instruktor i przyjaciel młodzieży.

***

9 grudnia 2022 r. zmarł w wieku 67 lat dr Janusz Betlej, specjalista z zakresu pediatrii i medycyny rodzinnej. Życie zawodowe związał z pracą w chełmeckiej przychodni, głównie jako lekarz pediatra. Pełnił  również funkcję dyrektora Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmku oraz zastępcy dyrektora do spraw medycznych. Piastował także funkcję radnego Rady Miejskiej w Chełmku. Był osobą powszechnie szanowaną i lubianą, otwartą na dialog oraz pomoc potrzebującym i taki pozostanie w naszej pamięci.

***

W listopadzie 2022 roku zmarła Agata Fuczek, pielęgniarka z powołania, o wielkim sercu, zawsze pogodna i uśmiechnięta, związana m.in. z oświęcimskim hospicjum i szpitalem powiatowym.

***

13 listopada 2022 roku przeżywszy 74 lata zmarła Zofia Faber-Lichosyt, prekursorka pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie Gminy Brzeszcze. Osoba, która traktowała swoją pracę jako misję, a ludzi jak przyjaciół.

Była wielkim autorytetem w pracy psychologiczno-pedagogicznej. Przez pedagogów i psychologów uznana za mentora, a przez dzieci, młodzież i rodziców człowieka o wielkim sercu i empatii. Po przejściu na emeryturę aktywnie działała w Stowarzyszeniu Amazonek w Brzeszczach i na rzecz społeczności lokalnej.

Pani Zofia była w gronie założycielek Stowarzyszenia Amazonek w Brzeszczach i niezastąpioną kronikarką wydarzeń organizowanych przez tę organizację.

***

7 listopada ub. roku w wieku 85 lat odeszła Stanisława Maciborek, nauczycielka z powiatowego „Konara”, wychowawca i przyjaciel młodzieży, prawdziwa osobowość. Z oświęcimskim LO związała się od 1964 r. – wcześniej pracowała w szkołach podstawowych w Jawiszowicach i Oświęcimiu. Jako nauczycielka matematyki w „Konarze” szybko zyskała sobie miano pedagoga i wychowawcy wybitnego. We wspomnieniach swoich wychowanków zachowała się jako nauczycielka wymagająca i sprawiedliwa, zawsze perfekcyjnie do lekcji przygotowana i mająca rzadki dar jasnego objaśniania nawet największych matematycznych zawiłości.

Jako wychowawczyni wielu pokoleń wdzięcznych absolwentów zapisała się w ich pamięci jako niekwestionowany autorytet, człowiek prawy, wyrozumiały, choć, gdy była taka potrzeba – surowy, ale o wielkiej dobroci, umiejący pochylić się z nieomal matczyną troską nad problemami swych podopiecznych. Przez wiele lat jako opiekunka samorządu uczniowskiego i szkolnego sklepiku, uczyła ich z sukcesem odpowiedzialności i umiejętnej współpracy w zespole.

Dla swych koleżanek i kolegów zawsze otwarta, serdeczna, gotowa w każdej chwili przyjść z pomocą. Szczególnie wiele do zawdzięczenia mieli jej nauczyciele, którzy rozpoczynali pracę w naszym Liceum – stawała się dla nich nie tylko mentorem, ale wiernym przyjacielem. Dla wielu stanowiła też wzór kochającej matki, która po śmierci męża sama wychowywała swych trzech synów, a później czułej babci, opiekującej się z oddaniem swymi wnukami.

Źródło: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Dlaczego w tym zestawieniu osób które odeszły na wieczny spoczynek nie ma dr. Macieja Myśliwca wybitnego chirurga- ortopedy .

Send this to a friend