Informacje, Sport

POWIAT. Ratownicy WOPR mają nową bazę

Plac przy ul. Bema

Rok 2020 jest zwieńczeniem starań i wielu lat ciężkiej pracy włożonej w rozwój Miejskiego WOPR w Oświęcimiu. Otwieramy nową kartę ratownictwa wodnego na terenie Oświęcimia iPowiatu Oświęcimskiego.
Na podstawie Uchwały Nr XXIV/380 /20 Rady Miasta Oświęcim z dnia 24 czerwca 2020 r. Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Oświęcimiu otrzymuje w dzierżawę działkę przy ulicy Bema w Oświęcimiu o powierzchni 799 m2, celem urządzenia siedziby i realizacji zadań statutowych. Umowę dzierżawy gruntu zawarto w dniu 10.08.2020 w Oświęcimiu. Niezwłocznie po oficjalnym przekazaniu działki stowarzyszeniu, rozpoczęliśmy prace przygotowawcze, koszenie, karczowanie, plantowanie ziemi. Wszystko po to, by już niebawem otworzyć po raz pierwszy drzwi do siedziby MWOPR.

Na dzień dzisiejszy na działce została wylana pierwsza płyta betonowa, która posłużyła jako podłoże pod jeden z dwóch nowoczesnych i bardzo designerskich modułowych kontenerów, będzie on pełnił funkcje magazynowo garażową. Ogrodzono posesję i utwardzono podjazd. Organizacja ratownictwa wodnego na terenie Powiatu Oświęcimskiego nie była by możliwa gdyby nie coroczne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Również i w tym roku Marszałek Małopolska nie zawiódł ratowników w Oświęcimiu. Miejskie WOPR otrzymało dotacje w kwocie 50 000 zł na utrzymanie gotowości ratowniczej. Grant Urzędu Marszałkowskiego pozwolił sfinansować zakup kontenera modułowego, magazynowo garażowego, jego nabytek objął większą cześć dotacji, pozostałe środki wykorzystano na zakup narzędzi akumulatorowych (oświetlenia akumulatorowego na maszcie do prowadzenia działań w terenie), agregatu prądotwórczego, pilarki spalinowej, kamizelek asekuracyjnych oraz 2 kpl odzieży.

Miejskie WOPR w Oświęcimiu już niebawem otrzyma tożsamość, miejsce gdzie będzie można przechowywać sprzęt, ćwiczyć, szkolić się, gdzie ratownicy będą mogli się spotykać wymieniać doświadczenia, pełnić dyżury.

Nie było by to możliwe gdyby nie zaangażowanie Zarządu MWOPR i ogromnej pomocy ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Oświęcim, szczególne podziękowania dla Prezydenta Miasta Oświęcim Pana Janusza Chwieruta oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Pana Krzysztofa Kani, za wieloletnią pomoc i współpracę zawsze na najwyższym poziomie Naczelnikowi Wydziału Promocji Miasta Oświęcim Panu Markowi Tarnowskiemu, oraz Paniom pracującym ww. wydziale. Podziękowania za pomoc przy przygotowaniu gruntu, kierujemy również do Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, bardzo dziękujemy Panu Wicestaroście Paweł Kobielusz.

Projekt będzie realizowany w 3 etapach, o dalszych działaniach poinformujemy już w krótce.

Jeśli na sumieniu leży Ci bezpieczeństwo, sympatyzujesz z ratownictwem wodnym z jakiegoś powodu spodobał Ci się nasz projekt lub nasza praca, chciałbyś nas wesprzeć lub rozpocząć współpracę, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 723 300 100.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

  1. Cieszę się, bo temat zasługuje na szeroki odzew, szczególnie czasy pandemii pokazały jak ważne są takie obiekty w bezpośredniej bliskości miejsca zamieszkania.I tak zeszłego lata ludzie szukający wytchnienia i ochłody na takich np.Krukach,łamali prawo kąpiąc się w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.Glupie to i śmieszne.I straszne, bo tam właśnie taką bazę powinien mieć WOPR ,a nie w środku miasta.Szanowni Państwo,nie dajmy tego tematu pogrzebać ,bo to dotyczy nas o naszych dzieci.

  2. … stefanB , spróbuje po raz kolejny zainteresować tym tematem p. Prezydenta !??!? Z jakim skutkiem , nie wiem !? Ja osobiście jeździłem na rowerze w okolicach stawów w Rajsku , pięknie tam i naturalnie !! Antycypuje , gdyby p. Prezydent i p. Wójt Gminy się dogadali to mógłby w tej okolicy powstać naturalny ośrodek wodnorekracyjny ???

  3. Gminy majace jakiekowiek potencjalnie atrakcyjne pod względem sportowo-rekraacyjnym tereny, inwestują w ich rozwój, jest to ich naturalny majatek,wartośc dodana z której mogą czerpać korzyści mieszkancy a ci z kolei wspomagaja je w postaci wplacanych podatków.
    Pytanie : komu tak na prawdę zależy na tym by w Oswiecimiu , tak szczodrze obdarowanym w dobra natury, przechodzić obok tego Majątku obojętnie,tak jakby w około liczyły sie tylko pola kapusty czy mega cmentarzysko AB. ??? Pytanie to oczywiscie dotyczy się „”nieuzytków na Krukach .
    By zbytnio sie nie rozpisywać, stawiam tezę że jeśli by zagospodarować ten teren w odpowiedni dla niego sposób, a chętnych inwestorów nie brakuje, to np. do takiego Osieka, dziury „po srodku niczego” nie zajrzał by pies z kulawą nogą. A tym czasem ktoś moze na bagnie z zielona wodą wybudować „water resort” ,taki jak w Osieku,i mieć z niego niemałe zyski , a tam gdzie de facto czysta woda jest naturalną wartością , sie nie da. Szanowni Państwo , odpowiedzi ,o co w tym wszystkim chodzi , nasuwają się same…

  4. „Pieniądze, które trzeba wydać” w obrębie przydzielonych z góry „szufladek” to rak, zżerający administrację w Polsce. Dlaczego nie można przekazywać tych wszystkich środków po prostu do budżetów samorządów? Wtedy burmistrz, starosta mieliby swobodę gospodarowania w zależności od realnych potrzeb

  5. Nie ma to jak coś sp……….. Na Krukach nie ma kąpieliska, Soła nie nadaje się do kąpania w niej, kryta pływalnia stoi tam gdzie stoi i jak na razie zamknięta dla ogółu, a tzw. bazą stawia się w najdalszym z możliwych miejsc tak jakby nie było miejsca przy pływalni. Gratulacje za idiotyczne pomysły i następne zmarnowane pieniądze., co jak widać stało się regułą w naszym mieście.

  6. Oświecim – miasto położone w widłach dwóch duzych rzek. Zespoły ratowniczo poszukiwawcze (te prawdziwe działajace w terenie,a nie jak opisywane miejskie WOPR,to tylko nazwa a jakze myląca) , takie jak PSP i OSP nie mają gdzie bezpiecznie i szybko opuszczać na wodę jednostek pływajacych. Ponad to zupełne „odwrócenie się tyłkiem”przez Miasto od niewatpliwie potencjalnie atrakcyjnych terenów połozonych na Krukach,jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. A wracajac do „miejskie WOPR”. To tylko „ersatz” , samograj i platforma do pozyskiwania funduszy.No chyba że się myle, zatem zapytam,co Miasto ma za pożytek z owej ” komórki”?

  7. Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje, Prezio naszego miasta! To śpiewałem ja, Eugeniusz, prześmiewca tych wariatów, którzy to zbudowali. Zawsze uważałem, że chłop małorolny z Łęk, jako też jego podnóżek, gdzieś tam z Tarnowa pochodzący, bo takie ma nazwisko posiada, niezbyt lotnymi w umyśle pozostają. Zawsze rodzice mówili: jak się ktoś do niczego nie nadaje, to w politykę idzie.

  8. Największa dotacja z Urzędu Marszałkowskiego a tak trudno podziękować imiennie? Szok!

  9. Schowek na miotły za 50 000 Jakby co to oferuje się za połowę tej kwoty trzymać to to dziadostwo w swoim garażu:):) Nawet z opcją dojazdu z mojej strony w razie potrzeby.

    Kto zatwierdza takie wydatki :):)

  10. To pudełko nazywacie bazą? No chyba, że jest jeszcze tam jakiś obiekt, a którego nie widać na zdjęciu.

  11. Dostajecie kase z urzedu marszalkowskiego, ktorym rzadzi-o ile sie nie myle- jakis Pisior wiec podziekowanie z imienia i nazwiska nie przechodzi wam przez gardlo. A za dzierzawe-o ile sie nie myle- bedziecie placic miastu, calujecie po nogach wyzej wymienionych w tekscie…bardzo slabe to…

Send this to a friend