Informacje

POWIAT. Powrót obostrzeń w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem

Resort zdrowia podczas dzisiejszej konferencji poinformował o wprowadzeniu od najbliższej soboty obostrzeń w 19 powiatach na terenie kraju. Wśród nich jest także nasz powiat.

– Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek – powiedział Szumowski.

Większe obostrzenia będą obowiązywały w „czerwonych” powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim, w Rybniku i Rudzie Śląskiej.

Na tych obszarach obowiązywać będzie m.in. obowiązek noszenia maseczki również na świeżym powietrzu. W czerwonej strefie obowiązywać będzie od najbliższej soboty zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte zostaną siłownie, kina, sanatoria, imprezy sportowe odbywać się będą bez kibiców, a wesela (pogrzeby) jedynie do 50 osób.

Łagodniejsze, „żółte” rygory będą obowiązywać w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim oraz Żorach, Jastrzębiu-Zdroju i Przemyślu.

W tym przypadku obowiązuje ograniczenie uczestnictwa w uroczystościach rodzinnych (wesela, pogrzeby) do 100 osób.

Minister Szumowski zaapelował o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa.

Cieszyński wyjaśnił, że dla powiatów będzie obliczany wskaźnik przyrostu nowych przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców.

– Dla powiatów, w których ten wskaźnik przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji, będziemy oznaczali ten powiat kolorem czerwonym, a dla powiatów w przedziale od 6 do 12 będzie oznaczone kolorem żółtym – powiedział Cieszyński.

Lista resortu zdrowia ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu.

Poniżej szczegółowa lista obostrzeń Ministerstwa Zdrowia w rozbiciu na powiaty “czerwone” i “żółte”.

MZ OBOSTRZENIA

Fot. Ministerstwo Zdrowia / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. Nie rozumiem… coraz większa liczba pracowników Urzędu Miasta jest albo zarazona albo na kwarantannie a Prezydent nic… gdzie radny Adamaszek albo Radni Pis gdy was potrzeba? Przecież trzeba temu zaradzić. Gdy w innych urzędach było cos wykryte w Polsce to odrazu byly odpowiednie kroki. A tutaj nic

 2. @Bieszczadów – Jeżeli to co piszesz jest oparte na prawdzie to gdzie są radni opozycji?

 3. Obecność koronawirusa w urzędzie w Oświęcimiu to nie plotka tylko fakt, zatajany przez prezydenta Chwieruta. Wszyscy pracownicy wiedzą, ale mają przykazane, żeby tylko chodzić w maseczkach i nic nie mówić. Prezydent chyba liczy, że sprawa rozejdzie się po kościach.

  Skoro wiadomo, że kilku pracowników ma dodatnie wyniki testów, to dlaczego szef nie podejmuje adekwatnych kroków? Dlaczego nie nakaże dezynfekcji budynku, pracy zdalnej osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi? Dlaczego naraża resztę pracowników i ich rodziny na kontakt z potencjalnymi nosicielami?

  Z Chwieruta taki gospodarz jak z koziej trąba, najważniejsze są „mosty duchów”, pracowników traktuje jak tanią siłę roboczą, niewolników, tyrających za minimalną stawkę. Pracownicy siedzą na wypierdzianych starych krzesłach, dziurawe stare spróchniałe okna, upał niemiłosierny w pokojach. No ale jaśniepan ma klimę u siebie to najważniejsze.

 4. @Do Ciekawskiego

  Ale że co? Że prezydent ma zlecić wykonanie testów? Po co? skoro jest pewność, że koronawirus „podobno już tam jest”.
  Mam do ciebie pytanie – na zakupy chodzisz? Zapewne codziennie. Jakoś jednak nie piętnujesz tłumów w sklepach. Nie protestujesz przeciwko zbyt dużej ilości klientów. Skoro wiarę w obecność koronawirusa w urzędzie opierasz na plotce to tym bardziej dziwi mnie to że nie ciskasz gromów sklepy gdzie niejednokrotnie miałeś kontakt z osobą zakażoną, ktora przechodzi chorobę bezobjawowo…

 5. Do ciekawskiego: a nie sądzisz ze powinni Urząd przetestować a nie tworzyć nowego ogniska koronawirusa? Dlaczego Prezydent tego nie robi? Przeciez zaraz z 3 osób rozwinie sie do calego urzędu… i co wtedy?

 6. @Dlaczego

  Tak sobie myślę, że takiemu „koronawirusu” jest obojętne to czy rozgościł się w urzędzie miasta, wsi, powiatu, osiedla…
  Skoro jesteś pewien, że „podobno już tam jest” to unikaj wizyt w urzędzie. Nic ponad to…
  Co zmieni fakt ogłoszenia tego wszem i wobec? Ty już przecież wiesz…

 7. Dlaczego władze Urzedu Miasta milczą odnośnie koronawirusa w Urzędzie? Podobno już tam jest. Dlaczego nie zamknęto dla petentów Urzędu aby ich nie wyzarażać? Kiedy pracownicy zostaną przetestowani?

 8. A co Będzie jak znajdziesz się na obszarze czerwonym i wrócisz na teren zielony ?

 9. Jak nie musicie nie odwiedzajcie urzędów a już na pewno nie Urzędu Miasta i nie kontaktujcie się z jego pracownikami!!!! Resztę powinni wyjaśnić mieszkańcom włodarze miasta.

 10. Ludzie do domów przeczekać tą pierwszą fale zakażeń bo będzie następny obszar czerwony . Dorównamy Włochom jak tak dalej będzie .

 11. @Jestem Polakiem
  Czego nie rozumiesz?
  Najpierw trochę faktów:

  02.07.2020 Mateusz Morawiecki powiedział:
  Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się koronawirusa i epidemii. To dobre podejście, bo COVID-19 jest w odwrocie, już nie musimy się go bać. Trzeba pójść na wybory

  12.07.2020
  Odbyła się II tura wyborów

  02.08.2020 Mateusz Morawiecki powiedział:
  Do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami bardzo dobrze, być może tak dobrze, że trochę nas to uśpiło. A teraz również możemy zaspać. (…) Koronawirus się jeszcze nie skończył.

  Wystarczył miesiąc by Mateusz Morawiecki sam sobie zaprzeczył. Jak myślisz? Czy wybory mialy ma to wpływ?

 12. Nic z tego nie rozumiem. Przecież Pan Premier miesiąc temu powiedział, że wirus już słabnie, że żadnego zagrożenia praktycznie nie ma.

 13. hotin – instytucja pogardy i inwektyw. Nie wiele wie i nie wiele umie. Taka intelektualna depresja.

 14. wsse.krakow.pl/page/wp-content/uploads/2020/08/COVID-19-ogniska-stan-na-6.08.2020-MPWIS.pdf

 15. Co z powiatami: bocheńskim, tatrzańskim czy limanowskim w Małopolsce oraz bielskim na Śląsku? Proszę sobie zobaczyć do własnych analiz na stronie WSSE Kraków. Powiaty bocheński i tatrzański są oznaczone na czerwono. Według jakiego klucza ktoś robił te analizy? Kierował tym hotin?.

Send this to a friend