Informacje, Kultura

POWIAT. Oświęcimianie pamiętali o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego, Miasta Oświęcim oraz Rady Miasta Oświęcim wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.


Punktualnie o godzinie 17, czyli o symbolicznej godzinie „W”, zawyły syreny. Chwilę potem uczestnicy uroczystości – samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, instytucji kultury i stowarzyszeń oraz mieszkańcy – oddali hołd powstańcom i złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.


Pamiętano także o powstańcach, którzy po klęsce zrywu mieszkańców Warszawy zostali deportowani przez Niemców do KL Auschwitz. Oddano im hołd zapalając znicze pod Ścianą Śmierci.
Zbrojne powstanie w Warszawie była największą akcją powstańczą w okupowanych przez Niemców krajach Europy. Celem powstania było wyparcie Niemców ze stolicy Polski i wystąpienie w roli gospodarza wobec wkraczającej Armii Czerwonej. Miało to politycznie wzmocnić pozycję rządu polskiego na uchodźstwie i zapobiec politycznemu podporządkowaniu kraju przez Sowietów.
Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych, a zarazem najdramatyczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Wybuch powstania i jego tragiczne skutki – ludzkie i materialne – wciąż budzą skrajne emocje zarówno wśród historyków, jak i zwykłych ludzi.


Utopione we krwi przez niemieckich zbrodniarzy i ich zdegenerowanych pomagierów kosztowało życie około 150 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy Polski i kilkunastu tysięcy powstańców.
W trakcie i po stłumieniu Powstania Warszawskiego, w wyniku akcji represyjnych, Niemcy deportowali z Warszawy ponad pół miliona mieszkańców. Z tej liczby około 13 tysięcy osób, w tym niemowlęta, dzieci i ludzi w podeszłym wieku, hitlerowcy osadzili w KL Auschwitz II-Birkenau.


W styczniu 1945 r. wywieziono do obozów w Berlinie, w pięciu transportach, co najmniej 602 kobiety z dziećmi (w tym dzieci urodzone w obozie). Część więźniów z transportów warszawskich ewakuowano w styczniu 1945 r. Niektórzy zginęli w trakcie „marszów śmierci”, inni doczekali wyzwolenia w obozach w głębi Rzeszy. Co najmniej 298 warszawiaków (kobiet, mężczyzn i dzieci) doczekało wyzwolenia w KL Auschwitz (Źródło: Muzeum Auschwitz).

Źródło: powiat oświęcimski / UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. TA MARYNARKA…. PANA WICESTAROSTY TROCHĘ… NIE TEGES………???

  2. Czy wydział promocji w powiecie może przypomnieć wicestaroscie, że do zdjęć wciągamy brzuch. 🍺🍺🍺

Send this to a friend