Informacje

POWIAT. Oświęcim w ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda to nowy smogowy lider Polski. To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

 

To kolejny coroczny ranking smogowych miejscowości opracowany przez Polski Alarm Smogowy, który obejmuje dane za rok 2021, publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tym razem w trzech kategoriach – najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni – zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Na podium znajdują się również miejscowości z Małopolski – Nowy Targ i Sucha Beskidzka i z województwa śląskiego – Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45%.

Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów – we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku! Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu, to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500% dopuszczalnej normy!

– Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych w roku. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej – dodaje Siergiej – Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800% normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku.  Wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą ilością starych kamienic w centrach oraz z opóźnieniem wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych.

 – Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim – komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Dotyczy to oczywiście pieców gazowych. Węglowych 5 generacji polskich do woli. Niemieckich nie ma.

 2. Ponieważ polacy polskiego towaru nie kupią, nawet, gdy będzie lepszy od niemieckiego.

 3. To dlaczego nie ma pieców narodowych patriotycznych? Dlaczego rząd nie otworzył państwowej fabryki pieców za grosze dla zwykłych ludzi? Polski inżynier by nie zaprojektował, a polski robotnik trudem swoich sprawowanych rąk nie wyprodukował?

 4. Sprawdziłem teraz warunki Kraków i Oświęcim. Prawie takie same plus minus 3 ppm. To o co chodzi? O biznes na niemieckich piecach

 5. @Lezzek

  Wpisz w wyszukiwarkę Kraków i smog bo raczej nie masz pojęcia o czym mówisz…

 6. Zresztą w bardzo wielu gminach w ogóle nie ma stacji pomiarowych, a w niektórych, gdzie je dawniej ustawiono, rady gmin uchwaliły ich zdemontowanie, żeby wynikami nie denerwowały mieszkańców. Na przykład w Jaworznie od kilku lat nie wykazuje się zanieczyszczeń, bo urządzenia monitorujące usunięto. W Rybniku wymieniono czujniki „na nowe” i jakość powietrza gwałtownie się poprawiła. W Nowym Targu przeniesiono stację pomiarową z centrum miasta na jego dalekie obrzeża, do lasku nad Dunajcem. W ten prosty sposób Nowy Targ z jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce stał się nagle oazą ekologiczną.

 7. Zresztą w wielu gminach w ogóle nie ma stacji pomiarowych, a w niektórych gdzie je ustawiono rady gmin uchwaliły ich zdemontowanie, żeby wynikami nie denerwowały mieszkańców.

 8. W Oświęcimiu jest już niewiele pieców węglowych, natomiast w obwarzanku Oświęcimia – już tak. Jeśli spojrzeć na mapy Airly w sezonie grzewczym to Brzeszcze – masakra, Bór, Budy – to samo, Bojszowy, Brzezinka, Rajsko, Gromiec – niewiele lepiej. Są tam duże domy z pustaków, w znacznej części dziedzictwo prl-u, opalane obficie węglem z deputatów przez górników i ich rodziny. A wiatr mamy najczęściej zachodni.

 9. @Miśka

  Kraków też w kotlinie (przynajmniej przez dekady tak tam smog tłumaczono). I co ? Da się. U nas się nie da bo Kaczyński przeszkadza Chwierutowi w walce ze smogiem.

  Gdyby nie Kaczyński to Chwierut by już dawno zmog zwalczył.

 10. „Opowiadając publicznie kompletne niedorzeczności na temat węgla, wykazuje się pan nie tylko brakiem wiedzy, ale przede wszystkim skrajną arogancją. Arogancją wobec ciężkiej pracy górników, wobec całego Górnego Śląska” — Fragment listu górników do Kaczyńskiego…

  To się samo komentuje.

 11. Widzę że prawie nikt z komentujących nie wysilil się żeby ogarnąć że to dane z 2021 roku a Jarosław swoją sławetną mowę wygłosił w roku obecnym.

 12. W zimie raczej nie ma liści na drzewach , tak więc nie pisać bzdur 🐽

 13. Jak wiadomo pisiory oczekują, że samorząd i Chwierut powinien kopalnię wybudować, węgiel wydobyć i ludziom rozdać.
  Tak to sobie mniej więcej wyobrażacie?
  Oczywiście to nie przebije red. Plinty, który zarzucił Chwierutowi, że ten do tej pory nie wybudował w Oświęcimiu elektrowni atomowej.

 14. Kaczyński o wojnie w b. Jugosławii: „Ta wojna była taka, że tu chwilę postrzelali, tu potańczyli. Ja mówię z własnego doświadczenia, bo tak byłem”.
  Cywile ze Srebrenicy mogą mieć jednak trochę inne zdanie na ten temat.
  Chcesz jeszcze Asie?
  Na przykład dawniej bieda była taka, że Polacy wykładane przez leśników ziemniaki dzikom podkradali. Słyszałeś? W TVP nie mówili? Dziwne.
  Albo: „Każdy Polak patriota, nawet jak jest niewierzący, musi przyjąć chrześcijański system wartości. W Polsce innego systemu wartości, występującego w szerszym wymiarze, po prostu nie ma”.
  No.

 15. Platfusy z PO. Gdzie jest wungiel z rządową dopłatą? A handlujecie nim na prywatnych składach?

 16. Tak Asie? No to może pobawmy się w ogarnianie myśli Kaczyńskiego? Więc jazda:
  „To jest dokładnie to samo, co można czasem jeszcze dzisiaj – a może i nie czasem – spotkać w Niemczech, że na przykład polscy eurodeputowani jadą w niemieckim pociągu w pierwszej klasie, dosiada się Niemiec, orientuje się, że to Polacy, wzywa konduktora żeby ich wyrzucił, bo jak to Polacy mogą jechać w pierwszej klasie. Tak proszę państwa jest”.
  Może więc tutaj As dokona egzegezy wypowiedzi Kaczyńskiego: dlaczego tak pierniczy i dlaczego bez sensu? I dlaczego tak bezczelnie kłamie? Mam nadzieję, że zacytowany fragment był wystarczająco długi, żeby As nie mógł powiedzieć, że wyrwany z kontekstu.

 17. Smog w Oświęcimiu to każdy wie że to efekt kotliny. Do około wioski i palą czym popadnie a w Oświęcimiu czujniki notują.

  A te bezsensowne wpisy to chyba bezmózgi piszą albo na zamówienie kogoś. Niech każdy się domyśli kogo…

 18. @mieszkaniec Spoko, za parę lat w promieniu 20 km nie będzie żadnego drzewa. ZUK normy wyrabia.

 19. @Podatnik To tak, jak od urodzenia czyta się po rusku i nawet CAŁEJ wypowiedzi Kaczyńskiego nie można ogarnąć.

 20. @hotin

  Matołusz mówił, że wungla mamy na 200 lat.

  Gdyby w 2015 ktoś powiedział że PiS doprowadzi do tego że Ślązak będą musieli jeździć po węgiel nad morze to pukałbyś się w czoło. A tu proszę – dobra zmiana…

 21. To po prostu oznacza, że oświęcimianie są bogaci. Przynajmniej mają czym palić w piecach.

 22. Mam pytanie. Czy wasz wspaniały ,,Prezydęnnnt” z Platformy zorganizował już dla mieszkańców tani wungiel z rządowa dopłatą?

 23. Cieszę się że w Oświęcimiu korony drzew skracane są do pnia 🙂 Te regularne praktyki powodują lepszą wentylację smogu.

 24. @Leszek

  Prezes Kaczyński powiedział, że trzeba palić wszystkim…

  Na efekt nie trzeba było długo czekać

 25. Odwalcie się od jaśniewielmożenego Pana Prezydenta. Smog w Oświęcimiu to wina Kaczyńskiego.

Send this to a friend