Informacje

POWIAT. Otwarto obwodnicę Zatora i Podolsza

Iwona Gibas – członek zarządu Województwa Małopolskiego
W piątek 29 kwietnia, uroczyście otwarto obwodnicę Zatora i Podolsza w ciągu drogi wojewódzkiej DW 781. W wydarzeniu wzięli udział: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka i Iwona Gibas z zarządu województwa, a także radny województwa Rafał Kosowski, dyrektor Kancelarii Sejmiku Piotr Polanek, posłowie Rafał Bochenek i Krzysztof Kozik oraz samorządowcy Małopolski Zachodniej.

Wartość inwestycji to ponad 32 mln zł, z czego 85% całkowitych wydatków pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Gmina Zator partycypowała środki w wysokości około 900 tys. zł. Pozostałą część pokryły środki budżetu województwa.

Długo – my i społeczność miasta i gminy Zator – czekaliśmy na te inwestycję. Cały proces rozpoczął się w 2016 roku. Były pewne perturbacje, ale dziś jest ten szczęśliwy dzień, kiedy przy udziale tylu wspaniałych gości możemy uroczyście uruchomić bardzo potrzebną dla Zatora, Podolsza , ale także dla całego układu komunikacyjnego Małopolski Zachodniej inwestycję. Zdecydowanie ta droga odciąży ruch w centralnej części miasta. To bardzo duża inwestycja: 32 miliony złotych, a 85 proc. to środki z funduszy europejskich, również Zator partycypował w kosztach przedsięwzięcia. Chcę dziś podziękować wszystkim, którzy brali udział w tym procesie. Zarówno tym, którzy projektowali tę obwodnicę oraz tym, którzy później ją w trudzie realizowali do samego końca

– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Województwo Małopolskie zgodnie z obowiązującymi założeniami rozwoju sieci drogowej w regionie dąży do zminimalizowania najważniejszych problemów transportowych w Małopolsce. Obwodnica Zatora i Podolsza poprawi jakość i dostępność do dróg w Województwie Małopolskim oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników trasy. Przedsięwzięcie pozwoli na wyeliminowanie ruchu ponadlokalnego i tranzytowego poza zwartą zabudowę mieszkaniową. Ponadto inwestycja wpłynie na zwiększenie konkurencyjności oraz zapewnienie spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej, co w efekcie poprawi atrakcyjność całej Małopolski.

To bardzo dobra wiadomość dla kierowców podróżujących drogami w Małopolsce. Dokładamy wszelkich starań, by infrastruktura drogowa była coraz lepsza. Kolejna inwestycja sprawia, że podróż po naszym regionie będzie bardziej komfortowa. Wszystko z myślą o poprawie bezpieczeństwa na małopolskich drogach

– podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

Otwarcie obwodnicy to ważny dzień dla mieszkańców Zatora, Podolsza i okolicznych miejscowości. Odciąży ona ruch drogowy na terenie gminy Zator, poprawi się też dostęp dla turystów odwiedzających Zachodnią Małopolskę

– dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje budowę obwodnicy Zatora i Podolsza w ciągu drogi wojewódzkiej nr 781, jako drogi klasy G o długości ok. 3 km oraz wiaduktu nad linią kolejową i trzech mostów. W ramach zadania zostały też wybudowane trzy skrzyżowania, zbiornik retencyjny, jezdnie dodatkowe oraz umieszczono ekrany akustyczne przy rondzie. Początek obwodnicy rozpoczyna rondo z DW 781 zlokalizowane pomiędzy mostem na potoku Łowiczanka, a zabudową mieszkaniową wzdłuż DW 781. Natomiast jej koniec umiejscowiony jest na wlocie wybudowanego w latach 2015-2016 ronda na drodze krajowej nr 44.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Jedyny poważny i treściwy komentarz to Cyklisty. Reszta jak zwykle – badziewie.

 2. Pisowcy świętowali otwarcie ale zabrali się do roboty dopiero jak w 2019 jak my Podolszanie zagroziliśmy blokadą drogi w stronę Energylandii , gdy budowa stanęła . Faktem jest ,że plany obwodnicy z pierwszymi decyzjami środowiskowymi a także otwarcie zatorskiej strefy gospodarczej z parkiem rozrywki miało miejsce gdy Marszałkiem Małopolski był Sowa a rządził w kraju Tusk . Tego im trudno było powiedzieć na otwarciu i zaprosić Sowę .

 3. Taa, i mieszkasz zaraz obok? Lotniska ci się kiciu pochrzaniły. Ale co szkodzi potrollować, prawda?

 4. @Przytomny
  Zieeeeeeeeeeeeeew, kolejny ekspert internetowy. 🙂

  Wesołego 3 maja 🙂

 5. Super inwestycja drogowa rozwiązuje problem wykluczenia ekonomicznego terenów przy granicy z aglomeracją śląską. Wina w Oświęcimiu to władza zapyziała i uparta co do zbędnych inwestycji w mieście MOST DUCHA PO-WCA. od 15 lat to samo w kółko z Komuszkami.

 6. agsjhl – przez ciebie stałem się ekspertem w sprawie lotnisk dotowanych przez Unię. Co ciekawe UE dofinansowała też rozbudowę polskich lotnisk, np. w Gdańsku (wszystkie oczekiwania spełnione) i w Rzeszowie (tu trochę gorzej, ale też niezależni audytorzy uznali, że inwestowanie w rozbudowę terminala na dłuższą metę będzie miało sens).
  Nie znalazłem informacji o żadnej dotacji z funduszy unijnych na budowę Ciudad Real. Coś ci się popinkoliło.
  Natomiast różne zastrzeżenia mieli audytorzy do dotowania budowy innych lotnisk (w sumie niezbyt dużego, średnio po kilka – kilkanaście milionów euro) w tym w Hiszpanii najbardziej: Córdoba, Fuerteventura i Badajoz. Zarzuty dotyczyły: opóźnień w realizacji inwestycji, mniejszej niż się spodziewano liczby pasażerów, a przez to mniejszej opłacalności, czy wręcz strat, itp.
  U nas: z środków unijnych budowane są głównie 1. autostrady i ekspresówki oraz 2. rewitalizowane linie kolejowe. Właściwie te pierwsze są wszystkie Polsce bardzo potrzebne, dopiero teraz nad planowaniem niektórych dróg w relacji koszt – efekt należałoby się zacząć zastanawiać. Podobnie linie kolejowe, pomijając nieliczne wątpliwe rewitalizacje.
  Natomiast na totalnie głupie i propagandowe inwestycje w postaci np. Międzynarodowego Portu Lotniczego w Radomiu czy Przekopu Mierzei Wiślanej Unia pieniędzy nie chciała dać i dlatego są one finansowane w całości z budżetu państwa.

 7. Swoją drogą to szkoda, że przy takich kwotach na te obwodnice nikt nie pomyśli o dodatkowym 1,4 m przy drodze na ścieżkę rowerową 🙁

 8. @Przytomny
  Poże coś tam pogooglałeś i to się chwali ale sorry, rok mieszkałem w nieodległym Aranjuez i znam sprawę z pierwszej ręki. Zresztą sprawa była głośna na całą Hiszpanię. Jeszcze gdy tam mieszkałem to wokół terenów nieczynnego lotniska porozstawiane były takie tabliczki, trochę podobne do tych co są w PL, które wyraźnie wskazują na wykorzystanie środków UE.

  Sorry, UE to niszczarka do pieniędzy 🙁

 9. Przy okazji: budowa drogi ekspresowej S-1 utknęła zdaje się na dobre. W morzu papierków, procedur, odwołań od odwołań. Uzyskanie jakiejkolwiek, nawet najprostszej decyzji administracyjnej trwa już nie miesiące, a lata.
  Albo gigantyczną nieudolność okazuje katowicki oddział GDDKiA, albo
  po prostu rząd nie ma pieniędzy, ale nie chce się do tego przyznać.

 10. Dlaczego agsjhl łże?
  Budowa Ciudad Real International Airport została sfinansowana przez grupę prywatnych inwestorów + władze prowincji Castilla La Mancha + hiszpański bank CCM. Ich ryzyko – ich plajta.
  Za dużo się agsjhl naoglądał filmików w sieci autorstwa ruskich trolli.

 11. Ciekaw jestem kto pierwszy „przeleci” przez rondo w Podolszu.

 12. „Stara Unia” to w większości cisi alianci rosji. Dlatego szczam na UE ciepłym moczem. A tym, którzy dali się sprostytuować dotacjami na obwodnice wiosek polecam wycieczkę na hiszpańską prowincję by obejrzeli sobie lotniska za grube miliardy ojro z których nikt nie lata (np. Ciudad Real), obwodnice wiosek, w których nikt już nie mieszka, czy autostrady znikąd do nikąd.

  Gdyby tymi „inwestycjami” rządziły prawa ekonomii to 80% obwodnic w ES i PL by nie powstało.

  Teraz widzę, że obwodnica zamarzyła się mieszkańcom Kryspinowa. Miejmy nadzieję, że przyjdzie spowolnienie gospodarcze i położy kres tej orgii głupoty.

 13. Brawo Unia Europejska, ktróra dała dokładnie 85% pieniędzy na tę inwestycję. Co ciekawe ogrzewać się w promieniach sławy przyszli aparatczycy pis, Unii nienawidzący.

 14. wredna UE znowu dała pieniądze wywalczone przez Koalicję Obywatelską ! Kto na afiszu ? Niezawodni pisowscy hipokryci !

 15. A jednak zadziałało. Dyżurne trolle dały swój głos. Wiwat PO !

 16. Hotin dziś po raz pierwszy na trzeźwo napisał. Przez tą całą inflację zabrakło mu na alkohol… Tak, czy inaczej, myślę że to wina Tuska!

 17. Hotinie chcąc dopiec pełowcom przez przypadek napisałeś prawdę. Takiej inwestycji nie przygotowuje się w miesiąc. Chciałeś zabłysnąć a tu beret.

 18. Ta obwodnica to zasługa Tuska i marszałka Sowy.,bo oni nam te pieniądze załatwili w Brukseli tak samo jak te na Krajowy Plan Odbudowy.

 19. A kiedy obwodnice Broszkowic, Harmęż i Poręby ? Ogólnie każda wieś w powiecie powinna mieć obwodnicę.
  ********** PiS !

Send this to a friend