Informacje, Sport

POWIAT. Powstanie uniwersytecka drużyna hokejowa

We wtorek 28 września w auli im. Kazimierza Piechowskiego oświęcimskiej uczelni podpisano porozumienie w sprawie utworzenia uniwersyteckiej drużyny hokejowej – University Hockey Team Sabers Oświęcim. Oparta na zawodnikach występujących w Uczniowskim Klubie Hokejowym Unia Oświęcim drużyna będzie rywalizowała w rozgrywkach Europejskiej Uniwersyteckiej Lidze Hokeja (EUHL).

Rozgrywki EUHL wzorowane są na amerykańskiej lidze akademickiej NCAA, która daje możliwość pogodzenia gry w hokeja z nauką na wybranych kierunkach studiów.

Dostrzegając rolę i znaczenie jaką pełni sport w rozwoju młodych osób oraz dążąc do jak najlepszego wykorzystania potencjału, jakie mogą stworzyć Klub, Uczelnia, Miasto i Powiat, jako Sygnatariusze niniejszego porozumienia oświadczają, iż podejmują się współpracy na rzecz utworzenia uniwersyteckiej drużyny hokejowej w Oświęcimiu pod nazwą University Hockey Team Sabers Oświęcim (UHT Sabers Oświęcim)” – czytamy w porozumieniu.

Podpisy pod dokumentem złożyli: rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, prof. MUP Sonia Grychtoł, wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresa Jankowska, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz Katarzyna Kot (prezes) i Robert Piecha (wiceprezes) z Uczniowskiego Klubu Hokejowego Unia Oświęcim.

Na mocy porozumienia Powiat Oświęcimski jest zobligowany do wspierania harmonijnego rozwoju sportowego i edukacji zawodników – uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w hokeju na lodzie w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oraz promocję drużyny uniwersyteckiej w mediach społecznościowych.

– Kiedy przyszedł do mnie z tym pomysłem dr Radosław Folga, prorektor ds. studenckich i promocji to serce mi mocno zadrżało. Zastanawiałam się, gdzie tkwi w tym jakiś haczyk. Nie ukrywam, że na początku miałam obawy, ale im bardziej się wgłębiałam w realizację projektu, tym bardziej byłam przekonana o jego słuszności. Bardzo się cieszę, że przystąpiło do niego Miasto Oświęcim, Powiat Oświęcimski i UKH Unia Oświęcim. Jestem przekonana, że utworzenie drużyny hokejowej na naszej uczelni spotka się z wielkim odzewem – powiedziała pani rektor Sonia Grychtoł.

– Sport i aktywność fizyczna usprawniają u człowieka proces uczenia się i pamięć. Poprawiają koncentrację. Osoby aktywne fizyczne lepiej radzą sobie na studiach niż bierni rówieśnicy. Cieszę się, że możemy dziś podpisać to porozumienie, w którym będziemy łączyć edukację ze sportem. Witam was drodzy studenci w murach naszej uczelni – dodała zarządzająca oświęcimską uczelnią, kierując te słowa do obecnej w auli drużyny.

Wicestarosta Paweł Kobielusz, były hokeista m.in. oświęcimskiej Unii również nie krył zadowolenia z powstania drużyny uniwersyteckiej w grodzie nad Sołą.

– Kiedy młody chłopak przychodzi na lodowisko ma swoich idoli i marzy o karierze i zawodowym kontrakcie. Życie i umiejętności weryfikują te marzenia, natomiast niezależnie od tego rozwój fizyczny powinien iść w parze z intelektualnym – powiedział wicestarosta, który grę w hokeja łączył ze studiami na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Wicestarosta przypomniał, że pierwsze pomysły o powołaniu w Polsce drużyny uniwersyteckiej zrodziły się już w drugiej połowie lat 90. Tamte śmiałe pomysły ziściły się dopiero po niemal ćwierćwieczu.

– Pamiętam jak mieszkałem Oświęcimiu, grałem w Cracovii, a uczyłem się w Katowicach. Niełatwo to było pogodzić, ale się udało – dodał Paweł Kobielusz, życząc hokeistom Sabers wszystkiego najlepszego i wielu sukcesów, zarówno w rozgrywkach EUHL, jak i na uczelni.

– Pomysł powstania drużyny uniwersyteckiej w Oświęcimiu, niekomercyjnej, opartej na zawodnikach UKH Unia Oświęcim, zrodził się w kwietniu br. kiedy kończyłam wychowawstwo klasy trzeciej w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Pomyśleliśmy z trenerem Lubomirem Witoszkiem co możemy jeszcze zrobić, by dać szansę młodym ludziom kończącym szkołę średnią, a chcącym kontynuować przygodę z hokejem, i zarazem chcącym studiować. Dać im możliwość połączenia sportu i dalszej edukacji. I tak skierowaliśmy nasze myśli na Europejską Ligę Hokeja, dobrze funkcjonujące rozgrywki, w których nasz kraj był dotąd białą plamą – powiedziała Katarzyna Kot, prezes UKH Unia Oświęcim.

– Dlaczego „Sabers”? Dlatego że oświęcimska uczelnia ma w swoim herbie szable, a po angielsku „szable” to „sabers” – tłumaczyła pani prezes.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wyraził nadzieję, że hokeiści poprzez swoją dobrą grę w europejskich rozgrywkach uniwersyteckich staną się symbolem jakości oświęcimskiej uczelni, promując przy okazji Powiat Oświęcimski i jego stolicę.

Fot. RL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. Panie Janie zgadzam się z Panem dla tych osób jak Chwierut czy Kobielusz jeżeli nie ma w nazwie uni to już się dla nich zespół nie liczy czy będzie reprezentować miasto czy nie. Kto znowu będzie opłacał kolejną drużynę hokejową, znowu pieniądze publiczne będą marnowane

  2. Kiedy wyremontują ten kurnik zwany lodowiskiem? Śnieżynki tam wiszące są jeszcze z czasów PRL-u. Kible tak samo. Nie można się tam spokojnie załatwić bo drzwi się nie zamykają.

  3. …… A zapomniałem odpisać : nie mam nic przeciwko temu aby powstała taka drużyna, to świetna promocja uczelni i Miasta , natomiast uważam że powinno się pomagać symetrycznie , czyli uwzględniając potrzeby innych klubów i dyscyplin . 👍🙂👍🙂👍🙂👍 najwyraźniej p. Prezydent ma serce tylko dla jednego klubu !??!??

  4. Oswiecimianin , absolutnie się z Tobą zgadzam , najwyraźniej p. Starosta i p. Prezydent nie dostrzegają innych klubów i dyscyplin . Sola faktycznie , po utrzymaniu się w III lidze ( w kapitalnej walce na boisku ) zwróciła się o pomoc finansową, chodziło o kwotę ok 150 tyś zł. P. Prezydent odmówił pomocy ( byłem osobiście na tym spotkaniu !!! ) ….. W tamtym czasie , czyli wiosna 2019 powstał pawilon nikomu nie potrzebny ! „data rynek ” , który po pół roku działalności został zamknięty , pochłonął 268 tyś z kieszeni mieszkańców Oświęcimia . To jest kuriozalne , szkodliwe i nieekonomiczne działanie p. Prezydent …… A chwali się że jest „dobry gospodarzem ” 😱😱😱👎👎👎

  5. Na to pieniądze się znajdą żeby utrzymywać kolejną drużynę natomiast jak była w potrzebie 3 ligowa Soła Oświęcim to zarówno Powiat jak i Miasto się na to wypieli

Send this to a friend